■vieren als een natuurlijk of als een gees telijk mensch Hebt gij grond om te hopen op den Pinksterzegen en blijdschap van Gods volk? Hebt gij den H. Geest ontvangen Kerkelijke Berichten. De Deputaten der Kamper Synode in zake de hereeniging der Christel. Gerei. Kerk en der Nederd. Geref. Kerken ver gaderden onlangs weer te Utrecht tot vol voering van hun opdracht. Binnen kort zal nu het rapport dier Deputaten wel aan de Christel. Geref. Kerkeraden worden toegezonden. In dat rapport deel en de Deputaten hun gevoelen mede omtrent het voor en tegen der drie punten van verschil, n.l. het Re glement van '69, het komen in doleantie der plaatselijke Kerk op een plaats, waar een christel. geref. gemeente, is en het ver plaatsen van de Theologische School van Kampen naar Amsterdam. Aan dit rapport zijn toegevoegd voor stellen, om mochten de bezwaren tegen de hereeniging nog niet uit den weg kunnen geruimd worden, elkander dan toch meer te naderen en zooveel mogelijk saam te werken. Het is nu te wenschen, dat vooral die laatste voorstellen toch spoedig ingang vinden. Onze gedeeldheid blijkt met den dag meer een schrikkelijke zaak te zijn. Hoeveel zou er voor Kerk en school en zending en in den dienst der barmhartig heid kunnen gedaan worden, indien die gedeeldheid er niet ware. Honderden en duizenden zielen, gedoopte leden der Kerk, die tot de gehoorzaam heid aan 't Woord konden teruggebracht worden, moeten nu onbearbeid blijven uit gebrek aan krachten. Walcheren bijv. is nog gereformeerd. Dat het in het kerkelijke en politieke menige ongereformeerde zaak doet, is hoofdzakelijk het gevolg van gebrek aan kennis van en inzicht in de eischen van Gods Woord, waarbij dan menschenvrees en menschenbehagerij komt. Laat echter ons Walchersche volk maar weêr gezocht worden met een gezonde prediking van geheel het Woord Gods, en laat maar weêr in gereformeerden trant huisbezoek gedaan worden, dan zal het niet lang duren of met uitzondering van een paar plaatsen bloeit de oude histori sche gereformeerde kerk hier op elke plaats weêr op, en zullen die ongereformeerde dirigen uit ons openbaar leven verdwijnen. Dit is te bereiken, indien de 17 gere formeerde kerkeraden, die op ons eiland worden gevonden, met eenparigen schouder den Heere in hun ambten willen dienen, indien zij gezamentlijk naar Gods Woord hunne ambten gaan oefenen. Op de voorloopige Synode van Nederd. Geref. Kerken laatst te Utrecht gehouden, werd aan de Deputaten tot bevordering der Kerkelijke hereeniging der Christel. Gereformeerden en Nederd, Gereformeer den ook opgedragen, om de Classen te dienen van advies in geval een onzer Kerkeraden mocht willen overgaan tot het beroepen van een predikant uit de Christel. Geref. Kerk. Dit advies i3 nu verschenen in het nummer der Heraut van 2 Juni 11. Wij vestigen daarop zeer de aandacht onzer kerkeraden. Dit advies dient door hen ernstig te worden overwogen, opdat de Classe in een voorkomend geval met redenen kunne be sluiten zich aan dit advies te houden of niet. Het advies zegt, dat er geen overwegend bezwaar bestaat tegen zulke beroeping, indien maar eerst voldaan is aan hetgeen in de 4 genoemde punten staat uitgedrukt. Hierin ligt opgesloten dat, ook al wordt aan deze punten voldaan, er dan toch nog wel bezwaren overblijven. De Voorloopige Synode achtte zulk een beroep niet wenschelijk met 't oog op de eventueale hervatting der onderhandelingen. Het komt ons voor, dat het wellicht niet ondienstig zou zijn, indien bij punt 3 nog een letter c werd gevoegd, welke de verklaring inhoudt, dat de beroepene de leden der Hervormde Kerk erkend te zijn leden der Kerkder plaatselijke gere formeerde Kerk, hetzij zij met de reformatie medegaan of niet, en dat zij hen dus be schouwen als onder het opzicht van den echten Kerkeraad te staan, en dat zij dus voornemens zijn hen ambtelijk naar Gods Woord naar vermogen te bearbeiden. Het is wel waar, dat dit ingewikkeld reeds in letter h ligt, maar 't is gebleken, dat het wenschelijk is, om sommige din gen met woorden uit te drukken. De Nederd. Geref. Kerken hebben te waken dat zij ook op dat punt niet ko men tot de praktijk der Christel. Geref. Kerk Dit kan pas als uit Gods Woord is aangetoond, dat het dien weg op moet. Men behoeft zulk een verzoek ook niet achter wege te laten, om aanstoot te ver mijden. Immers ieder meelevend gereformeerd mensch weet, dat het voor de praktijk niet hetzelfde is, of men het ambt draagt in een Gemeente der Christel. Geref. Kerk of in een der Nederd. Geref. Kerken. Het doen uitkomen van het door ons in letter c bedoelde verschil kan dus on mogelijk aanstoot geven. Misschien zien wij mis, en dan zal de Classe ons, desnoods met het op dit punt van de Synodale Deputaten gevraagd advies, wel terecht helpen. De 20e samenkomst van het Zeeuwsch- Jongelingsverbond had onlangs te Goes plaats. Het was, te oordeelen naar het verslag in de Zeeuween opgewekt samenzijn, waarin veel goeds is gezegd, dat waard is behartigd te worden. Men was o, a. vrij algemeen van ge voelen, dat men niet tegelijk soldaat bij het zoogenaamde heilsleger en lid van een Christel. Jongel. Vereen, kan zijn. Ook werden zeer goede wenken gege ven in antwoord op de vraag op welke wijze en door welke middelen de Jongel. Vereemgingen voor hare leden nuttig kun nen zijn voor de praktijk van 't leven. Moge deze samenkomst voor onze Jongel, vereenigingen goede vruchten afwerpen, en geve de Heere dat alle Zeeuwsche Jongel. Vereenigingen hoe langs zoo meer mogen zijn of worden hulpmiddelen in dienst van huisgezin en kerk, om den jongeling te leeren, hoe hij zijn pad rein zal houden naar Gods Woord. Vooral in onze steden moesten ouze Jongel.-Vereenigingen krachtig gesteund worden, doch alleen onder voorwaarde, dat zij zich stellen onder opzicht der Kerk. Een predikant in haar bestuur of op hare vergaderingen noodigen. is nog niet onder opzicht der kerk zich stellen. Dat hare leden onder opzicht der Kerk staan, heeft nog niet ten gevolge, dat de Vereeniging als zoodanig zich aan dat opzicht onderwerpt. Eigenlijk moesten er zulke Vereenigingen niet noodig zijn. Indien elk huisgezin was wat het behoorde te zijn, een christelijk te huis, waarin ook de zoon des huizes voor zich en zijn vriend kan vinden, wat een christen jongeling behoeft, dan konden wij de Jongel.-Vereenigingen missen. Doch dit is helaas zoo niet. Dienten gevolge zijn dezeVeieenigingen zeer noodig, en moeten zij door de Kerk met gebed en met goestelijke en stoffelijke gaven geholpen worden. Menigeen ziet tal van gebreken in onze Jongel.-Vereenigingen. Doch vooreerst ver geet menigeen, dat het een vereeniging van jongelingen is en blijven moet, en dat een Jongel.-Vereeniging, die goed is, er geheel anders uitziet dan onze Zondag avondgezelschappen. Ten anderen vergeet menigeen, dat onze Jongel.-Vereenigingen niet in de eerste plaats hare leden moeten helpen een ant woord te vinden op de vraag hoe wordt ik zalig als ik sterfmaar dat zij al lereerst en allermeest onze jongens moeten helpen aan de practische oplossing van de vraag wat zij voor verstand en hart en lichaam noodig hebbenom Goducrheerlijkend te kunnen leven. En ten derde, als men jonge menschen aan hun lot overlaat, of hen op allerlei wijze ontmoedigt, wat kan men dan anders verwachten, dan dat zij van het pad zul len geraken Nu er eenmaal zulke vereenigingen zijn, en er plaatsen zijn, waar zij noodig zijn, laat Kerk en&huisgezin nu zorgen, dat zij goed zijn. Ons dunkt, een Jongel.-Vereeniging is goed, zoo zij zich met ter daadin alles en tegenover iedereen houdt aan en onderwerpt aan Gods Woord, opgevat in den zin der drie Formulieren van Eenigheid. Zij zal dan ook IHlippensen 4 8 niet vergeten. Met het oog op de inzameling voor de zending welke naar wij hopen ook in al onze Kerken op het a.s. Pinksterfeest zal plaats hebben drukken wij het onderstaande schrij ven af door de Deputaten der voorloopige Synode van Ned. Gerf. Kerken aan alle Kerkeraden verzonden WelEerw. en Eerw. Broeders Het zij ons vergund, als deputaten der

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1889 | | pagina 3