fcon ik IJ met bescheidenheid willen aanraden deze taak liever aan anderen over te laten. Zij zal zonder U wel worden verricht. Overweegt nog eens ernstig de 3 laatste verzen van Jes. 54 en weest liever onder hen, tegen wien men zich vergadert, dan onder dezulken, die zich ter handhaving eener valsche eenheid en doodelijke rust vergaderen tegen 's Ileeren Kerk. Met welgemeende groete en zegenbede heb ik de eer te zijn Uw medebroeder in de Bediening, (was get.) P. J. W. Klaarhamer. Het hierna volgende was het eenige antwoord Op dit schrijven ontvangen. Het Classicaal Bestuur van Middelburg, heden iu buitengewone vergadering bijeen gekomen ten einde geruchtmakende bezwa ren aangaande Ds. P. J. W. Klaarhamer, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Middelburg te behandelen en daaromtrent eene beslissing te nemen, overwegende wat de feiten betreft 1° dat Ds. P. J. W. Klaarhamer ter toe lating op het zoogenaamd Gereformeerd Congres te Amsterdam de verklaring heeft geteekend, dat hij het afwerpen van het Synodaal juk voor plichtmatig houdt; 2° dat onder den titel »tot de Wet en tot de Getuigenis" daarop een geschrift is gevolgd, waarin de oproerige kerkeraden van Yoorthuizen, Kootwijk en andere ge meenten gezegd worden geheel naar den eisch van Gods Woord gehandeld te hebben met hunne kerken los te maken van dat Synodaal Genootschap, dat de Kerk niet is, terwijl de schrijver, Ds. Klaarhamer, pag. 19 verklaart, dat het genootschap de ken merken der valsche Kerk vertoont en pag. 20 laat drukken dat het onmogelijk is aan de uitbreiding van het Koningrijk Gods op aarde te arbeiden en tegelijk aan de wetten van dat genootschap te gehoorzamen en met hetzelve vrede te houden" 4° dat op eene vergadering van de »Kies- vereeniging Evangelie en Belijdenis" te Middelburg naar de mededeeling van ge hoorde getuigen opruiende maatregelendoor Ds. Klaarhamer zijn voorgesteld om Ds. Bar- ger van Driebergen, bijaldien deze in casu van aanneming der beroeping naar Middel burg geen approbatie van het bevoegde ker kelijk gezag op die beroeping verkrijgen mocht, toch te doen overkomen, met mede deeling dat deze dan wel al ware het in een kelder of een schuur zou bevestigd worden 5° dat daarna in het 1ste nummer der Zeeuwsche Kerkbode, een blaadje, waarvan Ds. Klaarhamer de Redacteur is, tot verzet wordt aangespoord en het blijkbaar betreurd wordt, dat nog geen enkele Zeeuwsche ge meente doleert", 6° dat in het 2de nummer der Zeeuwsche Kerkbode, uitgekomen na den Openbaren brief door het Classicaal Bestuur aan Ds. Klaarhamer gericht, door dezen dezelfde ophitsing wordt voortgezet,blijkens de woor den wanneer zal het ook van Zeelanden met name van de classis Walcheren, weleer zoo gunstig bekend om haar pal staan voor de zuivere Waarheid blijken, dat ook hier de Kerken den echten Souverein willen eeren en niet een opgedrongen en ingedrongen macht?" terwijl in datzelfde nummer de wettige machten op allerlei wijze door het slijk gesleept worden en de revolutie onder schoonklinde maar bedriegelijke leuzen steeds stouter wordt gepredikt. Overwegende wat het recht, aangaat dat volgens Art. 5 van het Reglement voor Opzicht en Tucht de kerkelijke collegiën, aan wie het opzicht is toevertrouwd be voegd zijn naar de in hun ressort bestaande verkeerdheden, welke tot de aanwending van een der in Art. 4 van dit Reglement genoemde tuchtmiddelen aanleiding zouden kunnen geven, onderzoek in te stellen en daarover beslissing te nemen, dat volgens Art. 8 van hetzelfde Regle ment de bezwaarde is opgeroepen om ge hoord te worden, doch niet is verschenen na alvorens aan het Classicaal Bestuur den eisch gesteld te hebben »om aantetoonen uit den Woorde Gods en uit de geschiedenis van het ontstaan dier Besturen, dat de Ko ning der Kerk olieden als zulk een Bestuur over zijn Zion gesteld en met macht be kleed heeft", aan welke eisch het Classicaal Bestuur als wettig door de Kerk gekozen natuurlijk niet behoeft te voldoen; hierbij in aanmerking nemende, dat de bezwaarde zelf deze Besturen eenige maanden geleden erkende bij de aanvrage der approbatie zijner beroeping naar Middelburg, en bij zijne in trede in de Kerk, de organisatie, waarvan die Besturen een deel uitmaken, heeft aan vaard; dat hier dus aanwezig is een gerucht makend bezwaar van ergerlijken aard, daar het hier toch niets minder geldt dan eene omverwerping der bestaande kerkelijke or ganisatie op den weg der revolutie. Gezien Art. 43 3° van het Algemeen Reglement, Art. 1, 3, 4, 5, 8, 9, 21 en 48 van het reglement voor Opzicht en Tucht schorst Ds. F. JW. Klaarhamer predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Middelburg provisioneel in zijne bediening met behoud van zijn tractemeni tot op den dag der be slissing door het Provinciaal Kerkbestuur te nementv elke schorsing ingaat op heden geeft van deze beslissing onmiddelijk kennis aan den bezwaarde; aan het Provin ciaal Kerkbestuur van Zeeland aan den Algemeenen Kerkeraad van Middelburg; aan de kerkelijke administratie dier gemeente; met het oog op Art. 38 van liet reglement op de vacaturen aan den praetor van den ring Middelburg en met het oog op Art. 37 van het Reglement voor kerkelijk op zicht en tucht aan het Ministerie van Fi- nantiën, afdeeling Eerediensten Gedaan in onze buitengewone vergadering van 23 Februari 1887 te Middelburg ge houden. Tegenwoordig de HH. G. C. Boomer, praeses; Dr. J. Riemens, assessor; D. Rijn- ders, scriba; Is. Montague Azn, J. van 't Hooft, J. Dommisse (opgetreden als secun dus voor Ds. W. A. Mac-Pherson)P. J. Siegers (opgetreden als secundys voor den heer J. van den Thoorn); C. M. Dommisse; Dr. J. van der Beke Callenfels. Was geteekend: G. C. Boomer, praeses. J. Riemens, assessor. D. Rijnders, scriba. Is. Montagne. J. van 't Hooft. J. Dommisse. P. J. Siegers. C. M. Dommisse. J. van der Beke Callenfels. Voor eensluidend afschrift, (was get.) G. C. Boomer, Rijnders, scriba., lffGEZOXDÉX STMUIE.V Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Ongeteekende stukken kunnen niet geplaatst. Stukken die niet geplaatst worden, kunnen niet terug gezonden worden. M. de R! Wat reeds eenigen tijd te verwachten was en door velen gewcnscht werd is thans geschiedt. Het zich noemende Class. Bestuur van Middel burg heeft den moed gehad saam te komen met het doel der wereld te toonen dat men ook te dezer plaatse als handlangers der Synodale hiërarchie, gaarne eene pels wilde verdienen door het volk van God den voet op den nek te zetten en een getrouw Bedienaar des Goddelijken Woords voor- loopig te schorsen, om straks indien het mogelijk ware, hem uit zijn ambt te ontzetten. Langen tijd bleef men het antwoord schuldig op de vraag //maar wat beeft hij dan voor kwaads gedaan?' doch eindelijk is het toch mogen geluk ken een zestal aanklachten bij elkaar te krijgen waarop straks een: //hij is des doods schuldig 1" zou worden uitgesproken. Immers Ds. Klaarhamer had het Geref. Kerkelijk Congres te Amsterdam bijgewoond en de formule geteekend dat hij het plichtmatig achtte met de Synodale organisatie te breken; in zijne brochure getit.//Tot de Wet en de Getuigenis" zegt lvij het eens te wezen met die Kerkeraden, die Koning Jezus als Koning in zijn Kerk erkennen, en ver klaart dat ons genootschap de lcenteekenen der valsche kerk vertoont (Art. 29 Geref. gel. Be lijdenis) en dat het onmogelijk is te ax-beiden aan het Koningrijk Gods en tegelijk de wetten van het Ned. Herv. Kerk genootschap te gehoorzamen; ook wox-dt door ZWEerw. geageerd voor de ker kelijke x'evolutie, blijkbaar in overeenstemming met de instructiën van het Geref. Congx-es, voor medoratoren, agenten en consulenten gegeven; op de Kiesvereeniging //Evangelie en Belijdenis werden door hem opruiende maatregelen voorge steld in zake het beroep van Ds. Barger te Drie- bergen; in de Zeeuwsche Kerkbode zegt de be schuldigde te betreuren dat nog geen enkele gexneente in Zeeland //doleert" en in no. 2 van dit Blad worden zelfs de //wettige Besturen" door het slijk gesleept en onder bedriegelijke schoon klinkende leuzen revolutie gepredikt. Lezerwat dunkt U, moest het Class. Bestuur niet handelend optreden, nu het bleek dat zulke /vergrijpen tegen Gods Woord en de leer der Kerk" hadden plaats gehad Moest dit koor van //Zieleherders" niet als één man, waken voor uwe zielen Doch neen! niet Gods Wooi'd, alleen de inzet tingen der menschen waren overtreden, er was slechts weöx*stand geboden aan wat niet naar Gods Woord en niet naar de Belijdenis der Kerk was. Waar gekozen moest worden tussclxen gehoor zamen aan den Ileere of gehoorzamen aan de menschen, had Ds. K. liet eerste gekozen. En dit alleen was zijne misdaad. Reeds kennen wij de uitspraak dier z. g. kerke lijke x-eclxtbank. Ds K. moest geschorst, en straks naakt aan den dijk gezet. Eu dat wel door een college waarin mannen zitten als de px-esident van den Middelb. Kerkeraad die jaren lang hebben geroepen: vwij moeten terug tot de oude paden en de oude belijdenisdie zelfs de gemeente verschalkte door openlijk in de Kerk te bidden voor de ge- scliorschtc Leeraars te Amsterdam, en zich voor deed als een geestverwant van hen die ijveren en pal staan voor de eere des Heex*en. Onder de rechters zat een man, die vroeger op dezelfde kiesvereeniging waar Ds. K. het dezer dagen deed, de banier der Geref. Belijdenis omhoog stak. Wat te denken van zulle eexx handeling die zelfs in een liberaal orgaan als de Middelb Cour. //laakbaar" genoemd werd. Onwillekeurig herinneren wij ons het woord van den Heiland Joh. 1012, 13. Wat zullen wij, leden der Herv. Kerk, die de Geref. Belijdenis blijven liefhebben nu doen? op wat wijze 'zullen wij protesteex*en tegen de laak bare handeling die tlxans is geschiedt Mij dunkt, door onze plaatsen in de kerken van nu voortaan ledig te laten en ons niet meer te begeven onder het gehoor van die mannen, die thans met der daad hebben getoond partij te^ kie zen tegen den Heere en zijn volk en voor de verwoesters van Zion. U dankende voor de mij gesclxonkene plaats ruimte en met de bede dat ook onder ons da Heere moge doorwerken met de reformatie der Kerk, heb ik, M. de R., hoogachtend de eer te zijn: Een lid der Ned. Herv. Kerk. Middelburg, Maart '87.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1887 | | pagina 4