Bovenal op zoo'n vrijwillig den Heere gewijden dag mag de bede in on3 zijn och, dat zich 't hart met mijne daden pare Het is met opzet, dat wij ditmaal eenigs- zins afwijken van den gewonen inhoud van een feestartikel, om u en ons zelf deze hoogst ernstige viagen voor te houden. O, geve de Heere ons, dat wij door Hem zachtjes mogen geleid worden, of zoo 't niet anders kan, door het geweld Zijner liefde gedwongen worden om met de feest- houdende Gemeente op te gaan voor Zijn aangezicht in Zijn huis, eu stelle Hij daar dan voor ons een Dienaar die ons het Woord der Waarheid, waarin het Kerstmysterie verkondigd werd, recht voorstelle en be- diene naar de meening des Geestes, en dat het dan den H. Geest behage Zijn heerlijk werk door dat gepredikte Woord aan ons te doen. Dan zullen wij het verstaan dat het Woord vleesch moest worden, dat God Zijn Zoon moest zenden in gelijkheid des zondigen vleesches, opdat Hij alzoo als Borg voor de Zijnen zou optreden, opdat alzoo deze overste Leidsman onzer zalig heid door lijden zou geheiligd worden, opdat wij zouden hebben een medelijdenden Hoogepriester, die in de zwakheid Zijns vleesches in alles als wij is verzocht geweest. Dan zullen wij iets aanschouwen en proeven van de gadelooze liefde Gods, die alzoo lief de wereld heeft gehad, dat Hij Zijn eeniggeboren Zoon gegeven heeft, opdat een iegelijk, die in hem gelooft, niet verderve maar het eeuwige leven hebbe. Dan zullen wij ons kunnen verblijden met dat volk dat in diepe duisternis woonde, maar aan 't welk een groot licht is opgegaan. Dan stijgt ook uit ons hart op en wordt ook van onze lippen gehoord een stil samen" op der engelen zang Eere zij God in den hóoge, vrede op aarde, in de menschen een welbehagen RAPPORT (ler gehouden Kerkvisitatie. (Zie vorig nummer.) 20. Wat doet de Kerkeraad voor de zending In de meeste Eerken wordt helaas voor de zending onder Israël en de volken nog zeer weinig gedaan. In enkele kerken zelfs niets. Toch heeft bijv. de collecte voor de Keucheniusschool be wezen, dat voor deze zaak niet alle belang stelling is verdwenen. Ernstig hebben uwe visitatoren er op aangedrongen, dat ker keraden en kerken in dezen weder zouden onderzoeken en leeren erkennen, welke hunne roeping is door den Heere in Zijn Woord hun opgelegd, en al vast de zaak in 't gebed der Gemeente op te nemen. Vlissingen en Middelburg spraken hun bezwaar uit tegen het zenden door middel van zendingsvereenigingen. Zij meenen, dit behoort door de Kerken te geschieden, en liefst door de Classis. Bij wijze van overgangsmaatregel konden de Zendings vereenigingen de finantieële zaken nog eeni- gen tijd blijven in handen houden. 21, Wat doet de kerkeraad tot handha ving van het recht der kerken Serooskerke tracht, daartoe gedwongen, het recht der kerk voor den Rechter te handhaven in de andere kerken worden geregeld om de drie maanden collecten voor de proceskosten der armere kerken gehouden, of is men besloten dit te doen. Zeer wordt ook aangedrongen op het ge bed der Gemeente ook voor de rechters. 22. Ot de kerkeraad getrouw is in de onderhouding van datgene, wat op de Clas- sikale en Synodale vergaderingen gemeen schappelijk is goedgekeurd? In alle kerken houdt men zich zoo getrouw mogelijk aan het in Classis of Synode gemeenschappelijk goedgekeurde. 23. Wat doet de kerkeraad tot verleven diging van den eisch der barmhartigheid bij de Gemeente Op die zoo aangelegen punt is bij alle kerkeraden nog groot gebrek en tekort. Sommige hadden er niet eenmaal aan gedacht, dat ook deze zaak op hun weg lag. Met- Jesaja 58 werd ernstig op deze zaak aangedrongen. En het resultaat der broederlijke besprekingen naar aanleiding van deze vraag was, dat men besloot onder beding van Gods genade, de Gemeente op te wekken tot betoon ing der barmhartige liefde Christi. II. Vragengedaan aan den Kerkeraad, de -predikant buiten staande. 1. Of de Dienaar des Woords zijn dienst in alle deelen getrouw waarneemt, en on der het volk met leer en leven goede stichting geeft De Kerkeraden der Kerken, die zich in het bezit van een Dienaar des Woords mogen verblijden, konden op deze vraag antwoorden, dat zooveel de bovenmate vele bezigheden dit toelieten, inderdaad met eenige enk le uitzonderingen de verschil lende deelen van den dienst werden ver vuld, terwijl op 't tweede gedeelte der vraag toestemmend kon geantwoord worden. 2. Of de manier van leer, die de predi kant waarneemt, stichtelijk, eerlijk, en profijtelijk is De betrokken Kerkeraden antwoordden hierop bevestigend. 3. Of de predikant zijn dienst in eigen gemeente vlijtig waarneemt, de gezonde leer beide in het openbaar en in het par ticulier leert en voorstaat en de tegenspre kers weerlegt, en ijverig zich betoont in 't gedurig onderzoek der H. Schrift De betrokken Kerkeraden hebben hierop bevestigend geantwoord. 4. Of de predikant den Cathechismas leert en de HL Sacramenten naar de in stelling des Heeren en volgens gebruik der Gereformeerde Kerken,zonder eenige nieuwe ceremoniën daaronder te vermengen,bedient en dat alles ter behoorlijker tijd en plaats Ook op deze vraag was het antwoord toestemmend. 5. Of hij in 't voorlezen der Formulieren bij den Doop en het Avondmaal geen verandering maakt in de woorden, met name niet in de gebeden en de vragen van het Formulier des doops, 't zij door uitlating of door inlassing, hetgeen niet geschieden mag. Is geantwoord dat de Dienaren de For mulieren getrouw en letterlijk gebruiken. 6. Of de doop ook wordt bediend zoo dikwijls die gevraagd wordt 't zij voor jonge kinderen of voor meer bejaarde per sonen. De kinderen ten overstaan der ouders, vooral van den vader, en of zoo noodig ook doopgetuigen worden gesteld De kerken die een eigen predikant hebben, bedienen den doop zoo dikwijls deze ge vraagd wordt. In de vacante kerken echter wordt door de consulenten zooveel moge lijk op vaste tijden de doop bediend. De Kerkeraad van Middelburg nam voor- loopig aan, om in den regel kinderen, ouder dan zeven jaren, niet meer als kleine kinderen" te doopen, maar met den doop te wachten, totdat zij belijdenis des geloofs kunnen afleggen, met dien verstande echter, dat in elk afzonderlijk geval bij zonderlijk moet geoordeeld worden. 7. Of hij in vereeniging met en ten- genoege van den Kerkeraad hen, die ten Avondmaal voor 't eerst wenschen te gaan, in de gronden des geloofs onderzoekt De ledematen voor de bediening bezoekt, alsmede de kranken Of hij mede op de armen acht neemt de scholen behartigt de kerkelijke bijeenkomsten getrouw bij woont Met zijn kerkeraad de christelijke discipline in goede orde betracht? Hierop is geantwoord, dat de huisbezoe king te Middelburg door den predikant niet kan geschieden en het ziekenbezoek maar hoogst gebrekkig vanwege vele andere dringende deelen van den dienstom de zelfde reden kan dit ook elders niet zoo geschieden door den Dienaar als dit wel gewenscht werd. Ten zeerste wordt dit feit betreurd, en wel mag de gedurige bede zijn, dat de Heere toch arbeiders in Zijn wijngaard uitstoote. Wat het behartigen der scholen aangaat, dit kan om reeds vroeger vermelde redenen nog niet plaats hebben. De overige vragen konden bevestigend beantwoord worden. 8. Of hij zijn gaven zoowel met vlijtig studeeren als met godzaligheid oefent Op zijne huishouding goede acht neemt? Zijn kinderen opvoedt in de vreeze des Heeren en kortom zich in handel en wandel gedraagt gelijk een getrouw en godvreezend Dienaar des Heeren betaamt. Op deze vragen kon bevestigend geant woord worden. De studie der Dienaren lijdt echter helaas schrikkelijk onder de tijdsomstandigheden. III. Vragen gedaan aan den predikant en de Diakenende Ouderlingen buiten staande. 1. Hoe hun verkiezing geschied is Hierop is geantwoord dat hun verkie zing en bevestiging voor verreweg het grootste deel is geschied volgens de kerken orde en de Formulieren daarvan zijnde. Niet een Broeder kon geacht worden door onbehoorlijke middelen zich in den dienst te hebben ingedrongen. 2. Hoe zij zich in hun dienst gedragen Of zij nevens de Dienaren zorg dragen voor de kudde des Heeren Arbeiden om alle ergernissen van de Kerk des Heeren zooveel mogelijk weg te nemen Of zy de

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1888 | | pagina 3