I Petri 3 vers 15. Maer heijlicht den Ilèere in uwe herten, ende zijt altijd berijt een ieghelijck te auhooorden, van de hope die in u is, 2. De Belijdinghe der Waerheyt heeft een uitnemende ende ghewenschte prijs. Siet Matb. 10 vers 32. Wie mij belijden sal voor de menschen, dien sal ick belijden bij mijnen Pader die in de Hemelen is. 3. Om dat de Belijdinge uyt den waren gheloove, door de liefde tot God vloeyende, een seker teecken is van onse ghemeyn- schap met God. 1 Joan 4 vers 15. Wie belijdet dat Jezus de Sone is, in dien blijft God ende gij in God. 4. Om dat het een onbedrieghelijck teecken is, des waren zalichmakende geloof's. 2 Coriut. 4 vers 13. Ende de wijle wij den selven Gheest des gheloofs hebbenghelijck geschre ven is lok lebbe ghelooft, daerom lebbe ik oock ghespro/cen, soo ghelooven wy oock, daerom wij oock spreken. IV Met de Belydinghe der Godlijcker Waerheyt moet vervoecht zijn ware vol- standicheyt. 1. Om dat de volstandicheyt van Jesu Christo ons ten hoochsten bevolen is. Apoc. 2 vers 10. Weest getrouwe tot der doodtwant ick sal u de zooorden des levens gheven. 2. Om dat de volstandicheyt een seke- ren prijs heeft, namelijck de eeuwighe salicheyt. Math, 24 vers 13. Maer die volstandich blijft to1 den eynde toe, die sal saUch zijn Hebr. 10 vers 35. Werpt dan u vertrouwen niet weel, welc met groottn loon vergolden wort. Vers 36. Want verdraeclisaemheyt is ulieden noodich, opdat ghij de wille Gods gheduen heb bendede beloften gliekrijghen meucht. Vers 37. Want noch een seer weynicli tijts, ende hij die te komen staet, sal komen, ende en sal niet vertoe ven. Vers 38. Maer de ghereeltige sal uyt den gheloove levenende ist dat iemand wjekt, soo sal myne ziele in hem gheen welbefiaghen hebben. "Vers 39. Maer wy 'en zijn niet vander af wijekin- ghen tot verdervinghe, maer van den gheloove tot zulichcyt der zielen. (Wordt vervolgd). Kerkelijke Aletlecleolinden. Wij vestigen zeer de aandacht onzer Lezers op de mededeeling van den kerke- raad in dit nummervoorkomende,aangaande de geldleening ten behoeve van den bouw en de inrichting onzer hulpkerk. Wij hopen dat het hiervoor benoodigde kapitaal spoedig zal gevonden zijn, De Heere heeft deze Gemeente nog middelen genoeg gegeven, om zich een bedehuis te verschaffen, waar zij saamkomen kan tot den dienst des Woords en der Sacramenten overeenkomstig den wil des Heeren in dat Woord geopenbaard. Laat het dan tot 's Heeren eer en tot beschaming der tegenstanders ook uit onze offervaardigheid blijken mogen, dat de hier aangevangen reformatie niet uit menschen maar uit God is. Waarschijnlijk zal de Jaarvergadering der Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden grondslag hier te Mid delburg gehouden worden 7 en 8 Juli a. s. Over geheel ons land gaat het werk der reformatie gelukkig voort. Hoe meer de Synodalen het trachten te onderdruk ken, des te krachtiger komt het op. Deze druk en vervolging heeft ook dit voor deel, dat veel vermengd volk teruggehou den wordt mede te trekken, en dat de uit banden verlosten behoeftig gehouden worden. Dit laatste hebben wij zeer noodig. Reeds bijna 50 kerken zijn uitgeleid, in vele andere wordt de uitleiding voor bereid, zoodat dit getal bij de samenkomst der kerken op het aanstaande Synodaal- Convent te Rotterdam stellig ver zal zijn overschreden. Groot is echter het gebrek aan Gere formeerde predikanten. Laat ons den Heer des oogstes bidden, dat Hij arbeiders in Zijn wijngaard uitstoote. In het laatst van de maand Mei a. s. zal D. V. voor het eerst sedert vele jaren de Classis Walcheren weder op schriftuur lijke wijze samenkomen. Het zal weder een samenkomen der Kerken zijn op den grondslag der drie Formulieren van Eenigheid als accoord van kerkelijke gemeenschap. Wij hopen dat dan een vijf- of zestal vrijgeworden Kerken daar zullen samen komen, terwijl op enkele uitzonderingen na ook de overige Kerken zullen verte genwoordigd zijn. Dit is gewis een verblijdend teeken voor hen, die de Kerken en het schriftuur lijk kerkelijk leven lief hebben. A a 11 e n Het compromis tusschen de twee in den kerkelijken strijd alhier betrokken partyen gesloten, om, zoolang" de rechter geen beslissing heeft genomen, de kerk ongebruikt te laten, is verbroken. De Graafschapper zegt daarvan o. m. het volgende »De partij der classikalen, die 20 Maart 1.1. met Ds. Soede aan het hoofd, onder het arbiterschap van de heeren Procureur -Generaal en Officier van Justitie een overeenkomst trof, om dè kerk gesloten te houden tot op de uitspraak des rechters voor beide partijen, heeft den 13 April de kerk overrompeld, de sluiting verbroken en de deuren van andere sloten laten voorzien, eer nog zelfs een der kerkvoog den bij de hand was om zulks te verhinderen. Intusschen is de zaak reeds aanhanging gemaakt bij de rechtbank te Zutphen, die nog eenige zaken uit het tumult van voor 4 weken te behandelen heeft. Wij willen hopen, dat er nog rechters te Berlijn zijn." Te Hijlaard werd Zondag j.l. op droevige wijze de rust van den dag des Heeren door de Synodalen verstoord. Het Classicaal Bestuur van Leeuwarden had 5 April 1.1. kerkvoogden gesommeerd om 17 April des voormiddags te 9 ure het kerkgebouw beschikbaar te stellen voor den synodalen consulent, den predi kant Snethlage van Boxum. Kerkvoog den hadden daarop aan elk der heeren, die in het exploit waren genoemd, om hun eene vergeefsche reis te besparen, bericht, dat het kerkgebouw niet beschik baar was voor personen, door hen en de andere heeren aangewezen. Meende de tegenpartij recht te hebben op het gebouw, dan bleef haar dus natuurlijk thans alleen dezen weg over, dat zij hare aanspraken door tusschenkomst des rechters trachtte te doen erkennen. Doch ook hier gaven de Synodalen de voorkeur aan geweld. Vrijdag 1.1. gaf de heer Snethlage nog maals namens het Classikaal Bestuur doende enz., kennis, dat liij bij zijn eisch volhardde en toch komen zou. Reeds te half zes in den morgen ston den uit de omliggende dorpen 25 mannen voor de deur der kerk, die later vertelden, dat zij gehuurd waren en f 2,50 per hoofd zouden ontvangen, indien zij voorkwamen, dat Ds. Sikkel op den kansel kwam en f 5 per hoofd, zoo zij wisten te bewerken dat Ds. Snethlage den kansel beklom. Kwart voor 8 ure kwam de burge meester met vijf veldwachters op het dorp. Even daarna het classicaal bestuur en de heer Snethlage. De president-kerkvoogd en Ds. Sikkel sloten zich bij den burgemeester aan. Vóór de deur der kerk gekomen, consta teerde de president-kerkvoogd, dat hij den sleutel had, en vraagde hij of op de be scherming der politie viel te rekenen om te beletten, dat anderen binnendrongen, zoo de deur geopend werd, om Ds. Sikkel en de overige leden van den kerkeraad binnen te laten. De burgemeester antwoordde daarop echter, dat de kerk, zoodra de deur geopend was, een publiek gebouw was, waarin ieder recht had te komen. Ds. Sikkel wees nog er op, dat kerk voogden als beheerders van het ge bouw, toch bescherming mochten vragen ook voor hunne beschikkingen i n het gebouw. De burgemeester verklaarde echter alleen voor orde en rust te zullen waken Ook vestigde Ds. Sikkel nog hierop de aandacht, dat het pas kwart voor achten was, dat er dus nog geen godsdienstoefe ning gehouden werd dat kerkvoogden buiten den tijd voor het houden van godsdienstoefeningen bestemd, toch be schermd behoorden te worden om hun ge bouw vrij in en uit te gaan met wie zij wilden. Daarop besloot Ds. Sikkel van de gods dienstoefening af te zien. Te 9 ure en te 1 ure eischten de heeren van het Classikaal Bestuur verlof van den burgemeester om de deur zonder sleutel te openen. Dit verbood echter de burgemeester, die twee veld wachters stelde om het slot te bewaken, en het kerkhof liet ontruimen na kennis geving van kerkvoogden dat er geen godsdienstoefening zou gehouden worden. De door de Synodalen gehuurde mannen bleven den geheelen dag op het dorp, en werden door drank aangevuurd. Door bedreigingen jaagden zij den dorpsbewo ners schrik aan. Met vrees werd de nacht te gemoet gezien. Drie veldwachters bleven echter op het dorp, totdat zij af getrokken waren.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1887 | | pagina 3