he'id en noodzakelijkheid zij. Dit geschiede door voorlezing van het geen Ds. Jac. Koelman in zijn boekske over »'t Ampt en Pligten van Ouderlingen en Diakenen" anno 1694 over deze zaak geschreven heeft. Onderwijl was de commissie van onder zoek der credentie-brieven met haar rapport gereed, welke rapporteerde dat die brieven in orde waren. Tegenwoordig waren de kerken van Middelburg, Vrouwepolder, Gapinge, Se- rooskerke en Koudekerke, benevens een paar broeders uit Vlissingen. Tot Praeses kon niet anders gekozen dan Ds. Klaarhamer, de eenig aanwezige Bedienaar des Woords, tot Assessor werd verkozen Br. ouderling Orucq en tot Scriba Broeder O. Verhage. Nadat de notulen der vorige vergade ring gelezen, en goedgekeurd waren, kwam ter tafel een regeling der diensten in de kerken van Serooskerke, Vrouwepolder en Gapinge voor den tijd dat één Dienaar deze drie kerken zal moeten bedienen. 'Deze voorgestelde regeling werd goed gekeurd. Ds. Lion Cachet kwam nu ter vergade ring als gecommitteerde van het Synodaal Convent van Rotterdam om met Ds. Klaar hamer te arbeiden aan de bevordering der «aamsmelting der kerken gevormd door wijlen Ds. Ledeboer met de doleerende kerken. Punt zes van het Agendum ging over de voorziening in de diensten der herder- looze kerken. De bediening der sacra menten zal volgens nu vastgestelde orde geschieden door een predikant uit een genabuurde kerk. Daar het echter voor den eenigen Dienaar in Zeeland, waarover de ontkomen kerken beschikken, op den duur niet doenlijk is hierin behalve zijn eigen kerk, nog 7 of 8 vacante gemeenten te dienen, zoo wordt besloten de hulp van genabuurde Classen hiervoor in te roepen. Voor het houden van Oefeningen en Catechisatieën zal de Classe Oefenaars aanstellen op de wijze, daarvoor op 't Convent bepaald. De kerk van Middel burg wordt opgedragen hun arbeid te regelen in overleg met de hulpbehoevende kerken. De onkosten worde door de kerken zaam gedragen. Huis- en krankenbezoek behooren de ouderlingen te doen. De behandeling van dit deel van 't Agendum nam de morgen vergadering in. In de namiddagvergadering was het eerste punt het uitbrengen van rapporten der Broeders-Agenten en Correspondenten door het Geref. Kerkel. Congres van Amsterdam aangesteld. Deze rapporten waren ten deele moedgevend, ten deele diep treurig en beschamend. Overal komt werking, of wordt de vroeger ontstane beweging krachtiger. Langzaam aan beginnen de oogen open te gaan voor den diep gezonken staat der kerk, voor de kerkelijke en ambtelijke zonden, voor de oordeelen des Heeren en voor de noodzakelijkheid van reformatie, aanvangende met afsnijding van het Ge nootschap met deszelfs reglementen en Besturen. Dringend bleek de behoefte aan en be geerte naar goede sprekers, die overal konden optreden, om het volk weer de zuivere en onvervalschte waarheid voor te stellen. Bedroevend en schrikkelijk was de klacht waarin al die Broeders instemden, er zijn geen gereformeerde leeraars meer onder ons. Blindheid en groote onkunde zelfs bij 's Heeren volk zijn ook oorzaken van schaamte en smart. De BB. worden nu met dankzegging voor het door hen verrichte namens het Convent door de Classe ontslagen, doch onmiddelijk daarna door de Classe uitge- noodigd in hun kerken als Correspondent der Classe in het belang der reformatie op te treden en werkzaam te zijn. Als Consulent over de reeds ontkomen of nog vrijkomende kerken wordt aan gewezen Ds. Klaarhamer. Als gedepu teerden der Classe voor de belangen der nog niet ontkomen kerken worden benoemd Ds. Klaarhamer en Br. ouderling Crucq. Nadat deze Broeders Correspondenten de vergadering hadden verlaten werden de af gevaardigden uit de kerken door wijlen Ds. Ledeboer gevormd, binnengeleid. Hun ge loofsbrieven werden onderzocht en goedge keurd. Tegenwoordig waren de kerkeraden van Middelburg, Terneuzen, Poortvliet, St. Maartensdijk. Daar de Middelburgsche Broeders alleen in last hadden om mede te deelen hoe het verband hunner gemeenten was,kon met hen op deze samenkomst de zaak niet verder ge bracht worden. Zij werden verzocht zoo mogelijk vóór de eerstvolgende Classe-ver- gadering in November hun algemeene ver gadering ter behandeling der gewichtige zaak der saamsmelting, waarvan ook zij de nood zakelijkheid en mogelijkheid erkenden, zaam te roepen, en dan een paar hunner Opzieners te committeeren om met de gecommitteerden van 't convent deze zaak te regelen en voor te bereiden, en dan op nieuw bij de Classe te brengen. De BB. nemen dit aan. Hierop verlaten zij de vergadering. Menig broederlijk woord en hartelijken wensck was met hen gewisseld. Terwijl de Praeses den Middel- burgschen kerkeraad den dank der vergade ring bracht voor het broederlijk afstaan van het kerkgebouw voor deze kerkelijke verga dering. Hij hoopte dit zou een gunstig voorteeken zijn. Met de andere kerken mochten wij tot de zoo zeer gewenschte en door velen zoo lang reeds van den Heere begeerde hereeniging komen. Hadde Ledeboer of van Dijke of Bakker nog geleefd, hoe zouden zij met ons zich over dit feit verblijd en den Ileere gedankt hebben. Na ernstige bespreking der zaak en na de noodige ophelderingen en toelichtingen adviseerden de gecommit teerde Dienaren Lion Cachet en Klaar hamer de vergadering, om de kerken van Terneuzén en Poortvliet onder de dolee rende Kerken op te nemen. Ook de Kerk van St. Maartensdijk kan opgenomen en wenscht opgenomen te worden, er is echter nog een zeer ondergeschikte zaak die eerst moet duidelijk gemaakt, en dan kan ook die Kerk toetreden. Met eenparige stemmen besluit de Classe overeenkomstig gemeld advies. Die Kerken zijn en heeten dus voortaan Doleerende Kerken", zij treden in verband met de Kerken der Classe op grondslag der 3 Formulieren van Lenigheid, en zich houdende aan de Dordtsche Kerkenorde en geven onverwijld kennis aan Z. M. den koning van een en ander. De Voorzitter sprak den Broeders afge vaardigden een ernstig en hartelijk woord van welkom toe, wijzende op het gewicht van dit verblijdend en zeker Gode verheer lijkend feit. Ds. Lion Cachet voegde hieraan een gepast en broederlijk woord en wenschen toe, vermanende tevens de nu toegetreden Kerken te bedenken, hoeveel er nog aan de reformatie der Kerk in hun dorp of stad is te arbeiden. Plet was een ernstig en plechtig oogenblik» Aan de Broeders dezer Kerken werd nu zitting verleend in deze vergadering. De nadere regeling van veel dat regeling behoeft, is overgelaten aan deze Kerken in overleg met hun Consulent. Ds. Lion Cachet moet nu de vergadering verlaten. Hij doet dit na het uitspreken van een hartelijk Broederwoord tot de ver gaderde Kerken en den praeses dezer ver gadering, en met de beste wenschen voor het werk der reformatie in Zeeland, waarop door den Praeses wordt geantwoord. Verder hield de Vergadering zich bezig met hetgeen voortvloeit uit art. 41 en 44 der Kerkenorde. Visitatoren konden uit gebrek aan Dienaren niet worden benoemd» Bepaald werd dat de volgende vergade ring D. V. zou worden gehouden den 2en Woensdag in November a. s., en dat de oproeping dan zal gedaan worden door de Kerk van Serooskerke. Te zeven ure sloot de Voorzitter de Vergadering, eindigende met dankgebed. Het was een goed samenzijn, waarin eenheid en gemeenschap werd gevoeld en geoefend. Het zal niet zonder vrucht blijven voor onze Kerken. Geve de Heere dat er veel vrucht van worde gezien tot eere van Zijn grooten Naam. Nederu. Geref. Kerken. Beroepen Te Serooskerke, Vrouwepolder, en Gapinge G. J. Barger te Driebergen. Drietal, Te Harderwijk Dr. W. van den Bergli, te Voorthuizen J. J A. Ploos van Amstelj te Reitsum I. Vonk, te Oldenbroek. Bedankt. Voor Rotterdam: -door Dr. G. van Goor, te Bunschoten, Voor G r o hingen: door Dr. G. van Goor, te Bunschoten. Voor de Lemmer Eestergaen F o 11 e g a door B. Ynsonides, te Waspik. ct In de afgeloopen week werd de Synodale Hiërarchie afgeworpen en de Koninklijks Heerschappij van Koning Jezus weder aanvaard door de Kerk van W i nters w ijk.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1887 | | pagina 3