van de uitkomst zeker. Niet waar, aan zulk een Godsstaf hebben wij behoefte, nu wij aan dezen mijlpaal in ons leven een oogenblik gerust en als opnieuw geroepen worden oin den Heere te dienen. Zoo'n staf, die ons herrinnert aan onze goddelijke roeping en taak in de wereld, in het huisgezin, in de Kerk. Zoo'n staf, die ons telkens verzekert en afbeelt, dat wij op den Heere, op Zijn macht en wijsheid, op Zijn trouw en ge nade en gerechtigheid mogen staat maken. Dat Hij onze toevlackt en hulpe is. Zoo'n stat die ons predikt, dat de Heere regeert, en dat alle ding en persoon aan Zijn raad en wil hangt. Zoo'n staf, van den Heere gegeven, waar op wij kunnen leunen, waarmede steenrot sen worden gespleten, waarmede wij zeeën droog leggen, en dien wij den Heere als een teeken kunnen voorhouden in onze worstelingen voor Zijn aangezicht. Welnu, Gods volk en Kerk en 's Hee- ren wachthebbers en dienaars, staan hierin bij Mozes niet ten achter. Zulk een stat hebben zij. Wij hebben onzen Bijbel, dat is Gods klare en duidelijke Woord. Hetzelfde Woord, waarmede de Heere tot Mozes sprak. Van dezelfde kracht en klaarheid, even rijk en heerlijk van inhoud. Mozes heeft geen meerder noch minder Woord gehad. De wil, de roeping, de dienst en wegen des Heeren staan daarin volkomen geopen baard. Er kan niets en er behoeft niets aan toegevoegd te worden. Die aan dat Woord niet genoeg heeft, voor dien heeft de Heere niets meer. Die wat boven of buiten dat Woord onmiddellijk van den hemel meent te hebben, bedriegt zichzelf. Dat Woord Gods is als een zwaard, een hamer, een vuur, doch ook is het een lamp en een licht, het is evenzeer een bron 'van raad en wijsheid, een sterke staf. Bij dat Woord gaf de Heere ons zijn leidingen en uitkonisten, waarin Hij ons de waarachtigheid en betrouwbaarheid en genoegzaamheid van Zijn Woord deed aanschouwen. Ook met ons sloot hij het verbond der genade. Ook wij hebben een verbond der genade met God. En bij dat alles kwam nu het sacra ment, en zoo menig een sacramenteel feit, dat de Heere ons als Zijn staf tot ver sterking van ons geloof in de hand gaf. Ziet gij dit, en verstaat gij dit Gods VVoord en staf heeft alleen waarde voor een levend gemaakte, geloofoefenende, gehoorzame ziel. Kunt gij, moogt gij, wilt gij den staf Gods opnemen? Verleene de Heere ons daartoe Zijn be kwaam makende genade. Dan kunnen wij ootmoedig en blijmoe dig voorwaarts, en dan zal eenmaal ook voor u en mij, gelijk voor al het volk en voor geheel de kerk de uitkomst boven alle verwachting heerlijk, God verheerlijkend en onzer zielen zalig zijn. Kerkelyke Berichten. Gaarne geven wij aan onderstaand schrij ven van het Bestuur der Gereformeerde Kweekschool tot opleiding van Onderwijzers en Onderwijzeressen in zijn geheel een plaats. Men kan uit dit schrijven die school in haar doel en beginselen leeren kennen. Ieder nadenkend lezer zal spoedig inzien hoe dringend noodzakelijk zoo'n school is. Zij verdienc ods aller steun. Naar 's Hee ren Woord zijn de Kerken verplicht voor zoo'n zaak haar geld en haar gebed te geven. Ook vraagt zij onze zonen als haar kwee- kelingen. „En ik, wanneer ik het predikambt zou kunnen of moeten neerleggen, zoo zou ik geen ambt liever hebben, dan schoolmeester of onderwijzer der jeugd te zijn, want ik weet, dat dit werk naast het predikambt het allernuttigste, hoogste en beste is ja ik weet nog niet eens, welke van die twee het beste is. Aldus schreef in de dagen der groote kerkhervorming Luther over het ambt der onderwijzers, en wie onzer, wanneer hij het groote belang overweegt, dat er in een ouderwijzen en opvoeden onzer kinde ren naar den eisch huns wegs gelegen is, O O O 7 stemt niet van ganscher harte met den grooten Reformator in Waar we echter het hooge gewicht van de taak des onderwijzers erkennen, daar moeten wij ook toestemmen, dat het zeer noodig is, dat de onderwijzers tot het volbrengen van die taak grondig worden onderwezen en opgeleid. Dit nu kan naar onze vaste overtuiging, door de ervaring bevestigd, nergens beter geschieden dan op eene KWEEKSCHOOL. De particuliere opleiding uuor onderwijzers ieder afzonderlijk of ook de vereeniging van eenige onderwijzers om gezamenlijk aan de opleiding van kweekelingen te ar beiden, hoe goed en onmisbaar ook op enkele plaatsen, en wanneer eene betere opleiding niet kan worden verkregen, is toch maar een behulpsel en moet, wan neer het kan, door eene betere inrichting worden vervangen. Dat betere nu kan alleen eene kweek school geven daar alleen kan de volledige zorg aan de opleiding van jongelieden tot onderwijzer worden besteed daar bestaat de noodige eenheid en wordt zoowel voor de praktische als voor de theoretische op leiding de beste methode gevolgd. Laat ons U in 't kort de inrichting onzer Gereformeerde kweekschool en de resul taten, die zij tot dusver geleverd heeft, mogen beschrijven. Van hun 12de tot hun 13de jaar wor den onze kweekelingen dagelijks van 9 12 en van 24 uur in de vakken van het lager onderwijs en de allereerste beginselen der moderne talen onderwezen, bepaalde lijk met het oog op hetgeen zij later in de practijk van het onderwijs noodig hebben. Daarbij wordt er groote zorg gedragen voor het onderwijs in de Bijbel- sche geschiedenis en den Heidelbergschen Catechismus overeenkomstig de belijdenis onzer Kerk in de hoogste klasse wordt dit onderwijs door een uitnemend Bedie naar des Woords gegeven. Voorts ontvan gen de meisjes les in de handwerken. Van hun 16de tot hun 18de jaar worden de kweekelingen ook in de praktijk van het onderwijzen opgeleid. Zij geven dan eeni ;e uren per dag aan verschillende schulen les onder toezicht van de onder wijzers dier scholen. Daar er nu verschil lende scholen zijn, waar onze kweekelingen practised geoefend worden, kan op de eigenaardige weuschen en behoeften van ieder gelet worden en leeren zij tevens verschillende scholen en verschillende on derwijzers kennen. De directeur der kweek school houdt daarenboven ook op deze practische oefeningen toezicht en geeft leiding en bestuur. De kweekelingen dezer hoogste klasse, die aldus over dag zich practised leeren bekwamen, ontvangen des avonds weder hunne theoretische lessen van 68 uui\ Op deze wijze worden onze kweekelin gen in elk opzicht zorgvuldig opgeleid er wordt zorg gedragen, dat de theorie niet aan de practijk en de practijk niet aan de theorie wor t opgeofferd. De directeur, de heer H. Bijleveld, en twee leeraren, bene vens de overige onderwijzers, die speciale vakken onderwijzen, handelen allen naar een vast plan, in één geest, als één geheel. De verwachtingen, die wij mochten koesteren, zijn dan ook niet beschaamd. De Heere heeft het werk gezegend. Geen onzer kweekelingen, die zich voor eenig examen, 't zij voor onder wijzer, 't zij voor de handwerken, had aangemeld, is afge wezen sommigen hebben zelfs lof van hunne examinatoren ingeoogst. Drie onzer vroegere kweekelingen zijn reeds als on derwijzer aan verschillende scholen werk zaam en vervullen hunne betrekking met eero. Toch zal het niemand verwonderen, dat er bij zooveel stof tot danken, nog veel te wenschen overblijft, 't Getal onzer kwee kelingen bedraagt ruim 30, terwijl er voor 90 plaats is. Daardoor en omdat niet alle kweekelingen het volle schoolgeld van f80 per jaar kunnen betalen, is er een groot tekort in onze kas, dat ons niet geringe zorgen veroorzaakt. Wij gaan allengs vooruit, maar zullen in de eerste jaren nog op groote tekorten moeten rekenen. Maar het doel, waarnaar onze kweek school streeft, is schoon hare vruchten zijn ten bate van het geheele land, van al onze scholenaan zegen heeft de Heere het ons aanvankelijk niet laten ontbreken. Daarom, hoe groot de moeilijkheden ook zijn, gaan wij toch in hope voort. Met vrij moedigheid vragen we van U help ons, zooveel gij kunt. Overtuigd als wij zijn, dat gy ons doel goedkeurt en 't groote belang der zaak erkent, meen en wij niet tevergeefs op uwe hulp te mogen rekenen. Verblijd ons dan met de toezending van een postwissel, ingevuld in verhouding tot' de tijdelijke zegeningen, welke de Heere onze God u verleende, en de genade, die Hij u schonk om als een goed rent meester het u toebetrouwde te besteden. Het Bestuur derGereformeerde Kweek school tot opleiding yan onderwij zers en onderwijzeressen, Dr. J Woltjer, Voorzitter, W. Hovy, Penningmeester.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1888 | | pagina 3