Met hartelijken dank en verblijd over de offervaardigheid waartoe de Heere voort durend de harten beweegt, bericht de Ker- keraad, dat voor de School met den Bij bel te Vreeswijk ontvangen is de som van f61,75. Moge 's Heeren zegen op deze gaven rusten, en de ervaring van 's Heeren goed keuring het loon der gevers en geefsters zijn. Ook is het den Kerkeraad recht aange naam, nog de ontvangst te kunnen mede- deelen van f 2, voor de kerk van Augus- tinusga. Nu zijn wederom twee aanvragen om hulp ingekomen. De eene heeft de Kerke raad afgewezen, maar de andere durfde hij niet afwijzen, uit overtuiging dat de kerk van Kooten inderdaad zeer hulpbe hoevend en de meest hulpbehoevende van deze beide vragende is. De meeste der Broeders en Zusters daar wonen in hutten van heideplaggen of planken gebouwd, en kunnen met zwaren handenarbeid nog niet eens altijd in het noodigste voorzien. Die kerk gaat gebukt onder een last van f2500. Zoo iemands hart van den Heere be wogen wordt tot het afzonderen van eene gave voor deze kerk, die doe haar ons toekomen op dezelfde wijze als dit voor Vreeswijk is geschied. Lukas 6 38 Spreu ken 19:17. Namens den Kerkeraad P. J. W. Klaarhamer, h. t. praeses. A. B. Crucq, h. t. scriba. Van de Classes. Woensdag en Donderdag dezer week heeft de vergadering der gecombineerde Classes van de Nederd. Geref. Kerken in Zeeland plaats gehad. Op de Maart-vergaderingen zijn altijd meer zaken te behandelen dan op de an dere vergaderingen. Zóó kwam het, dat op Woensdag nog een avondvergadering moest gehouden worden die te 10 uren werdgesloten, terwijl de vergadering Donder dagmiddag te drie uren afliep. De vrijgekomen Kerken waren vertegen woordigd door 24 ambtsdragers die met keurstemmen ter vergadering waren, be nevens nog een tiental Ouderlingen en Diakenen zonder keurstemmen. Ook waren een viertal Broeders-Agenten voor de reformatie in nog niet ontkomen kerken opgekomen, terwijl van vier andere Agenten schriftelijke mededeelingen inge zonden waren. a. Bij de vragen naar art. 41 D. K. O., door den praeses, Ds. Wolf van Axel ge daan, was het verblijdend op te merken, dat in de Kerkeraden hoe langer hoe meer de overtuiging levendig wordt, dat bij een gereformeerde Kerk en een huisgezin van gereformeerde belijdenis, een gereformeerde school niet kan worden gemist. Een vader, die plechtig beloofd en op zich genomen heeft, om zijne kinderen naar Gods wil, in Zijn Woord geopenbaard, ten genoege der Kerk op te voeden, om den Heere te dienen in alle dingenniet alleen in den hemel, maar ook op aarde zoo'n vader mag zijn kind niet toevertrou wen aan een onderwijzer, die hierin niet met hem overeenstemt. b. Uit de rapporten der Broeders Agenten blijkt, dat de voortgang der reformatie wacht op werkkrachten. Naar het oordeel der Broederen kon het in een tweetal of drietal kerken nog dit jaar tot een af werpen van het juk der organisatie komen. Ook uit deze rapporten bleek weêr, hoe schrikkelyke geestelijke verwoesting in de Zeeuwsche kerken door de prediking en ar beid van moderne en ethische predikanten en opzieners onder bescherming van het ge nootschap is aangericht. Een wonder van Gods trouw en genade is het, dat wij niet ganschelijk zijn ver gaan en de Heere ons nog een klein over blijfsel gelaten heeft. c. De rekening en verantwoording van den Classikalen Quaestor werd in handen van de Broeders Assessoren gegeven. Bij het nazien daarvan bleek het hun, dat zij accoord was. Zij adviseerden dus tot goed keuring. De vergadering keurde haar daarop goed met dankbetuiging voor de keurige en van liefde tot de Kerken getuigende administratie. Het bedrag aan ontvangst en uitgaaf over 10 maanden van 1888 beloopt de som van f865,79 met een batig saldo van f 2,11. Uit het fonds voor hulpbehoevende Kerken in Zeeland kon bovendien f 247,75 worden uitgereikt, ter wijl nog ruim f 40 in kas bleef. d. Werd besloten voor de vergadering ter voorbereiding van het Zending-Congres, in April te Amsterdam te houden, af te vaardigen Ds. P. J. W. Klaarhamer, ter wijl als zijn secundus werd aangewezen Ds. Wolf van Serooskerke. e. Ter voldoening aan een schrijven, in gekomen van de Deputaten der Voorloopige Synode voor de weder op vatting der onder handelingen met de Christel. Gereform, Kerk werden Ds. Wolf van Serooskerke en Ouderling A. Dingemanse als Deputaten benoemd. f. Vervolgens kwamen in behandeling negen rapporten van Deputaten tot ver schillende zaken door de Classes gecom mitteerd. Zij gaven tot breede besprekingen aan leiding. De conclusiën en adviezen dezer rapporten werden onveranderd aangenomen, en de Deputaten met dankzegging ontsla gen óf gecontinueerd. By het rapport der Deputaten voor de nog niet ontkomen kerken werd er sterk op aangedrongen, dat naar den regel van Hebreen 10 24 de Kerkeraden van ont komen kerken zich wenden zullen tot die van genabuurde kerken, welke nog in de Genootschapsbanden neêrliggen, om hen uit Gods Woord broederlijk van hun ambte lijken plicht te vermanen, en zoo dit niet baat, aan de geloovigen voor te houden wat hun ambt is tegenover een kerkeraad, die hun kerk niet met en naar Gods Woord leidt en weidt. g. De conclusie van het rapport der Deputaten voor de hereeniging met de Gereformeerde Gemeenten werd aangeno men. Dientengevolge worden de pogingen om tot onderhandeling over de hereeniging te geraken voor het tegenwoordige gestaakt en alleen een tweetal Deputaten geconti nueerd, om by eventueels mogelijkheid die pogingen namens de Classes te hervatten. Terwijl aan de Kerken in welker midden die groepen gevonden worden, werd aan bevolen uit Gods Woord met broederlyke onderwijzing en vermaning de noodzake lijkheid van de eenheid ook in 't zienlijke en het zondige van ons tegenwoordig ge deeld en gesepareerd leven aan te toonen. h. Overeenkomstig het advies der gecom mitteerden voor de zaak der ineensmelting der Christelijke Gereformeerden en Neder- duitsche Gereformeerden te St. Maartensdijk, werd besloten Deputaten te benoemen, om deze zaak zoo spoedig mogelijk tot het door de Broeders te St. Maartensdijk ge- wenschte einde te brengen. i. De bediening van het H. Avondmaal in de vacante Kerken werd aldus geregeld,, dat de geloovigen in elke Kerk tweemalen per jaar dit sacrament ontvangen kunnen. Ook werden uit de gestelde voordracht twee Broeders oefenaars verkozen om weder gehoord te worden, teneinde op een vol gende vergadering tot de aanstelling van een van beiden te kunnen overgaan. k. Op voorstel der Kerk van Middelburg werd besloten met vernietiging van het in October a. p. daaromtrent beslotene terug te keeren tot de eerst gevolgde wyze van saambrengen van het salaris van den Clas sikalen oefenaar. De daarbij ingediende concept-regeling der quota's werd goedgekeurd en vastge steld. I. Met blijdschap vernam de Classe, dat de tot nog toe zwakke kerk van St. Lau rens, c. a. nu althans in zooverre was vooruitgegaan dat zelfstandig optreden mogelijk en in 't belang der Reformatie wenschelijk was. Met advies van Middel burg, aan welke Kerk de Classen de zorg van St. Laurens hadden opgedragen, en na de Broeders Ouderlingen van St. Lau rens te hebben gehoord, besloot de Classe, dat de begeerte van die Gemeente zou ge schieden, en werd aan Middelburg nog opgedragen bedoelde Kerk bij de uitvoe ring dezer zaak behulpzaam te zijn. m. Een vraag van Arnemuiden, om met aanbeveling der Classen, een verzoek om hulp tot dekking van een tekort van f 250, voortvloeiende uit den bouw van haar kerk* tot de vaderlandsche kerk en te mogen richten werd aldus beantwoord, dat twee Broeders ter vergadering aanwezig haar deze som. leenen, en uit het fonds voor hulpbehoe vende kerken hun een jaarlyksche aflos sing van f 75,wordt verstrekt. n. Een ah gravamen op 't agendum geplaatste zaak, bleek geen gravamen te zijn, en werd dus niet behandeld. o. Het onderzoek van den heer JA. Willemse had Donderdag plaats. Er moest uit blijken of genoemde Broeder de noo- dig kennis bezit, volgens art. 70 van de acte der Yoorloopige Synode (pag. 48), om als Oefenaar te kunnen worden toe gelaten. De uitslag van dit onderzoek was be vredigend, zoodat het dezen Broeder kon worden toegestaan als Oefenaar de Kerken te die oen. p. Nog werden in de volgende zaken Deputaten benoemda. voor de kerkvisi-

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1889 | | pagina 2