HET HI RUM, BSBSTONB. HEDEN ONTVANGEN: iSfTEjVG. ZWARTE POLITOER Eelthnobbels, Likdoorns, Iluideclt, Hoornvlies, Wratten, Si g-aren-Fabrikant, NIEUWE en 4>Fltlt( IKTF Zijn Kerk is, kwam over dezen leeraar wat ieder bekend is. Men begon te bemerken dat die leer de oogen open deed gaan, en dat liet er in deze kerk toe komen zou, dat de gereformeerde belijdenis ook op dat punt zou worden gehandhaafd, en dit moest tot eiken prijs voorkomen. Hiertoe was het noodig, dat deze predikant tegen wiens beroeping men zich reeds zoo sterk had uitgelaten, buiten de zaken werd gezet. N iets was gemakkelijker. Men had macht, en die heeft men gebruikt. Wij meenden dit een en ander omtrent bovengemeld bericht te moeten in het midden brengen. Wij behoeven hieraan niet toe te voegen dat geen gereformeerd man in boven bedoeld bestuur wil of kan blijven of gaan zitten; en evenmin zal een gereformeerde zich laten gebruiken om lid van een kies- collegie bij deze afdeeling van het syno dale genootschap te zijn. Er zijn nog wel enkele Broeders die in deze op twee gedachten hinken, doch dit zal anders worden. De dag, dat ook zij met ons het genot der verkregen vrijheid smaken, nadert. Wat een is kan op deze wijze niet gescheiden blijven. Velen hebben zich bedroefd of geërgerd over het bericht dat de te Veere aangeno men leerlingen van den heer Sibmacher Zijnen, in de lidmatenboeken waren inge schreven. Het komt ons voor dat dit toch niet behoeft te bevreemden. Er was geen rede om iets anders te verwachten en ten andere op het stanpunt van het Synodale genootschap kan dit ook niet anders. Dit genootschap is geen kerk en heeft feitelijk geen belijdenis. Art. 11 is niets dan een doode letter. Volgens de Reglementenis dat ge nootschap voor het geheele land en heeft het zijn afdeelingen, gemeenten genoemd, in elke stad en elk dorp. Om lid van hetzelve te worden, moet men een zeker godsdienstig examen afleggen, dat „belij denis doen" heet. Waar men dit examen doet, komt er niet op aan. Wil men er in Middelburg liever niet mede te doen hebben, nu dan gaan de zoogenaamde aannemelingen naar elders, dit heeft voor de gevolgen geen verschil. Een andere kerkeraad, zoo noemt het reglement deze afdeelingsbesturen, doet dan het werk der Middelburgscbe, en als het klaar is krijgt deze bericht dat de aanneming is geschiedt en dan moeten natuurlijk de aangenomenen ingeboekt. Waarom ook niet Volgens de reglementen kan men lid worden als men genoeg kennis heeft, dat is niet al te dom is, en als men niet bepaald onzedelijk is. Iemands belijdenis doet er niets toe. In een kerk kan dit natuurlijk zoo niet 'gaan, maar wel in het genootschap. Im mers in de hoogere en lagere besturen zitten overal naast elkander mannen, van wie de een vlak het tegengestelde belijdt en wenscht en tracht tot stand te brengen dan de ander. En zij zitten naast elkaar met volkomen gelijke rechten. Waarom men daar nu een modern mensch bemoeielijkt en een ethisch mensch niet, is wel te vatten, doch is op het standpunt van het genootschap en der reglementen noch billijk, noch te verdedigen. Maar daarom schoot er voor de getrouwe ambtsdragers en voor trouwe kerkeraden dan ook niets anders over, dan hun kerken zoo spoedig mogelijk van dat genootschap vrij te maken. De kerken van Haastrecht, Baambrugge, Mijdrecht, Naarden en Dokkum zijn thans ook verlost van de synodale hiërarchie, terwijl in altijd grooter aantal gemeenten de toebereidselen daartoe gemaakt worden. Zoo de Heere werkt, wie zal het dan keeren Te Arnhem is men ook eindelijk tot vervolging overgegaan. Ds. Vethake is voorloopig geschorst. Natuurlijk, om vol gens de aanwijzing der synodale Brief van Februari 1.1. nu te worden ontzet, afgezet, enz. enz. - Deze dienaar des Woords treedt nu op in zalen om voor het grootste deel der kerkgaande gemeenteleden het Woord te prediken. Spoedig zal nu ook hier de vrijmaking der gemeente volgen. Te Voorthuizente Kootwijken te Ga rijp., hebben zich verleden Zondag een paar Classicale heeren, onder de hooge bescher ming van het hoofd der plaatselijke politie en gedekt door eenige gewapende mannen, aan den ingang der kerkdeuren vertoond. Daar echter heeren Kerkvoogden in elk dezer kerken verklaarden, hun het gebruik van het gebouw niet te kunnen afstaan, zijn zij onverrichter zake vertrokken. Nader verneemt men dat" voortaan gere geld eiken Zondag godsdienstoefeningen zullen worden gehouden door de predikanten van den ring Apeldoorn, te Voorthuizen 's morgens te 10 uur in de openbare school aldaar en 's namiddags half twee voor Kootwijk en omstreken in de school te Stroe. De schoolgebouwen zijn door het gemeentebestuur van Barneveld daarvoor beschikbaar gesteld. Beroepen. Ned. Geref, Kerken (doleerende.) Te RotterdamJ. Vonk te Oldebroek en W. Ringnalda te Harmeien. Te Waarder c. a. C. J. W. Van Lummel, Cand. aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. Ingekomen voor den bouw der hulpkerk, behalve het gecollecteerde in de bussen, bij Ds. Klaarhamer van N. N. f 5, Dienstbode J. 2,50. A. en M. f 1, v. N. f 25,—. P. V. f 3,50. bij Br. A. B. Crucq van N. N. f 100. bij Br. Wattez vanf 25. bij Br. L. J. de Kok van S. M. f 25. bij Br. C. Verhage van B. f 2,50. N. N. f 25. bjj Br. P. G. de Wolff van N. N. f 5. bij Br. J. A. v. Nederveen van A. f 1. L. f 2,50. De Heere is goed ADVKitïi: met het oog op den nood der Kerk, op Donderdag 19 Mei des avonds om half zes uur, in het locaal van dhr. Kuijpers te Vlissingen. Spreker Ds. P. J, W. Klaarhamer. Het NIEUWE TESTAMENT met de PSALMEN in Bijbeldruk, alsmede BIJBELS met de PSALMEN van Datheen. F. P. FEU IJ, Middelburg, Eenige vrienden berichtendat Ds. Klaarhamer D. V. op Vrijdag 20 Mei des avonds om 5 uur te Koudekerke zal optreden in de schuur van Wielemaker aldaar. voor Paardentuig, Wagenkappen, Schoenen en Laarzen, maakt het leder zacht en geeft het een prachtigen glans. Flacon met gebruik 20 cents, dubbele flacon 35 cents. Depot bij Mevrouw JANSENEicholtz, Noordpoortstraat, en bij V. OOIJENLau- rense, Wagenaarstraat te Middelburg. worden in 7 a 8 dagen geheel verwijderd zonder de minste pijn te veroorzaken (ook zelfs niet op de gevoeligste huid). Prijs per flacon met penseel 50 ets. Depot bij Mevrouw JANSENEicholtz, Noordpoortstraat, en bij V. OOIJENLau- rense, Wagenaarstraat te Middelburg. Een Aankomend meisje gevraagd Wed. DEKKER, Bellingstraat GEOOTE SPUISTRAAT 6, DORDRECHT. Levert prima kwaliteit Ook het merk La Dilegentiaa ƒ16 p. duizend, wordt mijnen begunstigers bij- zonder aanbevolen. Monsters worden op aanvrage tegen rembours afgezonden. met garantie, voorhanden bij F,H,SCHIFFER, Nieuwendykïï 101,Vlissingea uit de Fabriek van den beer JOOR te Brussel, bekroond met de Gouden Medaille, Tentoonstelling Amsterdam 1883 met de Eere-Diploma en Gouden Medaille, Ten toonstelling Antwerpen 1885.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1887 | | pagina 4