lot te lot eo tot io Betuipis. ADVfilt rH .%Tlfi\. DE DORDTSCHE KERKENORDE, Tweede vermeerderde Druk, Dr. W. van den Bergh en G. H. van Kasteel, Hoe moet d© tocht io de @©tti©enit© vam Christus toegepast wordleo? Prijs 6 Cent. Ter verspreiding: 25 ex. f 1,25; 50 ex. Te Barendrecht mocht de leeraar Zondag 11. eveneens in het kerkgebouw spreken, dat door een talrijke schare, waaronder velen uit den f omtrek, was gevuld. Te half 10 ure verscheen Ds. de Jager van IJselmonde, in gezelschap van 3 twee heeren, vermoedelijk leden van het Class. Best. Ziende, Ds. Fortuin van den kansel het woord voerde, verwijderden zij zich evenwel, en reden weg. Zoowel des morgens als des middags werd te Khindert door Ds. A. v. Yeelo in de kerk gepredikt voor een zeer talrijk gehoor. Ook hier verscheen een predikant, de heer Ds. Krol van Oudenbosch, door liet Class. Bewind belast met het waarnemen der predikbeurtdoch den kansel bezet ziende door Ds. van Yeelo, kon hij onver- richterzake terugkeeren. Te Zwartsluis was, evenals te Oxide-Wetering, de kerk voor de trouwe belijders gesloten. Dr. v. d. Bergli, ven Voorthuizen, de consulent van Zwartsluis, trad in deze gemeente op in de Chr. school, terwijl Ds. v. Belkura, van Steenwijk in de kerk sprak. Alles is hier bedaard afgeloopen. Door de goede hand des Heeren over ons, dus schrijft men uit Wetsinge-Bamrert, is ook hier de Zondag rustig verloopen. 's Morgens over 2 Kron. 20 20b, en 's miadags naar aanleiding van den 38sten Zondag, pi'edikte de leeraar, Ds. Teves, voor eene groote schare in de kerk. De ringpredikant, Ds. Knijper van Tinnalinge, naar men zegt door 't lot aangewezen, verscheen even met geleide aan den ingang der kerk, maar kon niet doordringen. Ook de burgemeestei', was met een paar politie agenten uit Groningen gekomen. Er werd een voudig bij procesverbaal geconstateerd, dat de ringpredikant niet was toegelaten. Uit Tleeg meldt men ons noe; dd. 17 Febr. Voor zijne op eenige uitzonderingen na, trouw opgekomen gemeente en zeer vele belangstellen den uit den gelieelen omtrek, trad Dr. Wage naar gisteren tweemaal op, 's-morgens met een tijd- preek uit Joh. 2 19 //Vei'breek dezen tempel" enz. 's-Namiddags was er doopsbediening. Alles bleef volmaakt rustig. Men hoort, dat de ring besloten heeft niet te zullen komen, omdat prediking en gebed te hei lige daden zijn, om met geweld te worden opge- di'ongen. Ook is van bemoeiing van de zijde der bestux-en nog niets vernomen. Wake de Haere verder over zijn eigene kerk. Psalm 31 4. Kollum. 8 Febr. Nu het bedehuis voor de Gere formeerde Gemeedte en haar wettigen Kerkeraad gesloten en door de Synodale stemgerechtigden een tegen-Kerkeraad, bestaande uit vier oudei'lin- gen en vier diakenen benoemd is, zal eindelijk ook de Ring opti'eded. Zondag 11. zou de ring- dienst aanvangen. Cis. consulent optredende hr. van Eiclc van Ileslinga droeg deze eei'ste beurt over aan Dr. van Rhijn, hoogleeraar te Gronin gen. Laatstgenoemde opende ae rij van Synodale firedilcers, welke nu te verwachten zijn, met eene eerrede over den //verloren zoon" een gehoor van omstx-eeks 150 personen, op eene enkde uit zondering na, het publiek dat ae xxxoderne en li- bei'ale prediking, uitgaande van de z. g. Bond pleegt te volgen, woonde deze Synodale gods dienstoefening bij. De meeste Kerkelijke beambten, waren geschorst of hadden voor hun betrekking bedankt. Eene volkomen overtollige politiemacht, van elders gekomen, scheen ontzag te xnoeten in boezemen. Aan de Gex-eformeerde stemgerechtigden is thans door de Commissie uit het Cl. Bestuux-, doende wat des Kei'keraads is, kennis gegeven dat zij ten duidelijkste getoond hebben zich af te scheiden van de Ned. Herv. Kerk en opgehouden hebben tot haar te behooren. Inmiddels gaat de I-Ieere voort Zijn Sion te bouwen en te bevestigen, en stelt Hij 'tegen al het woeden en woelen der tegenstandei's een stroom der goedertierenheden over. In de Christelijke schooi met bijgebouwde loods komen thans gere- feld 0 a 700 pex-sonen onder de prediking des Voords op; daar was ook 11. Zondag kennelijk de goedkeui-ing des Heeren te bemerkenboven dien was het der gemeente een genot Zondag 30 Januari des avonds ds. Houtzagers en Maandag avond ds. Ploos van Amstel in haar midden te zien opti-eden. Zoo weet de Heere rouw in vi-eugde te veran deren. Zuidwolde, 7 Febr.Gisteren vuide zoowel des voor- als des namiddags eene zeer groote schare ons bedehuis. Des voormiddags was de tekst Klaagliederen 5 21 des namiddags werd Zondag 17 behandeld. De ringpredikant, Ds. Santee Nieweg, vertoefde des namiddags even aan den ingang der kerk. Als bleef volkomen rustig, dank zij mede de üinke houding der aanwezige politiemacht. Onze God heeft onze zorgen beschaamd In den ring Woerden zijn thans uit het Syno: daal vex'band van het Nedei'l. Herv. Kerkgenoot schap getreden de kerken te Aarlanderveen, Zeven hoven, Oude Wetering en, naar het gerucht wil, ook Leimuiden. Als nu de predikanten van Bo degraven en ter Aar, en voorts ook Ds. Lamme- riixk van Woerden, die zeer waax'sclxijnlijk er voor zullen bedanken om lxun bi'oedex'eii te hel pen vervolgen, ook worden aangetast, blijft er over: een stokoud predikant te Woex-den, een kx'anke te Nieuwkoop en een modei'ne te Nieuw- veen om den Synodalen bouwval te stutten. In de //Heraut" van 6 Februai'i 11. komt het navolgend schrijven van Dr. v. d. Berg voor omtrent Zwartsluis. Wij nemen het om zijn be langrijkheid geheel over. Woensdag 26 Januari zoude ik optreden tot een Bidstond wegens kerlcverval en over kerk hervorming. De Kerkeraad was intussclien reeds van Synodale zijde gewaarschuwd //voorzichtig" te zijn. De lcerk werd echter afgestaan en ik sprak 's avonds over Mattli. 21 1016 (de tem pelreiniging). Na den bidstond vergaderde ik met den Kerkeraad de 8 aanwezige leden verklaar den in beginsel de reformatie naar Gods Woox'd en gewensclit; 4 zelfs wilden thans reeds breken met de organisatiede andei*en weifelden en zoo zou men Dinsdag (lieden) opnieuw ter beslissing samenkomen. De I-Ieere gebruikte den vijand echter als prikkel om zijn knechten voort te drij ven en den stap te verhaasten, Den volgenden dag ('s avonds) kwam een briefkaart bij elk der Kerkeraadsleden, opi'ocpend tot een Kerkeraads- vergadering op Vrijdag morgen 11 uur. Dien zelfden avond vergaderde echter nog de Kerke raad en thans werd met algemeene stemmen tot verandering van organisatie besloten en schrifte lijk dit bevestigd. Vrijdag trad ik op verzoek der gemeente als consilient op, en werd besloten, dat Zondagavond door den godsdienstonderwij zer in de kerk het Besluit des Keikeraads, waar toe deze door zijn ambtseed verplicht was tegen over Christus en gemeente, bekend te maken en tot Maandagnamiddag gelegenheid te geven tot bezwaren op Gods Woord gegrond. Tegen Maan dag avond werd het kiescollege opgeroepen en Dinsdag zou, indien geen wettige bezwaren in kwamen, het bei'iclit aan Z. M. den Koning en aan de kerkvoogdij verzonden worden en intus sclien een bericht van Reformatie aan de Gemeente worden gedrukt. Alzoo is het ook geschied. De indruk op de gemeente, Zondag avond, was zeer gi*oot. De aanwezige leden van het kiescollege (op 4 na waren allen tegenwoordig) verklaarden schriftelijk hunne instemming met liet Besluit des Keikeraads. Morgen (Woensdag) zou de keikvoogdij vei'ga- deren ter beslissing. Zij wordt nu gesteld tusschen de keuze Zondag aanst. op te laten treden den modernen Synodalen pi'edikant of den consulent Dr. Van den Bergli. Ziedaar den loop der zaken. Ik heb aan Zwart sluis verzocht mij afschrift van de uitgevaardigde stukken te zenden. Mag ik dit bericht eindigen .met cle volgende opmerkingen 1. Laat ons in al deze Reformation wel ondei*- scheiden Gods daden, waartoe Hij ons als instru menten gebruikt, en het zondige, dat wij zelf er in mengen. 2. Ook van bekeering van kerken geldt als van zielen Mattli. 25 40. Alsdan zullen twee op den akker zijnde een zal aangenomen en de ander verla ten worden. Met een toetssteen: al wat uit liet geloof niet. is, dat is zonde. 3. Doel der reformatie zij nietverbreking van oi'ganisatie of band met Synodaal Bestuur, dit is slechts middel om te komen tot Kerkrcgeering naar Gods Woord. Noodig is dan ook spoedig huisbezoek om ook bij de tegenstanders bezwaren zoo mogelijk uit den weg te ruimen, en te iconen, dat men tracht naar 1 Tim. 2 26 Met zachtmoe digheid onderwijzende degenen, die tegenstaan, of hun God t'eeniger tijd bekeering gave tol erkentenis der waarh-'id, en zij wederom ontwaken mochten uit den strik des duivels, onder welken zij gevangen waren tot zijnen wil. 4. Ook uit deernis tegenover èn leden der Sy node èn bestiiren is thans vooral terugkeer tot Gods Woord in de kerkrcgeering plicht. Alleen ten gevolge van ons ongeloof en geestelijke traag heid konden zij nog zóó veel doen. Zoodra het van alle kanten blijkt, dat de kerken doorbreken is het oogenblik wellicht daar, dat zij van hun zondig en onuitvoerbaar vervolgingsweik afzien en niet grooter schuld op zich laden. 5. Ga met verootmoediging over de thans juist na de Reformatie blootgelegde wonden en schul den der kerken, gepaard vertrouwen op des Hee ren Verbondsbelofte aan zwartachtige kerken, die oprechtlijk zich bekeeren, en barmhartigheid óver allen, die zelf eenzaam en verlaten in moderne liberale of andere dorpen, bij de bouwvallen hun ner kerk weenen. 6. Verweklce de Heere een doorgaande Reforma tie ook op het gebied van broederlijk leven der kerk, in maatschappij, school, huis en hart door den Heiligen Geest. Zij die dit Blad geregeld wenschen te ontvangen worden beleefd verzocht hiervan kennis tc geven aan den Uitgever. Bii G. F. CALLENBACH, te Nij kerk, vprQPn pprt met verklaring van de vreemde woorden en enkele bepalingen uit de Post-Acta. Uitgegeven door en met eene voor rede van Bedienaren des Woords te Voortliuizen en Kollum. Prijs 12 Cent. 25 Ex. f2,25; 50 Ex. f 4,—; 100 Ex. f 6.50. Door alle soliede Boekhandelaren te bekomen. door J. J. PLOOS VAN AMSTEL, predikant te lieitsum, (overgedrukt uit Maran-Atha".) f 2; 100 f3.75. Alom verkrijgbaar en tegen toezending van postwissel bij den Uitgever, Firma II. J. Gerretsen, 's Hage. Dezer dagen verscheen het 3e duizendtal van u Het antwoord dat de Belijdenis der Ge reformeerden geeft op de Vraag: Wat is de Kerk. Welk is liet ambt der geloovigen en Waaruit wordt de ware van de valsche Kerk gekend; door P. J. W. KLAARHAMER, Predikant te Middelburg. Prijs f 0,20. Ter verspreiding bij getallen tot ver minderden prijs. Na toezending van het bedrag wordt bovenstaand werkje direct franco toe gezonden door den Uitgever K. LU. COIN T R E, Middelburg.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1887 | | pagina 4