nieuwe Wanmolen, Goedkoops Kerkboeken Naaimachines, Karnmolen met Kammen, Buitengewoon Koopje! beschermd tegen mogelijke pogingen, om hen hierin te hinderen. Nu meenen wij te weten dat de politie door de wet ver plicht wordt zoo'n verzoek in te willigen, en dat de justitie uitmaakt of dit feitelijk bezit ook op recht en waar heid is gegrond. Nu heeft de justitie nog niets uitgemaakt in deze zaak. Wij begrijpen dus maar niet, hoe die veldwachter in die pastorie komt te wonen. Doch de kerkeraad begreep toch dat het zaak was voet bij stuk te houden, en besloot dat de kerk voor de ringpredikanten zou gesloten zijn. Dat nu Ds. Dommisse toch mocht op treden, was het bestel van kerkvoogden en komt niet voor rekning van den ker keraad. Het ging zelfs buiten hem om, aangezien de President-kerkvoogd zeer terecht inzag, dat de kerkeraad niet anders mocht besluiten na het voorgevallene, en dus ook niet op zijn besluit voor dezen Zondag kon terugkomen. Hij meende echter als President-kerk voogd volgens nog andere gegevens te mogen handelen dan de kerkeraad. Hij meende ook, dat de voorgestelde modus vivendi nog niet verworpen, maar nog in overweging was. Daarom besloot hij, be houdens goedkeuring van kerkvoogden, voor enkele Zondagen de kerk te laten gebruiken door predikanten uit den ring, opdat in dien tijd over bovengemelden voorslag kon afgehandeld worden. Hier mede werd wanorde en onrust in de ge meente voorkomen, de gemeente kon rustig tot haar bedehuis opgaan, en niemands recht werd verkort. Wij meenden bij deze zaak eenigszins uitvoerig te moeten stilstaan, om de be langen en rechten die in 't spel zijn, en om sommige zaken nog eens te kunnen toelichten en ophelderen. 4 Eer wij er nu echter voorloopig van zwijgen, willen wij er nog even op terug komen waarom wij zoo telkens schreven ^feitelijk bezit" en het woord fei telijk" met grooter letter lieten drukken. Er is n. 1. feitelijk bezit en een bezit naar recht. Men kan voor een tijd iets met ter daad in zijn bezit hebben, zonder dat men het ook naar recht bezit. Of iemand het goed dat hij feitelijk heeft en gebruikt ook volgens recht kan en mag hebben en gebruiken, dat moet juist de rechter onderzoeken en uitmaken, in dien hij daartoe wordt geroepen. De politie is er om mij te beschermen in mijn bezit, en als dan de politie twijfelt of mijn zaken wel in den haak zijn, dan kan zij den rechter verzoeken dat eens te onderzoeken, maar dan mag de politie maar niet alvast het mijne aan een ander in gebruik geven, die zegt, maar nog niet voor den rechter bewezen heeft, dat het zijn eigendom is. Bijv. te Yrouwepolder besloot de Ker keraad zijn Kerk los te maken uit het genootschappelijk verband. De Kerkvoog den hiervan kennis gekregen hebbende, besloten toch voortaan goederen en fond sen zonder nog verandering te brengen in den bezitstitel ter beschikking te blijven stel- van den kerkeraad, totdat de burgerlijke rechter zou beslist hebben over boven reeds genoemde kwestie. Kerkeraad en Kerkvoogden gaven van hun besluit kennis aan den Burgemeester als hoofd der politie, de laatsten naar hun recht er bij verzoekende tegen mogelijke bemoeilijking te worden beschermd. Doch wat gebeurt. Een paar dagen later komen er een stuk of drie predi kanten, en zonder eenige voorafgaande kennisgeving of iets van dien aard aan Kerkeraad en Kerkvoogden, sluiten zij voor Kerkeraad en Kerkvoogden, in bijzijn van den Burgemeester, de Kerk en de kasten die er in zijn. Natuurlijk hadden toen Kerkvoogden onmiddellijk die sluiting er weêr af kunnen nemen of laten nemen. Doch zij deden dit niet. Nu hebben feitelijk die dominé's de kerk, maar of zij recht hebben om die kerk van Yrouwepolder te bezitten, en of de manier waarop zij zich in het bezit stelden, voor de wet kan bestaan, zie, dat zijn nog vragen, die de rechter zal moeten beantwoorden. Dat die kerkvoogden nog geen proces daarover aanvingen, komt eenvoudig hier vandaan, dat reeds een geheel gelijk geval voor den rechter is, en men dus nu kan afwachten wat de uitspraak zijn zal, daarnaar kunnen zij zich dan richten. Het zou geld vermorsen zijn hierover nu nog weêr eens een rechtsgeding op te zetten. De 19e lijst der Unicollecte vermeldt een ontvangst van f 79.636.66 Behalve het gecollecteerde in de bussen voor den bouw der hulpkerk nog ontvan gen bij Ds. Klaarhamer van twee vrienden te B. f 20.gecollecteerd ia de godsdienst oefening te B. op 30 Sept. 1. 1. f 12,86£. van N. N. f 1.bij Br. v. Nederveen van N. N. een steentje voor 't gebouw f 10.— Opbrengst busje f 1. "ADVÜRTENTIËi\. fled. Geref. Kerk (Doleerende.) te KOUDEKERKE. Zondag 9 October D. Y. des voormiddags om 9 uur lezing en des namiddags om 2 uur Ds. KLAARHAMER doopsbediening in de schuur van K. Wielemakee. BIGGEKBRKE. A. s. Zondag, des voormiddags te 9 en des avonds te 6 uur zal D. Y. optreden de heer VELDHÜIZEN van Hansweert. VI is si ogen. De gewone vergadering, in 't lokaal Bier kade zal niet Maandag maar Dinsdag 11 O ct o b e r ten half acht ure (D. Y.) plaats hebben. TE KOOP OF IN RUIL een als ook TE KOOP een gebruikter voor weinig geld, bij A. DE TROIJE, Korte Geere, Middelburg. Lichte Dassen van af 12^ cent, Donkere Dassen van af 6 cent, Dasdoeken (Cache- nez) van af 15 cent. Yoor hen die niet konden komen met Annetje en Le ijsje worden de goedkoopen prijzen der goede ren nog van de hand gedaan, dus doet uw voordeel Slechts maar 14 dagen bij M. J. TIMMERMANS, Pottenmarkt. en BIJHELö voorhanden in het Bij^ belmagazjjn van li. M. SMITS, Lange Giststraat, Middelburg, N. Test. met Psalmen, gr. druk, lederb. f 1,- linnen f ,75- kleiner form. ledb. f ,60- linnen f ,35- Psalmen met Catechismus f ,22 N. Test, a 15 Cts., 30 en 35 Cts. O. en N. Test. met Psalmen, lederb. f 1,75 zonder linnen f -,65 Oude Testament f-,50 FOLIO en KWARTO-BIJBELS met en zonder koper beslag, in verschillende soorten en prijzen, alsmede een prachtige verzameling TT fo I) g i VROEGER f 11,50, THANS f 7.50, Ineens compleet verkrijgbaar by ZALS- MAN te K a m p e n. De ondergeteekende beveelt zich aan tot het leveren van de laatste en nieuwste constructie Naaimachines met stopapparaaL NATALIS SINGER SYSTEEM. Op wekelijksche of maandelijksche afbe taling. Contant 15% korting. Men gelieve op den voornaam te letten ter voorkoming van abuizen. C. HAJRIflCK. Lambrechtstraat 94» Wegens plaatsgebrek moeten eenige Adver- tentien tot een volgend No. "blijven liggen. In den Ouden en Nieuwen Boekhandel van K. LE COINTRE te Middelburg zijn voorhanden GOEDKOOPE KERKBIJBELS MIDDELBURG.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1887 | | pagina 4