ééne plante met Hem, hoe kunnen zij zich Christus en al Zijn weldaden toe- eigenen Daartoe is de H. Geest gekomen, daar toe is de Geest des Heeren Heeren in en op de Gemeente, daartoe worden zy ge doopt eerst in den Naam en daarna met den H. Geest om hun Christus en al Zijne ■weldaden deelachtig te maken, hun toe te eigenen hetgeen zij in Christus Jezus hebben. Daardoor is Hij de andere Troosterdie in eeuwigheid niet van hen wijkt, en die zij in eeuwigheid niet meer missen kunnen, Daarom kunnen zij die de eerstelingen des Geestesdeelachtig mogen zijn, zoo smeeken s> neem Uwen Heiligen Geest niet van mij Daarom is dit de bigde jubel van hen die in 't heiligdom geplant zijn tik ben met versche olie overgoten 1" Daarom groeien de rechtvaardigen in de voorhoven huns Gods gelijk een palm boom en wassen zij als een cederboom op Libanon. Dit is de blijdschap van den Pinkster dag, waarin voor den kleinste en voor den zuigeling zoowel als voor den opge- wassene in de genade een deel is, dat nu tot hen is gekomen, de Geest des levens die hen van den dood en van alle doodigheid verlost, de Geest des geloofs die de geloofsstaat en daad in hen werkt, waardoor zij in Christus gerechtvaardigd en geheiligd en tot goede werken be kwaamd worden, de Geest der genade die hen siert met de genadegaven Ckristi als daar zijnliefde, zachtmoedigheid, langmoedigheid, goedheid, wijsheid, vrede, d.e Geest der gebeden die in hen en voor hen bidt, de Geest der aanneming tot kinderendie van hun kindschap hen verzekert, die hen leert roepen abba Vader" die de zalige hope der erfenis des eeuwigen levens in hen werkt. Die Geest die, daar Hij het willen en volbren gen iu hen werkt, hen leert hun roeping en verkiezing vast te maken. Er is voor de Gemeente des Heeren stof tot juichen, want het is de H. Geest, die tot haar kwam om in haar Zijn woning te maken haar te schenken apostelen en profeten, evangelisten en leeraars en herders, opzie ners en diakenen, door welke ambten de heiligen worden volmaakt, het werk der bediening geschiedt en het lichaam van •Christus wordt gebouwd. Door dat inwo nen des Geestes kan nu alleen geschieden de bediening des Woords èn der gebeden èn der sacramenten èn der barmhartigheid. Zonder den H. Geest is de Kerk, het volk des Heeren niets dan een hoop dorre doodsbeenderen, en alleen met Hem en door Hem worden zij het sierlijke Koninklijke volk Gods. Zonder Hem is die kerk een dorre waterlooze woestijn, doch Hij maakt haar tot een lusthof des Heeren. Wat dunkt U is het niet een rijk feest dat feest van Pinksteren voor hen die oog en oor en hart mogen hebben voor de geestelijke dingen. O, het is te verstaan zoo zij op dien dag gedreven worden om met den dichter van Gods Kerk te zingen: s> Hallelujah Ik zal den Heere loven van ganseher harte in den raad en vergadering der oprechten Lezer, gij bekommert G over veel en over velen, gij hebt allerlei plannen ook voor dit pinksterfeest, maar kunt gij met de gemeente feest houden Hebt gij den H. Geest ontvangen Kerkelijke Berichten, Gelijk uit de officieele mededeelingen blijkt heeft de nieuwe Kerkeraad van Grijps- kerke voor de geheeld Gereformeerde Kerk aan die plaats allen band en alle gemeenschap met het Genootschap van 1816 verbroken. Hij deed dit, omdat die banden en die gemeenschap in zich zelf zondig en God- onteerend en dus der Kerke ongeoorloofd zijn, en omdat alle kerkreformatie onmogelijk is zoolang de Kerk nog eenige gemeenschap met het Genootschap heeft, terwijl in die gemeenschap de kerkverwoesting zeker door gaat. Deze Kerkeraad deed dit, omdat het vóór hem nog niet gedaan was. Mocht nu geheel het gereformeerde over blijfsel van de Kerk te Grijpskerke, dat nu helaas zóó verscheurd neerligt, van des Heeren Geest en Woord weer saamgedreven en saamgebonden worden, om met éénpa- rigen schouder in 's Heeren kracht en naar Zijn Woord de zoolang verwaarloosde refor matie dier Kerk ter hand te nemen. Dat toch het volk des Heeren eens in zag, dat het niet goed is voor Godom eenige Kerk, bijv. die van Grijpskerke, aan brokken te scheuren, om het eene stuk hier en het andere elders aan te lappen. De Heere wil dat aan alle plaatsen Zij - ner heerschappij Zijn naam gedachtenis gesticht worde, en dat bovenal op Zijnen heiligen dag. Wat wordt daarvan te Grijpskerke, zoo het volk des Heeren overal heen dwaalt Och, dat men ook in het kerkgaan eens ophield om allereerst zich zelf te zoeken, en dat het eens werd een zoeken van de eere en het recht en de waarheid des Heeren onzes Gods. En voorts zal nu ook wel weer deze Kerk een doleerende moeten worden, want hoewel het nog niet officieel is geschied, laat het zich toch «vachten, dat ook hier het recht der Kerk op haar eigendom en rechten wel niet zal worden erkend, en haar in naam van het Genootschap zal worden onthouden. Nu, al moet het uitloopen op verlies van alle aardsche goed, dat zij zoo, daar over zal eenmaal de Heere recht doen, als dan de Kerk maar het geestelijke goed bezitten mag. Na het gehouden colloquium, dat in tegenwoordigheid der Deputati Synodi plaats had, heeft de Classis Rotterdam het beroep, door de Kerk van Kralingen op den WelEerw. Heer Schaafsma uitge bracht, kunnen approbeeren. Zondag 1.1. verbond Z.Eerw. zich aan de Nederd. Geref, Kerk van Kralingen met een leerrede over 1 Cor. 9:1619, nadat hij des voor middags tot zijn dienst werk was ingeleid door Dr. W. Geesink met een leerrede over Efeze 4:12. Bij den heer Wormser is uitgegeven en bij eiken boekhandelaar te bekomen, het derde stuk eener serie van 4 stukken stichtelijke meditatiën van de hand van Dr. A. Kuyper. Dit stuk draagt even als de anderen tot titelDagen van goede Boodschap19 en handelt over de stoffen voor den Pink sterdag met die van de Hemelvaart. Wij bevelen de lezing dezer 4 stukken en ook van dit derdedringend aan. Hier worden U meditatiën aangeboden die niet slechts voor een oogenblik op wekken, maar waarlijk voeden. Het zijn boeken wier inhoud een blij vende waarde heeft. De prijs is niet hoog, f 1,20 elk stuk en de geheele reeks van 4 stukken kost f 3,60—. Het eerste stuk behandelt de Kerststoffen het 2e die van het Paaschfeest en het 4e die van het Oude en Nieuwe jaar. Moge de lezing velen tot zegen zijn. Ned. G er. Kerk. (Doleerende.) Beroepen te Ter Neuzen als Oefenaar dhr. K. Werner van Middelburg. Bedankt voor Vlissingen en Koudekerke Ds. J. C. Sikkel te Hijlaard. INGEZONDEN STUK KEN. {Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Gesprekken over ds Reformatie der Kerken. Pieter. Goeden avond Johan! ik ben in het -geheel niet tevreden, dat gij de laatste maal, zoo op die formulieren van Eenigheid aangedrongen hebtdat zijn immers verouderde stukken die men in de Hervormde Kerk nog wel heeft, doch, die nooit mogen worden opgedrongen. Joiian. Voeg er maar bij»die men kan en mag verdraaien, verminken ja open baar lasteren, zonder dat dit eenigen hinder doet aan de positie van zulke predikers." Ja, ze vragen nog wel eer vol Emeritaat aan, wanneer ze al hun leven als wolven onder de schapen hebben gewoed, en dan zegt een z. g. orthodoxe kerkeraaddat hun collega n. b. dit niet mag worden geweigerd. Keurt gij dit alles maar goed Pieter Pieter. Neen, maar daar is niets aan te doen. Joiian. Gij moest zeggen: reformatie is hoog noodig en de tegenwoordige afwerping van het juk der Synodale Heer schappij volkomen gewettigdmaar ziedaar komt vriend Hendrik. Hendrik, Goeden avond samen. Ik hoorde daar juist uwe laatste woorden, Johan en ik verklaar volkomen instem ming hiermede, tevens gaat bij mij de zucht nog al eens op och, dat Israëli verlossing uit Sion kwam." Want de Koning zal Zijne eer moeten krijgen ge liefde vrienden wat zullen wij dien Koning opofferen, anders dan een verbro ken en verslagen geest. Johan. Daar hebt u groot gelijk in»

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1888 | | pagina 3