Het Klompenmagazijn ADVERTENTIES. Aan mijne begunstigers, vrienden en bekenden. „Soli Deo Gloria." Spreker: T>s. W. SCHLOCK, Chr. Ger. Predl. te Nieuwdorp. gestaan, omdat de minderheid der kerk voogden het kerkgebouw voor de gemeente en haren wettigen Leeraar en kerkeraad gesloten houdt, was overvol. Trouwens dit zeer geschikt lokaal, dat ruim 500 hoorders bevatten kan, is bij elke godsdienstoefening geheel gevuld. Het was ook ditmaal der aandachtige schare aan te zien, dat geen ijdele nieuws gierigheid, maar belangstelling en in stemming en een vragen naar de waarheid haar samengebracht had. Menigeen kon getuigen, het was mij goed daar te zijn geweest. Stelle de Heere onzen Herder en Leeraar tot een rijken zegen voor geheel deze Kerk, en gebruike Hij hem als een middel om ook aan deze plaats Zijn vervallen Sion nog weder op te bouwen, en moge de aan vankelijk zoo gunstig werkende reforma tie door zijn arbeid krachtig in deze andere Kerken doorwerken. De bevestiging kon plaats hebben aan gezien niemand voor den Ker keraad verschenen was, die eenig bezwaar, laat staan iets wettigs, tegen den per soon (d. i. tegen zijn leer, zijn wandel, zijne ambtsbediening) van Ds. Wolf had ingebracht. Zijne beroeping was op volkomen wettige wijze door den eenig daartoe bevoegde, nl. den kerkeraad, geschied, en vanwege de tijdelijk gecom bineerde classis UtrechtWijk der Nederd. Geref. kerken was een zeer voldoend ge tuigenis aangaande den beroepen Broeder gegeven. Er was dus niets in den weg om dezen Broeder als Dienaar des Woords in de Nederduitsche Gereformeerde (of Her vormde) kerk van Axel te bevestigen. De Kerkeraad had, ZEerw. met zijne beroeping in kennis stellende, daartoe nog gebruikt het formulier voor een beroeps brief zooals dat door de zoogenaamde Synode van het Nederd. Hervormde kerk genootschap was opgemaakt. Hij meende om verschillende redenen dit te mogen en te moeten doen. Onmiddelijk echter nadat hij de kerk van Axel uit het genootschappelijk ver band had uitgeleid, heeft hij ook Ds. Wolf ontslagen van de belofte in dien beroepsbrief vervat, om bij zijn arbeiden in deze kerk de verordeningen van het Genootschap in acht te nemen. Als b e- roepende kerkeraad had hij daar toe zeer zeker het recht, en niemand zal het hem betwisten willen, dat hij na afwer ping van het genootschappelijke juk van dit recht gebruik maakte. De Heere zij met deze kerk en met haren kerkeraad en Leeraar. Vrijdag 23 dezer vergaderden de stemge rechtigde mansleden der Nederd. Geref. Kerk van Middelburg ter verkiezing van een Ouderling en een Diaken. Hoeveel stemgerechtigden er eigenlijk in deze Kerk, zijn valt moeielijk uit te maken, ook niet al had de Kerkeraad de echte lidmatenboeken in zijn bezit. In elk geval moet van dit aantal afge nomen het cijfer derzulken, die helaas aan al wat Kerk is den rug hebben gekeerd, ook het getal dergenen die in hun belijdenis modern of ethisch zijn, want deze onderwer pen zich of niet of slechts in zooverre aan Gods Woord als hun eigenwillige wijsheid en vroomheid dit medebrengt, en eveneens het aantal van hen die, hoewel niet modern of ethisch, toch onlangs door hun kiezen van ouderlingen en diakenen naar de voor deze Gereformeerde Kerk verworpen regle menten van het Genootschap, blijkbaar willen mede werken tot de oprichting of instandhouding van een Genootschapskerk. Deze allen hebben hun stemrecht nog wel, maar de Kerkeraad kan hun de uitoefening daarvan om bekende redenen niet toestaan. Hiermede is niemand in zijn rechten verkort, want in de kerk is maar één recht, nl. het recht des Heeren, en dit brengt mede, dat iemand, die niet met woord en daarl dit recht erkent, dan ook niet in de zaken en belangen der Kerk kan gehoord worden. Het is dus niet anders dan een tucht middel om 's Heeren wil en tot welzijn der kerk waarlijk met droefheid toegepast. Wij weten het wel, velen zullen niet eens gevoelen, dat er in dit doen eenige daad van tucht steekt, en dezen zullen het als zoodanig niet erkennen. Toch is het de begeerte en bede van den kerke raad, dat de Heere dit uiterst zwakke en gebrekkig toegepaste middel nog voor sommigen tot bekeering leiden mocht. Er waren op bovengenoemde vergadering opgekomen 115 stemgerechtigde mansleden. Deze opkomst was verblijdend met het oog op de omstandigheden. Toch blijkt ook hieruit weder, dat het waar is, wat in het overgenomen stuk uit de Eriesche Kerkbode staat te lezen, nl. dat onze vrij- geworden kerken hunne vrijheid nog niet weten te gebruiken, en in menig opzicht nog de gevolgen van het gevangenisleven vertoonen. Immers volgens het duplicaat- lidmaten boek en volgens de opkomsten in ons tijdelijk vergaderlokaal is dit nauwelijks een derde van het aantal, dat had behooren tegenwoordig te zijn. Het was overigens een recht goed samen zijn. Er is gebeden, en het gewicht der keuze werd diep gevoeld. Wij mochten iets zien ran het hooge gewicht van het heilige ambt, maar ook van de smartelijke breuke en den jammerlijken toestand der Kerk. Er was christelijke ernst, en de overtui ging, dat men niet mocht gaan op de onzekere onderwerpelijke meeningen en gevoelens, maar dat men zich houden moest aan het voorwerpelijke Woord des Heeren. Met gróote meerderheid van stemmen werden verkozen tot Ouderling Br. A Din- gemanse en tot Diaken Br. J. de Wolff. Geve de Heere hun vrijmoedigheid dit hun opgelegde ambt te aanvaarden, en doe de uitkomst zien dat dit alles in 's Heeren gunst is geschied. Ned. Ger. Kerk. Beroepen te Meppel Ds. J. C. Sikkel te Hijlaard, te Dokkum J. H. M. G. Wolf te Gameren, te Zaandam P. C. Koster te Enmes Binnen. Bedankt voor Harderwijk, voor Klundert en voor Zeist door Ds. Langhout te Anjum, voor Ylaardingen door J. J. Westerbeek v. Eerten te Mijdrecht, voor Groningen door L. Wagenaar te Heeg. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Bieruin K. Stadig te Bafloo, te Franeker J. M. ter Hoor te Opper does, te Katendrecht J. Westerhuis te Ter Neuzen. Behalve het gecollecteerde in de bussen, nog ontvangen voor den bouw onzer hulp kerk bij Ds. Klaarhamer van Y. eene Kerst- gave f 5. Door Gods goedheid voorspoedig beval len van een meisje P. J. REGEUR geliefde echtgenoote van G. JONK. Middelburg, 25 Dec. '87 De ondergeteekende wenscht zijnen ge- achten Begunstigers en Yrienden bij den aanvang van het nieuwe jaar Gods zegen toe. J. F. MEIJER, in Petroleum te Middelburg. Ontvangt mijn oprechte heil wen sch en bede met dit nieuw ingetreden jaar. UEd. dw. dienaar, Pottemarkt. M. J. TIMMERMANS. „SOLI DEO GLORÏA" wenscht haren Eere-leden en Begunstigers bij den aanvang van 1888 Gods zegen toe. Psalm 90 10. Namens de Yereeniging G. P. FEIJ, President. A. MAQUELIN Cz., Ie Secr. LOKAAL BIERKADE, VLISSIXGEN. Lezing D. Y. op Donderdag 5 Januari a. s., des avonds ten 8 ure. TOEGANG Y R IJ. N.B. Leden der Nederd. Ger. Kerk (Do- leerende) hebben dien avond geen recht op hunne plaatsen. Yoor Begunstigers der Yereeniging wor den gereserveerde plaatsen gehouden. HET BESTUUR. VASF SSISBH&STgm® is in de LANGE GEERE, 372.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1887 | | pagina 4