2 Tim. 4 vers 3. Want daer sal een tijt komendat sij de ghesonde Leere niet en sullen verdraghenmaer sij zullen t\a liaer eijgen begeer lijck^men Leeraers opga de- I ren, na dat luier de oor en jeucken. Vers 4. Ende zij sullen hare ooren van de Wuer- lwjt o Iwenden, ende keeren lot de jabiilen. 2 Tkessal. 2 vers 10. Ende in alle ver- leijdinglie der ongerechticheijt in de gene die verloren gaendaerom dat sij de liefde der Waerheijt niet aenqhenomen hebbenom za- lich te toorden. Vers 11. Ende daerom sal hen God seijnden een werckinghe der dioa- linglieopdat sij de leugben ghelooven. Yers 12. Opdat sij alle gheoordeelt toorden, die de Waerheijt niet gelooft en hebben, maer hebben een welbehagen ghehadt in der onghe- rechticheyt. Maer wy moeten God altijt dancken voor ulieden, Broeders in den Heere, dat Ti God van den beginne verkoren heeft tot zalicheyt, door de keylichmakingke des Gheests, ende gkeloove der Waerheyt. 6. Deze afval is als het schrikkelijkste te vlieden in de vreeze Gods. XVII. Dese afvallicheyt staet allen na haer uyterste vermoghen te mijden: 1. Want sy van God verboden is. Hebr. 10 vers '25. Ende onses seljs toegade' ringe niet verlaten, gelijck de sommige gewcon zijn, maer (latt ons malkanderenvermanen: ende dat dies te meerdewij/e den dach naerdert. 2. Omdat de afvallicheyt met haer sleept tijdelijcke ende eeuwighe straffe. 2 Chron. 2 8 vers 6. Want Pekah, de sone Remalia, sloech in luda op eenen dach hondert ende ticintich duysentdie altemad redelijcke lie den waren, daerom dat sy den Heere har er Va deren God verlaten hadden. Hebr. 6 vers 4. Want het is onmoghelijck, dat de ghene die eens verlicht ghewcest zijnende de Hemelsche gave ghesmaeckt hebben, ende des Htylighen Gheests deelacht'ch gheiceest zijn: Vers 5. Ende ghesmaeckt h-bben het goede Woordt Gods, ende de krachten der toekomende xceerelt. Vers 6. Ende afvallich wordendat sy wederom vernieut worden tot bekeeringhe. Hebr. 10 vers 26. Want soo wy willens son- dighennadat wij de kennisse der Waerheyt ont- fanihen hebben, daer en is er geen offerhande méér gebleven voor de sonde Vers 27. Maer een vreesselijcke verwachtinglie dee oordeels ende hit- ticheyt des vyersdie de vyanden verslinden zal. Men ziet hoe bondig dit alles ineensluit; hoe dwingend het op de consciëntie toe treedt; en hoe grove, groote schuld alle Christenen in onze dagen, maar in zon derheid de Bedienaren des Woords, op zich laden, die het volk aanpraten, als deed de nalating en de ketterij en de verlooche ning er eigenlijk niet toe, en die inmid dels met de ketters en afvalligen als rech ters gaan zitten om hun broederen, die belijden, te veroordeelen. Herkelijke Mededeelingen. Ook de Kerkeraad te Mijdrecht heeft het jnk der Synodale hiërarchie afgewor pen. De predikant, Ds. J. J. Westerbeek yan Eerten, gaat in deze reformatie mede. Bij de Ned. Geref. Kerk (doleerende) te Amsterdam werd Zondag voor de eerste maal het H. Avondmaal gehouden en wel in de Y r e de en in F r a s c a t i. Hoe wel het aantal Avondmaalgangers zeer groot was, is alles, zonder de minste stoornis, in goede orde afgdoopen. Blijkens bekendmaking in de A m s t. Ker k b. heeft Ds v. Son voor de kerkelijke kas onder meerdere giften ook een som van f 500 ontvangen. De Ned. Gereformeerde kerk te Rotter dam zal Woensdag a. s, overgaan tot de verkiezing van een predikant in de vacaturen- de Geer en Malcomesius. D e Hoop meldt voorts nog, dat de kerkeraad, in overweging genomen hebbende, dat de heeren predikanten H. J. R. G. Theesing, W. Francken Az., D. H. H. Tijssen, 11. L. Vinke, M. D. Deeleman, W. Ph. Scheuer, W. Astro, G. J. Yos Flz J. Krayenbelt, H. van de Hagt, J. Ph. van der Land, A. J. Th. Jonker en H. Malco mesius, op niet te miskennen wijze, door woord en daad, verklaard hebben, zich niet bij de Nederduitsche Gereformeerde kerk aldaar te willen houden, maar te willen behooren tot eene plaatselijke afdeeling van het Hervormd kerkgenoot schap, "-besluit, in de door hunne dienstverlating in de Nederduitsche Gereformeerde kerk te Rotterdam ontstane predikantsvacaturen zoo spoedig mogelijk te voorzien door de beroeping van andere predikanten, die zich wel houden aan de belijdenis en kerkenorde der Gereformeerde kerken. Te Yelp is door de Gereformeerden de eerste stap tot reformatie der kerk aldaar gedaan. Door de meerderjarige manslede maten zijn tot ouderlingen verkozen de heeren C. Thomassen Czn., W. van Maanen Ezn., P. G. Schut en G. W. Nederbracht en tot diakenen de heeren A. Yeenendaal, F. Kortlang J. Ezn., H. Yleming en E. Lammers. Als consulent trad op Ds. Vethake, predikant te Arnhem, j De nieuwbenoemden zullen op 15 Mei j door Ds Yethake bevestigd worden. Te Eede hebben 76 lidmaten der Ned. Herv. Kerk de verklaring afgelegd, dat zij alle gemeenschap met de Synode willen afbreken. Zij hebben zich nu per adres tot den Kerkeraad gewend met de vraag, of de reformatie onder of zonder de leiding van dit college zal geschieden. Het besluit van den Kerkeraad wordt vóór 15 Mei a.s. tegemoet gezien. Eveneens hebben twee lidmaten der Ned. Herv. Kerk te Delft overtuigd te spre ken uit naam van velen zich tot den Kerkeraad gewend, met verzoek dat deze de Reformatie der Kerk ter hand zal nemen. Binnen veertien dagen verwachten de adress. antwoord, opdat zij weten waar aan zij zich te houden hebben. Te Dokkum is onder leiding van Ds. J. J. A. Ploos van Amstel van Reitsum, als consulent eene vergadering gehouden van leden der Ned. Hervormde kerk, die wenschen terug te keeren tot de gehoorzaamheid aan den Koning der kerk, onzen Heere Jezus Christus. Nadat Z.W.Ew., met den meesten ernst op het gewicht van het oogenhlik en de dure roeping, die op aller schouders lag, had gewezen en ter voorlichting voor de stem ming van ouderlingen en diakenen 1 Tim. 3 had voorgelezen en kortelijk verklaard, werd tot de verkiezing van 4 ouderlingen, en 4 diakenen overgegaan. De plechtige bevestiging in het ambt van den kerkeraad, is voorloopig bepaald op Zondag 8 Mei e. k. Bij de verkiezing voor het kiescollege van dat deel der gemeente te Amsterdam,dat niet met de reformatie meeging, zijn uitgebracht 3163 stemmen. Volstrekte meerderheid dus 1583. Door de Hervormde Kerk" werden uitgebracht 1358, »de Vrienden kringen" 1088 en Geloof, Hoop en Liefde" 532 stemmen. De Gereformeerde Kiesver- eeniging Evangelie en Belijdenis'' had met 140 tegen 5 stemmen besloten, alle deelneming aan deze stemming ten drin gendste te ontraden. Voor twee jaren was de uitslag aldus: Evangelie en Belijdenis" 3025,»Hervormde Kerk" 1684 en Geloof, Hoop en Liefde" 751 stemmen. Naar gemeld wordt is ook te St.-Anna- Par ochie, een kerkeraad opgetreden, die de kerk aldaar regeert naar de Dordtsche kerkorde. Te Hijlaard liep Zondag 11. alles rustig1 af. De Bediening des Woords kon in het kerkgebouw plaats hebben door Ds. Sikkel zoowel 's voor-als 's namiddags. De ring- predikant verscheen niet. De Burgemees ter en eenige veldwachters waren in het kerkgebouw aanwezig. Het is te hopen dat deze toestand bestendigd blijve en dat eene onwaardige vertooning als die van Zondag vóór acht dagen zich niet herhale. Naar wij vernemen, zal er een bezitsactie worden ingesteld tegen de Classicale hand langers, die te Aalten en te Nederhorst den Berg in het kerkgebouw zijn ingebroken. Te Schiedam legde Ds. Veder zijne bediening hij het Hervormd Kerkgenootschap neder. Desniettemin achtte het Classicaal Bestuur zich geroepen nog een kerkelijke vervolging tegen dezen Dienaar des Woords in te stellen. Vóór 14 dagen werd te Utrecht een vergadering gehouden van predikanten en kerkeraadsleden van gereformeerde belijdenis, die, naar het schijnt, wenschten de Synodale organisatie te bestrijden met middelen aan deze organisatie ontleend. Hoe iemand, na al het in de laatste jaren in dit opzicht te vergeefs beproefde, zulks nog voor mogelijk kan houden, begrijpen wij niet. De vergadering kan als mislukt worden, beschouwd. Groot was de opkomst niet. Zij was voorbereid en ingeleid door een geschrift van prof. Hoedemaker. Vervolg in 't Bijblad*

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1887 | | pagina 4