~W. DE MUIJNCK, Tngezonden stuk ren. Redactie. A I) V E R T E T I V. Langeviele R 214. Donderdag 25 October a s. le. HetBOLWEX EENERKERK en CONSISTORIEKAMER, met bijlevering van alle daar toe benoodigde materialen enz. 2e. bet daarvoor benoodigde SCHILDERWERK. HERVORMINGSDAG. K. LE COINTRE te Middelburg. trouwheid komt het aan. En die kroont de Heere ook met Zijn zegen. Vrijdagavond, 15 Oct. werd in de ker- kekamer der Clir. Geref. Kerk te Harder wijk door den raad dier kerk, en dien der Ned. Geref. kerk, om plaatselijk tot eenige toenadering te komen, eene gecombineerde vergadering gehouden. Er werd vastgesteld, dat de beide pre dikanten beurtelings voor elkander dan in de Ned. Geref. en dan in de Chr. Geref. kerk zouden optreden, alleen in den week- dienst op Woensdagavond. Vervolgens, dat iedere maand 1 maal gecombineerde ver gadering der beide kerkeraden zal gehou den worden. De eerstvolgende weekbeurt zal nu D*. v. Mantgem in de Ned. Geref. kerk optreden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Hoewel geen vreemdeling op het gebied van het onderwijs, zoo moet ik toch eer lijk bekennen, mij weinig met de wijze van bestuur der school te hebbeu bezigge houden. Sedert mg echter het gedeelte van het Voorthuizensche rapport, dat in de Kerk bode van 1 en 8 Sept. staat afgedrukt, onder de oogen kwam, heb ik meer over deze zaak nagedacht. Hoe meer ik daarbij genoemd rapport beschouwde, hoe juister en vollediger ik het vond, en hoe meer ik er de meesterhand van Mr v. d. Bergh in meende te bespeuren. De zaak wordt er van alle kanten in bekeken, maar allereerst vaste stekken ge stoken. Alles komt aan op de leiding des Heiligen Geestes. Zij de inrichting, het bestuur en het onderwijzend personeel eener school nog zoo goed, te vergeefs arbeiden de bouwlieden, zoo God Zijne hulp aan het werk ontzegt. Adres de openbare schohn, waar geene behoefte gevoeld wordt aan de leiding des Heiligen Geestes. Het kan niet ontkend worden, dat vele dier scholen modelinrichtingen en de on derwijzers ervan zeer bekwaam zijn. Maar wat zijn de vruchten Liberale kamerleden hebben ten aanhoore van het gansche volk uitgesproken:Het geld, dat ge aan de school besteedt, wordt aan de gevangenissen uit gespaard. Als men maar kennis en deugd aankweekte, zou van zelf het menschdom beter worden." Maar hoe zijn hunne woorden gelogen straft. De gevangenissen zijn voller dan ooit, de brooddronkenheid ten top gestegen. Wat kan de uitwerking van het Chr. onderwijs, waar wel behoefte aan de lei ding des H. G. gevoeld wordt, anders zijn De Chr. onderwijzer moge het hart zijner leerlingen niet kunnen veranderen, toch kan hij eenen onberekenbaren invloed uit oefenen op verstand, gevoel en wil. Wat beteekent het voorbeeld van eenen bra ven Hendrik" en dat van den onderwijzer, bij het voorbeeld van onzen eenigen Heer en Heiland, die het land doorging goed doendeons een exempel nalatende, opdat wij zijne voetstappen drukken zouden. Hoe schitteren der kleinen oogen bg het hooren van dien Jezus, die als Hij geschol den en geslagen werd, niet weder schold en sloeg die geleden heeft, hij, rechtvaar dig voor de onrechtvaardigen die hoewel ook het hart der kindereu boos is, gezegd heeftLaat de kinderkens tot mij komen. Wanneer al die kleine oogeta aan zijn lippen hangen, kan hij oogenblikken sma ken, waarin hij gelooven mag, voor de eeuwigheid te zaaien. Zoo zou ik voort kunnen gaan en een commentaar leveren op elk punt van het Yoorthaizensche rapportdit ligt echter niet in mijn plan. Ik heb slechts de eerste der voorafgaande opmerkingen wat willen uitwerken, om eenig licht te laten vallen op het verschil, hetwelk moet bestaan, tusschen het Chr. onderwijs en het neu trale tusschen den Chr. onderwijzer en dien der neutrale school. Of ik meen dat dit noodig is. Ja. Wat eene lauwheid, wat eene onver schilligheid wordt er omtrent het Chr. onderwijs, zoowel bij Chr. Ger. als Ned. Ger. aangetroffen, al zenden zij ook hunne kinderen naar de Chr. school. Tegenover den dominé en den hoofdonderwijzer houden zij zich goed, maar tegen den eenvoudigen hulponderwijzer durven zij hun geest wel eens uitlaten. Menigmaal komen hun oor deelvellingen omtrent het Chr. ond. uit on kunde voort. Velen meenen dat het eenige verschil tusschen de Chr. en de neutrale school alleen daarin bestaat, dat op de eerste een uur uit den Bijbel verteld wordt. Er is grooter verschil. Evenals het zout de spijzen, zoo moet het Chr. element het geheele onderwijs doortrekken. En in het vertellen van de vaderlandsche geschiedenis, èn in de lees boekjes, maar niet het minst van allen in het uitoefenen der tucht moet dat verschil bestaan. Omtrent twee punten van het rapport had ik wel iets te vragen. Allereerst om trent punt I. Waartoe moet dat bezoek dienen, door de commissieleden en onderwijzers in hunne waardigheid als zoodanig aan alle ingeze tenen der burgerlijke gemeente te brengen? Is het om hen op de noodzakelijkheid van het Chr. onderwijs te wijzen Hoewel dit de plicht is van iedereen, meen ik toch, dat het niet in de eerste plaats de hunne is. Ten slotte omtrent punt YII. Worden hier ook de hulponderwijzers bedoeld Ik zou inderdaad niet weten wat op dergelijke maandelijks terugkeerende vergaderingen door hen moest verricht worden. Indien u, mijnheer de Redacteur, deze vragen wildet beantwoorden, zoudt u zeer verplichten Uw dw. dienaar M. X. Wij danken den geacht en inzender voor het bovenstaande. De zaak, waarover in het bedoelde rap port (zie no 81 en 82 van dezen Kerkbode) gehandeld wordt, is de aandacht en over weging alleszins waardig, niet alleen van onderwijzers, maar gok van de Opzieners der gemeente en van eiken huisvader. Wij dringen er nogmaals op aan, dat men zijn gevoelen over dit rapport ons doe kennen. Eer wij op de bovengestelde vragen in gaan, willen wij de commissie, die het rapport stelde, in de gelegenheid stellen zelf te antwoorden. In dank ontvangen bij Br. Wattez van N. N. voor de plaats f 4,en van Q. voor de plaats f 5,bij Br. J. A. v. Nederveen van vr. T. voor de plaats f 2,50. In de collecte van N. N. voor de plaats f 1,Van L. B. voor de plaats f 1, Van N. N. f 2.50, n.l. f 1,voor den bouw der Noorderkerk, f 1,voor Diaco naal hulpbetoon en f 0,50 voor de Keu- chenius-school. Voor de Keuchenius-school heeft Ds. Wolf te Axel door tusschenkomst van Br. L. te Ter Neuzen met dank ontvangen f 8,42. Beveelt zich aan tot het maken en repareeren van KACHELS tot civielen prijs. Het Bestuur van de Yereeniging »de Kerkelijke Kas" te Arnemuiden zal op des avonds om 7 uur in het openbaar trachten aan te besteden Aanwijzing zal geschieden op Maandag 22 October a. s. des voorm. om 10 uur bij het station aldaar. Bestek en teekening liggen ter inzage te Arnemuiden van af den dag der aan wijzing tot dien der besteding. Nadere in lichtingen worden verleend door A. D. VREKE, Veersche weg Middelburg. Verwacht Zaterdagavond die niet zout is a 18 cent de zes. DEKKER. Noordstraat. De Monnik, die de wereld in beroering bracht. Het 4 Plaatjes. 3?rys slechts 0,20. Voorhanden in den Ouden en Nieuioett Boekhandel van

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1888 | | pagina 4