P Z feeQ EL van de Hagt, Praeses. J- J- Hal, Scriba. 2>Insgelijks werden, mondeling, ontslagen »de kweekelingen van Schaardenburg en Richter, omdat zij bij ds. Lion C-a- »chet ter catechisatie gaan, en nog een andere kweekeling, tot onze Kerk be- s>hoorende. De predikanten, die liever in dienst blij ven van het antichristelijk Genootschap dan de Kerk des Heere te dienen, gaan hoe langer hoe verder met hun daden van geweld, en plegen steeds brutaler het meest stuitend onrecht. Zoo hebben zij nu weder te Rotterdam van de Diakoniescholen der Gereformeerde Kerk ontslagen de hulponderwijzers J. C. Schaardenburgh en Breukelman en de hulponderwijzeres E. Breevoort, alsmede een drietal kweekelingen alleen om dat zij wenschen te blijven b e- hooren tot de Gereformeerde Kerk en zich niet willen af scheiden om lid van het Ge nootschap te worden. Uit »de Hoop" nemen wij omtrent deze zaak het volgende briefje van ontslag met bijgaande opmerkingen over Rotterdam, 30 Juli 1887. „Regenten van de Diakoniescholen der Ned. Herv. Gemeente alhier moeten U bij dezen mededeelen, dat U op heden zijt ontslagen als Hulponderwijzer (onderwijze res) onzer scholen aangezien U zijt verbon den aan de Ned. Geref. Kerk (Doleerende). Het tractement zal U to': primo October a. s. worden uitbetaald en tot 1 September a. s. bestaat gelegenheid, mits gij ver klaart, tot de Ned. Herv. Gemeente te blijven behooren, weder in Uwe betrekking te worden hersteld." Namens Regenten voornoemd. »De hoofdonderwijzer Mackenzie, -die er openlijk voor uitkomt, dat hij niet den »geheelen Bijbel houdt voor Gods Woord wordt in zijne betrekking aan de Diako- >nieschool gehandhaafd maar zijn hulp- 2> onderwijzer, de heer Yan Schaardenburgh »die 13 jaren, en Mej. Breevoort, die ins- gelijks langen tijd, met ijver en nuttig »aan die school werkzaam zijn geweest worden, omdat zij zich houden aan de Belijdenis der Geref. Kerken, uit hun betrekking gestooten, men zou bijna 3> zeggen weggejaagd. »Zoo ook de heer Breukelman en de 2 kweekelingen. door ons genoemd. O »Deze schandelijke zake geschiedt mede onder goedkeuring van ds. Kraijenbelt. »Scbreit dit niet ten hemel Nu hoort men gedurig van alle zijden de vermaning, dat wij toch de kerkelijke strijd en verdeeldheid niet op schoolgebied 1 moeten overbrengen. Goed. Stel eens dat een Gereformeerde Kerk en een gereformeerd huisgezin vrede k u nnen hebben met eene ongerefor- meerde school. Dan vragen wij toch wie brengen nu de kerkelijke strijd op schoolgebied over De Gereformeerden? Gansch niet, maar immers juist onze tegenstanders. Men kan telkens weer lezen in de laat ste dagen dat men uit liefde tot de Christel ij ke school zijne gave in de Augustus-collecte storten zal. Wij hebben in no. 21 der Zeeuwsche Kerkbode deze beweegreden niet genoemd, maar ons tot andere redenen bepaald. Immers wan neer (gelijk in onze omgeving zulk een geval bestaat) men van een christelijke school een gereformeerd hulponderwijzer op onlieusche wijze ontslaat, alleen omdat hij zich in 't Kerkelijke Gerefor meerd betoont te zijn, en blijkens ad vertentie in zijn plaats een begeert die de Ned. Herv. Kerk (d. i. het Genootschap) liefheeft, dan wordt het toch wel wat moeilijk uit liefde tot zoo'n school zijne gaven te offeren. Ja de vraag moet ge daan of men zoo'n school steunen m a g. Ons dunkt zoo dat het tijd wordt, en niet onbillijk is, om eenigen waarborg te vragen van Schoolbestuurders, dat niet voor het geld der Gereformeerden aan de kin deren der gemeente, een ethische Bijbelbe schouwing en levens- en wereldbeschou wing worde ingeprent. Toch dringen ook wij nog eenmaal ern stig aan tot offeren op 17 Augustus a. s., op de gronden door ons in n° 24 van dit blad aangegeven. Ook de Classis Rotterdam is zaam ge weest op Donderdag 11. Vertegenwoordigd waren de kerken van Rotterdam, Baren- drecht, Ileinenoord, Maassluis, Zuidland, Schiedam, Kralingen, Vlaardingen, Bleis- wijk, Nieuw-Uelvoet,Rockanje en Dordrecht. Het samenzijn was er goed en lieflijk en vele gewichtige belangen der kerken werden' besproken en geregeld. Yan het onderzoek naar den staat der Kerken volgens art. 41 onzer Kerken ordening zegt ïde Hoop het volgende Het onderzoek naar dén staat der ker ken in de Classe, leverde ruime stof op tot dankbaarheid aan den Heere voor zijne genade aan de Kerken betoond, in hare vrijmaking van de Synodale hiërarchie verder tot diepe verootmoediging wegens groote tekortkoming en aanklevende schuld. Doch ook tot veel opwekking om, in den Naam des Heeren, gemoedigd voorttegaanin het werk der reformatie, zoo van de eigen plaatselijke Kerk als te arbeiden aan de terugbrenging van Kerken, die nog zuchten onder de Synodale Organisatie, tot de ge hoorzaamheid aan Gods Woord en opdat Woord gegronde en aan dat Woord ge bonden Kerkenorde. Voorts, om ijverig te zijn in 's Heeren dienst, de tucht te handhaven in de gemeenten en barmhar tigheid te oefenen". Ook werd de gemeente der Gerefor meerde te stad a a n het Haring- vliet met de Nederd. Gereform. Kerk (doleerende) vereeenigd. »D e Hoop" meld hiervan het volgende Uitvoerig wordt deze zaak, met inacht neming wat daaromtrent door het Synodaal Convent is besloten, besproken. En wordt eindelijk besloten,^dat de bedoelde Gemeente vereenigd worde met de doleerende Ker ken, als de Nederduitsche Gereformeerde Kerk, (doleerende) te Stad aan het Haringvliet. Aan de predikanten Lion Cachet en Bajema wordt opgedragen, met den Kerkeraad van Stad a h Haringvliet alles te regelen, wat verder in deze behoort te geschieden, (o. a. kennisgeving aan Z. M. den Koning enz.) en bijzonder ook toe te zien, dat de Reformatie der plaatselijke Kerken, waar enkele leden wonen, die tot nu tot de gemeente te Stad behoord hebben, en voorloopig blijven behooren, door deze vereeniging niet vertraagd, maar bevorderd worde. Aan de Afgevaardigden van Stad a h Haringvliet wordt nu door den Voor zitter, met een innig woord, zitting ver leend in de Vergadering. Waarna nog ds. Lion Cachet het woord tot deze Broeders richt, die, blijkbaar diep geroerd, hun dankbaarheid uitspreken, dat de ge beden van jaren lang eindelijk, zij het bij aanvang, verhooring mochten vinden. Wij bevelen onzen lezers zeer aan de aandachtige lezing van de leerreden van Dr. A. Kuijper »Zion door recht verlost." De Classis van Amsterdam, met de tij delijk daaraan verbondene Classen van Hoorn en Edam, is op Woensdag 27 Juli 11. te Amsterdam vergaderd geweest. Be halve de afgevaardigden van de reeds ontkomen Kerken, waren ook een aantal Dienaars des Woords en Ouderlingen van diezelfde Kerken als adviseerende leden tegenwoordig, en voorts de daartoe uit- genoodigde broeders uit Kerken, die nog onder de Synodale Hiërarchie staan. Van de werkzaamheden kan o. a. het volgende bericht worden. Tot bevordering van de reformatie aller Kerken in deze Classen werden de broeders, die tot dusver volgens opdracht van het Congres in de Kerken hunner woonplaats daarvoor waren werkzaam geweest uitge- noodigd en gecommitteerd, om van nu af volgens opdracht der Classis die werkzaam heden voort te zetten. Tot leiding van dien arbeid werden benoemdvoor de Classis Amsterdam Ds. van Schelven, voor die van Hoorn Ds. Renier, en voor die van Edam Ds. de Gaay Kortman. Aan diezelfde Dienaren werd ook opgedragen, om te zorgen voor het consulentsvverk in de vacante Kerken en om als visitatoren werkzaam te zijn. Om te adviseeren over de aanlsui- ting eener tot dusver op lich zélf staande Kerk werden de BB. Renier, Rutgers en C. Ingwersen aangewezen. Ter voldoening aan den wensch van het Synodaal Convent, dat de Amsterdamsche Classe twee gede puteerden benoemen zou, om, in overleg, met twee gedeputeerden van de Rotter- damsche Classe, zooveel mogelijk te zorgen voor de aanwijzing van personen, die de vele vacante Kerken met bijbellezingen en oefeningen zouden kunnen dienen, werd de noodige volmacht gegeven aan de BB. van Schelven en W. Kuhler. Het ontwerpen eener nadere regeling voor de vergaderingen der Classis werd opgedragen aan de BB. Rutgers en Bechthold En ten slott werd. bepaald, dat de eersvolgende vergadering op Woensdag 28 September ë.k.., des voorm. te 10 ure, te Amsterdam zou gehouden worden.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1887 | | pagina 4