A P V E R T E N T I E i\. Uitgave wan T- J. KOUSBROEK te Leiden. Voor 12b cent per week ontvangt men iedere week Een jaargang vormt 12 a 14 flinke boekdeelen. Goedkooper en degelijker lectuur voor liet christelijk publiek bestaat er niet. Jezus Christus. Dan zullen ook de consciëntiën van t leeraars en voorgangers niet langer gedoo- li gen, dat het onrecht bedekt wordt. Zoo hei; gereformeerde volk maar opkomt tegen dit valsehe spel en voor het rechtjj O, dat men het inzage. En ophield toe te juichen alle prediking der waarheid, die dienen moet om de Synodale Organi satie te redden en de Kerk uit haar recht te zetten. Dan zal de Heere, ook den rechters leeren wat het recht der Kerken is, en dan zullen wij weer één kudde zijn, zoo wij beginnen voor den éenen Herder uit te komen. Houde daarom niet op het strijden en roepen voor het recht onzer Gereformeerde Kerken Doe mij recht In de Heraut van 10 Maart 11. komt een stuk voor van Ictus" getiteld »een scheerstelscl." Wij kunnen dat geheele stuk niet overnemen, en halen er alleen het volgende uit aan. Het doet zien, hoe het Genootschap de karakters bederft. Dezelfde mannen die in het kerkelijke dat s cheer stelsel toepassen, zouden zich schamen datzelfde in burger lijke zaken te doen, en dan de eersten zijn om het af te keuren. Het opkomend geslacht zal over 25 jaren bij het nagaan van de geschiedenis dezer laatste paar jaren verbaasd staan over de mogelpkheid, dat men kerkelyk en burger lijk en maatschappelijk zóó tegenover de Nederd. Gereformeerden heeft durven en kunnen handelen en spreken als thans onder goedkeuring van zeer velen geschiedt. Misschien zullen dan ook velen, die nu nog tegenstaan, reeds sinds lang hebben erkend, dat het allerminst een kerk, die Jezus als Koning erkent en Gods Woord als regel ook voor haar handelingen volgt, betaamt, om in het gezelschap van een Genootschap te blijven, dat tot zulke han delingen in staat is. Zie hier wat we o. a. in 't bedoelde Herautartikel lazen De Synodalen houden er, gelijk men weet, sedert 1886 het volgend rechtssys teem op na De Nederlandsch-Hervormde kerk is sinds 1816 een genootschap. Die zich aan het gezag van de bestuurders van een ge nootschap onttrekt, houdt vanzelf op lid van dat genootschap te zijn. Hij verliest al zijne kerkelijke (d. w. z. genootschaps) rechten en betrekkingen. In één woord hij gaat er uit Dat systeem werkte uitnemend. Men behoefde niet de tucht uit te oefenen, 't geen een groot voordeel was, omdat het voor lieden, die steeds alles in de kerk toegelaten hebben, onmogelijk is tucht uit te oefenen tegen Gereformeerde broe ders, zonder bij ieder woord zichzelven in het aangezicht te slaan. Bovendien ontweek men door dit systeem allerlei moeilijkhe den van anderen aardte veel om hier op te noemen. Dat Synodale systeem werd door de rech terlijke macht overal aangenomen. Een Christen moet ook onrecht weten te verduren. Alzoo gaven de Gerefor meerden" af wat zij overtuigd zijn, hun in eigendom toe te behooren. Zij vorderden ook hun eigendom niet op, doch stichtten eigen kerk eu lokaal. M iar nu kwamen de Synodalen in ver legenheid. Zij ontvingen wel de gebouwen, maar op' vele plaatsen wilde de kerkgaande gemeente niets met hen te maken hebben. Het gevolg daarvan was, dat op sommige plaatsen, nl. op die waar het kerkgebouw door de gemeente zelve moet onderhouden worden, er niet genoeg geld meer in kas kwam. Wat doen zij nu? Op die plaatsen, waar geldgebrek is passen zij een ander systeem toe Daar redeneeren zij aldus j> De Gere formeerden beweren, dat zij leden der kerk zijn en blijven daaraan hechten zij veel. Welnu dat is een mooi ding voor onze beurs, Wij kunnen hen gerust in onzen hoofdelijken omslag aanslaan, want zij willen immers niet verklaren, dat zij geen leden onzer kerk zijn Dat is heel aardig. Wij hebben eerst hunne kerken genomen, zeggende dat zij ophielden leden van de kerk te zijn, en nu zullen zij ons die ker ken ook helpen onderhoudenmaar dan zullen wij betoogen dat zij niet ophielden leden van de kerk te zijn 1 Die redeneeriug is inderdaad aardig. Maar zij is tevens ongehoord schaamteloos. Tot dusver evenwel lukte dit plannetje niet. Ü8 kantonrechter te Zwolle hield zich aan het eerste systeem en wees de Syno dalen af. Maar in Meppel waren zij gelukkiger. Ook maken wij ons geenszins bezorgd over de gevolgen van die uitspraak. Wij blijven allen die de reformatie volgen ten ernstigste aanraden, om, op die plaatsen waar reeds tot de reformatie is over gegaan geen hoofdelijken omslag te be talen ook te Meppel en zich liever te wenden tot de juridische commissie van Advies, die wel de noodige maatregelen zal weten te nemen, om zelfs redeneerin gen als van den Meppelschen kantonrech ter onschadelijk te maken. Het betreft hier eöne zaak van groot belang, en het is zeer wenschelijkdat men in deze zaak eenstemmig handele. Maar wat te zeggen van een kerkgenoot schap, dat, als het op handhaven van de hiërarchie en het bezit der goederen aan komt, ons, op grond dat wij ons afgeschei den hebben, rechteloos verklaart ieder, die binnen zijn macht of onder zijn invloed komt, verjaagt het brood ontneemtzelfs zijn recht op de weduwenfondsen der pre dikanten betwistmaar dat, als het op onderhouden der ontnomen kerken aankomt, ons wil laten betalen, op grond dat wij ons met afgescheiden hebben Hebben dan zij, die in het genootschap blijven, niets meer dat zweemt naar een geweten Geen schaamtegevoel zelfs Hoort men geen enkele stem van veront waardiging Is de Mammon alles Of weten de menschen niet, wat er ge beurt? Wordt het hun zooveel mogelijk verzwegen Wij willen het laatste maar aannemen, doch doen dat alleen op grond van 1 Cor. 13 7. In hartelijken dank ontvangen in de collecte van 17 Maart van N. N. voorde plaats f 3.en van N. N. voor de plaats f 2.50. Verder nog in de collecte gevonden voor Diak. Hulpbetoon 50 ets., voor de Vrije Universiteit f 2.voor de kerk te Koo- ten f 2.30, voor de school te Vreeswijk f 1.nog voor Vreeswijk 25 ets., nog voor Kooten f 3.55. Op dan biddag voor de Vrije Universi teit gecollecteerd f 54.51£. Door deze betuigen wij onzen hartelg- ken dank aan allen, die ons blijken van belangstelling hebben gegeven bij het ver liezen onzer twee lievelingen in Februari en Maart jl. A. WILMINK. C WILMINK-Koppejan. Bergen op Zoom, 21 Maart '89. Vraag uw Boekhandelaar of den Uitgever ter inzagehet Prospectus of de eerste Aflevering van de ONDER REDACTIE VAN Ds. S. A. van den HOORN, die in geen christelijk gezin mag en behoeft te ontbreken, wegens zijn degelijken inbond en geringen prijs» een aflevering van 80 Bladzijden roiaal formaat, waarin de meest belangrijke en boeiendste pennevruchten, die in het buitenland verschijnen, in onze taal door bevoegde hand overgezet, zijn opgenomen. Zoo bevat de eerste aflevering o. a. a. De boeien verbrekendof de laatste der galeislavenb. Robert Moffat, de Apostel der Beetsjoea- tien, van Guslave Glardon. c. Teekeningen uit het leven, verhalen van Frederik Oldenberg. d. Allerlei door J. Verhagen Jr.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1889 | | pagina 4