Dit is nu echter niet naar den wensch van zeer velen dat haalt voor zeer velen op eenmaal een streep door de rekening. Voor niets is ongeloof en revolutie zóó bevreesd, dan voor eene vrije, krachtige, levende, gereformeerde Kerk. Want deze strijdt met het Woord des Heer enen waar dat woord des Konings is, daar is eene heerschappij, waaraan ten slotte alles en allen zich moeten onderwerpen. Daarom loopt nu alles wat macht en naam heeft te hoop, de genootschapsbe- sturen natuurlijk voorop, om dat vrij wor den der kerken op alle manier te keer te gaan, en de vrijgewordenen te beletten tot reformatie te komen. Een der gebezigde middelen is, dat men overal rond vertelt, dat wie van het Ge nootschap afgaat ook van de Kerk afgaat, want dat hervormd genootschap en her vormde Kerk een en hetzellde is. Waren nu Gods Woord en de geschie denis onzer vaderlandsche K-*rk bij de groote menigte kerkleden zóó bekend als zij nu onbekend zijn, en ware de afkeer van elk natuurlijk hart tegen de waarheid Gods niet zoo sterk, en waren er maar niet zoowelen die o, zoo gaarne eene ver ontschuldiging willen hebben, dan zou de dwaasheid en onwa trheid van dat zeggen, voor duizenden duidelijk zijn en worden erkend. Nu echter zijn die daar genoemde re denen oorzaak, dat vele leden der kerk zich in der daad of in schijn door dat zeggen laten weerhouden om met de re formatie hunner Kerk mede te gaan, en gehoorzaam te zijn aan Gods Woord en aan hun Opzieners, die naar dat Woord hun ambt oefenen. (Hebr. 13 17 1 Thessal. 5 12, 13a.) Wij willen een volgende maal D. V. eens zien wie er van de Hervormde of Gere formeerde Kerk is afgegaan. Kerkelijke Berichten. De kleine Opwekker meldt Door de goedertierenheid des Heeren gaat het werk der Reformatie in de pro vincie Noord-Brabant langzaam, doch zeker vooruit. Niettegenstaande sommige liberale cou- rantberichten het tegenovergestelde zou den doen vermoeden, blijft de gemeente des Heeren te Klumiert getrouw aan hare belijdenis en aan de rechten van Koning Jezus, niettegenstaande al de lagen haar gelegd, en toont haar talrijke opkomst in het bedehuis, dat hare waardeering van de Reformatie haar waarlijk ernst is. Binnen kort hoopt zij, na betrekkelijk korte vacature, weer haar eigen leeraar te mogen bezitten, daar Ds. J. H. Feringa, thans nog predikant in de genootschaps- kerk van Hien en Dodewaard, hare beroe ping aanvaardde. De Heere doe hem naar de begeerte der gemeente spoedig overko men met een vollen zegen des Evangelies en stelle hem over haar tot een rijken zegen. Te Willemstad, trad op Zondag 20 Mei 5s avonds Ds. A. van Veelo van Rotterdam op voor eene schare van meer dan honderd hoorders, die met groote belangstelling luisterde naar het in het lichtstellen van de roeping tot de reformatie der kerken naar aanleiding van Handelingen 2:37,38. Door verscheidene personen werd dringend de wensch uitgesproken, dat spoedig meer zulke samenkomsten mogen worden gehou den, daar ook zij verlangend uitzien naar de reformatie hunner Kerk. Ook te Moerdijk is eene kleine verza meling van geloovigen, die met de synodale organisatie begeert te breken. Ds. Jacobs, Chr. Geref. predikant te Klundert, trad reeds eenmaal voor deze broederen op Ds. A. van Veelo hoopt ook binnenkort deze gemeente te bezoeken en een woord over de Reformatie der Ker ken tot haar te spreken. De classe Dokkum der Christ. Ger. kerk heeft deze conclusie aangenomen >De classe oordeelt, dat ter wille van de vereeniging met de doleerende kerken het tegenwoordig reglement kan worden losgelaten, mits door een plaatselijk regle ment de goederen nog beter gewaarborgd worden." Het comité ter regeling voor den Uni versiteitsdag der Vrije Universiteit, die op 21 Juni e. k. in Zwolle staat gehouden te worden, heeft zich tot de Kerkvoogdij der Hervormden gewend, met verzoek om in een der kerkgebouwen een samenkomst te mogen houden. Nu staat men te Zwolle de Kerkge bouwen voor allerlei af. Zelfs de Protestantenbond," die streeft naar moderniseering van de kerk en alzoo haar geestelijken grondslag stelselmatig ondermijnt, kon nog onlangs vrijelijk over het gebouw beschikken. Te Assen wordt zelfs het Landbouw kundig" congres in het kerkgebouw toe gelaten. Aan de Vereeniging voor Hooger onder wijs daarentegen, die op gereformeerden" grondslag staat, wierd door kerkvoogden van deze gereformeerde" kerk het gebruik van het gebouw geweigerd." Commentaar is overbodig. Velen zullen met ons met ontroering en droefheid vernomen hebben het bericht van het plotseling overlijden van den heer A. Brummelkamp, docent aan de Theolo gische school te Kampen, een der vaders van de Christelijk Gereformeerde Kerk, een beminnelijk Christen, ruim van hart en toch vast van beginsel, en door wiens heengaan geheel de Gereformeerde Kerk in ons land een ernstig verlies lijdt. Van hem kan gezegd worden, dat hij gewerkt heeft zoolang zijn dag duurde, en dat zijn arbeid niet ij del is geweest in den Heere. Zijn rijke levensgeschiedenis is een ge schiedenis van strijd en overwinning, waarbij des Apostels woord: Wij hebben dan altijd gotden moed" wel zyn levens spreuk had kunnen zijn. Zijne' nagedachtenis zal in zegening blijven, terwijl hij rust van zijn arbeid, en zijne werken hem navolgen. Reeds tweemalen ontbrak ons de noodige plaatsruimte om onzen Groninger mede- getuige een welkomstgroet toe te zenden. Ook Groningeu heeft zijn Kerkbode. Dit is een verblijdend levensteeken. Moge hij krachtig medewerken tot ver- spreidiug van kennis aangaande geestelijke en kerkelijke zaken, tot voortgang van het werk der reformatie en alzoo tot opbou- wing van de kerk des Heeren. Vinde deze Bode een goede ontvangst in vele en altijd meerdere huizen. Moge de Redactie 's Heeren goedkeuring op haren arbeid ervaren. Het is, gelijk de Boodschapper terecht zegt, meestal geen bewijs van leven en vooruitgang zoo een Christelijke vereeni ging moet gaan spreken over haar ont binding. Voor de »Nederl. Vereen, van Vrienden der Waarheid tot handhaving van deleer en de rechten der Gereformeerde Kerk" moet op dit punt echter een uitzondering gemaakt. Op haar laatste algemeene vergadering" 23 Mei 1. 1. was de vraag van het Hoofd bestuur aan de orde Mag of kan onze Vereeniging blijven voortbestaan, en de taak, die zij door den nood gedrongen op zich nam, weder aanvaard is door onze Gereformeerde Kerken zelve Uit de besprekingen over deze vraag bleek dat men algemeen van gevoelen was dat de taak der Vereeniging afgedaan was, dat zij haar doel aanvankelijk bereikt zag, doch dat zij toch in dezen tijd van overgang nog menige goede dienst aan de kerken kon bewijzen. Daarom werd besloten nu nog geen be slissing .te nemen, doch deze zelfde vraag een volgend jaar weder op de agenda te brengen. Ondertussclien bevelen wij zeer de lezing aan van het Maandblad van de Evange*-- listen" dezer Vereeniging. Er komt veel in voor dat overwaard is gelezen en gekend te worden. Het kost slechts f 1.30 per jaar, en gij kunt er bij uw gewonen boekhandelaar op inteekenen. Op de Jaarvergadering der Nederl, Geref. Zendingvereeniging 24 Mei j. 1. gehouden, werden tot leden in het Hoofdbestuur verkozen Mr L. W. C. Keuchenius te 's Hage, Ds H. W. v. Loon en de heer A. J. v. Marle te Amsterdam en Ds G. Klaarhamer te Rotterdam, terwijl het af tredend lid de heer W. Hovy herkozen werd. Er werden ook belangrijke besluiten genomen in verband met de opleidingschool voor Evangelisten en Onderwijzers te Poerworedjo. De lezing van het 27e jaarverslag dezer Vereeniging is zeer belangrijk. Dit ver slag is te vinden in het Meinummer van r>de Heidenbodehet orgaan der Nederl. Geref. Zendingvereeniging. De Vereeniging arbeidt met 2 Zende lingen de BB. Vermeer en Wilhelm en een Zendeling-Onderwijzer Br Zuidema op Midden Java, terwijl de heer Scheurer, een jonge Broeder van wien men goede

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1888 | | pagina 3