Najaars- sa IfialsrsloSsi Gymnastiek Ontvangen: BÏGGEKERKE. PLOEGERS. Mantelstoffen. zaak, en de hier aangegeven regeling eens te willen mededeelen. Voor zoover het ons nuttig voorkomt, en men ons niet het tegendeel verzoekt, zullen wij aan die beoordeelingen of op merkingen im onze kolommen een plaatsje geven. Zie hier dan het rapport, voor zoover wij meenen de vrijheid te mogen nemen het af te drukken. Rapport over het „Schoolverband." Voorafgaande Opmerkingen 1°. Waar bedoeld is de juiste verhouding te zoeken tusschen Gemeente, Schoolcom missie, Ouders, Onderwijzers, Armver- zorgers, Kerkeraad en Overheid in betrek king tot de Scholen met den Bijbel, moeten de leiding des Heiligen Geestes en de liefde Christi, als drijfkracht tot allen arbeid, nog noodiger geacht worden dan de zuiverste organisatie. Worden deze gemist, dan baat de heerlijkste regeling niet of is gelijk een schoon mechanisme zonder ziel. Twee hon derd jaar heeft ons vaderland gebloeid en ons volk zich krachtig betoond met eene gebrekkige grondwet (Unie van Utrecht), maar er was bezieling door het geloof, dat wonderen werkt. Uwe commissie meent dan ook bij school bestuur en onderwijzers vooral, die het meest handelend optreden, te moeten drin gen tot gebed om wijsheid en leiding door den Heiligen Geest, in den Naam onzes Heeren Jezus, Die de kinderen tot zich riep. 2°. Hoe onmisbaar dit ook zij, niettemin worde de noodzakelijkheid eener zuivere omschrijving der verschillende roepingen niet gering geacht. Ons eigen Vaderland is bewijs geweest, tot welke treurige botsingen en bittere gevoelens de ongeregeldheid op staatkundig gebied aanleiding gegeven heeft. Ook onze Scholen leveren als gevolg daarvan menig voorbeeld van onrecht, over- heersching, zelfzucht en enghartigheid. Evenmin op schoolgebied als in natuurlijk en geestelijk leven worden Gods ordeningen straffeloos geschonden en juist deze orde ningen op te zoeken, zij ditmaal ons doel. Daarenboven zij men niet tevreden met het bestaan en den bloei, uit- en inwendig, eener school, maar onderzoeke of niet nog meer zegen verkregen zou worden, indien niet verschillende organen werkeloos bleven. 3°. Zoolang intusschen de gewenschte verhouding en regeling nog niet gevonden is, meent uwe commissie er op te moeten aandringen, dat de gemeenschappelijke taak niet noodeloos verzwaard worde door de schuld van hetgeen aan den toestand ont breekt, slechts te zoeken bij enkele organen. Zoeke men het liever bij het gemis eener zuivere regeling voor het geheelhoude men liever elkanders eere op in het openbaar, zoover dit mogelijk is, en drijve dit ons zoowel tot verootmoediging als tot het zoeken van alle hulpe en wijsheid bij den Heere, die ook voor de School Zijne or dinantiën gaf en aan het onderhouden daarvan Zijnen zegen verbindt. Komende tot het doel van dit Rapport heeft uwe commissie overwogen dat een zevental organen in de Scholen met den Bijbel hebben saam te werken le. de leden der Gemeente, 2e. hare vertegenwoordi ging in het schoolbestuur, 3e. de ouders der schoolgaande kinderen, 4e. de onder wijzers, 5e. de armverzorgers, 6e. de ker keraad, 7e. de overheid. I. Leden der Gemeente. Ofschoon uwe commissie voor de scholen met den Bijbel in deze Gemeente uitgaat van het feit, dat tot nu toe slechts een deel der burgerlijke Gemeente, en wel dat deel dat kerkelijk tot de Gereformeerde Kerk van Voorthuizen behoort, handelend optrad, zoo meent zij er toch op te moeten wijzen, dat zij met Gemeente zoowel de burger lijke als de kerkelijke bedoelt. De stich ting en het onderhoud der scholen mogen nu noch aan een enkele commissie, noch aan ouders, noch aan een kerkeraad, noch aan de overheid opgedragen worden. Aan de overheid niet, omdat deze eerst moet optreden, wanneer en voor zoover de Gemeenteleden hunne roeping verzui men. Aan een Kerkeraad niet, omdat deze slechts geestelijk toezicht moet i hebben en gelijk in onze Gemeente, slechts tijdelijk de leiding mag voeren, totdat hij ze aan leden der Gemeente hebbe over gedragen. Aan de ouders niet, omdat niet alleen deze belang hebben bij en verplicht zijn tot het verstrekken van onderwijs, maar deze roeping op de gansche Kerk, waartoe hunne kinderen behooren, rust. Deze moet het ook aan de armste ouders mogelijk maken, dat zij hun kin deren kunnen zenden naar eene school, alwaar zij in overeenstemming met de leer der Kerk worden onderwezen. Aan een enkele commissie niet,omdat deze slechts als vertegenwoordigende eene ver- eeniging mag optreden, maar ^nimmer on afhankelijk en zelfstandig, daar hiermede heerschzucht aan de eene en onverschil ligheid aan de andere zijde zou bevorderd worden. Bij de gemeenteleden berust de roeping tot stichting en onderhoud der scholen, omdat le. Ook de kinderloozen en ongehuw- den in eene Gemeente geroepen zijn te zorgen voor de opvoeding van het zaad der Gemeente. 2e, Tegenover de Staatszorg worde het Gemeentelijk optreden gesteld en niemand mag hiermede wachten, totdat de meest belanghebbenden, nl. de ouders, hunne roeping verstaan. 3e. Het staatkundig en maatschappelijk leven wordt bijzonder opgewekt en ont wikkeld, wanneer de burgers in engeren kring en op kleiner schaal eene huishou ding leeren besturen en in hare behoeften voorzien. Dit gemeentelijk optreden wordt naar de meening uwer commissie bevorderd, wan neer er a. Schoolvereenigingenopgericht worden; wier doel nauwkeurig wordt omschreven in de Statuten, waarvan alle inwoners der Gemeente lid kunnen worden door 1. instemming te betuigen met de Sta tuten en 2. het betalen eener jaarlijksche con tributie. die echter niet te hoog mag ge steld worden om de toetreding voor den minderen man niet al te moeilijk te maken. 3. Door alle mannelijke leden, die den leeftijd van 20 jaar bereikt hebben, stem gerechtigd te verklaren. b. Het bestuur of de commissie der scholen wordt gekozen uit en door de leden der Vereeniging. c. Minstens eenmaal 's jaars worden alle ingezetenen der Gemeente bezocht door de commissieleden met de onderwijzers of ook wel andere leden der Yereeniging. d. De leden der Yereeniging zouden op geregelde tijden, b. v. om de drie maan den eens ter vergadering kunnen geroepen worden en hunne belangstelling ook verder gaande gehouden kunnen worden door een jaarverslag en andere mededeelingen. Wordt vervolgd.) Met dankzegging wordt vermeld, dat in de collecte op 26 Aug. gevonden is van N. N. voor den bouw der Kerk f 2 idem f 1. Yoor de pastorie te Augusti- nusga van N. N. f 2. A D V E R T ËTT IENT" De ondergeteekende bericht, dat het ofBciëele JAARBOEKJE der Ned. Gcref. Kerken dit jaar niet bij den uitgever WIEREMA zal verschijnen. K. LE COINTRE. Op Zondag, 9 September, des voorms. ten 9 en des avonds ten zes ure, zal D. Y. optreden de heer eene ruime keuze STALEN van voor alle EN en A. HAARZAIiKER, LepelstraatYlissingen. (privaat-inrichting in de giststraat.) Nieuwe leerlingen voor gymnastiek, schermen en lieil- gymnastiek kunnen geplaatst worden. L I. Dia BIL. Gymnastieldeeraar M. O

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1888 | | pagina 4