Ti-1LAIDH11DI 33 AÏTKE T WINKEL. ADVEK f E X 'I I E V. de Godvruchtige Avondmaalganger. P r ij 3 1,80. Hendrik, het begint mij ook te verdrieten om met blinde menschen over de kleuren te zitten harrewarren. De zaken van de huidige reformatie zijn niet zoo opper vlakkig. En toch, wanneer wij letten op het verkeerd onderwijs, ik bedoel dien wind van leer, waardoor de Kerk zoolang bedorven werd, dan mag de behoedzaam heid en bedachtzaamheid wel de wacht over ons houdendaarom, hoe verdrietig ook, dient telkens het beginsel te worden blootgelegd, en gewezen op de verplichting van ieder gedoopt lid der Kerk, om de dingen te onderzoeken, aangezien het heil •der zielen er zoo nauw bij betrokken is. Hendrik. Ik sta geheel in uw gevoelen, maar ik wenschte zoo gaarne, dat degenen, die meer of minder kennis hebben aan zich zeiven, meer de eer van hunnen Koning mochten op het oog hebben, en leeren verstaan, dat Gods Kerk in wet tische banden gevangen ligt. Jon an. Ja, maar dat is ook weder niet zoo gemakkelijk te verstaan. Uwe aan haling van zooeven was uit Ps. 14, naar ik meenen daar volgt dan opAls de Heere de gevangene Zijns volks zal doen wederkeeren, dan zal zich Jacob verheugen, Israël zal verblijd zijn." Hendrik. Juist, daar wilde ik heen, het volk moet zich doen kennen als dezulken die zuchten en uitroepen" (Ezech. 9 4), tot den Heere, opdat Hij, zijn nu zoo jammerlijk gebonden volk, mochte bevrijden, ze uitleiding geven uit het diensthuis van Hagar, en ze waarlijk brengen tot die vrijheid waartoe zij ge roepen zijn. Dan toch zou de Koning eer ontvangen, en Zijn volk het leven genieten. Pieter. Nu, nu, zou dat niet tot hoog moed leiden, als ik het vragen mag Johan. Gij verstaat deze dingen niet Pieter Het koningrijk Gods komt niet met uiterlijk gelaat, neen jongen, waar we van spreken, is verborgen harte werk daar weet gewoonlijk niemand veel van alléén de Heere en hunne ziel. Maar ziet gij, de vrucht daarvan wordt openbaar in hartelijk liefhebben van el kander. Ook komen dan de misleiden en zelfbedriegers openbaar, want dezer om gang is te lastig en te benauwd. Het gezelschap van een door God verruimde ziel is onverdragelijk voor een farizeër. En dat gaat zoo vèr, dat er nauwelijks van de waarheid kan gerept worden, of het geslacht dat rein in Zijn eigen oogen is, is reeds verbolgen en zoekt de deur op. Hendrik. Zou dit ook niet de voor name reden zijn, dat men in de Hervormde Kerk alles kau verdragen, maar geen Gereformeerden, zelf niet e ns diegenen welke dien weg op willen. Johan. Ik heb allen grond te gelooven dat het niet anders is, en daardoor geven zij blijk, dat niet de Heere hun Koning is, maar Pieter. Gij hebt beiden ongelijk, neen, men wilde u gaarne in de Kerk hebben Johan, maar Johan, Maar. om zoo als gij en velen meenden, het allegaartje volkomen te maken, dat was zoo juist goed, zeide men, ieder had dan zijn begeeren. Maar weet gij wel jongen, dat de Heere Jezus juist daardoor op het grievendste beleedigd wordt, en juist door de z. g. orthodoxen het meest naar kroon en troon gestoken wordt. Hij immers »moet als Koning heerschen." Deze dingen zijn zoo duidelijk, dat er eigenlijk niet over be hoefde gesproken te worden, en zoo als wij meer zeidende reformatie dezer dagen rechtvaardigt, hoog en dringend noodig maakt, ja wij mogen ons wel wegschamen van wege de lauwheid, en ook weder nog verheugen, dat er eene roering onder de beenderen bespeurd wordt. Hendrik. Daar verblijd ik mij ook over Johan Mochten nu maar degenen die zich opmaken en naar de oude paden vragen, en daarin vooraangaan, mochten dezen nu maar veel in den gebede ge dragen worden, door het volk dat verstand van kermen heeft, opdat de zoo teedere plant der Goddelijke liefde worde ge koesterd en opgekweekt. Dat er dus niet eerst gevraagd worde, naar de eigene instelling, maar allereerst de welstand van Gods Kerk worde beoogd. Want ik vrees, indien deze be moeienis Gods mocht worden verzondigd, zal duisternis en wangevoelen het weder winnen, door dat de Heere zijn licht zal wegnemen. Joiian. Gij hebt gelijk, geraakt de Kerk in duisternis, zoo is er verval, en slaaf'sche dienstbaarheid wordt de tuchtroede Hendrik. Ik moet nu vertrekken. Ver- vuile de liefde van Christus steeds ons harte, en geven wij dien eenigen Hooge- priester maar veel werk tot verzoening onzer Kerkzonden zoo zal het wél zijn, vaarwel. In dank ontvangen bij üs. Klaarhamer voor de plaats van J. P. P. f 2.50 en voor die van C. J. f 2.- Bij Br. de Wagemaker uit dank voor 't bezit der Noorderkerk van N. N. f 2. 50. Voor de gordijnen en het tafelgoed bij Mejufvr. Jonk-Eegeur van N. N. f5.— bij Br. J. de Wolf van IS, N. f 5.van H. 1.50. Gevonden in de collecten van Hemel vaartsdag en Zondag 1. 1. voor de gor dijnen van N. N. f 2.v. H. f 2. M. P. f 2.50, N. N. f 0,50, A. f 0.50, N, N. f 1.M. M. f 0.50, en voor het tafelgoed van de Avondmaalstafel »een dankoffer voor de Bruiloftstafel Zacliaria 14:2021 f 5.W. f 2.50, W. d. W. f 2.50, G. f 2.50, J. 1.-, oen wed. f 1.J. W. L. f 1.A. B. f 1.40, C. II. f 0.50, vrouw W. f 0.25, »voor tafelgoed" f 10. Voor Kootwijk in dank ontvangen bij Ds. Klaarhamer uit de nalatenschap van een in den Heere ontslapen Br. te 's H. f 12.en vau de catechisanten uit Middelburg nu reeds f 31.30 die uit St. Laurens f 0.50. De volgende week zullen wij hiervoor nog giften in ontvangst nemen. Ruste 's Heeren zegen op al de hier boven vermelde gaven en op de groote en kleine gevers en geefsters. Ondergeteekenden betuigen bij dezen hunnen dank voor de belangstelling op 13 dezer hun betoond. A. VOS en P. MEIJERS, A b e e 1 e. Te Meliskerke1 zal D. V. op Zondag 27 Mei a. s. des avonds ten ure in de Hervormde Kerk worden gesproken. Voorganger J. VADEE. HEERLIJKE GEKOOKTE HAM 10 cent per ons. Vette Scharren 20 ct. 5 ons. Vijfhoeksbier 10 en 11 ct. de kruik. Wed. DEKKER, BéllinkstraaU Wil men iets fijns en iets lekkers voor de Pinksterdagen of bij het speelrijden hebben, zoo komt dan in den ROTTERDAMSCIIEN Versch ontvangen Bernardais, Persi- quets, Wellingtons, Bittere koekjes en vele soorten van banket. Moscovies, Best en ordinair kleingoed» Goed voorzien van ^likjes, Pralines, Borstplaatjes en andere suikerwerken. PRIJZEN VOLGENS PRIJSCOURANT. Groninger, sucade en Utrechtsehe ont bijtkoek. Zich minzaam in ieders gunst aanbevelend J. VAN MER SLUIJS, 1 61, St. Janstraat I 61. In den Zeeuwschen Oud Iheol. Boekhandel van K. LE COLYTRE te Middelburg is voor handen PETRUS MSIEJP, Jt Recht gebruik van 's Heeren H. Avond maal, zoo voor als na de bediening. Be staande in meditatiën, gebeden en dank zeggingen enz. De klacht van een zwaarmoedige ziel, over 't gebruik van het H, Avondmaal met een nevensgaande troost, door S. SIM ON 1 DES. alsmede: De noodzakelijkheid des H Avondmaals, nevens een belijdenis des geloofs voor die haar tot hetzelve willen begeven, door UDEMANS. Nog is op meuio hierbij gevoegd De reize naar Beth-El of het huis Gods, zijnde innerlijke zielsbetrachtingen, die een ieder geloovige, ter kerk gaande, en daarvan komende dient te gebruiken. P r ij s f 1.25. Van dit zeldzame boekje zijn slechts enkele Ex. voorhanden. van de firma de Gebr. VAX NAMEN zijn te bekomen bij J. "P. SWENTdSTEdSr Vlissingen. Prijscourant gratis.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1888 | | pagina 4