Ie drie formalin tan EeoiÉid Ruhrkolon, in lossing Uitdeeling van Kerstboekjes. B i g g e k er k e. Raadpleeg vooral den Kerst-Catalo gus van J. H. VAN PEURSEM te Utrecht. zwakken sterken, de gevallenen tot be keering vermanen, de ongeregelden bestraf fen en trachten om alle twist en oneenig- keid onder de lidmaten te beslechten Of zjj de kerkelijke bijeenkomsten bijwonen, en in den kerkeraad van alle kerkelijke zaken goede notitie nemen Of zij niet enkel in de predikatiën maar ook in de catechisatiën tegenwoordig zijn Alle deze vragen zijn zeer nadrukkelijk met de noodige toelichtingen voorgesteld; terwijl al de daarop gegeven antwoorden aldus kaUnen saamgevat worden dat met dank aan den Heere mag geconstateerd, dat de B B. Ouderlingen in alle kerken wéér beginnen te verstaan de kooge betee- kenis van bun heerlijk ambt, en weêr gaan inzien en erkennen, welke eischen de Heere hun stelt, zoodat dan ook in de onder scheiden kerken een lieflijke ontwakende ijver en hartelijke begeerte bij de Broederen gevonden wordt tot het waarnemen van hun dienst naar den Woorde Gods. Opmerkelijk is 't, dat iö niet ééne kerk 1 de Ouderlingen ook in de catechisatie acht nemen op de leer, en of de manier van g onderwijzen, daarbij gevolgd, wel profijtelijk is. Na bespreking van het belang en ge wicht hiervan waren de Broeders bereid ook in dit opzicht hun ambt waar te nemen. Uwe Visitatoren hebben de vrijheid ge bruikt in eiken Kerkeraad ook met nadruk te wijzen op de laatste regelen van het Formulier 'van bevestiging voor de ouder lingen. Daarin wordt er op gewezen dat het den ouderlingen noodig is, ja dat zij om hun dienst recht te kunnen vervullen, schuldig zijn Gods Woord naarstig te on derzoeken, niet alleen tot hun eigen stich ting, maar vooral met het oog op hun dienst en roeping, en dat zij zichzelf ge durig hebben te oefenen in de overlegging van de verborgenheden des geloofs. Wij hebben er op gewezen hoe de krach teloosheid in de bediening van het ambt voor een goed deel het gevolg is van het droevige feit, dat deze oefeningen zoo zeer worden gemist. Zonder deze kunuen de Opzieners ook niet de geestelijke artsenij mengers en raadslieden én wegwijzers voor de leden der Kerk zijn. Zonder deze kan ook niet verkregen worden, dat mosterd zaadje geloof, dat bergen verzet en voor hetwelk geen ding onmogelijk zal zijn. IV. Vragen gedaan aan den Kerke raadde Diakenen buiten staande. Of zij de armen en ellendigen en we duwen en wezen met een bewogen gemoed, met rechte barmhartigheid verzorgen Of zij hen ook met goeden raad en troost uit Gods Woord dienen Wat zij doen met name voor weduwen, weezen, vreemdelingen en ellendigen Of zij ook iets doen ter be strijding en genezing der maatschappelijke ellenden Of zij de middelen en gelden getrouw en voorzichtig administreeren en jaarlijks behoorlijk rekening en verant woording doen Hetzelfde wat uwe visitatoren mochten rapporteeren aangaande de Broeders Ouder lingen. mag ook tot roem van Gods genade omtrent de Bedienaren der barmhartigheid worden vermeld. Verblijdend is het te bespeuren, hoe de Broeders Diakenen overal hun gemis en gebrek beginnen te zien en oprecbtelijk betreuren, en hoe er een hartelijke begeerte is, beter ingeleid te worden in de eischen door den Heere naar Zijn Woord hun in hun treffelijk ambt opgelegd. Groot is nu reeds op dit gebied het verschil, tusschen wat vroeger in de doode- lijke omknelling en in de verstikkende atmosfeer van de organisatie van 1816 werd gezien, en wat nu mag worden aan schouwd. De Heere, die ook in dezen aan Zijn Kerken een goed werk begonnen heeft, bevestige en volmake ook de Broeders Diakenen meer en meer ook in dezen deele. Uwe visitatoren hebben zeer aangedrongen, in 't bijzonder ook bij Broeders Di ikenen, dat zij op practische wijze zouden arbeiden aan het voorkomen en genezen der maat schappelijke ellenden, welke zich o. a. openbaren in, en tengevolge van hoererij, en van socialisme en pauperisme. Ook hebben zij sterk aangehouden op Schriftuurlijke verzorging van weduwen en weezen, vreemdelingen en ellendigen, en er hierbij o. a. ook op gewezen, dat de meeste stichtingen een aanklacht zijn tegen de Gemeente van onbarmhartigheid en van afwijking van 's Heeren Woord. V. Nog enkele vragen betrefende het onderwijs. 1. Wat geschiedt door den Kerkeraad voor de onderwijzing van het zaad der Kerk? Op deze vraag moest helaasworden geantwoord, dat door tal van andere en dringende zaken nog niets was geschied voor de onderwijzing van het zaad der Kerk, de kinderen der Gemeente. Toch waren de Broeders in elke Kerk in meerdere of mindere mate overtuigd, hoe noodzakelijk het is om te zorgen, dat er nevens het gereformeerde huisgezin en de gereformeerde Kerk ook een gerefor meerde school in elke plaats worde ge vonden. Uwe visitatoren hebben zeer aangedron gen dat de Kerkeraden deze overtuiging ook zouden wekken of versterken bij hun Gemeente. 2. Wat doet uw Kerk voor de oplei ding van Dienaren de3 Woords, school meesters, geneesheeren, rechters enz. In bijna elke Kerk wordt het hooger onderwijs in de gebeden der Gemeente gebracht voor 's Heeren aangezicht, en wordt door vele leden in hun privé, en ook door kerkcolleeten de Vrije Universi teit gesteund. 3. Worden er ook jongelingen door uw kerk van goede middelen tot hun studiën voorzien, (ex bonis publicis onderhouden)? In niet een kerk worden gelden uitge geven tot ondersteuning van eenig jongman van goede gaven doch bekrompen middelen. Wel werd in de meeste kerken door enkele leden bijgebragen in 't Fonds >Kerkhulp van het gymnasium te Zetten, waaruit jongelingen ondersteund worden, die zich voorbereiden voor 't ambt van Bedienaar des Woords. Kerkelijke Bericliten. Bedankt voor Koudekerke door Ds J. Teves te Wetsinge Sauwert. Bedankt voor Vlissingen door Ds. G. Vlug te Leiderdorp. Met hartelijken dank ontvangen 'voor Diakonaal hulpbetoon in de brievenbus bij mevrouw Klaarhamer f 2.— bij Br. J. A. v. Nederveen van B. plaatsgeld f 4. voor het orgel f 2.In de collecte Zondag 11. voor de plaats van mej. M. de W. f 2.50 en van B. f 2.50, en voor het orgel f 1. voor de Diakonie een snoer bloedkoralen met gouden slot. A D V~E R T E A T I E W. A. s. Zondag, des voorm. en 's avonds, a. s. Dinsdag 's voorm. en Woensdag 's voorms. zal D. V. optreden de heer PLOEGERS- voor A. B. CRUCQ. Een net PIJPORGEL te koop, met sprekend front, zeer geschikt voor een zaal of kleine kerk, te bevragen Uitgever deze3. Op nieuw ontvangen Prijs ff ,4O. in den boekhandel van K. LE COINTRE. Vertrouwd VLASZAAD te bekomen en Vlasland te kuur gevraagd bij J. de RIJCKE .te Gapinge. de nieuwste Kransen voor Nieuwjaars en Verjaringsverzen klein en groot formaat om inlijst te zetten, ftienwjaarsbriefkaarten, van af 1 cent. De fijnste en mooiste zijn (lie met bijschriften van Ds, TEA KATE. Goedkoope en mooie SCHEURKALEN DERS van af f 0,28. Spoedige levering van VISITEKAARTJES van af 45 cent per 100 stuks en hooger. K. LE COINTRE, Middelburg. De grootste verscheidenheid, keurige uitvoering, degelijke inhoud en goedkoope prijzen. Let vooral op de goedkoope Eerst-Pakketten, Naar Zuid-Amerika. Vrije Overtocht. Spoedige aanmelding bij J. KEERSEMAKER, Bellinkstraat G 195, Middelburg®

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1888 | | pagina 4