H, K, H. Prinses Juliana DE STRIJD OM VREDE. I I Vulpenhuis Noordstr. 44 Bij Haar a.s. huwelijk VAN EIGEN BODEM. f RUBRIEK VRAAG EN AANBOD Te Koop Te Huur Biedt zich aan Diversen Antwoord van „Kerk en Vrede" Speciaalzaak De „Weefstoel" S, v. Soelen, Souburg BIGGEKERKE Coöp. Boerenleenbank Domburg Speciaalzaak De „Weefstoel"' Onze sorteering Vulpennen is enorm ZEEtftVSCH NIEUWSBLAD VAN DONDER DAG 31 DECEMBER l&ö wo 53. Nu onze beminde Kroonprin ses dezer dagen in het huwe lijk zal treden, willen wij hierbij de geschiedenis van haar leven weergeven. Prinses Juliana's opvoeding en strenge tucht in haar leefwijze „Do groote nood maakt zijn bestrijding tot een noodzaak. Ons doel is aldus omschreven het lenigen zooveel mogelijk in samenwer king met bestaande corporaties, van lidivl» dueelen nood, welke het gevolg is van cri sis ook in, gevallen, waarin die corporaties niet of niet voldoende kunnen voorzien'. Aldus formuleerde de Prinses haar stre ven bij de oprichting van het N. C. C. op 23 Nov. 1931. Of het doel, dat de Prinses zoo vast voor oogen stond, bereikt is-? Er is door het N. C. C. enorm veel goed werk verricht gedurende den tijd van zijn bestaan, en dat alles door de doortastendheid van ón ze Prinses. En Alsof zij meende nog niet genoeg ge daan te hebben voor de lijdende mensch- held, heeft H. K. H. tallooze schenkingen gedaan. WJj noemen slechts de giften Aan het N. C. C. van drie maal f 30.000, de talloo ze grootere en kleinere schenkingen aan plaatselijke vereenigingen, de ondersteunin gen van noodlijdende kunstenaars door aan koop van schilderijen, en giften aan orkes ten; verder toont zij vaak hare belangstel ling voor vereenigings- en sociaal leven, door ter beschikking stéllen van prijzen en me dailles en geldprijzen. Voorts schonk zij verscheidene foto's en portretten aan musea en instellingen. Ook ter dekking van de kos ten bij verschillende ruilerfeesten en mili taire feestdagen schonk de Prinses belang- rijke giften. Het is een lijst van feilen, lang en sprekend van de innerlijke waarde en mee leving met haar volk, welke achter elk feit ligt verscholen. Het zou tegen het karakter van Prinses Juliana ingaan, van al deze gebeurtenissen met veel woorden gewag te maken. De Prin ses dringt zich in haar liefdadig werk niet op den voorgrond. Zij doet tneer dan eenig Nederlander weet, al vermoedt hij het. En juist dit vermoeden is de eerste aanzet tot een werkelijk besef van het mede'cven van Onze Prinses. Geen wonder dan ook, dat de Prinses van talrijke binnenlnndsche vereeni gingen en instellingen op liefdadig en maat schappelijk gebied Beschermvrouwe werd of het Eere-'idmaatschap aanvaardde; zoo be kleedde zij o.a. het beschermvrouwschap van tallooze commissies voor tentoonstellingen en congressen. Voorts is H. K. H. bescherm vrouwe van het Drentsche Landbouw Ge nootschap, van de Nederlandsche Heide maatschappij, van de Nederlandsche Mij. voor Handel en Nijverheid. Ook van de Ver- eeniging voor Armenzorg en Liefdadigheid nam zij" het beschermvrouwschap op zich. In Juni 1930 werd Haar op voorstel van het bestuur der Mij. voor Nederlandsche Let terkunde het Buitengewoon Eerelidmaat schap verleend. De vereeniging „Neder- landsch Fabrikaat'*, voor welks werkzaam heden Prinses Juliana, in verband met haar eere-voorzitterschap van het N. C. C. zoo veel heeft gedaan, verleende haar eveneens het eere-lidmaatschap. In Nov. 1932 verklaar de de Prinses zich bereid, als Maecenas op te treden van het Bataafsch Genootschap van de Proefondervindelijke Wijsbegeerte te Rotlerdam, van welk genootschap H. M. de Koningin reeds vele jaren protec rice is, en wijlen Z. K. H. Prins Hendrik Maecenas. En last but not least: sinds het overlijden van haar vader heeft de Prinses het president schap van het Roode Kruis op zich genomen, en Zij vervult dezen taak met een toewijding zooals van onze Prinses Juliana verwacht mocht worden. Is het wonder, dat in de laatste jaren Prinses Juliana steeds dieper in het hart van de Nederlanders dringt? En is het ook niet vanzelfsprekend, idat door onze sympathie het volk zelf zich weer één gaat voelen? Dit is tenslotte wel de schoon ste vrucht, welke het werk van ons warm voelend Vorstenkind kan afwerpen: Oranje en Nederland onverbreekbaar één. PRINSES JULIANA EN HET BUI TENLAND. Het klinkt gewichtig: Prinses Juliana en het buitenland, maar het is simpel j want de Prinses is een eenvoudig meisje, zonder pre tenties en zonder opdringerigheid; zij is het liefst doodgewoon, zooals alle andere jonge meisjes gewoon zijn, al probeeren deze het wel eens anders voor te stellen. Als een mensch een jaar lang op een kan toorkruk heeft gezeten, of de beslommerin gen van zaak of gezin aan het hoofd heeft gehad, komt het idee bjj hem op: „Een klein reisje zou niet kwaad zijn". Jij telt zijn geld regelt zijn zaken van alledag en neemt een trein. Met de Prinses is het een beet je anders gesteld, om het eenvou dige feit, dat zij, al wü zij wel, nu eenmaal niet gewoon kan zijn. De dhef de protocol, de man, die beoordeelt wat wel en wat niet mag, staat zich bij elke onderneming af te vragen: „Komt dat te pas of komt dat niet te pas? Hij velt oordeelen met ware Salomons wijsheid. De chef de protocol is zooiets als de stok achter de deur en van daar komt het, dat zelfs het doorbrekend idee bij de Prinses van „een klein reisje zou niet kwaad zijn", ongerijmd is en gedoemd is „idee" te bleven. Het gaat niet zoo gemakke lijk. De Prinses neemt niet in der haast een trein, er is immers een groot of klein gevolg, dat de dingen regelt en voor een groot deel een blok aan het been is. Dat is alles heel ongewoon voor alledaagsche stervelingen voor de Prinses is het vaak een „faire bonne mine k mauvais jeu". Daarom fs het toch ze ker niet ie verwonderen, dat de Prinses ten minste in de andere dingen, in het normaal vermaak zoo graag wil doen als ieder ander van haar landgenooten. (Slot volgt.) DE POLITIE EN ESPERANTO. Zoo juist is verschenen het eerste bulletin van de Esperanto-groep van Nederlandsch Politie-personeel, dat geregeld maandelijks zal verschenen. De Burgemeester van Den Haag, Mr. Dr. S. J. R. de Monchy, schrijft een inleidend woord a.v. Ik voldoe gaarne aan het verzoek van den redacteur van het Maandelijksch Poli tie Bulletin, een voorwoord, te schrijven voor het eerste nummer. Wanneer Esperanto voor één categorie van burgers nuttig is, dan zeker voor de amb tenaren van politie, de raadgevers van de straat, tot wie zich in het bijzonder vreem delingen met vertrouwen wenden om in lichtingen en hulp. De groene ster op tie uniform zal dan voor menigen vreemdeling zijn als een baken in zee. Daar komt nu bij, dat het politievak een vak is, dat bij uitstek internationaal is. De problemen inzake opsporing van misdaden, handhaving der orde, regeling van het ver keer, mogen naar gelang van landaad of klimaat wat verschillend zijn, zij verloonen toch veel gemeenschappelijke trekken. Er is dan ook naar mijn meening zeker plaats voor een blad, geschreven door po- iritinxaiinen voor poli bemannen in een taal, die langzamerhand wel over de ge heel© wereld beoefenaars heeft. Mijn beste wenschen vergezellen dezen jong geboren spruit op zijn levensweg. De Prov.-Perscommiss:e „Zeeland" van de Vereeniging „Kerk en Vrede" zendt ons het volgende antwoord op ons artikel van Vrij dag 18 December. Het schrijven van de Redactie had onze volle belangstelling EChter blijkt uit haar uiteenzetting, dat ze „Kerk en Vrede" niet juist beoordeelt. De organisatie „Kerk en Vrede is een gemeenschap van christenen, die een zijn in de veroordeeling van elke oorlog op grond van het Evangelie. Ze spreekt uit. dat het voor den christen elk offer waard is tegenover deze misdaad van den oorlog ernst te maken met de zedelijke waarheid, dat het beter is onrecht te lijden, dan onrecht te doen. Wat den z g. „constructieven" vredesarbeid betreft, daarover spreekt „Kerk en Vrede" zich niet uit. Deze aangelegenheid zou aan de orde ge steld kunnen worden door het Hoofd-bestuur maar het ligt tot zijn beoordeeling. Het door Uwe redactie geopperde plan zou wellicht op haar verzoek in het orgaan van „Kerk en Vrede" in bespreking gebracht kunnen worden. r Gezien bovenstaand antwoord van de actieve Perscommissie van K. en V. zou het inderdaad mogelijk kunnen zijn dat wij geen juiste visie bezaten omtrent het doel, streven en de werkzaamheid van de ze organisatie. Doch vooralsnog zijn we ons dat ni t bewust. „Immers het antwoord zegt dat zij één Is in de veroordeeling van elke oorlog: dat het den christen elk offer waard is tegen over de misdaad van den oorlog het Evan gelie te plaatsen; dat het beter is onrecht te lijden dan onrecht te doen. Dit zijn drie van de getuigenis criteria waarop haar practische werkzaamheid be rust. Welnu, dit op zichzelf is toch evenzeer constructieven arbeid zij het dan in den geestelijken wijngaard van het men: chdom. Derhalve doet haar antwoord ons zoo op vallend aan indien zij zegt „Over den con- structieven vredesarbeid spreekt K. en V. zich niet uit". Wij begrijpen natuurlijk dat zij voorzich tig is en wil zijn t.a.z. van allerlei mooie plannen, suggesties voorstellingen etc. wel ke ten dien opzichte in het openbaar ver schijnen. Dat is haar goed recht, ja zelfs plicht. Maar dat, indien daar eens een goed plan werd voorgelegd dat naast zijn geestelijke waarde, vooral maatschappelijk propaganda en uitvoering vereischt, dat dan K. en V, werkeloos blijft toezien, juist wanneer liet er op aan komt om de geweldige zedelijke beteekenis en kracht van haar eigen getui genis metterdaad te gaan bewijzen, kijk dat is juist hetgeen wij van K. en V. niet be grijpen en misschien wel velen van onze belangstellende lezers niet. We begrijpen wel dat ze niet direct bij het lezen van een eerste artikel aanwijst „Eure ka. Gevonden, dat is het wat wij, wat de menschbeid behoeft. Maar stellig hadden we wel van haar een beoordeeling of desnoods op onze toch zoo breed mogelijk gerichte verzoeken d© aanwijzing(en) van haar verwacht aan- aangaande datgene waarin wij de menschen verkeerd zouden hebben voorgelicht. Zelfs al zou ze willen zwijgen, dan behoort het toch tot richtige uitoefening van haar doel en streven zeker tot haar taak en plicht om te waarschuwen indien wij bewust of onbewust het publiek op een verkeerde dan wel onjuiste wijze omtrent het vredeswerk zouden in en voorlichten. Doch uit haar tot dusver ondervonden sympathieke belangstelling en medeleven, meenden we te mogen afleiden dat zij wel met ons van meening en inzicht was dat we, tot het vinden van een deugdelijke op lossing, in de goede richting koers hadden gezet. Welnu, wanneer zulks het geval zou zijn, ware het dan niet te verwachten geweest dat onze prov Perscommi-s e met klem van re denen haar Hoofdbestuur lot activiteit had den pogen te bewegen in die richting? Moet zij ons dan nu, na zooveel maanden arbeid nog komen schrijven dat die aangele genheid door het H. B. beoordeeld moet worden? Kom-vrienden, juist in dezen tijd waar al les zoo zich aan ons opdringt om zoo snel mogelijk te geraken tot het kunnen beëindi gen van noodeloos bloedvergieten. Vanwaar toch dat talmen? Gij, die overigens zoo po sitief en welbewust zich stelt op een nog veel ingrijpender practischer levenshou i r, n.l. die van het anti-militairisme. Zijn we nu misschien wat duidelijker voor U geweest? En wilt ge de nevel die ons thans aangaande Uw houding nog voor de oógeu schemert eens pogen te doen verdwijnen? We zijn zeer belangstellend. REDACTIE Met de Feestdagen, Weef stoelkousen dragen. Dameskousen, School-en Kin-i derkousen, alle maten, del nieuwste modetinten ook ine zwart, in wol, Wol met zij'.J Fill d'Coss met zijde, motvrijl duurzaam en toch goedkoop! Bandages, Camelia het idea-J le maandverband, Gordels, Maandverband etc. etc. spe ciaal gesorteerd. Langeviele 3—5 Middelburg Extra hoge goudkoers Weest I voorzichtig met opkopers aan uw deur, laat eerst door ons taxeren. Wij betalen voor oud goud de door de deva luatie sterk verhoogde goud- prijs. VULLING Noordstraat 28 Vlissingen H. H. TUINDERS [Transportwagens met Iucht- I banden, geschikt voor ver voer van 10 a 12 eenruiters, 10 a 15 Groentekisten enz. Lagen prijs. Model te zien I bij den vertegenwoordiger Inkoop van GOUDEN TIEN TJES tegen extra hoge prij zen. Inkoop van oud ZILVER VULLING, Noordstraat 28, Vlissingen Programma's van de feeste-l lijkheden vanaf Dinsdag <i I 10 cent verkrijgbaar bij den Heer I. A. de Moor, Te Koop: Jonge Herdershon den rasecht. EPPINGS Lombardstr. 13, Middelburg Wegens vergadering elders is het kantoor 5 Januari des v.m. gesloten. Kleed Uw Baby warm, kleed ze in „De Weefstoel" Nergens voordeeliger Het adres voor Uw Luier-1 mand uitzetten als: Wiegen, Luiermandjes, Baby-Comino- des, Ledikantjes, Luiers,kor-l torn alles voor Moeder eni Kind vindt U tegen lage prij-1 zen in Langeviele 3—5 Middelburg Vruchtboomen. Francke, Duinweg, Oostkapp Gebrand koperen petroleum- lamp. Jac. de Korte, Melisk. Kali va ars op rekening. R. Boogaard, Meliskerke. Kalivaars. Dielerran, Kruisweg, Veere. Schaap en 2 ganzen. D. Stroo, Biggekerke. Stierkalf. B 26, Domburg. Zeeuwsche blauwe pootaard- appe'en, klasse B, maat 30-40 Js. Lampert, Biggekerke. Jongensschoenen, 10 jaar. J. de Lange, Oostkapelle. Wijnpeën. J. Meijers, Gapinge. Vet stierkalf. W. Kluijfhout Jz. Koudekerk©, Dishoeck. Mooie biggen. Job Dekker Cz., Biggekerke. Gekalfde vaars, stierkalf. J. Kodde, Biggekerke. Geschilderd boógkabinet. C. Sturm, Biggekerke. Mangels, Koolrapen, Vee voer, Bruineboonstroo W. de Voogd, Domburg Hondje, rattenvanger. A 19, Meliskerke. Beste Kalfkoeien aan de rek. Jonge Rattenvanger K. Huijsman, St. Laurens ICalfvaarzen aan de rek. „Elzenoord" Vrouwe ol 'er Poeljen, Paar Schoenen Bode Ketterij, Arnemuj len Vaars en Stierkalf J. A. Vos, Gapinge Stierkalf J. van Keulen, Gapinge Vaarskalf. J. van den Bosse Gapinge 2 zwarr vette S ierkalveren Wed. W. Kluijfhout Koudek. Goed Stierkalf S. Wondergem, Oostkapelle Achtweeksche Biggen H. Maljaars, Vrouwepolder Stierkalf ruil Vaarskalf A. Maljaars 131 Aagtekerke Vaarskalf ruil Stierkalf S. de Visser, Domburg Vosbles Hengst en Merrie veulen. Gebr. Verhage, Aagtekerke Uien per K.G., 1000 bos handwerk, tarwestroo. Jan Koppcjan, St. Janskerke Een koe, keur uit, rekening 16 en 21 Januari No. 203, Boudewijnskerke. Stierkalf. A. Rooze, Zoutelande. 700 K.G. platte boonen. P. v. Sluis, 122, Zoutelande Of in ruil 3 kalfvaarzen op rekening. C 78, Westkapelle. 500 Kilo platte boonen. Joh. Koppejan, Ritlhem. Mooie petroleumlamp. A. Jobs Duinweg, Oostkapp Mooie Duitsche Herder. J. Riemens, Boschzichtj Oostkapelle. Vet kalf. Jac. Riemens, Noord weg, Serooskerke. Groote benzinelamp en gas stel, als nieuw. Vrijburgstraat 13, West-Soub Stierkalf. M. Francke. „.Ruimzicht", Buttinge. Bigggen. Boone, Ritthem. Staken voor afrastering, ou de dakpannen, handgedor- schen tarwestroo. Bode Janse, Westkapelle. Schuurtje, geschikt voor verplaatsing. W. Goedhart, N. Vliss.wcg, E 127. Vlaggenstok. Sjoelbak, krui- wagen. G. Geschjere, Zo titel Pathéfoon met platen. P. Re^ nier se, Groenteboer, Koudekerk©. Rouwklokken. Brieven met prijs aan S. Wijkhuijs, Valke- nisse. Melkwijk te Vlissingen, om zet 60 k 80 L. per dag. Brieven no. 1871. Bur. Zeeuwsch Nieuwsblad. Witteboonstroo, erwtenstroo of kanthooi. J. Minderhoud Chrz., Domburg. Wagenaarsboonen. A. Klap, Viasmarkt 12, Middelburg. ó-persooüs Auto, Telefoon 10, Gebrs. v. d, Heijden, Koudekerke. Wegens huwelijk: Kaders- zaak. Adres: Bur. Zeeuwsch Nieuwsblad Slijpgelegenheid. A. de Bree A 224. Serooskerke. Gelegenheid tot spekrooken. D. Coppoolse, Serooskerke. Dagjongen. P. Wjsse, Welzinge. Wekelijks afnemer voor kip-* en Eendeieren. H. Brasser, Breewegj, Koudekerke Voor Uw Orgel J. A. Roth, Heerenstr. H 150, Middelburg Verloren belasting.Taatje, ge merkt P. Janse nó. 173, \an Aagtekerke naar Meliskerke. Musterdhout voor het wegha len. Parklaan 6, W.-Souburg. Ram ter dekking. M. Riemens, Meliskerke. Of in ruil vaarskalf. P. Dekker, Meliskerke. Verloren belasting laatje tus- schen Me is- en B'g;ekerke Jan Boogaard, Meliskerke.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 3