Te Koop Ontvangen JAARBOEKJE Aedi Geref. Kerken (Doleerende) OLIE EN WIJN IN LE WONDEN. Christelijke School te Kootwijk, niet duizenden in de Ned. Herv. Kerk dit gedaan breekt ge dan toch eigenlijk ook niet een belofte in bet verwerpen eener belijdenis door het toestemmend be antwoorden van welke gij slechts beves tigd kondt worden? Verbreekt ge dan ook niet de verordeningen en moet ge dan ook niet worden geschrapt? Zeer zeker niet, zeggen de besturen" nu, want die eerste en tweede vraag zijn u slechts gedaan wat betreft den geest en de hoofdzaak van de daarin ver vatte belijdenis en verklaring, lees maar art. 39 reglement op het godsdienstonder wijs, en dus moogt gij er van maken wat gij wilt. Gij moogt u ongeloof zoover drij ven als ge wiltmet dat in geest en hoofdzaak" gedekt, gaat gij altijd vrijuit. Niemand kan u schrappen. Maar de laatste vraag, waarin gij be- loofdet tot den bloei van het Godsrijk in het algemeen en van de Ned. Herv. kerk in het bijzonder, met opvolging van hare verordening en naar u vermogen volijverig mede te zullen werken, hebt gij die dan niet toestemmend beantwoord wat be treft den geest en de hoofd zaak van de daarin vervatte belofte? Zeker hebt ge dat. Lees maar hoe art. 39 begint de bevestiging der lidmaten heeft plaats in eene daarvoor bepaalde godsdienstoefening, bij welke hun de vol gende vragen, althans wat betreft den geest en de hoofdzaak van de daarin vervatte belijdenis, verklaring en belof te, ter beantwoording worden voorgesteld. Als het er dan zoo mee staat, dan staan zeker ook de besturen" wel toe dat waar anderen onder bedekking van dat »wat betreft den geest en de hoofdzaak" van hun belijdenis en verklaring maken wat zij willen, gij met dat zelfde »wat betreft geest en hoofdzaak" van uw belofte maakt wat gij wilt Dit is toch billijk. En toch waag het eens, met dat »wat betreft den geest en de hoofdzaak" naar uwe eigene opvatting tot den bloei van het Godsrijk en van de Ned. Herv. kerk te willen mee werken. Als een onrein lid zal men u afsnijden. Van de beide eerste vragen door u bij uwe bevestiging toestemmend beantwoord, moogt ge lettende op »wat betreft den geest en de hoofdzaak" maken wat ge wilt van de laatste vraag blijft ge met dat zelfde >wat betreft den geest en de hoofdzaak" af. Hij, die wijzende op »wat betreft den geest en de hoofdzaak" uit art. 39 de ge- heele Schrift verwerpt, blijft een geëerd lid in onze Ned. Herv. kerk, ja kan zelfs met algemeene stemmen tot voorzitter der Synode worden gekozen. Hij die met dat zelfde wat betreft den geest en de hoofd zaak" de verordeningen aanrandt, wordt onverbiddelijk uitgestooten. En zoo eigen reglement vertredende, spreekt men dan nog van handhaving der reglementen Maar zeg eens, is knoeierij met de regle menten dan niet een beter gekozen woord En waarom nu dit geknoei Waarom moogt gij van de beide eerste vragen uit art. 39 maken wat ge zelf maar wilt en stoot men u uit, zoo ge dit ook wilt doen van de laatste Omdat gij in het eerste geval slechts Christus, het Hoofd der kerk te na komt, maar in het tweede de Besturen"! G. W. Utreclitsche Kerkbode.) Met vrijmoedigheid bevelen wij de lezing aan van leen werkje dat eerstdaags van de pers komt en hierachter geannonceerd is. Het draagt tot titel: »01ie en Wijn in de wonden." Het geeft beschouwingen over het ambt en den persoon en de werk kring van de Diakenen. Schrijvers zijn de HH. Ds. Hoekstra, Dr. v. d. Bergh en Ds. de Gaay Fortman. De eerste schrijft er in overDe praktijk der barmhartigheid naar de Schrift", de tweede overHet werk der barmhartig heid in de Nederd. Geref. kerken, gedu rende de dagen der republiek," en de laast- genoemde overOnze persoonlijke en kerkelijke onbarmhartigheid en hare ge nezing." De prijs zal ongeveer 75 cents bedragen. Vinde het belangrijke boekske, waarop wij nog nader hopen terug te komen, vele Lezers, en worde de bede vervuld van de schrijvers Och dat deze bladzijden eene kleine bijdrage mochten geven, om ook onze verdoofde, kranke, misvormde Kerken tot bezinning en verbinding te brengen, door weder eenheid in schuldbesef, in ge voel van nood en ellende te brengen, maar ook in ijver tegen alle afgoderij en onbarm hartigheid en in vertrouwen op de almach tige en ontfermende genade onzes Heeren Jezns Christus door den Heiligen Geest. Mochten oog en hart weder opgeheven worden tot Hem, Die nederziet op den arme en verslagene van geest en die voor Zijn Woord beeft, tot den Middelaar, Die met Zijn verzoenend bloed ook het gebrek kige in deze bladzijden bedekke, en ons met andere bewerke, om ook daders des Woords te zijn bovenal tegenover de armen, die Hij in Zijne plaats ons achterliet. Ned. Ger. Kerken. Bero epen: Te Serooskerke c. a. Ds. J. H. M. G. Wolf te Gameren, te Vlissingen en Kou- dekerke Ds. J. J. Westerbeek v. Eerten te Mijdrecht. Nog voor het Orgel in dank ontvangen bij dhr. C. Yerhage van P. en vrouw f 1.50, bij dhr. P. G. de Wolff van de Wed. A. D. W. f 3.—. Wegens plaatsgebrek moeten enkele Advertentiën tot een volgend No. blijven liggen. A P V E K 1 V. T IEN, H. II. Abonné's, worden beleefd verxocht om volgens voorw. van inteekening, het abonne mentsgeld dezer bode van no* 4160, a f 50 te willen toezenden aan DEN UITGEVER. De kerkeraad der Ned. Geref. Kerk te Axel betuigt zijn hartelyken dank voor eene bijzondere gift, ontvangen uit Ter Neuzen. In den O. en N. Boekh. van K. LE COIN THE te Middelburg is voorhanden het der voor 1888. P B IJ S f 0,2 5. Binnen enkele dagen verschijnt en is by hem de inteekening nog open gesteld op Beschouwingen over het Diakonaat door H. Hoekstra, N. A. de Gaay Fortman en Dr. W. van den Bergh. 3P r ij s 75 Cent, Woensdagavond te (3^ uur zal te Oost- Souburg in de schuur van P. Suurmond dhr. VAN DER. VALK van Vlaardingen optreden. Ondergeteekenden hebben zich gevormd tot eene Commissie om gelden te verzame len voor eene School met den Bijbel in Kootwijkerbroek, het meest bevolkte deel van de Gemeente Kootwijk. Zy vertrouwen dat de geloovigen zich niet onbetuigd zullen laten, nu het geldt barmhartigheid te bewijzen aan de kerk, die het eerst tot reformatie kwam. (Febru ari 1886.) Terwijl Synodale Agenten, met een ijver, eene betere zaak waardig, alles in het werk stellen om de kerk van Kootwyk weer te brengen onder het juk der Hiërarchie, zy het ons streven haar een Vrije School te bezorgen. Groot is de behoefte en klein is de kracht van de Gemeente Kootwijk. Moge de deelneming algemeen en de zegen Gods overvloedig zijn. Dr. A. KUIPER, Prins Hendrikkade 173 Amsterdam. Ds. H. W. VAN LOON, Bloemgracht 131 Amsterdam. Ds. B. VAN SCHELVEN, Keizersgracht 296 Amsterdam. Dr W. VAN DEN BERGH, Voorthuizen. J. BECHTOLD, Haarlemmerstraat 139 Amsterdam. S. J. SEEFAT, Lijnbaangracht 248 Amsterdam. J. IJSEBRAND, Kerkstraat 145 Amsterdam. G. H. A. GROSHEIDE, Bloemgracht 160 Amsterdam. een nieuwe handkarnmolen bij A. DE TROIJE Korte Geere Roode zakdoeken van 10 en 12 cent, puike breisaijet van 12 cent de string, bij M. J. TIMMERMANS. Pottemarkt.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1888 | | pagina 4