ook hetzelfde doel. Dat dit geheel naar Gods Woord is, is duidelijk, en evenzeer van hoe groote nood zakelijkheid en nuttigheid dit is. Nu kan natuurlijk niet geheel een kerk bijv. van Middelburg bij een andere bijv. bij die van Gapinge te bezoek komen, daarom worden er een paar van de oudste, geschiktste en meest ervaren Dienaren des Woords aangewezen oen dit bezoek in naam en op last van de kerken der Clas sis te doen. Deze visitatoren hebben dus geen macht, evenmin als ze vrijheid hebben om te vragen wat zij maar willen. Zij volbrengen een last, door anderen hun opgelegd, en volbrengen dien zóó, als zij het zouden gedaan hebben in wier naam zij komen. 't is dus heel wat auders dan de kren kende inspectie, welke door de leden van het Classikaal Bestuur in het Genootschap wordt gehouden en ook kerkvisitatie heet, maar dan op de manier als de douanen aan de grenzen uw koffers onderzoeken. Het spreekt van zelf, dat als het weer familiedag is (in de kerkelijke huishouding heet dat een vergadering der Classisdie visitatoren dan aan geheel de familie mededeelen, hoe zij 't bij de verschillende leden en hun huisgezinnen gevonden heb ben. Dat is dan het rapport der visita toren. Uit dat rapport gaan wij u nu het vol gende mededeelen. Het zal u dan ook wel duidelijk worden, dat die visitatoren dat werk op die manier nog nooit te voren hadden gedaan. Dit zal blijken uit allerlei gebrekkigs, dat voor al door de kenners van zulke zaken wel spoedig zal worden ontdekt. Wij hopen echter dat ook hier de waar heid zal bevestigd worden, dat men al doende leert. Bij de gestelde vragen hebben de visi tatoren voor een groot deel gebruik ge maakt van een visitatie-Reglement, gesteld in de C. Synode van DelfG in 1721 en waaraan na eenige wijziging ook de C. Synoden van Leiden en Gouda 1722 en 1723 en die van Rotterdam 1724 haar goedkeuring hebben geschonken, I. Vragen ter beantwoording aan den vollen Kerkeraad 1. Of op 's Heeren dag des voormiddags en namiddags of 's avonds wordt gepredikt, en vooral of des namiddags of 's avonds de catechismus naar orde wordt verklaard Door alle Kerkeraden wordt op deze vraag bevestigend geantwoord. Ook mag met blijdschap geconstateerd, dat elke kerkeraad overtuigd bleek van de nood zakelijkheid van de geregelde voorstelling en schriftuurlijke onderwijzing der funda- menteele waarheden aan de hand van den Catechismus. 2. Of de predikatiën geschieden naar het voorschrift van Gods heilig Woord Hierop is door alle kerken geantwoord dat deze vraag toestemmend kon beant woord, voorzooveel aangaat de Dienaren des Woords. Sommigen echter oordeelden dat dit met de BB. Oefenaars niet altijd het geval was. Deze waren blijkbaar niet al tijd genoeg voorbereid en daardoor wel eens wat verward en weinig onderwijzing en stichting gevende. Ook verliepen zij zich wel eens in het prediken van de be vinding der christenen, in plaats van de Gemeente te oefenen uit Gods Woord. In broederlijken zin was daar dan door de Ouderlingen ook wel op gewezen, met ver zoek daarin voor 't vervolg te voorzien. Men wilde dat echter volstrekt niet hebben aangemerkt als een klacht tegen een van die Broeders. Men waardeert hun arbeid, en is dankbaar voor 'b goede dat de Heere door deze tijdelijke middelen aan zijn kerken nog schenken wil. 3. üf het H. Avondmaal zesmaal des jaars op behoorlijken tijd gehouden wordt na voorafgaande huisbezoeking en proef- predicatie Tengevolge van het treurig gebrek aan Bedienaren des Woords, kon in geen enkele kerk zesmaal 's jaars het H. Avond maal worden gehouden. Zoo dikmaals het echter gehouden werd, is huisbezoek en proefpredicatie voorafgegaan. Alleen Middel burgs kerkeraad kan van wege het groot aantal gemeenteleden geen huisbezoek bij allen doen vooralgaan, en bezocht alleen de bekende communicanten, van te voren echter sommigen afmanende, van wie kon verwacht worden, dat zij mogelijk zouden willen aangaan, terwijl dit toch om eene of andere reden niet kon. Bij deze vraag hebben de visitatoren telkens gewezen op 't verschil tusschen de bedoelde proe/predicatie en de in de laatste tijden gebruikelijke voorbereidingspvedic&iie.. 4. Of de jeugd in de scholen wel wordt onderwezen, en in goede tucht gehouden Op verre de meeste plaatsen bestaan slechts openbare Staatsscholen, waar vol gens de wet, Gods Woord is buiten ge sloten. Daar waar een school met den Bijbel wordt gevonden stond de kerkeraad tot deze in geen officieel rapport, en zoo kon dus op deze vraag geen antwoord worden gegeven. Uwe visitatoren hebben zeer aangeraden dat men in elke kerk a in rapport zoeke te komen met alle (ook de Staats-) scholen ten einde over 't zaad der kerk ook in dezen deele volgens het ambt te kunnen waken, en b met de ouders in de Gemeen te besprekingen te houden over de opvoe ding der kindereu naar Gods Woord, en over 't verband en de saamwerking tus schen huis en schoolopdat alzoo eisch, gemis en behoefte in dit stuk door de Gemeente mocht worden gevoeld en erkend. 5. Hoe staat het met het Catechetisch onderwijs aan de kinderen der Gemeente gegeven Of door Bedienaren des Woords of door Ouderlingen of door Oefenaars wordt dit onderwijs in de kerken gegeven. Bij aan vang ziet men weder in elke kerk welke de noodzakelijkheid, de eischen en het doel van dit onderwps zijn. Met tal van bezwaren, ook tengevolge van maatschappelijke en huiselijke om standigheden heeft dit onderwijs te wor stelen. Zeer werd er op aangedrongen dat men toch toezien zou, dat dit onderwijs zoo veel mogelijk stelselmatig naar de bevatting der leerlingen werd ingerichtdat waar men »Kort Begrip" en Catechismus ge bruikt, men vooral bij de meer gevorderden denke om te handelen van Gods Woord" van de verbondenvan de zienlijke kerk van de ambten. Dat men toch ook voor al bij de ouderen trouw gebruik make van de Geloofsbelijdenis en van de Dordtsche LeerregelsDat de Opzieners toch vooral op dit onderwijs zouden toezien, dat de leer daarin gezond en zuiver worde voor gedragen. Wordt er getrouw gebruik gemaakt van het catechetisch onderwijs Hoewel in alle kerken nog vele ouders gevonden worden, welke hun kinderen naar scheurmakende predikanten ter cate chisatie zenden, zoo mag toch met blijd schap opgemerkt, dat in elke kerk het aan tal catechisanten steeds toeneemt. Welke boeken worden er bp dit onder wijs gebruikt In alle Kerken worden Catechismus en Kort Begrip gebruikt en daarnaast in enkele kerken ook het boekje van Hellen- broek. Voor het onderwijs in de Bpbelsche Geschiedenis hebben de visitatoren zeer aanbevolen alleen bij de jongste Cathechi- santen zich van een boekje te bedienen, doch zoo spoedig mogelijk de Bijbel zelf te laten lezen, zonder vraagboekje daarbij. 8. Of jaarlijks het halve aantal der Ou derlingen en Diakenen wordt veranderd? In één gemeente had sedeit jaren geene verandering van den kerkeraad plaats ge had wegens gebrek aan personen, die tot 't ambt geschikt waren. De Broeders wenschten echter dit jaar weder een aan vang te maken met het nakomen van art. 27 der Kerkenordening. In een paar kerken was de kerkeraad eerst kortelings gecon stitueerd en kon dus van verandering nog geen sprake zijn. In alle overige kerken had men het raadzaam geacht om in 't jaar van uit treding en vrijwording geen verandering te doen plaats hebben, doch zich voor 't vervolg daaraan weder te houden. Algemeen is helaas de klacht over ge brek aan mannen, versierd met gaven voor 't ambt. 9. Of de kerkeraad te gezetter tijd, en vooral ook voor de bediening des Avond- maals óf in de week óf op den dag des Heeren gehouden wordt? Op deze vraag kon door alle Kerkeraden geantwoord worden, dat zij zoo getrouw mogelijk en overeenkomstig de behoeften vergaderingen houden. In vele, vooral stadskerken geschiedt het wekelijks, en waar dit niet zoo is, daar is men gewoon des Zondags na de diensten de dringendste zaken te behandelen. Er werd hierbij sterk op aangedrongen dat de Bloeders zouden zorgen dat aan de gemeente tijd en plaats der vergaderingen telkens werd bekend gemaakt. 10. Of er behoorlijk aanteekening ge schiedt van het verhandelde in den Kerke raad? Het houden der notulen geschiedt in alle kerken naar behooren, 11. Of alle kerkelijke zaken kerkelijk

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1888 | | pagina 3