Nu mag echter een gereformeerd mensch niet zeggen deze mannen hebben de bescherming der besturen van het ge nootschap, en van de politie en van de openbare meening en van de rijken, dus is dat de echte kerkeraad; neen een gereformeerde vraagt maarkwamen deze mannen naar de schrift in het ambt èn oefenen zij naar de schrift het ambt. Is dit zoo, dan is dat de echte kerkeraad. - Nu zijn er echter plaatsen waar de ééne van God gereformeerde kerk in twee ja drie deelen uit een ligt, terwijl dan soms ook nog enkele leden in het genootschap achter bleven. Aan zulk een plaats hebben de Opzieners dier deelen onverwijld, maar niet overijld, middelen en wegen te zoeken met gebed, en met sehuldbelijden over dezen treurigen gedeelden toestand, om tot eenheid te komen. Maar waarom zal iemand aan zulk een plaats uit het eene deel tot het andere, uit de eene kamer in de andere van het- zélfde huis gaan? De belijdenis, de strijd, het lijden, het aandeel aan de gem eenschap- pel ij ke schuld der kerkblijft een en hetzelfde. Misschien is het voor het oogen- b 1 i k wat meer gemakkelijk, minder kost baar, en met minder smaad gepaard o u lid der Gescheidene Kerken te zijn, dan tot een doleerende kerk of tot een doleerend deel der kerk te behooren. Niemand zal echter willen beweren dat men hierom zijn attestatie zou moeten opvragen, dat is, van de kerk aan de plaats zijner woning afgaan wat het eene deel aangaat om er zich weer bij te voegen wat het andere deel aangaat. Woont men nu op een plaats waar de kerk door haar inwendige zonde en door haar uitwendig verband met het genoot schap misvormd is, daar moet men dan arbeiden in den weg des Woords om tot reformatie der kerk te komen, niet door er uit te gaan, want daarmede redt men slechts zich zelf, maar door niet af te laten met worstelingen en arbeiden tot het den Heere behaagt heeft ontkoming en hervorming te werken. Men kan noch mag dus zijn attestatie opvragen. Leeft men in een kerk, waar men nog eeu ongehoorzamen kerkeraad dulden, nimmer gehoorzamen, moet en begeert men toch kerkelijke gemeenschap dan zoeke en vrage men die bij een kerk in de buurt waar men met woord èn daad Jezus als Koning erkent, en zich gedraagt naar het Woord des Heeren. Uit het gezegde is nu ook wel duidelijk dat het niets te beduiden heeft, of die mannen welke de boeken der gemeente in haar bezit houden, in die boeken schrappen of bijschrijven. Een Broeder of Zuster als lid der Kerk erkennen en opnemen kan alleen de wet tige kerkeraad, gelijk deze ook alleen op ■wettige wijze de lidmaten- en doop- en trouwboeken kan houden. Yan daar dat men in sommige dolee rende kerken heeft moeten aanvangen duplicaatboeken aan te leggen. KerïïolijU© Mededoelinjjeia. Aan Ds Barger te Driebergen is de eer en het voorrecht te beurt gevallen met, op één na, al de leden van zijn kerkeraad geschorst te worden door het z. g. n. Clas- sikaal bestuur van Heille. Deze Broeder was aangeklaagd dat hij de eeuwige verkiezing" leert, zijne catechi santen geen eerbied genoeg voor de synode inboezemt, én vóór 4 maanden het kerkelijk Congres te Amsterdam heeft bij gewoond. Wij verblijden ons met hem, dat hem de Heere deze genade bewezen heeft, dat de banden gebroken zijn. Hij bekrachtige hem om getrouw te blijven. Hoe lang zullen toch velen nog blinde blijven, en zich vleien met den treurigen waan, dat men tegelijk trouw en eerlijk belijder der waarheid én lid van het Her vormde kerkgenootschap kan zijn Hoe velen die nu juichen dat zij van die gereformeerden verlost zijn, zullen al spoedig tot de bittere ervaring komen, dat zij zich verkocht hebben in de macht van het ongeloof. De reformatie der kerk gaat voor het uitwendige gelukkig voort. Bijna geen dag gaat meer voorbij dat niet brieven inkomen van kerken die los gemaakt zijn uit de Synodale hiërarchie en teruggekeerd zijn tot de belijdenis en de daarop gegronde kerkenordening der vaderen. In de Classis Rotterdam bijv. zijn vrij gekomen de kerken van Rotterdam, Baren- drecht, Maassluis, Schiedam, Kralingen en Bleiswijk, terwijl in de Kerken van Delfs- haven, Charlois, IJselmonde, Maassluis, Ca- pelle, Hillegersberg, Ylaardingen, Bei;kel en Poortugaai aanvankelijke stappen gedaTan zijn, om volgens het ambt der geloovigen in de reformatie dier kerken te handelen. Op het Ciassikaal Convent voor de Classe Dordt, waarbelangrijke zaken bespro ken werden, waren afgevaardigden aanwezig uit Dordt, Heinenoord, Strijen, Oud-Beier land, Alblasserdam ec Giesen-Nieuwkerk. Te Zeist werd onder leiding van den Consulent Ds v. Goor,een kerkeraad benoemd, daar de bestaande kerkeraad weigerde de reformatie ter hand te nemen en verklaard had dat het alleen de synodale volkskerk als de zijne erkende. Op het Convent der Classis Leeuwarden waarop recht broederlijke wijze bespreking van onderscheiden punten plaats had, waren aanwezig de kerkeraden van Hijlaard. Ga rijp en St Anna Parochie benevens afgevaar digden uit de gemeente Leeuwarden Huizura, Jorwerd, Huius, Oostermeer, Miedum, Jel- lum, Berlikum, Suawoude, Eernevvoude, Suawur en Bergum. Ook de Kerken van Meppel, Kuilenburg, Oostermeer, Groningen, Spijk, Harmeien, Tienhoven. Kralingen, Zaandam, Yelp en Kampen zijn uit de banden ontkomen en teruggekeerd tot de gehoorzaamheid aan den Koning der Kerk, Dinsdag 31 Mei 1.1, werd te Middelburg het Ciassikaal Convent gehouden der Classe Walcheren. Tegenwoordig waren de kerkeraden van Middelburg, Yrouwepold er, Serooskerke en de nieuw benoemde kerke- raadsleden van Gapinge, alsmede afgevaar digden uit Arnemuiden, O. en W. Souburg, Ritthem, Vlissingen, Koudekerke, Zoute- lande, Meliskerke, Aagtekerke, St Laurens, Grijpskerke. In dit recht broederlijk samen zijn werden hoogst gewichtige zaken bespro ken en twee afgevaardigden verkozen voor het Synodaal Convent. Te Gapinge zal D. Y. Vrijdag 3 Juni de bevestiging van Ouderlingen en Diakenen plaats hebben door den Consulent Ds Klaar hamer. De benoeming dezer broeders door de stemgerechtigde mansleden had plaats na de weigering van den bestaanden ker keraad om door breking met de Synodale hiërarchie tot de reformatie dezer kerk over te gaan. De kerkeraad van Yrouwepolder hoopt eersdaags aan te besteden het bouwen van een hulpkerk. Allerminst om daardoor het recht der gemeente op zijn gebouwen prijs te geven, maar om tot de rechterlijke uitspraak onder dak te zijn, en indien die ongunstig mocht zijn een blijvende verga derplaats voor de gemeente te hebben. Te Bodegraven wordt aanbesteed het bouwen van een kerk voor de doleerenden. Te Arnhem zal spoedig met den bouw der kerk voor de doleerenden worden aan gevangen. Meer dan f25,000 is hiertoe beschikbaar. Te Harderwijk is de bouw der kerk voor de doleerenden aanbesteed. Het Program voor de zevende jaarlijksche samenkomst der vereeniging voor Hooger Onderwijs op gereformeerden grondslag te houden te Middelburg op 15 en 16 Juni 1887 luid aldus I. Op Woensdag 15 Juni, des avonds ten 7 ure, zal er in het Schuttershof" eene Ure des Gebeds worden gehouden, waarin als voorganger zal optreden Professor Dr. A. Kuypek. II. Op Donderdag 16 Juni daaraanvolgende zal de Algemeene Vergadering gehouden worden van des morgens negen tot des namiddags een uur in het „Schuttershof"; De leiding, yan deze Vergadering is door HH. Directeuren opgedragen aan den Hoog leeraar Dr. E. L. Rutgers III. Op Donderdag 16 Junides namiddags ten tioee ure, zal eene Openbat e Meeting met debat worden gehouden in het „Schut tershof". Dit debat zal worden ingeleid door den Hoogleeraar Dr. J. Woltjer. Voor entrée betaald men f 0,25, doch Leden en Contribuanten hebben vrijen toegang. IY. Op Donderdag 16 Juni, des namiddags ten 5è ure, Broederlijke maaltijd in „St Joris", (op de Balans), tegen betaling van f 2.Leden of begustigers die aan den maaltijd deelnemen, worden beleefd doch dringend verzocht, hiervan vóór 11 Juni

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1887 | | pagina 3