niet de verheerlijking van het schepsel bedoelen, maar die als school en als weten schap bidden »Uw naam wordt geheiligd Het is een verschrikkelijk feit, dat wij bijna geen rechtsgeleerden, geen genees- heeren, geen staatsmannen, geen letter kundigen, geen burgemeesters enz. hebben, die in hun werkin de waarneming van hun ambt of bediening God vreezen. Oit komt voor een groot deel, omdat zij onderwezen worden aan scholen waar Gods Woord en de vreeze des Heeren niet wordt gevonden,en omdat zij gevoed worden niet met een christelijke maar met een heidensche wetenschap, d. i. met een we tenschap, die den levenden God niet erkent. De Leeraars aan de openbare gymnasiën en hooge scholen zijn knap genoegook zijn er onder hen vele achtenswaardige en zelfs enkele godsdienstige mannen, maar wat baat dit? De fout zit niet allereerst in de personenmaar daarin dat die scholen en die wetenschap verwerpenwat in Psalm. 111 10 en in Spreuken 1 7 en in Spreuken 15 33 geschreven staat. Wat helpt het mij of ik al een bekwa men en vromen timmerman en metselaar heb, indien zij mijn huis moeten bouwen op een grond en naar een plan die niet deugen Dan krijg ik immers toch een huis dat niet deugt. Nu zal te Amsterdam voor het onder wijs moeten betaald worden jaarlijks f 120,- f 150. De leerlingen worden natuurlijk niet verplicht om na het einde van den cur sus hun studie aan de Vrije-Universiteit voort te zetten. Indien zij dit willen, kunnen zij zich aan het eind-examen ter toelating tot de Staats-hoogescholen onder werpen. Prof. Dr. J. Woltjer, onder wiens uit stekende en zeer gewenschte leiding deze schoo\ zal staan, heeft zich ook bereid verkla ard om ouders, die voor hun kinde ren verzorging en toezicht in een christe lijk gezin verlangen, alle mogelijke en noodige inlichtingen te verschaffen. Wij wenschen deze school dat zij van den Heere gezegend en tot rijken zegen mag zijn. Dr. H. Fransen deelde dezer dagen mede, dat hij zich, zoo de Heere wil, na 1 Au gustus a. s. weder beroepbaar hoopt te stellen. Aan de Vrije-Universiteit is met goed gevolg het candidaats-examen in de theo logie afgelegd door den heer W. A. Vro lijk Jz. Door de Classes Rotterdara-Dordrecht- .Brielle van Nederd. Geref. Kerken zijn als oefenaars toegelaten de B.B. v. Leeuwen van Schiedam, W. Ploegers van Dordrecht en J. L. Jaspers van Hilversum, terwijl Broeder J. Kok godsdienstonderwijzer te Maasland, als zoodanig voor die Kerk en voor heel de Classis erkend werd. Met blijdschap lazen wij het bericht, dat het ook in de NederL Herv. kerk van het eiland Maiken tot reformatie komen zal. De Kerkeraad heeft helaas, geweigerd Gods Woord meer te. gehoorzamen dan de on schriftuurlijke reglementen van het anti christelijk Genootschap. Het is dus duide lijk, dat de Heere door die ambtsdragers, zoolang zij in disn weg blijven voortgaan, Zijn Kerk daar niet kan regeeren. Ken ambtenaar toch moet zich houden aan de bevelen van hem, die hem aanstelde, Di geloovigen, dat zijn zij, die belijdenis doen van de waarheid naar Gods Woord en die hun belijdenis met een onerger lij ken wandel versieren, moesten daar nu wel overeen komstig hun ambt naar Gods Woord, an dere Opzieners en Diakenen verkiezen. Zij hebben dit ook gedaan, en hebben verkozen de BB. A. Boneveld en P. Kaars tot Ouderlingen en de BB. C. Kes Kz. en C. Roos tot Diakenen, welke D. V. op Zondag a. s. in hun ambt bevestigd zullen worden. Make de Heere deze Broeders bekwaam, om hun gewichtig en heerlijk ambt voor heel hun Kerk te vervullen, en doe Hij het hun welgelukken. Laat al wat de waarheid liefheeft zich gewillig onder hun opzicht begeven. Het werk der evangelisatie, welke voor deze Gemeente lange jaren tot veel zegen is geweest, kan nu ais afgeloopen worden beschouwd. Laat men echter nimmer ver geten dankbaar te zijn, voor wat de Heere door dit hulpmiddel aan dit eiland schonk. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid- Holland" heeft zijne vele zonden nog met ééne vermeerderd, door in zijne vergade ring van de vorige week, den heer Ds. S. Sleeswijk Visser, Bedienaar des Woords te Rijsoort!, en zijn Kerkeraad te ontzetten uit hunne bediening, en wel om de vol gende redenen a. omdat een modern lid, elders aan genomen door een modern predikant, niet is ingeschreven, en b. omdat de leertucht over een twintig tal personen is gehandhaafd c. omdat de kerkeraad naar zijn gegeven beloften zijne kerk heeft geregeerd naar Gods Woord, dit mededeelend aan deSynode. Zoo heeft dan de Heere, onze God, onzen broeder Sleeswijk Visser ook verlost van de ongoddelijke banden, die hem reeds lang te zwaar waren om te dragen. De geheele Kerkeraad, behalve één Dia ken, gaat mede in den weg der reformatie, en bijna de geheele gemeente volgt haar wettigen leeraar, van wien ze overtuigd is, dat de Heere hem in Zijne bijzondere ge nade haar beschikte, en op wiens rij lege- zegende evangeliebediening zij zeer hoogen prijs stelt. Uit deze handelingen van hetSynodale Bestuur" blijkt weer bij vernieuwing, dat het geoordeeld is, om alle reformatie, in welken vorm ook ondernomen, tegen te staan. Dat de oogen van allen, die den Heere in onverderfelijkheid liefhebben, mogen opengaan voor den gruwel der vexsyoesting, waartoe de Synodale Organisatie bestemd blijkt, opdat zij daarmede in den naam des Heeren mogen breken. Naar wij vernemen, hebben Ds. Knol te Zwijndrecht en Ds. Van Heiningen te Heerjansdam reeds vroeger besloten deze afzetting niet te erkennen, de kerk van Rijsoord dus niet als vacant te beschouwen. en dientengevolge de hun daar opgelegde vacaturebeurteu niet te vervullen. De Heere schenke dezen broederen genade, om aan dat voornemen getrouw te blijven en niet voor synodale bedreigingen terug te deinzen. {de Hoop.) Ontzettende cijfers. In Nederland wordt jaarlijks voor sterken drank uitgegeven, de som van veertig mÜlioen guldens. Dat is f109,500 eiken dag en f4500 ieder uur. Zijn dit niet ontzettende cijfers Temeer als gij bedenkt, dat deze som voor 't grootste gedeelte wordt uitgegeven voor een vocht, dat de volkswelvaart, dat den vrede en de welvaart van het huisgezin, dat de gezond heid des lichaams, dat godsdienst en zede lijkheid verwoest. Ontzettende cijferswant zij wijzen aan dat ons arme volk hoe langs zoo meer behoefte krijgt aan een zinnelijken prikkel en dat het dus zedelijk zinkt. Zij doen ons kennen een der oorzaken der maatschappelijke verarming (paupe risme) en van socialisme, en van de toe nemende hoererij. Hoeveel ellende had met dit erger dan weggesmeten geld, kunnen voorkomen worden De Heere God heeft ons volk die f 40,000,000 niet tot dat doeleinde gegeven. Lezer, daar is toch geen geld ook van u bij? Zie toe, gij zult ook van uw geld een maal Gode rekenschap geven Een tweetal opmerkingen. Gedurig kan men in geschriften en ge sprekken van onze Christel. Geref. Broe ders de opmerking vernemen, dat wij wel zeggendat wij geheel de plaatselijke Ge reformeerde Kerk vasthouden en moeten en willen bearbeiden, maar dat wij het niet doen. Deze opmerking wordt niet gemaakt om ons in broederlijke liefde tot getrouwheid te vermanen, neen maar om 't daarmede nu eens zoo duidelijk mogelijk te doen uitkomen, dat de doleerenden dwalen en de afgescheidenen het bij 't rechte einde hebben. Ons dunkt echter dat deze opmerking volstrekt niet bewijst, wat die Broeders er me Ie bewijzen willen. Of, is dan ook door Israel's ongehoor zaamheid het bevel, om geheel Kanaau den heidenen te ontnemen en in bezit te ne men, onuitvoerbaar en verwerpelijk geacht? Is, omdat de Kerk deels door onwil en deels door onmacht het bevel predikt het evangelie aan alle creaturen'' nog niet vol bracht, dit bevel nu onuitvoerbaar en ver werpelijk te achten En zou dan nu het bevel »hebt acht op de geheele kudde" onuitvoerbaar en verwerpelijk moeten ge acht worden, omdat vele gedoopten geen herderlijk opzicht in den zin van Gods Woord willen, en omdat door de ongehoor zaamheid en ongeestelijkheid der Gemeente hare Opzieners weinigen en krachteloozen zijn Waarlijk dit feit, waardoor wij onzen

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1889 | | pagina 3