Christel. Jongel, Vereeniging >S O LI DEO GLORIA" Nederdiiitsch G erefornieerden, Christelijk Gereformeerden, A. L I T T 0 0 IJ, och, de beurs is maar zelden bij allen geheel ledig. Er kan altijd nog weêr wat gegeven worden. In 't koninkrijk Gods is ook de vaste regelgeef en u zal gegeven wordenzoodat naarmate men geeft, naar die mate ontvangt men. Onze kerkeraden zullen nu wel weten wat hun te doen staat, doch wij vragen van alle catechisanten in al onze doleeren- de Kerken dat zij hun best doen om zoo spoedig mogelijk ieder één dubbel tje of één kwartje voor Kootwijk bijeen te brengen. De catechisanten van Seroos- kerke, Gapinge en Vrouwepolder brengen hun gaven bij Ds. Wolf, die uit Middel burg, Vlissingen, Koudekerke, Poortvliet en St Laurens bij Ds Klaarhamer, die uit Axel, Zaamslag en Terneuzen bij Ds Wolf te Axel. Wij krijgen dan een heele som bij elkander. Kootwijk heeft f 5000.noodig en heeft nu pas f 800. Alle gaven die bij ons inkomen of waarvan men ons bericht, vermelden wij in dezen Bode. De school met den Bijbel te Hilversum en het christelijk onderwijs in 't algemeen leed dezer dagen plotseling een zwaar verlies. Het behaagde den Heere door een korte maar hevige ziekte den Heer U. Mar tens hoofdonderwijzer aan de school m/d Bijbel weg te nemen uit zijn arbeid, van de zijde zijner gade, en uit den kring zijner vrienden. Hij was een uitnemend onderwijzer. Meester Martens (mijnheer wilde hij in de school niet genoemd worden) onderwees niet alleen uitstekend, maar voedde ook op. Hij vormde zijn leerlingen, en even eens zijn hulppersoneel. Zijn onderwijs en opvoeding waren waarlijk gereformeerd. Hij was in den goeden zin schoolmeester. Hij leefde voor en in zijn school. Met vrucht heeft hij o. a. te Witmarsum, Woudsend en nu laatst te Hilversum gearbeid. Op de laatste plaats leerden wij hem kennen en hoogachten en lief hebben. De kinderen hadden hun meester har telijk lief, en zullen hem zeer missen. Hij had een helder hoofd en een lief hebbend hart. Hij was een beslist calvi nist en een anti-revolutionnair van den echten stempel. Wij moeten den Heere zwijgen, die in 't midden zijner jaren zijn taak afgedaan achtte. Moge Hij zelf de diep bedroefde weduwe troosten, en geve Hij aan de school te Hilversum een man terug, die waardiglijk de plaats van Meester Martens kan vervullen. Dezer dagen verscheen in het licht een boek van de hand van Jhr. Mr. W. H. de Savornin Lohman Azn. getiteld: »De Kerkgebouwen van de Gereformeerde (Hei vormde) Kerk in Nederland." Het is het academisch proefschrift, waarmede hij den graad van Doctor in de Rechts geleerdheid verkregen heeft aan de Vrije Universiteit. Het is een uitnemende studie over het onderwerp in den titel uitgedrukt, welke gewis met belangstelling en voldoening zal worden gelezen en herlezen. Ook onzen rechtsgeleerden zij de lezing dringend aanbevolen. Deze arbeid eert niet alleen den schrij ver, maar evenzeer onze Vrije Hoogeschool, onze eenige Hoogeschool m. d. Bijbel, waar men zulk eene wetenschappelijke vorming kan verkrijgen, als waarvan dit geschrift blijk geeft. Een boek van geheel anderen aard en voor andere lezers bestemd, maar dat wij niet minder dringend ter lezing aanbe velen, draagt tot titel: »JEen uitverkoren vatHet is het leven van Johannes Calvijn voor het Nederduitsche volk ge schetst. Wij wenschen zeer dat al onze jongelingen en niet minder onze huisvaders en onze kerkeraadsleden het ernstig lezen. Onze gereformeerde Kerken kennen tot hun groote schade veel te weinig hun geestelijken vader, den eenigen Calvijn. Het zou over het geheel een groote aanwinst zijn als men wat meer en wat aandachtiger zijn Bijbel las, wat minder preeken en meditatiën las, en eindelijk eens begon de zoo heerlijke en rijke ge schiedenis der Kerk te onderzoeken. Men zou dan wat minder met allerlei ketterij en allerlei wind van leer medegevoerd worden. Het geestelijk leven zou dan wat minder opgewekt en wat meer gevoed wor den, en daardoor in diepte en kracht winnen. Wij wenschen dat onze boekverkoopers vele exemplaren ^-an dit boekje, dat prettig leest en weinig kost en Calvijn doet ken nen gelijk hij leefde en arbeidde, zullen verkoopen. Wij ondersteunen krachtig het verzoek van de Friesche Kerkbode, dat toch het Agendum voor de »voorloopige Synode" welke D. V. 25 Juni a. s. saamkomt zoo spoedig mogelijk wordt toegezonden." Na den 15en Juni kan dat Agendum pas opgemaakt. Ook ons dunkt die tijd van 10 dagen om het Agendum op te maken, te ver zenden en in de Classis-vergaderingen te bespreken veel te kort. Het is toch noodig dat de afgevaardig den ter Synode spreken kunnen uit naam en op last van de Kerken die zij vertegen woordigen. Daartoe moeten zij het gevoelen dier Kerken hebben vernamen. Ook zullen er zaken zijn waarin het noodig zal wezen de afgevaardigden aan een bepaalden lastbrief te binden. Serooskerke, Onze van Gameren tot ons overgekomen predikant Ds. J. H. M, G. Wolf werd jl. Zondag door zijn broeder Ds. F. W. J. Wolf van Axel, tot zijn heilig dienstwerk ingeleid met Math. 28 20. Des namiddags deed de bevestigde zijn intree, sprekende naar Rom. 8 32. Beide malen toonde de opkomst toenemende belangstelling in de Reformatie der Kerk. Moge 's Heere zegen in ruime mate rus ten op den arbeid van den dienstknecht, die 's Heeren hulpe zoozeer van noode heeft, daar drie Kerken aan zijn zorg zijn toevertrouwd. In dank ontvangen bij Ds. Klaarhamer van M. M. f 2,50 uit dankbaarheid en voor de school te Kootwijk van N. N. dankoffer voor 8 Jan. en 11 April" f 10,Bij Br. L. J. de Kok van N. N. voor de plaats f 3,50. Gevonden in de collecte van 1.1. Zondag van W. C. f2,50 en van M. C. f 2.50, beide voor de plaats, en 50 cents voor de gordijnen. Wegens plaatsgebrek moeten vele adverten- tien blijven liggen. ADVERTENTIE)*. Zoo de Heere wil en wij leven hopen onze geliefde ouders HUBREGT IILBREGTSE en PIETERNELLA DOBBELAAR den 6 Mei hunne 20jarige Eohtvereeniging te herdenken. Psalm 134 3 is de wensch van hunne dankbare kinderen. Middelburg, 4 Mei 1888. De ondergeteekenden betuigen hun harte- lijken dank voor de vele blijken van belangstelling bij de geboorte van hun doodgeboren dochter ondervonden. C. J. van de KOP. S. J. van de KOPGeervliet. Middelburg 4 Mei 1888. LOKAAL BIERKADE. - VLISSINGEN. De aangekondigdelezing van Ds F. W. A. WJISCKEL, van Oude water, 30 April niet plaats gehad hebbende, zal D. V. gehouden worden Maandag 7 M e i a. s. des avonds ten 8 ure. Toegang vrij. Het Bestuur. Uitgave van F. D'HUIJ te Middelburg. Begin volgende week verschijnt de voor deze dagen zoo belangrijke Brochure VEREENIGING van de (DOLEERENDEN) en de door Predikant te Middelburg, Prijs 20 Cent. Bij alle soliede Boekhandelaars verkrijgbaar.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1888 | | pagina 4