ADVERTENTIES. IN DEN KERSTNACHT. Prijs f 1,20. II U II R Ei O L N 0\ZE WILLEM. het ongeloof ten zeerste beducht. Zij moet, om hare zaak te dienen, trachten de Kerk van Christus ten onder te houden. Wan neer nu de Kerken zich vrij kunnen open baren, onafhankelijk van staatsgeld en vrij in hare inwendige inrichting en aange legenheden en in de keuze barer Dienaren, dan levert dit een groot gevaar op voor de partij des ongeloofs, weshalve zij in zulk een geval, gelijk de geschiedenis leert, menigmaal gegrepen heeft naar het wapen der openbare vervolging. Maar slimmer nog en listiger handelt de party des ongeloofs, wanneer zij, daar toe in de gelegenheid zijnde, de Kerk schijnbaar laat voortbestaan, ja zelfs haar prijst en beschermt, maar op die wijze, dat zij haar eigen troon i n de Kerk op richt, om haar in band en teugel te houden, om haar te vervormen tot een mensclielijk genootschap, om haar in dienst baarheid te houden en haar te gebruiken voor hare eigene doeleinden. En z is feitelijk de toestand geworden, waarin de partij des ongeloofs zich sedert 1816 ge plaatst heeft ten opzichte van onze Gere formeerde kerken. Wat is een karaktertrek van de Syno dale Organisatie? De overheersching van predikanten over de Kerk. Zulk eene Hiërarchie is in-het jaar 1816 ingevoerd, en zij is nu deze laatste twee jaren met wanhopige krachtsinspanning bezig, zich te handhaven in de Kerk, opdat ze niet van haren troon valle. Nu voelen de wereld en de partij des ongeloofs als bij instinct, dat het voor haar belang zeer nadeelig zal zijn, wanneer de Hiërarchie valt, en die andere Koning, Jezus (Hand. 17 7), aan het bewind komt, wien de Heere een scepter zijner sterkte gezonden heeft uit Zion, zeggende Heersch in het midden uwer vijanden. Want dan wordt zijn volk zeer gewillig, op den dag zijner heirkracht, in heilig sieraad (Ps. 110). De wereld heeft genoeg ondervonden van de kracht, die er kan uitgaan van de Kerken, wanneer zij zich naar Gods Woord openbaren mogen als het lichaam van Christus, door het Hoofd geregeerden daarom ziet zij gaarne in de Kerken een macht en inzettingen bestendigd, waardoor zij in hare openbaring geknakt worden. Vandaar, dat de partij des ongeloofs, wanneer zij het land regeert, met niets beter in haar schik is, dan wanneer de Kerken maar een bestuur ontvangen van menschen, om over haar te heerschenop welk be stuur dan verder de. Staat zijn invloed kan doen gelden. Nog op twee zaken hebben wij hierbij te letten, die beide aan de party des on- gelooofs een machtigen invloed in de Kerk verzekeren, zoolang zij onder de Synodale Organisatie verkeert. De eerste zaak is de zilveren keten, waaraan men de Kerk gebonden heeft. De partij des ongeloofs toch kan zich voortreffelijk vinden in de stelling der Synodalen, dat eene plaatselijke Kerk, die tot reformatie overgaat, dan alles moet verliezen, niet alleen haar landstraktement, maar ook haar kerkgebouw en goederen. Zij weet het wel, dat de vrees voor berooving van goederen velen terughoudt van den weg der reformatie, die anders wel in hunne consciëntie overtuigd zijn, dat dit de weg is naar den Woorde Gods. Het is voor de partij des ongeloofs een schoone zaak, wanneer zij de ontplooiing der Kerken kan tegenhouden, door haar met geld in dienstbaarheid te houden. Men zal dan ook bevinden, dat de zoogenaamde libe rale partij in ons vaderland over het ge heel genomen er niet veel haast mee zal maken, de finantieële banden tusschen Staat en Kerk te verbreken zij weet maar al te wel, welk een kracht zij in dien finantieëlen band bezit tot tenonderhou- ding en overheersching der Kerk. (Slot volgt.) Behalve het gecollecteerde in de bussen nog ontvangen voor den bouw der hulpkerk bij Ds. Klaarhamer van Johan en Bertus S. uit hun spaarpot elk 50 ets. samen f 1. van N. N. f 3.van P. de J. te O. V. f4.— »Een steentje voor den bouw der kerk als dankoffer voor genoten weldaden." De inschrijving op de nog niet volteeken- de geldleening kan geschieden op Dinsdag avond 89 uren, bij den Heer C. H. de Wagemaker. De Kerkeraad der Ned. Geref. Kerk (doleerende) te Koudekerke bericht door dezen aan belanghebbenden, dat eiken Vrijdagavond van 6-7 uur gelegen heid bestaat tot inschrijving in de dupli caat-, Doop- en Lidmatenboeken. Te Melis kerke zal D. V. op Vrijdag 23 December des avonds zes ure gods dienstoefening zijn in de Kerk. Voorganger J. VADER. Voorhanden in den O. en N. Boekhandel van K. LE COINTRE teMiddelburg: Dr. A. KÜYPER, EIGEMAN. Onze Willem. f 0,08. v. LAAR. De Wijsheid der lei ding Gods in het bekeeren van zondarenf 0,25. De jonge matroosf 0,15. Puike Tarwebloem 14, Blanke Reuzel 50, dik Spek 60 ct. de kilo, Krenten en Rozijnen 16, gedroogde Appelen 15, Prui-- men 12, Witte Suiker 27^, Ligte 26, 25, 23, 22, puike. Javakofïïe 62£, Zuurkool 8, Nieuwe Zoutevisch 12 en 22^ ct. 5 ons, Nieuwe Sucade 11 ct. de ons, Lampolie 29 ct. de kan. DEKKER, Noordstraat. in lossing voor A. B. CRUCQ,. Tegen MEI eene MEID benoodigd die de waarheid is toegedaan. Adres bij den Uitgever dezes. Bij den Uitgever T. J. KOUSBROEK te Leiden, en bij alle boekhandelaars is te be komen Een kerstboekje, voor groote en kleine kinderen, door Ds. JACOB EIGEMAN, predikant te Dordrecht. Met een plaatje. Prijs per stuk 7 etsper 50 stuks f 3,25; per 100 stuks f 6. Onder de aanbevelingen, die dit keurig boekje te beurt vielen, noemen we, om de plaatsruimte slechts een viertal: De Protestantse/ie Noordbrabantervan 4 Dec. 1886 schrijft van dit kerstboekje: »Dit eenvoudig verhaal bevestigt ten volle wat de schrijver tot motto koos: »Uit den mond der kinderkens en der zuigelingen hebt gij sterkte gegrondvest." Onze Willem was vroeg rijp voor den hemel. Wie zoo zijn kinderen ziet sterven, geniet rijken troost. De Nieuwe Deventer Courantvan 27 Nov. 1886, schrijft: ONZE WILLEM" is een lief boekje ter uitdeeling op de aanstaande Kerst dagen. 't Is in een kinderlijken toon ge schreven en nogal kinderlijk tevens. De prijs, 7 ets. en bij hoeveelheden nog min der is zeer laag gesteld en maakt eene ruime uitdeeling mogelijk. De Boodschappérvan 15 No vb. 1886, schrijft »ONZE WILLEM" van Ds. Eigeman, den reeds gunstig bekenden kinderschrijver, bevat een goed geschreven kerstverhaal. Voor zeven cents ontvangt men een lief boekje. De aandacht der Zondagschool onderwijzers wordt, tegen de aanstaande prijsuitdeelingen, bijzonder er op gevestigd. Het Noordenvan 30 Nov. schrijft: Bij T. J. KOUSBROEK te Leiden, verscheen een zeer goedkoop kerstboekje getiteld: ONZE WILLEM" van den reeds genoeg gunstig bekenden Ds. JACOB EIGEMAN, predikant te Dordrecht. Dit verhaal spreekt tot het kinderhart op zeer aantrekkelijke wijze, datGod uit den mond der kinderkens en der zuigelingen sterkte heeft gegrondvest." De prijs is 7 cents, de 100 stuks f 6. Algemeen bekend als een reinigende en bovenal conserveerende tandpoeder, door Tandartsen zeer aanbevolen. In flacons van 25 ct. Depot bij Mevr. E. JANSENEïctioltz, Noordpoortstraat en Mej. V. OOIJEN Laurense, Wagenaarstraat te Middelburg. zijn een uitstekend en tevens onschadelijk geneesmiddel tegen Hoesten, Schorheid, verzuimde Verkoudheid, Engborstigheid, benauwde Ademhaling enz. enz. In flacons met gebruik a 45 Cents. Depót bij Mevrouw JanssenEieholtz, Noordpoortstraat en Mej V. OoijenLau rense, Wagenaarstraat, Middelburg.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1887 | | pagina 4