de'- Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden Grondslag" over 1838 bleven de 3 Faculteiten voortbestaan, doch geen 4de, veel minder een 5de kon geopend worden. De vacante plaatsen, ontstaan door 't vertrek van Dr. Dilloo en Dr. Hoede- maker, bleven nog onvervuld. Dr. Mr. W. v. d. Bergh en Ds. B. vau Schelven ston den de hoogleeraren bereidwillig in 't tij delijk geven van lessen by. In het Curatorium kwam verandering door het uittreden van Ds. Felix, die om dezelfde reden als de heer van Beetzelaer, gemeend heeft geen zitting te kunnen houden. Het aantal studenten bij het einde van den cursus 1887/88 bedroeg 82,waarvan 60 in de Theologie, 8 in de Letteren, 5 in de Hechten, in de Tkeol. en Rechten 7 en 2 in de Tkeol. en Lett. Voor den cursus 1383/89 zijn ingeschreven voor de Theologie 67, waarvan 2 in de Theol. en Letteren en 5 Theol. en Rechtenvoor de Rechtsgel. 3 voor de Lett. 8, De heeren Jhr. W. H. de Savornin Lobman Azn. en J. Es3er verwierven het vorig jaar den titel van doctor in de Rechtsgeleerd heid. Voorts werden de volgende examens afgelegd: 1 doctoraal examen in de Theo logie 5 candidaats-exameus in de Theol. voor de Rechtsgeleerdheid 1 doctoraal en 2 candidaats-examens1 candidaats-exa- men in de Lett, en voorts 9 Propaedeu- tische, waarvan 8 voor de Theologie en 1 voor de Rechtsgel. De lessen worden door de studenten trouw bijgewoond. Het Hospitium, waaria 26 inwonende studenten, behoeft nog steeds krachtigen steun, daar er nog een zware schuldenlast op rust. Prof. De Hartog als Regent en Mevr. Mond als Directrice, konden in 't afgeloopen jaar met opgewektheid hun omvangrijk werk verrichten. De Bibliotheek werd met belangrijke werken vermeerderd. De staat van het Studiefonds over 1838 wyst een tekort aan van f 4161.24$. Wel zijn de enkele" giften en losse" gaven niet meerder geworden, doch wel de kerk- collecten. De Halfstuiversvereenigingen o, a. die te Rstterdam, waar in het afge loopen jaar f 1200 werd bijeengebracht, steunen het Studiefonds krachtig. Het getal leden der vereeniging bedraagt thans 593; dat der begunstigers 7221 het ge tal der contribueerende vereen. 173, waar van 93 kerkeraden, 26 kerkvoogdijen en 54 vereenigingen en catechisatiën. De heer Kuhler, lid der Commissie van Vermeerde ring, kon in 't afgeloopen jaar, wegens gesehokten gezondheidstoestand, niet zoo veel doen als anders. De heer Jb. v. Oversteeg stond de Vereen, trouw ter zijde. De kas der Vereeniging sluit met een batig saldo van ruim f 158. GYMNASIUM TE ZETTEN. Deze opleidingsschool, die in Dec. a. s. haar zilverenfeest hoopt te herdenken, heeft in 't afgeloopen jaar veel dankensstof gehad. Dat het grootste getal gymnasiasten voor de Theologie koos, lag in den aard der zaak, maar mag er niet toe leiden om te denken, dat het gymnasium alleen voor één faculteit of één kerkgenootschap opleidde. Van de ouddiscipelen zijn thans 86 in de Ned. Herv. kerk, 13 in de Ned. Ger., 1 in de Luthersjhe, 3 in de Chr. Ger., 1 in de Belgische kerk, 2 in Indië leeraren, terwijl een Theol. Doctor Zendeling werd, 2 in de letteren, 5 in de medicijnen en 8 in de rechten studeerden.. Een 8 tal overleed. Evenzeer is 't onwaar, dat deze school in handen der doleerenden zou zijn overgegaan. Het Curatorium is samengesteld uit doleeren den en niet-doleereuden. Van de docenten is er met Ds. van Lingen slechts één, die de Reformatie is toegedaan. Voor hen, die na de uitvoering der nieuwe wet het staats examen wilden afleggen, is met groote geldelijke opoffering, een 6de kl. gevormd. 4 van de 5 cand. slaagden. Dit jaar slaagden de heeren Jonker en v. d. Waal. De financiën baren zorg. De uitgaven in 1888 bedroegen f 40309.43$, de inkomsten f 36037.20$, zoodat er een tekort is van f4220.23. Voegt men hier nog bij het te kort van vorige jaren, dan krijgt men een tekort van f 42396,57, groot genoeg om overtuigd te worden, dat het gymuasium krachtigen steun behoeft. Het curatorium, O 7 dat lang ledige plaatsen zag, is thans aan gevuld door de benoeming van twee Medi- cinae Doctoren, Dr. Herraanides van Gel- dermalsen en Dr. Monnik van Vorden. Het aantal leerlingen der 6 klassen be droeg op 1 April dezes jaars 63; dat der voorbereidende klassen 21. De gymnasiasten der eersteklas beneden de 15 jaren wonen in het nieuwe gebouw onder leiding en toezicht van den heer Grüneveld; den oudereu, die bij Ds. Vari Lingen inwonen, is meerdere vrijheid toegestaan. Een school met den Bijbel voor Idioten-Kinderen. Open uwen mond voor den stomme, voor de regtzaak van allen, die omkomen zouden. Open uwen mond, oordeel gerechtelijk. Spa. 31 8, 9. Dit woord uit de H. Schrift mag wel herinnerd worden, nu het geldt onze Idio ten-Kinderen. Hoe weinig is echter de naam zelfs bekend Toen steller dezes een collecte voor eene stichting te hunnen behoeve aanbeval, werd hem later de vraag gedaan, of de Joden-kinderen bedoeld waren. Voorzeker ook tegenover hen rust op het Christelijk Nederland eene zware schuld, vooral nu het blijkt hoe bv, te Jeruzalem de opleiding van Joodsche kinderen in christelijke stichtingen gezegend werkt. Toch worden thans andere kinderen be doeld, lichamelijk ongelukkiger, ofschoon evenzeer door Christelijke liefde alleen te winnen. Het zijn kinderen, van jongs af gebrekkig verstandelijk ontwikkeld, en of schoon niet altijd in den letterlijken zin stom, daarom niet minder hulpbehoe vend en ongelukkig dan de stomme, die zijn verstand behield. Het denkvermogen is gebrekkig, zoowel in betrekking tot het geen zij opnemen als tot hetgeen zy voort brengen. Dikwijls gaan daarmede gepaard andere lichaamsgebreken. Onder de oorzaken die tot het aange boren Idiotisme leiden, worden genoemd zenuw- of her3enkrankheid van ouders of familie, familiehuwelyken, dronkenschap by ouders of een nadeelige indruk door de moeders vóór de geboorte ontvaugen. Een groot deel der Idioten is buiten echt ge boren of behoort tot de eerstgeborenen. Reeds om uit deze oorzaken waarschu wingen en wenken naar Gods Woord te trekken, is meerdere belangstelling in de Idiolen voor onze in vele opzichten on kundige Christelijke Maatschappij uoodig. Men berekent dat er in ons land 4000 6000 zijn. Intusschen is er bij vele Idioten moge lijkheid, dat zij meer ontwikkelen en an ders gestemd worden, en vooral voor zul- ken wordt thans eene school gezocht. Wèl bestaat in ons vaderland reeds eene dergelijke school in den Haag, maar deze staat buiten verband met de Gereform. Kerken, en daarenboven, wat anderen deden, ontslaat ons niet van de verplichting. Eerder moeten wij beschaamd staan, dat, waar wij meenen den Heere Jezus zuiver der te belijden, Zijue barmhartigheid ons niet bewoog tot hulp aan ldiotenkinderen, waar reeds zooveel zorg ontwaakte voor scholen ten behoeve van gezonde kinderen. En wat is nn onze vraag Vooreerst: >open uwen mond." Spreek er met and ren over; vertel uwe en andere kinderen, hetgeen ge vernaamt; welke voorrechten zij alzoo hebben boven die ongelukkige idiotenkinderen, die geen verstand hebben en door menigeen gemin acht worden. Wek het medelijden der gezonde kiuder8n op en laat" het hun een lust zijn wekelijks in een busje te ver zamelen in hunne omgeving en dan den inhoud bij uw Diaken te brengen ten be hoeve der Idioten-school. Waar onlangs binnen enkele maanden voor een Zeudingschool in Indië f 10,000 aan giften werd saamgebracht, zou thans niet het driedubbele saam kunnen komen voor kinderen in eigen vaderland Verzoek ook uwen Kerkeraad eene col lecte te houden, en aan de Diakenen om eens rond te gaan aan huis vooral bij die leden der gemeente, welke niet ter kerk kwamen. Voor de vrouwen van Diakenen is in deze ook zulk een schoone roeping weggelegd om met de vrouwen in de ge meente te bespreken, hoe het best deze zaak te bevorderen overeenkomstig Gods Woord. Bovenal, open uwen mond voor des Heeren aangezicht, laat in Jezus Naam het gebed opgaan voor de ongelukkigen, dat er Onderwijzers en Ver zorgers mogen gevonden worden, die door de liefde van Christus gedrongen worden, om zich ook ter hulpe voor deze kinderen te laten gebruiken. Maar tevens open ook zelf uwe hand; uw hart, ja, waar het noodig mocht zijn, uw huis voor de Idioten- Kinderen, die gij moogfc ontmoeten. De Heere Jezus ontfermde zich over den be- zeÉen knaap, wiens vader radeloos bij de discipelen om hulp kwam. Hoe stond de Heere verbaasd over hun ongeloof en on barmhartigheid En thans Staat er ook voor onzen tijd niet geschreven: De Zoon des Menschen, als Hij

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1889 | | pagina 3