VI. voerigheid der notulen en de uitgebreidheid van het openingswoord, waarvan we ech ter niet gaarne iets hadden willen missen. De Heere gaf vader Ploos zoo uitnemend te spreken. Wij raakten met elkander diep in de schuld, doch vonden vrede door Christus en roemden Gode de eere alleen Verder ligt de oorzaak van het mislukken van het debat grootendeels bij de oppo nenten, die in plaats van te weerleggen, hetgeen Ds. Wagen aar beweerd had, met beroep op Gods Woord en de Confessie, misbruik maakten van de gelegenheid om allerlei grieven uit te spreken en hatelijk heden te luchten. Dat zelfs de oude Van Griethuyzen zich daarin verliep! Het deerde ons om den ouden man. De Bannier stelt zich zooals Het Noorden terecht opmerkt, al heel kinderachtig aan. Komt het wel licht daar van daan, dat de Redacteuren gevoelenWij hebben te Sneek een knak gekregen Uit W o n s wordt dd. 5 April bericht Zondagmorgen kwam hier Ds. Eringa van Gaast. De deur was gesloten. De kerk voogd hield zich eenvoudig aan het besluit van den kerkeraad, dat er des namiddags om 2 uur preek zou zijn. Toen keerde Ds. E. onverrichter zake terug. Op den hestemden tijd preekte Ds. Wagenaar uit Heeg. Er was een groote, aandachtige schare. Voor de reformatie worden in dezen omtrek vele harten gewonnen. De Heere werke dóór, Zijn Naam ter eere KEUKEN- ORDENING. Heerlijkheden en Gasthuizen. Zal ook geen Dienaar dienst mogen aannemen in eenige particuliere Heerlijk heden, Gasthui'.en, of anderszins tenzij dat hij voorhenen geadmitteerd en toege laten zij, volgens de voorgaande Ar t i k e- 1 e nen zal ook niet minder dan andere aan de Kerkenordening onderwor pen zijn. VII, Onder het kruis. Niemand zal tot den Dienst des Woords beroepen worden, zonder zich in eene zekere plaats te stellen, ten ware dat hij gezonden worde om hier of daar te prediken in de gemeente onder het Kruis, of anderszins om Kerken te vergaderen. vnr. Niet gestudeerde predikan ten. Men zal geen Schoolmeesters, Handwerks lieden, of anderen, die niet gestudeerd hebben, tot het Predikambt toelaten, tenzij dat men verzekerd zij van hunne singuliere gaven, godzaligheid, ootmoedig heid, zedigheid, goed verstand en discretie, mitsgaders gaven van welsprekendheid Zoo wanneer dan zoodanige personen zich tot den Dienst presenteeren, zal de Classe hen (indien het de Synode goedvindt) eerst examineeren, en, naardat zij hen in 't examen bevindt, hen een tijdlang laten in 't privé proponeeren, en dan voorts met hen handelen, zooals zij oordeelen zal stichtelijk te wezen. IX. Nieuwelingen. Nieuwelingen, Mispriesters, Monniken, en die anderszins eenige sekte verlaten, zullen niet toegelaten worden tot den Kerkedienst, dan met groote zorgvuldig heid en voorzichtigheid, nadat zij ook eenen zekeren tijd eerst wel beproefd zijn. X. Toelating des dienstes. Een Dienaar eens wettelijk beroepen zijnde, mag de Gemeente, waar hij zonder conditie aangenomen is, niet verlaten, om elders eene beroeping aan te nemen, zonder bewilliging des Kerkeraads met de Diakenen, en diegenen die te voren in dienst van Ouderlingschap en Diakenschap geweest zijn, [mitsgaders die van den Magistraat,] en met voorwe ten van de Classe gelijk ook geene andere Kerk hem zal mogen ontvangen, eer liij wettelijke getuigenis zijns afscheids van de Kerk en Classe, waar hij gediend heeft, vertoond hebbe. XI. Onderhoud der Diensten. Aan de andere zijde zal de Kerkeraad, als representeerende de Gemeente, ook gehouden zijn hare Dienaars van behoor lijk onderhoud te verzorgen, en zonder kennis en oordeel der Classe niet te verlaten dewelke ook bij gebrek van onderhoud, zal oordeelen of de voorschre ven Dienaars te verzetten zijn of niet. XII. Bij de gemeen te blijven. Dewijl een Dienaar des Woords, eens wettelijk als boven beroepen zijnde, zijn leven aan den Kerkedienst verbonden is, zoo zal hem niet geoorloofd zijn, zich tot eenen anderen staat des levens te begeven tenzij om groote en gewichtige oorzaken, waarvan de Classe kennis nemen en oordeelen zal. INQEZOND HUNT STUJKICBJSr. Buiten veantwoodelijkheid der Redactie. Mijnheer, de Redacteur Voorzeker is het, voor ieder die treurt over den ver afgeweken st*at van Neerlands Zion, een verblijdend teeken, dat ook op ons eiland Walcheren een begin is gemaakt met het reformeeren onzer diep gezonkene kerken. Gode zij dank, zijn de kerken van Middelburg, Vrouwepolder en Serooskerke thans vrij van het knellende juk der Synodale Hiërarchie. Niet roekeloos, neen niet dan. na diep in de ziel overtuigd te zijn geworden van het heilig moeten, zijn de getrouw gemaakte mannen tot deze daad van gehoorzamen overgegaan op Classi- cale Conferenties was reeds meermalen de nood der Kerken ampel en breed bespro ken 't bleef evenwel tot voor korten tijd slechts bij bespreken. Deze vergaderingen S werden door een aantal ouderlingen uit t de Classis Walcheren" bezocht, ook trof I men er enkele predikanten aan onder die I enkelen behoorde de predikant van Serooskerke die ook, in dien tijd althans, het eene ontzettende zonde noemde langer lijdelijk aan te zien, dat het koningschap van den Heere Jezus Christus, in Zijne eigene duurgekochte Kerk met voeten wordt vertreden. Om daarvan overtuigd te worden, lees en herlees dan slechts het Openbaar Schrijven, gericht aan de leden der Geref. Kerken op ons Walcheren, onderteekend door de hoeren predikanten Peter, van Boven en den trouw gemaakten Ouderling Crucq. Bij eene aandachtige lezing van dit geschrift je zoudt ge zoo denken, dat de eerste onderteekenaar de ontzettende schuld van Neerlands Kerken diep in de ziel gevoelt en daarom ook niet langer dulden kan, dat God in Zijne heilige rechten wordt gekrenkt, dat Zijn heilige Naam op het schandelijkst wordt onteerd en dat aan Zijne eere zoo schrikkelijk wordt te kort gedaan. Ge zoudt zoo gaan vermoeden, dat ook hij Jesaja 33 22 in al zijne lengte en breedte, diepteen hoogte heeft leeren verstaan. Daarin verneemt, uit des Profeten mond, het Israel van Jesaja's dagen en het geestelijk Israel van alle eeuwen het ontzettende, maar toch overheerlijke woordDe Heere is onze Rechter, de Heere is onze Wetgever, de Heere is onze KoningHij zal ons behouden. Doch verblijd u niet al te zeer wacht daar een wijle mede, want ge zoudt u bitter te leurstellen. Medio October durft ds Peter het bestaan in meergemeld schrijven de volgende verklaring af te leggen „Uwe Leeraars en Opzieners meenen dan ook, dat er nooit eenige verandering in den bestaanden toestand van zaken zal komen, tenzij dan in wederkeering tot God en de Leer, Orde en Tucht, als tot de oude palen, die onze Vaderen gemaakt heb ben."Welke verwachtingen koesterde men toen van dien man doch, helaas].! deze woorden zijn gebleken niets dan ijdel geklap te zijn want wat ziet men gebeuren Op den derden van Grasmaand '87, trad dezelfde predikant, als ervolger. op dergenen, bij wie zijne woorden daden zijn geworden m. a. w. die weergekeerd zijn tot de Leer, Orde en Tucht, als tot de oude palen, die onze vaderen gemaakt hebben." Ontzettende tegenstelling, niet waar Op 6 October '86 was hetvoor Koning Jezus, tegen de Synodeop 3 April 87tegen Koning Jezus, voor de Synode. Zijn eigen Kerkeraad zelfs heeft de kerkenorde van 1816 verwisseld met die van 1619 maar bij hem is nu op eens het ijzeren juk der S. H. in een houten veranderd, terwijl het zachte, rechte juk van Koning Jezus voor hem ondraaglijk is. Och, dat de Heere nog eens de schellen van zijne oogen doe vallen, op dat hij niet langer moge zijn, niet alleen de felle wederpartijder van des Heeren volk, maar

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1887 | | pagina 3