Het Klompenmagazijn ADVERTENTIE ST. Gezuiverd KLAVERZAAD Verklaring over den IIEIDELBEUGSCIIEiV CATECHISMUS. Compleet in 18 aflev., kwarto formaat* Prijs per afl. 48 blz. 25 cents. Eerste kwaliteit POEDER, is in de LAXGE GEERE, 237. banken in bet gelijk stellen hen, die door lagere rechtbanken in 't ongelijk waren gesteld ten derde kan iedereen weten, dat men, soms pas na jaren, inzag en erkende dat een die door alle rechtbanken in 't ongelijk was gesteld, toch in zijn recht stond en ten slotte weet ieder Christen dat de kerkelijke en burgerlijke rechter onzen Heere Jezus Christus ter dood ver oordeeld hebben, hoewel Hij onschuldig, onzondig, heilig was, en zoomin een Gods lasteraar als een staatsgevaarlijke was. Ieder, die de geschiedenis der afscheiding en der Reformatie uit de 19e eeuw kent, heeft ook geen anderen uitslag verwacht. Dat wij nochtans met deze zaken voor den rechter komen is dan ook niet om het goed en evenmin om gelijk te hebben maar alleen uit liefde tot het recht. Het recht der kerken is het recht des Heer en, want daar is geen recht dan uit God. Het recht is derhalve niet ons goed, wij kunnen er niet mede doen zoo wij willen, wij moeten opkomen voor het recht. Stelt nu de van God nestelde rechter de kerk daarbij in 't ongelijk, dan heeft de kerk dat als bindende uitspraak te eerbie digen om des gewetens wille. Wij moeten overigens ook niet boos noch bitter zijn tegen de personen die als rech ters recht spreken.Van verreweg de meesten, zoo niet van allen mogen wij gelooven, dat zij volkomen ter goeder trouw zijn, dat zij naar hun beste weten recht spreken. Doch het is nu eenmaal niet anders, onze Nederlandsche wetgeving schijnt in deze zaak niet te hebben voorzien, en dus nu kan het niet anders of het persoonlijk inzicht doet zich gelden. Het gaat nu afhangen van de personeele opvatting der feiten en van de personeele rechts beschouwing. Nu is het een uitgemaakte zaak dat de Gereformeerde kerk haar eigen levens- en wereld- en rcc^sbeschouwing heeft over eenkomstig Gods Woord, en dat die van niet-Gereformeerden anders is. Niet anders in den vormmaar in oorsprong en wezen en uitkomsten. Het zal nu toch wel niemand in het hoofd komen, om het onze rechterlijke en administratieve macht kwalijk te nemen dat uock zij noch haar leden gereformeerd zijn- Dat zij dit niet zijn, dat zij een andere levens- en wereld- en rechtsbesckouwing huldigen dan de Gereformeerde kerk, dit is de schuld van die kerk zelf. Zij heeft meer dan anderhalve eeuw lang haar priesterlijke en profetische roeping ver waarloosd. Als kerk heeft zij niets gedaan voor onze hoogere standen, waaruit in den regel de leden dier machten voortkomen. School en Staat heeft zij in handen van ongeloof en revolutie gelaten, zonder eenige poging tot reformatie. Te ijveren voor het verkrijgen vaneen enkelen orthodoxen Hoog leeraar in de theologie of voor een enkel geloovig Staatsman is geen rejormatie. De Heere God slaat ons in deze dagen met de takken van den zondeboom, dien wij zelf geplant hebben. Ootmoedig en stil bukken en dragen en tegelijk krachtig reformeeren, zietdaar dus de roeping voor Gods volk en kerk. Een der krachtige middelen waardoor ongeloof en revolutie de gereformeerde kerk zóó gesnoerd hebben, dat zij niet tot refor meeren komen kon, is zeventig jaren lang geweest het Nederlandsch Hervormde Kerk genootschap. Daarom kan de kerk niet anders dan dezen handlanger dier beide machten wegjagen en uitdrijven, juist zooals onze grootvaders Napoleon met zijn besturen en wetten hebben uitgebannen. Laten wij nu echter oppassen, niet in de fout onzer grootouders te vallen. Zij hebben gemeend, dat zij met h et verdrijven van Napoleon, en het inhalen van den wettigen Oranjevorst, er al waren, en zij waren daarmede nog niet aan het begin. Die daad moest noodzakelijk voorafgaan om tot de eigenlijke zaak te kunnen komen, n.l. de reformaties an het Nederlandsche volk,dat naar hoofd en hart krank was door het ingeslopen ongeloof en de ingekropen revolutie. Helaas, tot die zuivering is het niet gekomen. Zal het nu nog tijd zijn Ver staat de Kerk des Heeren nu haar pries terlijke en profetische roeping in deze Verstond zij haar bij de scheiding voor 50 jaren Ontvangen voor den bouw der Noorder- kerk, bij Br. A. B. Crucq, van K. f 3,50. Heden nam de Heere, na een zeer kort stondig lijden, in de hope des eeuwigen levens, van onze zijde weg, onze ge liefde Echtgenoot, Vader, Zoon en Broeder THEUN1S VERZEVELDT, te Amsterdam, in den ouderdom van ruim drie en vijftig jaren. Wat zijn weduwe en zijn zoontje, te jong om zijn groot verlies te beseffen, in hem verliezen, kunnen zij verstaan die den overledene gekend hebben. Geve de Heere ons in Zijn wijzen wil te berusten. Wed. Th. VERZEVELDT- Baaij, A. VERZEVELDT. Wed. A. VERZEVELDT- Klaaijsen. M. G. VERSEVELDT. Vlissingen, S 20 Maart 1888. De Kerkeraad der Nederd. Geref. Kerk (thans doleerende) wenscht een koster aan te stellen voor de Noorderkerk. Zij die hierbij in aanmerking wenschen te komen moeten zich schriftelijk aanmel den bij den scriba van den kerkeraad. Alleen leden der Nederd. Geref. Kerk van Middelburg die van harte met de Re formatie dezer Kerk medegaan, onergerlijk van leven zijn, en eenige administratieve bekwaamheid bezitten, kunnen in aanmer king komen. De leden van den kerkeraad zijn bereid inlichtingen te geven. Namens den Kerkeraad voornoemd, A. B. CltUCQ, h. t. scriba. te koop bij L. GESCEIIERE, Serooskerke. Nieuwe Zoutevisch 20 en 12, Krenten 1/, Rozijnen 18, Appels 174, Pruimen 12, baste Koffie 50, witte Suiker 29, lichte 28 en 26, geele 25, bruine 27, grove Rijst 7 en 8, prima grof en blank 10 ct. per ons. DEKKER, Noordstrant. Alom is de inteekening opengesteld op de door BERN. SMYTEGELT. Onveranderde uitgave volgens 1747, in de tegenwoordige spelling. Eerste aflevering en prospectus bij iederen boekhandelaar voorhanden. Leiden. D. DONNER, Uitgever. Door BazuinBoodschapper, Heraut en de Iioop werd reeds bizonder de aandacht op deze uitgave gevestigd. Nieuwe Krenten 17, Rozijnen 18, puike Java Koffij 50, witte Suiker 29, Zeep 14, Soda 3, Stijfsel 10, gedroogde Appelen 174, Pruimen 12, nieuwe Zoutevisch 20 en 12, Stokvisch 15 ct de 5 ons, puike Tarwe bloem 14, blanke reuzel 50, zwaar Spek 574 ct. de kilo, Sucade 12, puike grove Thee 14, Stofthee 12 ct. per ons, Behang selpapier en Randen spotprijs, Sponzen, Zeernen, groote Dweilen 124, pakken Sago 15, Aardappelmeel 6, Zweedsche Lucifers 5, Peekoffij ct. 't pakje. Wed. DEKKER, Belling straat. Bij dezelve een flinke meid ge vraagd. van de firma de Gebr. VAi\ AAMEif zijn te bekomen bij J. P. SWEISTJSTEIsT Vlissingen. Prijscourant gratis. voor paarden en beesten, die op stal staan en ongedierte hebben, bij W. STOOF, Middelburg.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1888 | | pagina 4