ander nog nader aan. te toonen. Het conflict breekt nu weder uit evenals bet uitbrak in de dagen van een Ds. de Koek, of Scholten, of Ledeboer, of Kohl- brugge, maar bet verzet is er geweest deze zeventig jaren, dat het genootschap bestaat. Yoor of tegen de Synode met zijn Re glementen en Besturen, dat is tegen of voor den Heere en Zijn Woord. Men zegt wel, dat deze tegenstelling niet alzoo be staat, maar men heeft tot nog toe nage laten aan te toonendat zij, die dezelve volhouden op tal van gronden, ongelijk hebben. Treurig is, dat zoovelen, die tot voor korten tijd deze tegenstelling erkenden en daarop wezen, nu op eenmaal tot de ontdekking zeggen te zijn gekomen, dat zij niet goed hebben gezien. Anderen, die wel deze tegenstelling erkennen, hebben ïiogthans allerlei bezwaren tegen het af werpen van dit juk. De een zegt: »Ik mag 's Heeren oordeelen niet van mij werpen en ontloopen", een ander beweert »Ik mag,mijn belofte niet breken", weer een ander, een echte autoritairweet te verklaren dat breken met de Synode enz., revolutie is", een vierde zou wel breken, maar »hij mag de nog zwakke Broeders niet in den steek laten", een vijfde zegt »ik laat die organisatie voor wat zij is, wij kunnen toch op eenmaal niet alles goed maken, en ik predik Christus", en een zesde komt de benaauwden en beklem den den raad gevenVerlaat dan Uw Kerk". Behalve nu dit laatste klinkt dat alles heel vroom, doch wij willen een volgende week eens zien, of het zulks ook inderdaad is. Het volgende echt tyrannieke en inkwi- sitoriale stuk doet ons de Hiërarchie en den geest, die haar bezielt, duidelijk ken nen. De Algemeene Synodale Commissie der Neder- landsche liervormcle Kerk, thans buitengewoon vergaderd, vooral ten einde te beraadslagen over te nemen maatregelen tot handhaving van de rechten en belangen der Nederlandsche Hervormde Kerk en hare Gemeenten tegen hen die de- orde in die Kerk verstoren en trachten hare rechtens bestaande organisatie omver te werpen, heeft het van haren plicht geacht U mede te deelen, welke volgens haar oordeel, de gedragslijn der Classi cal Besturen behoort te zijn, met opzicht tot Predikanten en Kerlceraadsleden, die zich aan ge noemd vergrijp schuldig maken. j De Synodale Commissie, verre van te meenen, dat liet U ontbreken zou aan goeden wil en ijver om te doen wat het belang der Kerk eischt, wil door dit schrijven de gewenschte eenparigheid in het handelend optreden der Kerkelijke Besturen bevorderen, terwijl zij daarenboven haar gevoe len uitspreekt, dat spoed in deze een eerste ver- eischte is. Wat de Synodale Commissie U wensclit aan te bevelen, is vooreerst, dat Gij terstond handelend optreedt wanneer van een Predikant of Kerkeraads- lid onder Uw ressort het geracht gaat, dat hij deelgenomen heeft aan het zoogenaamd Gerefor meerd Kerkelijk Congres, van 11 tot 14 Januari jl. te Amsterdam gehouden. Het bijwonen van dat Congres is op zich zelf reeds een vergrijp van ergerlijken aard wegens de schriftelijke verklaring door iederen deelnemer afgelegd, luidende //De ondergeteekende verklaart, dat bok hij de afwer ping van het Synodale juk voor plichtmatig houdt" van welke verklaring' de lcenuelijke strekking is eene verbintenis, om mede te werken aan de verbreking'van de organisatie der Nederlandsche Hervormde Kerk. In het gezegde geval zal het Classicaal Bestuur wél doen, door cene Commissie uit haar midden af te vaardigen, ten einde de betrokken personen te hooren en c.q. hun perti nent af te vragen, of zij de gegevene verklaring blijven volharden dan wel of zij, het ver keerde van die daad inziende, daarvan terug ko men en beloven, voortaan aan dergelijk streven als het Amstersclie Congres bedoelde, geen deel meer te. zullen nemen en in alles aan cle kerke lijke verordeningen te zullen gehoorzamen. Wordt deze verklaring schriftelijk met onderteekening afgelegd, dan heeft de zaak geen verderen voort gang. Wordt dit echter geweigerd, of ook bij weigering om voor de Commissie te verschijnen of te antwoorden op de gedane vragen wat ook reeds weerstreven is tegen de Kerkelijke ver ordeningen zal het Classicaal Bestuur ue voor- loopige schorsing van de betrokken personen naar artt. 47 en 48 van het Regl. voor kerkelijk opzicht en tucht enz. hebben uit te spreken, mitsdien de zaak, met alle bescheiden, over te dragen aan het Provinciaal Kerkbestuur. Het is van belang, ook met liet oog op rechtsquaesties, die later misschien voor den burgerlijken Rechter worden gebracht, dat zij, die het kerkelijk verband willen verbre ken, voorgekomen worden in de volledige uit voering hunner plannen. Maar ook t n tweede oordeelt de Synodale Com missie dat Kerkeraden, die reeds feitelijk het ver band met de wettelijke organisatie verbroken en eene andere kerkorde zeggen aangenomen te heb ben, daardoor niet onttrokken zijn aan de toe passing der kerkelijke tucht, zij het ook, dat zii geoordeeld konden worden door woord en daad genoegzaam getoond te hebben ztch af te scheiden van de Nederlandsclie Hervormde Kerk. Zij toch beweren thans, dat zij zich van de Kerk, waartoe zij tot dusver behoorden, niet afscheiden, en blij ven zich gedragen als waren zij in die Kerk nog steeds de wettige ambtsdrager. Door eene kerk rechtelijke uitspraak zullen zij moeten worden getroffen. Derhalve zai ook in dit geval het •lassicaal Bestuur, onder welks ressort dergelijke wanordelijkheid plaats vindt, de personen die zich daaraan schuldig gemaakt hebben, als ver stoorders van orde en schuldig aan vergrijp in da uitoefening van hunne kerkelijke batrekking heb ben te beschouwen en ook tegen lien de voor- loopige schorsing, zooals boven vermeld is, moe ten uitspreken. Nadat in deze tuchtzaak eene einduitspraak zal gevallen zijn, waarbij op hen, die zich aan genoemde feiten hebben schuldig ge maakt het vereischte tuchtmiddel zal zijn toegs- past, zal dan door de Synodale Commiseie veraer gehandeld worden in gelijken zin als onder ande ren reeds gehandeld is ten aanzien van den Ker- lceraad te Voorthuizen, naar art. 3 van het Alg. Regl., door namelijk de ergerlijke handelingen van de bedoelde personen ten grondslag te leggen van de verklaring, dat zij ook niet meer tot de leden van de Nederlandsche Hervormde Kerk be- liooren. De Algemeene Synodale Commissie der Nederlandsclie Hervormde Kerlc. J. K. KOCH President. L. OVERMAN Secretaris. Aan de Classicale Besturen Wat dunkt U Lezer?. Daar te Amsterdam zijn 1500 gereformeerden zaam geweest, om zich voor den Heere met schuldbelijden te verootmoedigen, om er Gods Woord te lezen en te hooren verklaren, om er naar dat Woord het goede voor Zion te zoeken. De Heere was er kennelijk in het midden. Er werd een liefdeband en geestelijke een heid gevoelden gevoed, als immer te voren. Dit is nu blijkens bovenstaand stuk voor het synodale genootschap een vergrijp van erge hjkev aard". Maar dat sinds jaar en dag op onze kansels, in onze catechisatiën, bij de bediening der sacramenten, bij het afleggen van geloofsbelijdenis Gods Waar heid wordt geloochend, de eer en het recht des Heeren wordt verkort, de zielen worden misleid enz., dit is nog nooit gekwalifi ceerd en vervolgd als »een vergrijp van ergerlijken aard". Doch het is waar, door deze ontzettende dingen wordt de valsche synodale eenheid niet geschaadt. Yoor de Classikale Heeren ook geen benijdbaar postje, om zóó voor de Synode op wacht te staan. 't Is wat fraais Zij moeten een proces beginnen tegen mannen, tegen wien geen aanklager optreedt en geen aanklacht be- siaat. Om dan toch doel te bereiken, moeten zy maar te werk gaan op de wijze als het vorige jaar met de predikanten en ouderlingen te Amsterdam is gehandeld. Dat is op de manier als een zekere raad in Alva's dagen gewoon was schuld bekentenissen te verkrijgen. Wat te zeggen van de hoogste Kerkelijke rechtbank,die wellicht geroepen kan worden om in cassatie recht te spreken, en die nu al vast aan een lagere rechtbank voor schrijft, hoe hij in die zaak vonnissen moet Hoe treurig moet het gesteld zijn met een zaak, die door zulke middelen moet staande gehouden worden. Kerkelijke Mededeelingeu. De navolgende kerken hebben het juk der Synodale Hiërarchie afgeworpen om zich voortaan alleen te buigen onder het zachte en rechte juk van Koning Jezus, nl. Amsterdam, Rotterdam, Barendrecht, Aarlanderveen, Leij muiden, Zeven hoven, Leiderdorp, Oudewetering, Zuidwolde, Wetsinge Sanwert, Heeg, Hijlaara, Voorthuizen, Zwartsluis, Kootwijk, Reitznm, Kollum, Anjum, Gerkesklooster, Klundert, Bunschoten, Garijp en Diei'en. Alleen in Zeeland is nog geen enkele kerk die den moed had, om met het anti-christelijlc Syno daal verband te breken. In verschillende bladen wordt nog het volgende gemeld: Men schrijft ons uit Oude en Nieuwe Wetering Zondagmorgen had de eerste godsdienstoefe ning plaats na het verwisselen van Kerkorde. Het kerkgebouw werd gesloten gehouden door de kerkvoogden, waar Ds. Lammerink van Woer den moest optreden op last van 't Classikaal Bestuur. Te acixt ure verscheen een 40-tal huzaren en 7 veldwachters. Waarvoor, begreep niemand, want het dorp was gansch rustig en niemand had iets kwaads in t zin. Het lokaal der Chr. school was in orde gebracht en daar hielden de verdrevenen hun eerediensteen 350 pex-sonen waren hier vergaderd en luisterden aandachtig naar lxet wooi'd van hun trouwen leera^r C. L. F. van Schelven, die sprak naar aanleiding van het'zoo zeer toepasselijke woord van den profeet Miclxa, hoofdstuk II. In de zaal hoorde men het hoefgetrappel der patrouilleerende huzaren. De uitgang werd troxxw bewaakt door soldaten en veldwachters. Des avoxxds trad Ds. Van Schelven weder op in eene eivolle zaal voor ongeveer een 450 personen en sprak Z.Eerw. naar aanleiding van den Ileidelb. Catech. Zondag XXI vraag 54 en 56, gemeenschap der heiligen, vergeving der zonde, dat juist aan de orde was. Na afloop ging een ieder stil zijns weegs, danlcbaai', dat de Heere zoo kennelijk in alles nebij was geweest. De collecte bedroeg des morgens voor kex*k en armexx te zamen f 110, en des avonds wederom f50. Voor dit alles zij de naam des Heeren gepx'ezen In het kerkgebouw, der gemeente wederrech telijk ontnomen, waren ongeveer 50 personen tegenwoordig, waaronder nog leden van de Remonstrantsclxe sociëteit, die geen godsdienst oefening hadden dien morgen. Te AaHanderveen sprak in het kerkgebouw, met instemming van heeren kerkvoogden, Ds. J. Osinga een overgroote schare luisterde aandach tig naar de woorden des leeraai-s, die predikte naar aanleiding van Nehemia 4 en o. a. in zijne rede verklaarde, dat geen andere wensch de gemeente bezielde, dan zich, inzake lxet beheer der kerkgoederen, te voegen naar de uitspraak der bevoegde rechterlijke autoriteit. Vanwege lxet Class. Bestuur was ong. geen predikant geko men xnen vermoedt echtex*, dat dit a. s. Zondag wel lxet geval zal zijn.

Zeeuwsche kerkbode, weekblad gewijd aan de belangen der gereformeerde kerken/ Zeeuwsch kerkblad | 1887 | | pagina 3