niet langer als heer over zichzelf, maar als een voortgedreven slaaf. Hoe bitter en zwaar is hem nu de dienst der zonde. In dit overgegeven worden in de zelfge kozen banden, is de Heere rpeds bezig Zijn knecht te kastijden. Juist in dezen weg der toelating zal Simson niet i n, maar aan de zonde sterven, en met zijn vólk verlost worden om Gode te leven. Van zijn zijde heeft hij opgehou den een Nazireër, een afgezonderde te zijn. Hij doet ons zóó zien het treurig beeld van Israël in zijne dagenen ach, hoe dikwijls is de Kerk in hem afgebeeld ge weest Hoe menig ambtsdrager, hoe menig kind des Ileeren in onze dagen loopt groot gevaar in deze Simsonsgestalte te geraken. O, dat zij toch toezien hoe ijdel de waan is: »Ik zal ditmaal uitgaan als op andere malen, en mij uitschudden." O broeders, dat gij wanen kunt, na al datgene waartoe men U reeds dwong en dwingt, dat als die erge zaak geëischt werd, van welke gij zegt, dat gij die niet zoudt kunnen doen, gij dan zoudt uitgaan en U uitschudden, dit te kunnen meenen is het beste bewijs, hoe gij reeds beneveld en verstrikt zijt in Uw zielen. Delila ziet wel dat ditmaal Simson haar niet bedriegt. De Filistijnen brengen dan ook nu den prijs, waarvoor zij Simson van haar koopen, met zich. Vreeselijk geld, dat haar worden zal, wat zulk een bloedprijs eens voor Jozefs broeder was, en eens voor Judas zijn zou. en steeds is. voor hen, die het uit der ongeloovigen handen ontvangen. De Heere is van Simson geweken. Hij staat alleen, van kracht beroofd, in 't midden van 's Heeren vijanden, die ook de zijnen waren, omdat hij 's Heeren knecht had durven zijn. De Heere is een jaloersch God. Hij geeft Zijn eer, Zijn recht, Zijn macht aan geen ander wezen, ook niet aan Zijn Nazireër. Heeft Simson geweigerd zijn heerlijk ambt, den Heere en diens volk te bedienen, dan ontneemt hem de Heere ook de ambte lijke gaven. Ontbloot staat hij daar. De wapenrus ting van Isra'-l's koning voegt hem niet meer, het kleed der Filistijnen wordt hij onwaardig gekeurd, er rest niet anders dan het slavenkleed met al den smaad en spot, die men er aan verbinden wilde. Hoe onuitsprekelijk smartelijk is deze vernedering, dit uitgraven der oogen. Neen, niet de Filistijnen, zij zijn slechts de tot hun oordeel gewillige werktuigen, maar het recht des Heeren ver nedert en kastijdt alzoo dezen on gehoor zamen knecht, dezen gevallen Nazireër. O, hoe noodig was hem het gebed ge weest uit Psalm 119:37. »Wend mijne oogen af, dat zij geen ijdelheid zien." Immers dat zien der oogen is ook weer de aanleiding tot zijn val. Wat Simson niet deed uit gehoorzame liefde, dat doet de Heere mar recht, en toch ook in ge nade. Niet alleen het rechteroog, maar beide oogen moet hij missen, opdat aan hem bevestigd worde, dat het beter is »maar éen oog hebbende, tot het leven in te gaan, dan twee oogen hebbende, in het helsche vuur geworpen te worden." I-CerSiolïj o Vrijdag 3 Juni werden te Gapinge 3 van de 5 benoemde kerkeraads leden be vestigd door den consulent Ds. Klaarhamer. De gemeente en velen van elders met haar vergaderden in de schuur van den Heer J. Dingemanse. De Heere was ken nelijk in ons midden. Na de godsdienstoefening vergaderde de kerkeraad, en besloot tot afwerping van het juk der Synodale hiërarchie voor deze kerk. Geen Synodale reglementen en besturen hebben hier dus meer gezag maar alleen Gods Woord. De gemeente wordt voortaan alleen geregeerd naar de belijde nis en Dordschè kerkenordening, over eenkomstig dat Woord. Zondag 11. vergaderde de gemeente tweemalen. Het was leeskerk. De opkomst was beide malen goed. Te Tholen heeft zich een afdeeling gevormd van het Protestantenbond. Het zal ons benieuwen of de klassicale en pro vinciale en Synodale Heeren zich nu ook haasten zullen, om de leden dezer afdeeling, die blijkbaar niet meer tot het kerkge nootschap willen behooren, van hun lid maatschap te ontzetten. Zou dat nu ook revolutie zijn Naar men uit B mm kom verneemt, komt het College van Kerkvoogden aldaar niet in hooger beroep van de bekende uitspraak van de rechtbank te Arnhem. Reeds moet voor circa f12,000 inge- teekend zijn voor den bouw van eene kerk en pastorie. Hieronder behooren eenige giften van f 1000, terwijl eene dame te Bennekom een stuk grond afgestaan heeft voor den bouw eener kerk en pastorie. Ook de kerken van Gouda, Zeist, Haar lem en Bleiswijk ontkwamen aan de knellende banden der Synodale hiërarchie. gehuurd. Deze week zou voor de Arrondissements rechtbank te Utrecht een begin gemaakt worden met de behandeling van 't proces over de aanmatiging van 't College van Toezicht en van de zich n eraende beheer ders, door dit college, zoo 't heet, aan gesteld. Uit ons bericht aangaande de schorsing van Ds. Barger zou kunnen opgemaakt worden, dat dezen Broeder werd bemoei lijkt om de 3 punten van aanklacht in dat bericht genoem-l. Blijkens de hieronder afgedrukte schor singsbul is men op die eerst vermelde aanklacht niet ingegaan. Volgens het bekende voorschrift door de hoogste rechtbank van het genootschap aan de lagere rechtbanken gegeven, zal nu wel spoedig de af- en ontzetting enz. volgen. Het Classikaal Bestuur, van Wijk, bui tengewoon vergaderd te Wijk bij Duurstede, den le. Juni 1887 handelende naar Art. 43 Alg. Regl. N. H. Kerk en naar Art. 1. 2, 3 en 5 Regl. Kerk: opz. en tucht; Overwegende de bij hen ingekomen ge ruchtmakende bezwaren van ergerlijken, aard, ten opzichte van de heeren G. J. Barger predikant, B. van Reenen en A. van Essen, ouderlingen P. van Dijk, A. Middeldorp en W. van Dijk Wzn. Diakenen, allen leden van den kerkeraad der herv. Gemeente van Driebergen En wel ten aanzien van eerstgenoemde, dat hij in de kerkeraadsvergadering van den 26 Mei jl. aldaar, den heer C. van Vulpen, ouderling bij voornoemde gemeente, naar recht en plicht tegenwoordig, heeft willen noodzaken tot het neerleggen van zijn ambt als ouderling, en verklaard heeft, dat diens tegenwoordigheid hinderlijk was voor de behandeling eener zaak, welke hij wenschte aan de orde te stellen Ten aanzien van de vijf andere boven genoemde leden der kerkeraad, dat zij getoond hebben met gen. predikant in zijn revolutionaire handelingen mede te gaan en hem daarin te steunen Overwegende dat de heer Barger, predi kant, bovendien, in gezelschap van den heer F. W. J. Wolf predikant bij de Herv. Gemeente te Odijk den 4e. Mei jleen of meer leden der Herv. Gemeente te Neer langbroek heeft bezocht, om hen te bewe gen tot verbreking van het Kerkverband, terwijl hij op den 5e. Mei d. a. v. per-, soonlijk aan den Weleerw, Heer J. H. Wensink predikant te Neerlangbroek heeft gezegd, dat het zijn plan was om het werk der reformatie ook in die gemeente ter hand te nemen. Onderzoek gedaan hebbende naar deze bezwaren en ze gegrond bevonden hebbende uit ingekomen schriftelijke getuigenissen Overwegende dat zij allen, bovengenoem de kerkeraadsleden van Driebergen, zich alzoo stelselmatig gekant hebben tegen de handhaving der in de Ned. Herv. Kerk geldende reglementen Spreekt naar Art, 48 Regl. Kerk opz. en Tucht over de heeren kerkeraadsleden Vs. 1721. Hij verklaarde haar zijn gansche hart. Zoo hebben dan vlecsch en wereldliefde overwonnen, en geeft hij zich geheel in de macht der zonde. Waar hij alles ten offer brengt, daar offert Delila hem niets. Zij schenkt hem de rust in haar schoot, maar daarvoor laat zij hem een ontzaglijke prijs betalen. Daarvoor geeft hij zijn vrijheid, zijn heer lijkheid, zijn JSiazireërsgaven, zijn beide oogen. de eer en het welzijn zijns volks, de vrede met God. A" vliem. De heer Ds. K. W. Vethake, predikant alhier, is bij vonnis van het prov. kerkbestuur van Gelderland uit zijn ambt ont zet en uit het genootschap der Hervormden uit gezet. Zevenhoven. Alhier werdt aanbesteed het bouwen van een noodkerk. Eene in gezetene, de weduwe Oliemans, stond daar voor een stuk grond bereidwillig at. Binnen enkele weken wordt de oplevering van 't gebouw te gemoet gezien. Alles zal zoo spoedig mogelijk in orde gebracht worden. Voor pastorie werd eene geschikte woning O O

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1887 | | pagina 2