f let he Puk leer. lie so Ver J, 11. o, BEL, ïiirilmar I. te lit M Krieken of v. 't Kruis. F eytona ADVERTENTIE IV. BIGtiERERKE. s. aua oöxaresia, te Middelburg. VERSTROOID. Geïllustreerd Feestlied. Wijze Wilhelmuslied. 2ct. 50 Ex.f0,80. 100 Ex. f 140. 250 Ex. f 3,—. 1000 Ex. f 10,— Uitgave van J. H. VAN PEURSEM te Utrecht. nest VLIEGEND009 alleen geldt voor dat deel der Kerk, dat zicb aan den beroependen tegenkerkeraad onderwerpt. De Nederduitscke Gereformeerde Kerk bij v. van Harmeien of van Axel of van Amsterdam kan noch mag zulk eene be roeping, noch zulk een beroepene erkennen, niet alleen omdat het niet wettig van Gods Gemeente is geschied, maar ook omdat het geschied is met een buigen onder de organisatie van 1816 en een voorbijgaan van het Woord des Heeren, en niet minder omdat alle noodige waarborgen ontbreken O voor een zuivere bediening van het ambt. Nu zijn er drie zaken, die het dien tegen» herberaden gemakkelijk maken zich voor alsnog als de echte kerkeraden aan te stellen. Vooreerst de meening van het groote publiek. Dit is al de eeuwen door en in alle landen veel te onkundig in de waar heid en veel te afkeerig van haar geweest, dan dat het de kerk in haar worsteling tegen scheuring of ketterij zou terzijde staan. In het tegenstaan van de waarheid heeft dus zoo'n tegenkerkeraad het groote publiek aan zijn zijde, en de, meerderheid in het getal te hebben, dat zegt in deze wereld, in de 19e eeuw veel. Ten andere zijn de Opzieners en Die naren des Woords en Diakenen, die niet met de reformatie medegaan, daarom nog niet van hun ambt vervallen. Om vele en gewichtige redenen hebben de Nederd. Geref. Kerken nog geen enkelen ambtsdrager uit zijn ambt ontzet. Wel moeten velen van hen beschouwd worden als zulken, die weigeren hun ambt in de kerk en naar Gods Woord te bedienen, en kannen dus anderen in hun plaats ge steld worden, maar zij hebben het ambt nog. Zij kunnen dus nog ambtelijk optreden, en het kan dus den eenvoudigen en den onkundigen nog een wijle toeschijnen, alsof zoo'n tegenkerkeraad waarlijk kérkeraad is, zijn handelingen waarlijk namens de kerk gedaan zijn, en alsof de vergaderingen van die hen volgen nu ook waarlijk kerkelijke samenkomsten zijn. In de derde plaats erkennen tot nog toe de administratieve en rechterlijke machten die tegenkerkeraden als de echte en hand haven hen in 't bezit der kerk. Voor de Kerk bewijst dit niets ten op zichte van de zaak, waarover wij nu spreken. Waarom niet? Wel omdat de vraag, wat is de kerk en waar is de kerk geeste lijke vragen zijn, en hierop antwoordt de kerk overeenkomstig Gods Woord; zij alleen is tot bet geven van dit antwoord bevoegd. Daarbij, hoe kom 't, dat die beide ge noemde machten zoo spreken en handelen? Hierom. De Staat der Nederlanden kent geen kerken en geen gemeenten en geen broederschappen of hoe me t zich ook noe men wil, hij kent alleen kerkgenootschappen. De staat spreekt van het Nederl, Her vormde Kerkgenootschap, van het Chris telijke Gereformeerde Kerkgenootschap, van het Remonstrantsche Kerkgenootschap, van het Israëlietische Kerkgenootschap, enz. Zoo'n Kerkgenootschap wordt door den Staat als wettig bestaande erkend, zoodra het het reglement, waarnaar het bestuurd wordt, heeft ingediend. Zoo o. a. kent de Staat een Ned. Herv. Kerkgenootschap, en als de Staat nu naar dat genootschap zoekt, dan gaat hij daar waar hij de reglementen en Besturen van dat genootschap vindt, want alleen aan die reglementen en aan de Besturen, door die reglementen gekozen, herkent de Staat dat genootschap. Men moet niet vergeten, dat de Staat niets gelooft en niets belijdt en naar geen belijdenis vraagt. Hij beoordeelt niet de innerlijke geestelijke zijde, maar slechts het uitwendige. Vraagt nu de Staat aan de Besturen, wie is de kerkeraad van Middelbur g dan wijzen deze natuurlijk naar den tegenkerke raaddie de Besturen nog erkent. In Middelburg is voor den Staat daar het genootschap, waar de reglementen te vinden zijn, en dus daar betaalt de Staat het traktement uit aan die predikanten, die zich bij het genootschap en de regle menten houden. Onze meeste rechters houden zich ook aan die beschouwing van den Staat, en zoo is 't licht te begrijpen, waarom von nis op vonnis het goed der kerk aan het Genootschap toewijst. En nu schijnen dus al die vonnissen wel te zeggendat afgescheurde deel is de Kerk, maar inderdaad zeggen zij dat afgescheurde deel is het Genootschap. Voor ditmaal echter hiervan genoeg. De heer K. Werner heeft de benoeming als oefenaar bij de Ned. Geref. Kerk van Koudekerke aangenomen. Arnemuiden. Zondag 11. bevestigde de Consulent dezer gemeente de nieuw be noemde Ouderlingen en Diakenen. Daarna vergaderden de bevestigden onder zijn voorzitterschap als kerkeraad. Een hunner eerste handelingen was deze gansche kerk los te maken van het Genootschap en deszelfs reglementen te verwerpen, om terug te keeren tot de Kerkenordening die laatst in 1618/19 werd herzien. De Heere zegene die kerk en hare Op zieners en Verzorgers, en doe Zijn werk er gelukkig voortgaan. Naar wij vernemen zal het totale bedrag der gehouden Unie-collecte alhier, dit jaar hooger zijn dan de vorige jaren. Bij het afdrukken van dit Dommer bedroeg de som (zonder de buitenwijken) reeds f 276,41£. In dank ontvangen voor den bouw der Noorderkerk bij Ds. Klaarhamer van N. N. f 5.van jufvr. R. de H. f 2.50 Voor 2 plaatsen bij Br. P. G. de Wolf, f 5. Voor de plaats NN. f 5,voor de plaats door Br. L, J. de Kok van NN. f 2.-— De heer PLOEGERS zal a. s. Zondag NIET des voorin, maar des nart), en 's avonds half zes optreden. Voor eene bejaarde juffrouw wordt eene kamer gevraagd, met eenige hulp. Brieven onder letter J. D. bij den Uit gever dezes. Wie een goedkoop en toch d e g e- 1 ij k Koraalboek verlangt bestelle De melodieën der PsalmenLof- en Bede zangen, met de voor-, tussehen- en na spelen. 4stemmig bewerkt voor Orgel en Piano. (Formaat als van Worp.) Prijs v. Krieken f2,80 en v. 't K-uis f3, Toezending p. post verhoogt den prijs met 15 Cents voor francatuur. Verkrijgbaar in den O. N. Boekh. van J. P. SCHABERG. - DE ARMADA Alle soorten VERNISSEN, VERF-, TEERKWASTEN en BORSTELWERK, tot zeer lage prijzen. Kazen genieten rabat. W. STOOF, Middelburg. is een zeker werkend middel tegen Kiespijn, vooral bij holle kiezen als ze rot of ont stoken zijn. Geen middel stilt zoo spoedig de hevigste pijnen. De flacon in étui met gebruik 50 cent. Depot bij Mevr. E. JansenEicholtz, Noordpoortstraat, en Mej. V. Oyen— Laurense, Wagen aarstraat te Middelburg. voorhanden in den O. N. Boekh. van K. LE COINTRE. behandelt dagelijks met Massage (wrijving) en Heilgymnastiek verkromming, ver lamming, gewrichtsstijfheid, rheumatisme, verstuiking, scheefgroeien v. d. hals enz. Iedere behandeling staat onder controle van een Medicus. Spreekuur des Donderdags van 12 uur. Lange Burgt B15 (naast dhr. LE COINTRE.)

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1888 | | pagina 4