j. Ie. dat hunne Kerken, waar onzerzijds »nog geen Kerkeraad optrad, zich op ge- lijkeu voet als de ontkomene Kerken tot >de Regeering wenden, en als Kerkeraad voor heel de Kerk dier plaats optreden »2e. dat in plaatsen, waar hunnerzijds >een Kerkeraad naast een Kerkeraad onzer- zyds staat, beide Kerkeraden van ééue en dezelfde Kerk zullen zijn, maar tijdelijk »in hun tweeheid geduld; »3e zóó echter, dat zij met ons, hetzij bij beurten, hetzij gezamenlijk, deputee- »ren naar de Classis, en attestatièn gemeen 3> maken »4e dat voorkomen worde het optreden »van Kerkeraden hunuer- of onzerzijds, 2.waar reeds, van welke zijde ook, een s>Kerkeraad optrad; 5e dat zij en wij in de keuze der Psalm berijming geheel vrij blijden, ter beslis sing van eiken Kerkeraad; »en 6e dat hiervan aan hunne Kerke nraden worde kennis gegeven, en 2 De- nputaten worden benoemd om die zaak te nbevorderen, en als zoodanig te benoemen n de heeren Ds. F. Lion Cachet en Ds. P. J. W. Klaarhamer," Omtrent het door 't Convent verhan delde naar aanleiding van dit advies zegt art. 34 der Acta: »Bij de bespreking over Art. 20 en het door de Commissie daar omtrent uitgebrachte praeadvies, doet de rapporteur (dit was Dr. Kuyper) eenige nmededeelingen aangaande hoopgevende nsamensprekingen, gehouden met afgevaar digden van de bedoelde Kerken, waar- 2-van het advies over dit artikel de vrucht »is. Overeenkomstig'jiet advies der commissie »in zake dit artikel wordt door de verga- 2. dering besloten." De voorloopigeonderhandelingen, welke nu volgden, hadden al spoedig tot gevolg, dat de groepen te Stad aan t Haringvliet, Ter NeuzenPoortvlieten weinig later ook die te St. Maartensdijk zich aansloten. Met de groepen, door Ds Janse bediend, ging de zaak minder vlot. Op den 8en Juni 1887, dus 3 weken vóór 't Convent, had de Algemeene verga dering dezer gecombineerde Gemeenten be sloten Indien er eene uitnoodiging mocht plaats hebben van de doleeren de Broeders tot vereeniging met hen, wordt besloten >te wachten en te zien, wat de Ileere »doet, maar wenschen te blijven bij de >aaugenomen belijdenis, en in gebruik blij ven der oude Psalmberijming." Den lOen Augustus daaraanvolgende, dus ruim vijf weken na het Convent, vergaderde de Classis der Nederd. Geref. Kerken te Middelburg en op haar uitnoo- diging verschenen daar de afgevaardigden der gemeenten van PoortvlietTerneuzen en St. Maartensdijk en geheel de Kerke raad der Gereformeerde Gemeente van Middelburg c. a. Ook Ds Lion Cachet was tegenwoordig. De Broeders van Poortvliet en Terneuzen hadden volmacht om namens hun kerken te handelen, die van St. Maartensdijk niet. De onderhandelingen met deze diie groepen kwamen tot een gewenscht einde. De beide eersten besloten tot de hereeniging staande de vergadering, de laatste volgde korten tijd daarna. Die hereeniging had plaats op den grond slag in bovengenoemde punten 7an 't Con vent aangegeven. Uit de mededeelingen door Ds. Janse toen gedaan, bleek, dat noch hij, noch iemand zijner medebroeders eenige vol macht had, om namens de Gemeente van Middelburg te handelen en bindende besluiten te nerneu. Ds. Lion Cachet constateerde toen, met instemming der vergadering, dat op die wijze de onderhandelingen weinig konden vorderen, en betuigde daarover zijn spijl en teleurstelling. De voorz., Ds. Klaarhamer, verzocht toen aan Ds. Janse, dat ZEerw. eene Algemeene Vergadering zou beleggen en door haar een paar Deputaten zou laten afvaardigen, met volmacht om met de Gecommitteer den van 't Convent te onderhandelen. ZEerw. beloofde hieraan te zullen vol doen. Die Algemeene Vergadering kwam samen op den 27en October 1887, De zaak der hereeniging, op grond der bovengenoemde punten vau 't Convent, werd in die vergadering behandeld, blijkens haar schrijven, dd. 27 October 1887, aan de bovengenoemde Classis. De vergadering besloot helaas te blijven bij haar reeds medegedeeld besluit van 8 Juni, en zij benoemde wel 2 Deputaten, nl, Ds. D. Janse en Ouderling J. Corré, doch met geen andere opdracht dan het besluit der Vergadering bij de Classis over te brengen, en dus zonder eenige volmacht tot onderhandelen. In diezelfde Algemeene Vergaderig werd ook beslotenin geenen deele de dolee- rende Broeders te bemoeielijken, maar integendeel, indien zulks begeerd mocht worden, de behulpzame hand wederzijds »in het predikambt te bieden, altijd be houdens ons standpunt." Men was dus geen stap nader gekomen tot het doel. De op 9 November daaraan volgende vergaderde Classis besloot het moderamen dier vergadering te deputeeren met vol macht om namens haar in deze zaak te handelen en te besluiten. Ingevolge hiervan, werd eene uitnoodi ging gezonden aan de Broeders Ds. D. Janse en Ouderling J. Corré, tot het hou den eener Conferentie met de Deputaten der Classis, op Maandag den 12en Decem ber 1887. Hieraan given deze Broeders gevolg. Het op die vergadering vastgestelde, of liever datgene waarin wij overeenkwamen, werd in eenige punten omschreven. Deze punten hopen wij in ons volgend nummer mede te deeleo, aangezien daartoe nu de plaats ontbreekt. (Slot volgt) De Acta der voorloopige Synode van Nederduitsche Gereformeerde Kerken ge houden te Utrecht zijn verschenen en voor den prijs van 90 ets. bij uwen boekhande laar te verkrijgen. Elk lid der kerk dat waarlijk medeleeft en in Zions heil belangstelt en bovenal elk ouderling behoort van deze handelingen kennis te n >men. De vergaderde Kerken spreken daarin en spreken zich uit over de meest belang rijke zaken en aangelegenheden. De uitvoering is zeer net, en de in richting van het boek is zeer doelmatig. 17 AUGUSTUS. Deze gedenkdag nadert weer. Waaraan hp dan doet gedenken? Aan het bekende woord van Jozefgij lieden wel, gij hebt kwaad tegen mij ge dacht, doch God heeft dat ten goedegedacht". Mocht daarom deze gedenkdag voer menig hart en in menig huis ook een dank- en bededag zijn. Laat ons bidden dat de Heere ook tot dit deel van den wijngaard arbeiders uit- stoote. Geld is er genoeg en geeft de Heere ons genoeg, maar aan mannen, aan mannen die God vreezen. en die onze kinderen en jon gelingen en jongedochters willen en kun nen onderwijzen en opvoeden in de vreeze en de vermaning des Heeren, aan mannen die het Woord des Heeren weten te han- teeren, o aan dezulken hebben wij zoo groote en dringende behoefte. Reeds gaf de Heere ons eenige van zulke mannen en vrouwen. Laat ons gebed met dankzegging ook voor hen zijn. Zij be hoeven den steun onzer gebeden zoo zeer. En laat voorts ook hu weer op 17 Au gustus onze hand den Heere gevuld zijn met een vrijwillige gave. Wil iemand voor een bepaalde school zijn gaven besteed zien, dan schrijft hij dit maar op een papiertje en wikkelt daarin zijn gave dan wordt aan zijn verlangen voldaan. Laat niemand het kwade voorbeeld van enkele t volgen, die uit partijbelang zich onttrekken aan de zaak des Heeren. De Unie-collecte is een gemeenschappelijk protest tegen het onrecht het beljjdend deel van Neêrlands volk aangedaan, een gemeenschappelijke betooning van gehoor zaamheid aan 's Heeren Woord, een gemeenschappelijke betuiging van liefde tot het onderwijs waarvan Gods Woord de grond en kracht is. Laat zij dit ook nu weder zijn, en doe de Heere zijn zegen rijkelijk rusten op onze vrijwillige offeranden. J. 1. Woensdag had te Serooskerke de aanbesteding plaats van de nieuwe Pasto rie ten behoeve der Ned. Ger. Kerk. al daar. Er wej*d ingeschreven door de heeren: J. Willemse O. en W. Souburg f 8050, J. de Voogd Aagtekerke f 7580, A. S. Schuman Serooskerke f 7480 P. Krijger en Zoon Middelburg f 7125, W. van Sorgen Gapinge f 6842, J. Verhoef Seroos kerke 6779, J. Jakobsen Meliskerke f 6367, L. Jakobsen Grijpskerke f 6344, J. M. van Ditmars en Zoon Middelburg f 5727 A. Barentsen Middelburg f 5447, Het werk is gegund aan den laagsten inschrij ver. De begrooting bedroeg f 6450.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1888 | | pagina 3