onergerlijk van levenswandel is, en dat hij hiervoor moet gehouden, zoolang hij bij die belijdenis en dat leven volhardt. Belijdenis en leven mogen niet gescheiden. Een schoone belijdenis bij een onschriftuurlijken wandel geeft de kerk voldoenden grond om te betwijfelen of iemand wel is wat hij belijdten hem dan, tot het duidelijk blijke wat hij is, van het Avondmaal af te houden. Lees maar eens weer aandachtig het For mulier voor het Avondmaal. Zoodra dus eenig lid der Kerk zijne begeerte kenbaar maakt, om tot het H. Avondmaal te worden toegelaten, dan moet de Kerkeraad van hem eischen dat hij belijdenis doe van het zaligmakend geloof in den boven aangegeven zin, en dat hij die doe, eerst meer uitvoerig voor de Op zieners en daarna publiek voor de geheele Gemeente. Indien men het bovenstaande nu even in wil en kan denken, moet men dan toch niet toestemmen, dat het dringend nood zakelijk is, om de jeugdige leden der Kerk ten ernstigste te vermanen en te waar schuwen, dat zij toch niet belijdenis doen op de manier als het genootschap dit voor schrijft. Dat is geen belijdenis doen. Het is geen Gode behagelijke daad. Het is veeleer een schrikkelijke daad. Lezer, gij die deze dingen weet, bedenk dat God u ook over de zielen dier jeugdige leden u wer kerk ter verantwoording roepen zal. Wij hopen een volgende week op deze zaken terug te komen. Kerkelijhe Berichten. Van de Vereeniging de Kerkelijke Kas" te Middelburg. Vrijdag 29 Maart 1.1. hield de Vereeniging de Kerkelijke Kas" haar jaarvergadering. De opkomst der leden was goed. Dit ge tuigt van een verblijdende belangstelling in al wat des Heeren Kerk en dienst raakt. Geen christen mag ook in deze dingen onverschillig of zonder belangstelling zijn. Ook de uiterlijke, de tijdelijke zaken en belangen der Kerk moeten door ons, stel lig niet met minder, doch voor 't minst met even groote zorg en toewijding wor den behartigd, als die van ons eigenhuis. Ook ter behartiging van deze zaken gaf de Heere aan Zijn Gemeente verschillende gaven en bekwaamheden, waarvan er niet één ongebruikt mag blijven, maar die alle tot welwezen van 't geheel ijverig moeten aangewend worden. Uit het jaarverslag bleek, dat er over vloedige reden tot dankzegging aan den Heere is. Het heeft ons aan niets ont broken. Aan alle verplichtingen kon be hoorlijk en op tijd worden voldaan. Alle ongeloof envleeschelyk overleg is beschaamd geworden, maar het Woord des Heeren is getrouw en waarachtig. Wij moesten vele en zware offers brengen. Wij mochten het vaak met blijdschap doen. Zij, die over overvloed te beschikken hebben, worden onder ons niet gevonden. Van alle zijden doet ipeu het mogelijke, om ons te bena- deelen en te ruïneeren, en ziet, er is toch ook in de aardsche dingen onder ons minder gebrek dan elders. Hoe dat mogelijk is, vindt men in Haggaï 1 6. Zoo de Heere genade geeft om gehoorzaam te zijndan verkeert Hij dien vloek in den tegenoverstaanden zegen. Geef en u zal gegeven wordenis ook een wet in 's Heeren Kerk, die evenmin reken kunstig is te verklaren als het eenige macht mogelijk is haar leugenachtig te maken. Het bleek, dat door B.B. Diakenen in 1888 ontvangen was f 3041,32£ en uitge geven f 2656,81. Er bleef dus nog f 384,51 in kas. Waarschijnlijk met 't oog op dit overschot hebben B.B. Diakenen hun be grooting van inkomsten voor 1889 wat lager gesteld. De voorzitter der jaarver gadering kon dit niet goedkeuren. Hij oordeelde, dat zoolang de christelijke liefde vrij willige gaven blijft geven, dan vooral de Dienaars der barmhartigheid hun uit gaven niet moeten bezuinigen, maar uit breiden. Voor den kerkedienst was in 1888 ont vangen f 5572,99 en uitgegeven f 5484,51 Er bleef dus nog f 88,48 in kas. De uitgaven voor den kerkedienst zullen dit jaar wel wat hooger moeten zijn, want er moei nu voor 't eerst aflossing en volle rentebetaling van het geleende kapitaal plaats hebben. Ook besloot de kerkeraad om zoo mogelijk tot de beroeping van een tweeden Dienaar des Woords over te gaan. De arbeid in de Gemeente vordert dit dringend. Zoo de bestaande vacatures bij deze kerk lang onvervuld moeten blijven, zal de gees telijke schade groot zijn. En al ware het, dat na behoorlijke bearbeiding door onder wijzing, vermaning en bestraffing ten lange laatste de kerkeraad tot de diep bedroe vende officiëele verklaring moest komen, dat verre het grootste aantal leden zich van deze Nederd. Geref. Kerk had afge scheurd, ook dan nog zou één Dienaar des Woords niet in staat zijn deze kerk be hoorlijk te bedienen. Aan de beurt van aftreding was Br. C. H. de Wagemaker, voorzitter van het Be stuur. Volgens het reglement zijn de af tredende bestuursleden niet terstond her kiesbaar. Do voorzitter dezer vergadering dankte den aftredenden Broeder namens de Ver eeniging in hartelijke bewoordingen voor het vele, dat hij ook op deze wijze voor de kerk deed en mocht doen. De Heere spare hem ons nog lang. Als lid des Bestuurs werd nu naar al- phabetische volgorde uit de plaatsvervan gers verkozen Br. C. Verhage. In de ledige plaats welke hierdoor onder de plaatsvervangers ontstond werd verkozen Br. C. H. de Wagemaker. Met hem waren nog een drietal BB. door de vergadering voorgesteld. De Commissie van Controle bestaat voor dit jaar uit de BB. G, P. Wattez, I. de Wolff en P. G. de, Wolff, Na afloop der gewone werkzaamheden besprak de Voorzitter nog de volgende punten, met het oog op de bedenkingen, welke van verschillende zijden telkens weêr tegen de Vereeniging »de kerkelijke Kas" worden ingebracht. a. De Vereeniging de Kerkelijke Kas is niets anders dan eene Vereenigingdoor welke de A'ederd. Geref. Kerk van eenige ■plaats, bijv. van Middelburgvoor zóóverre haar tijdelijke zaken laat waarnemenals deze geldigheid voor de burgerlijke wet moeten hebben. Met de geestelijke aange legenheden of met de ïegeering der Kerk heeft de Kerkelijke Kas niets te maken. Daar blijft zij geheel buiten. In geen enkel opzicht is ook de kerkeraad aan haar verantwoordelijk, en evenmin de Di akenen. Deze laatsten ontvangen en ge bruiken de gaven en goederen der Gemeente geheel buiten de Kerkelijke Kas om, welke alleen aan 't eind van 't jaar van de Di akenen de eindcijfers van ontvangsten en uitgaven ontvangt en boekt. Zijn er voor de Diakonie gelden te beleggen of zouden er vaste goederen worden verkregen, dan geschiedt die belegging wel door 't Bestuur van de Kerkelijke Kas maar volgens aan wijzing van de Diakenen. Ook zijn de Diakenen alleen verantwoordelijk aan den Kerkeraad. Het Bestuur der Kerkelijke Kas is ook in geen enkele handeling vrij, doch heeft zich in alles te schikken naar den Ker keraad. Van deze Vereeniging zijn ook alleen lid de leden der kerk, welke met de re formatie medegaan. Zij verliezen in geval van censuur het recht tot uitoefening van de rechten aan het lidmaatschap der Ver eeniging verbonden. b. Deze Vereeniging zal noodig zijn zoo lang de regeering ons niet erkent voor hetgeen wij zijnn.l. de Nederduitsckc Gerefor meerde Kerk, welke hier sedert de 16e eeuw onafgebroken heeft bestaan. Ons tegenwoordig Staatsrecht kent geen Kerke Christi, wel kerkgenootschappen. Volgens ons Staats recht en volgens de opvatting onzer rechters is de kerk een genootschap of yereeniging. Aangezien nu echter volgens Gods Woord een kerk het tegenovergestelde is van het geen ons Staatsrecht door een vereeniging of genootschap verstaat, zoo kan de Staat de kerk niet als zoodanig erkennen, zoo dra zij zich ontdoet van het zoogenaamde Nederl. Herv. Kerkgenootschap en weêr onder eigen naam, met eigen kerkenorde, en in eigen gedaante, passende aan haar wezen, optreedt. c. Deze Vereeniging is in geen enkel op zicht een middel, om de Kerk óf wat haar bestaanóf wat haar wezen aangaatvoor de regeering te bedekkenen alzoo bedekte- lijk te doen handelenHiervoor bestaat geen reden. Als er zulke burgerlijke han delingen moeten gedaan worden, welke naar de wet alleen geschieden kunnen door een als rechtspersoon erkende Ver eenigingdan draagt de kerk openlijk, dat ieder en ook de regeering het weet, deze handelingen op aan de Vereeniging »de Kerkelijke Kas", welke Vereeniging in art. 1 van haar door de regeering goedgekeurde statuten duidelijk zegt, dat zij ten doel heeft te bevorderen de belangen der Nederd. Gerefoimeerden, door 't verleenen van stoffelijke hulp. Het is officieel bekend, waartoe deze Vereeniging bestaat. Daarom is ook, toen de eerste dezer Vereenigingen om rechts-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1889 | | pagina 3