en daarom ook voor Zijn volk, is niets een b 1 ij v e n d beletsel. Daarbij, Mozes aan de Roode zee beeldt het ons af. wij hebben een trouwen on- veranderlijken Borg en Middelaar, en om der wille van Zijn tussclientreden en van zijn voorbede kan niets ons scheiden van de liefde Gods, in Hem geopenbaard. Mijn Lezer of Lezeres, zijt gij voor uw persoon, zijt gij met uw huis, zijt gij met uw kerk uitgeleid uit het diensthuis der zonde en des vleesches. onder welken vorm dat dan ook over u of uw huis of uw kerk heerschte Gij zult dan nu moeten voorttrekken. Moge God van den Hemel ons daartoe roepen en bekwamen door Zijn Woord. Ga Hij voor ons aangezicht henen. Hij doe het ons wel gelukken. Kerkelijl*e Berichten. Z a a m s 1 a g. Na gedane oproeping kwamen 11. Vrijdag (24 Februarizin deze jammerlijk verwoeste Gemeente (vrucht der Synodale organisatie) een 35tal meer derjarige manslidmaten samen, ten einde,vol gens het ambt der geloovigen, de reformatie der Kerk ter hand te nemen. Onder leiding van den co sulent, Ds. Wolf, werden vier kerkeraadsleden gekozen tot ouderlingen, de Broeders K. de Kraker en J. de Put ter, Cz. en tot diakenen C. de Kok en J. de Putter. Indien tegen de verkozen ker keraadsleden geen wettig bezwaar zal wor den ingebracht, zal men deze Broeders in hun ambt bevestigen, en daarna er toe overgaan het juk der Synodale Hiërarchie voor deze Gemeente af te werpen, en terug te keeren tot de oude beproefde paden. Axel. Naar men verneemt, vergadert alhier tegenwoordig het college van kerk voogden, zonder op te roepen die leden, waarvan men vermoedt, dat ze met de re formatie der Kerk medegaan. Alle besluiten, welke door dit college genomen worden, zijn dus, zoo dit bericht waar is, o n w e 11 i g. Voor eenige dagen ontving Ds. F. W. J. Wolf, predikant bij de Nederd. Geref. Kerk van Axel, het volgende zonderlinge schiijven van de Heeren Ds. J. H. Gezel schap, predikant bij de Genootschapskerk te Vlissingen en Ds. C. F. Zeeman, pred. bij de nog niet ontkomen Kerk van Zon- nemaire. Middelburg, 15 Februari 1888. Met deze verzoeken wij u, overeenkom stig art. 8 en 9 van het Reglement voor Kerkelijk opzicht en tucht enz., om aan staanden Maandag den twintigsten Febru ari e. k., des middags ten twaalf ure in de consistoriekamer der Koorkerk te Mid delburg te verschijnen, ten einde voor onze vergadering gehoord te worden over uwe optreding in de Hervormde Gemeente te Axel als predikant en als praeses van den zich noemenden kerkeraad dier gemeente. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland, J. H. Gezelschap, President. C. F. Zeeman, Secretaris. Aan den heer F. W. J. Wolf, gewezen predikant van Odijk, thans woonachtig te Axel. Welk een genot moet het toch zijn voor een gewoon menschenkind, als hij zoo eens net doen kan, alsof hij met macht over anderen is bekleed. Zoo eens te kunnen schrijven verschijn, om voor ons gehoord te worden En dan op het be paalde uur daar in die Koorkerkkamer achter die groene tafel te zitten, met dat wetboek van 't Genootschap voor zich, en dan daar zoo'n Dominé voor zich te zien verschijnen, die het heelt durven wagen Gods Woord meer te gehoorzamen dan de verordeningen van een zoogenaamde Synode De Heeren hebben echter met hun machtsvertooning niet veel uitgewerkt, want zij hadden te doen met iemand, die hun op bijbelsclie, historische, en kerk rechtelijke gronden alle voorgewende macht ontzegt, en aan hun quasi-eisch dus geen gevolg heeft gegeven. Ds. Wolf heeft hun het volgende ge antwoord. Aan de Weleerwaarde Heeren Ds. J. H. Gezelschap en Ds. C. F. Zeeman. Predikanten. Weleerwaarde Heeren. In antwoord op de missive, mij den 15den Februari 11. door u gezonden, heb ik de eer u te berichten, dat de Kerke raad der Gereformeerde Gemeente te Axel voor eenigen tijd besloten heeft deze ge meente, welke rechtens nooit naar het Algemeen Reglement voor de Ned. Herv. Kerk geregeerd werd, al werden wellicht in de laatste jaren sommige bepalingen daaruit de facto opgevolgd, wederom in alle opzichten te regeeren overeenkomstig de kerkenordening van Dordrecht van de jaren 161819 en dat het mitsdien mij als voorzitter en lid van dien Kerkeraad niet zoude passen met u, die u praeses en secretaris noemt van het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland, in deze uwe qualiteiten in gesprek te treden. Wilt Gij in uwe qualiteiten van pre dikanten in deze provincie mij ontmoeten, dan ben ik gaarne bereid met u den toe stand onzer Kerken te bespreken. Moge de Heere u licht schenken om in dezen tijd in Zijnen weg te wandelen. Hoogachtend UEw's dw. dienaar F. W. J. WOLF. Axel, 18 Februari 1888. Nu, dit heeft Ds. Wolf tegen zich zelf gedaan, want nu zal het niet lang duren of ZEerw. ontvangt een grooten deftigen brief met allerlei overwegingen, waarvan het slot is, dat hij ontzet en afgezet en uitgezet enz. wordt. Terwijl dan eenigen tijd later de paus (Synode) in een deftigen brief zal beves tigen wat zijn bisschop (het Provinciaal bestuur) in deze geruchtmakende zaak van ergerlijken aard" heeft gedaan. Nu, dit zal hem en zijn kerkeraad en de kerk van Axel weinig deeren. Geve de Heere maar dat zij met Hem mogen voort trekken, gelijk zij met hem zijn uitgetrok ken. Hilversum. Op 19 dezer is de raad der Ned. Gereformeerde kerk bevestigd en de reformatie tot stand gekomen. Ds. van Lingen van Zetten had zich welwillend hiertoe bereid verklaard, daar de consulent Ds. B. van Schelven, van Amsterdam ver hinderd was. Hij sprak 's morgens over Psalm 85:79. 's Avonds werd aan drie kinderen de Doop toegediend. De kerkeraad bestaat hier uit de BB. J. Klein en J. L. Jaspers, Ouderlingen, en L. Yeenendaal en F. Bruijel, Diakenen. Wij verblijden ons er over, dat deze kerk. die ons lief is, een eerste stap op den weg der gehoorzaamheid heeft gedaan, en zij aanvangt op te houden door samen gaan met het antichristelijk genootschap den Naam en de rechten des Heeren te beleedigen. Toch smart het ons dat er zoövelen zijn, die wij liefhebben als Broeders en Zusters in den Heere, die niet in deze reformatie medegaan. Het stellen van bevinding boven Gods Woord, menschenvrees, en misleiding van enkelen, zijn hiervan voor een groot deel de oorzaken. Ook voor deze kerk geldt, dat, die in beginsel mede is en overtuigd is, doch om menschen, die vóór of die tegen zijn, achter blijft, zich schuldig maakt aan ongehoor zaamheid. Make de Heere nu den Raad der Nederduitsche Gereformeerde Kerk van Hilversum, welke wel eon doleerende zal worden, bekwaam om zijn hoogst moeilijke taak naar eisch des Woords te volbrengen, en kome ook deze zoo kranke kerk nog eens tot krachtig leven, tot eer en ver heerlijking van 's Heeren grooten Naam. De Heraut deelt mede, dat het aan de Deputaten van het Synodaal Convent, con- fereerende met de Docenten der Theologische school te Kampen gelukt is,eenige stellingen te ontwerpen die in menig opzicht ons naderbij kunnen brengen aan de eenparige uitdrukking der gedachten. Deze week worden die stellingen open baar gemaakt. Op 17 Febr. 1.1. zijn de Deputaten en Docenten weder saam geweest om tehandelen over de vraag wat nu gedaan moest worden met het oog op een meer publieke con ferentie. De besprekingen hebben toen geleid tot deze besluiten. Ie dat de Deputaten van het Synodaal Convent tegen Woensdag na Paschen de Kerkeraadsleden van Chr. Geref. gemeenten zouden uitnoodigen te Amsterdam met hen over de mogelijkheid eener hereeniging te willen saamsprekenen dat kort daarop een gelijksoortige Conferentie zou worden saam geroepen van kerkeraadsleden van Dolee rende Kerken. Splitsing in twee Conferentiën scheen raadzaam, én wijl anders het getal der op- gekomenen te groot zou wezen voor gere geld debat; én omdat de bestaande bezwa ren beiderzijds een geheel uiteenloopend karakter dragen. 2e. dat zij Docenten der Theol. School te Kampen uitnoodigen deze hun uitnoo- diging aan de kérkeraadsleden der Christ.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1888 | | pagina 3