Is de Vereeniging Werkhuizen Likdoornpleisters. CONCEPT-ACTS BOEKAANKONDIGING. en geboden? Meer een verlangen van vrucht, dan de zaligheid Jezus Naam te mogen belijden voor de menschen M. W. v. n. B. Op de Classikale Conferentie gehouden te Voorthuizen in Februari 1.1. gaf een der predikanten den raad, om vóór men op eenige plaats tot benoeming van een kerke- raad overgaat, met den Christel. Geref. Kerkeraad van die plaats over de volgende punten te handelen. 1 e. De leden der Christel. Geref. Kerk hebben voor hun overgang de kerkeraden »niet vermaand en gewaarschuwd. »2e. Het blijft af te keuren, dat de Chr. Geref. Kerken erkenning des konings »hebben gevraagd, hoewel zij er door het lijden toe gebracht zijn, »3e. De Chr. Geref. achten het niet hun bijzondere roeping te arbeiden onder degenen, die nog onder de Synode zijn. Van onze zijde dient noodzakelijk be lijdenis gedaan te worden van de volgende verkeerdheden »le. Liever bleef men onder een godde- 2>looze Synode, dan zich te stellen onder »een gebrekkigen Chr. Geref. Kerkeraad. »2e. Niet genoeg is gevoeld de nood zakelijkheid van de eenheid van Christus' s»Kerk. »3e. De bezwaren, die tegen het Chr. Geref. standpunt bestonden, zijn te weinig »aan de Chr. Geref, medegedeeld. Daarna wordt medegedeeld om welke redenen van staatsrechtelijken en kerk- s>rechtelijkèn aard men geen vrijmoedigheid »had zich dadelijk onder den Kerkeraad »der Christel. Geref. te voegen, tenzij die »bezwaien worden weggenomen." Ket komt ons voor, dat die raad niet moet opgevolgd worden. Deze punten toch zijn te zwak gesteld en raken veel te weinig de eigenlijke kwestie. Wat deze predikant den Chr. Ger. Kerkeraad wil voorleggen, zijn slechts drie gevolgen van hunne beginselen. Er zijn, dunkt ons, an dere en gewichtiger bezwaren in die be ginselen zelf gelegen. Hij zegt, dat wij ons onder een Chris telijk Geref. Kerkeraad konden voegen, indien de staatsrechtelijke en kerkrechte lijke bezwaren, welke in den weg zijn, waren weggenomen. Ons dunkt, die Broeder had evengoed kunnen zeggen, dat wij ons onder een Christel. Geref. Kerkeraad kunnen voegen, zoodra hij ophoudt een Ch-istel. Geref. Kerkeraad te zijn. Het voorbeeld, door eenige Broeders te Scharnegoutum onlangs gegeven, verdient- naar onze meening, volstrekt geene aan beveling of navolging. Tegen het le punt, van wat deze Broe-o der ons wil laten belijden, hebben wij ern stige bezwaren. Het was hier niet liever willen" of »niet liever willen", maar het was, niet anders kunnen, voor een goed deel het gevolg van gebrek aan inzicht. Ook lag het bezwaar in het overgaan tot de Christel, Geref. Kerk niet daarin, dat haar Kerkeraden gebrekkige Kerke raden'' zijn, maar hierin, dat wij ons niet vinden kunnen in eene nieuwe Kerkfor- matie naast de bestaande Nederd. Herv. of Geref. Kerk. Er zouden ook nog andere bezwaren tegen dat punt één in te brengen zijn. Het komt ons voor, dat wij dit niet kunnen belijden. Hartelijk zouden wij ons verblijd hebben, zoo dat zesde punt uit het besluit der Voorloopige Synode, te vinden in haar »Acta," pag. 118 geheel ware verworpen. v Saamiverkinglaat zich in dat geval in slechts enkele plaatsen verwachten, en die zou dan, zonder dit besluit, toch wel heb ben plaats gehad. In de meeste gevallen zal saamwerking eerst dan kunnen komen, indien het gelukte onder ongunstige omstandigheden de be zwaren te boven te komen, welke Utrecht en Kampen, onder gunstige omstandigheden geen stap nader aan haar oplossing hebben gebracht. Wij zouden liever den raad geven, om nu dit besluit er eenmaal is, zich te houden aan het slot, en by optreden in zulk een plaats, waar reeds een Gemeente der Christe lijke Gereformeerde Kerk bestaat, dit zóó te doen, dat miskenning van de betaande kerkformatie gemeden wordt. En zelfs dit weinige is volgens de mee ning der overgroote meerderheid der Chr. Gereformeerden onmogelijk. Wij lazen met veel genoegen de volks voordracht door den Heer J. A. Worm- ser te Zaandam en te Alkmaar gehouden, en getiteld verdraagzaamheid Wij bevelen de aandachtige lezing van dit opstel zeer aan. Het is uit den aard der zaak, niet wat men noemt stichtelijk» maar het bevat veel tot leering. Schetsen en Wenkenuit het leven, voor het leven, door G. Klaarhamer, predikant te Rotterdam. Een uitnemend boekske, dat stellig vele lezers vinden zal. Het bevat in een vijftigtal korte stukjes een schat van vermanende, waarschuwende, onder wijzende, vertroostende lessen en wenken. Het boekje drukt in zijn titel volkomen uit, wat het is en geeft. Moge het velen tot zegen zijn, en moge ook dit dan den Schrijver opwekken voort te gaan, om ons zijn schetsen en wenken te geven. Wij bevelen de lezing zeer aan. De prijs is 70 ets. Bij een herdruk of bij nog volgende schetsen en wenken zouden wij aanbevelen, dat aangegeven worde de plaats, waar het bovende stukjes geplaatste Schriftwoord te vinden is. Christelijke Volks- Bibliotheek onder re dactie van Ds J. A. van den Hoorn, ver schijnt- in wekelijksche afleveringen, en kost per aflevering van 80 bladzijden 12£ Cts. zoo gij bij uwen boekverkooper inteekent. Onder toezicht van Ds. S. A. van den Hoorn wil de uitgever hierin iets aanbie den, dat christen-ouders ook aan hun oudere kinderen kunnen laten lezen. Goede, degelijke, leerzame verhalen wil de Christe lijke Volks-Bibliotheek leveren voor een uiterst lagen prijs. De naam van den Redacteur evenals de inhoud van de le aflevering belooft iets goeds. Jammer vinden wij het, dat het alleen vertalingen zullen zijn, welke in deze Bibliotheek verschijnen. Is er op eigen bodem dan niets te vinden Hebben wij niet reeds meer dan genoeg uit Duitsch- land en Engeland Voor kringen waarin deze lectuur op haar plaats is, gelooven wij de Christelijke Volks-Bibliotheek te kunnen aanbevelen. De barmhartigheidmaandblad van de Johannes-stichting gevestigd te Nieuwveen. Prijs per jaargang f 0,75. En om het blaadje zelf, welks, inhoud naar het le nummer te oordeelen alleszins der lezing 'waardig is, maur ook om de Stichting, waarvan het zijn lezers elke maaud verslag wil geven, en niet minder om de zaak, die het blijkens zijn titel wil voorstaan, bevelen wij de lezing van dit maandblad zeer aan. Het heeft nu reeds een oplage van 2500 exemplaren. Moge dit getal spoedig verdubbeld zijn, In dank ontvangen voor Diakonaal Hulpbetoon in de brievenbus bij Mevr. Klaarhamer f 1,voor Kooten gevonden in de Collecte van 7 April 75 cents, 50 cents, 50 centsvoor de plaats, van C. J. f 1.50, van O. O. f 2.50 voor het orgel, bespaarde centen van het Kerkbriefje 26 cts. AD VER T E i\ T I E M. Door Gods goedheid voorspoedig bevallen van eene dochter C. A. J. GROÜTJANS- SIMPELAAR. Middelburg, 7 April 1889. gevraagd, voor 2 vrouwen. Adres G. JONK, Nieuwstraat, Middelburg. Is verschenen overeenkomstig wensckelijk? DOOR A. IITTOO IJ, Predikant te Middelburg. Roy b0., 40 pag., prijs 30 ct. F. P. DHUIJ, Uitgever, Middelburg. Terstond eene meid benoodigd. Adres bij den Uitgever dezes. ESGELSCHE Dadelijke opheffing van pijn. Prijs per doos, inhoudende 12 pleisters 45 Cts., 5 Cts. Depót bij Mevr. E. JansenEicholtz, Noordpoortstraat, en Mej. V. Ooijen Laurense, W agenaarstraat te Middelburg.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1889 | | pagina 4