NIEUWJAAR. ABDIJSIROOP waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad De Vorstelijke Bruiloft. 42e Jaargang DONDERDAG 31 DECEMBER 1936 No 53 Dit nummer bestaat uit 8 pagina' Zeeland leeft volop mee I Uren, dagen, maanden, jaren, Vliegen als een schaduw heen Kwaliteit aan de spits I M. VAN VESSE Uw kind zal morgen niet meer hoesten AKKER's verstèrkte eeuwseh 71 ieuwsblad UITGAVE: N.V. .ZEEUWSCHE UITG. MIJ. BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: St. Jacobstr. 31, Tel. 370, Noordstr. 44, Tel. 130 Vlissingen, Noordstraat 46, Tel. 236, Middelburg. 25 AGENTSCHAPPEN ADVERTENTIËN 20 ct. p. r. INGEZ. MED. 40 ct CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mmd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur Wij Nederlanders vieren ditmaal onder zeer bijzondere omstandigheden het Nieuw jaarsfeest. Prinses Juliana is Holland's Bruid. Enke le dagen voor Kerstmis is Haar huwelijk met Prins Bernhard officieel aangekondigd en tot en met Donderdag is Zij de Bruid. Ons volk, dat zich in deze tijden van politie ke en economische spanningen sterker dan voorheen één voelt met zijn Vorstenhuis, heeft zich opgemaakt om deze blijde gebeur tenis op luisterrijke wijze te vieren. De Re sidentie is ook naar het uiterlijk de bruids- stad geworden; stralen en huizen zijn vroo- lijk versierd met groen en wapens en vlag gen en 's avonds is de stad fee-lelijk en op schitterende wijze verlicht. Geen enkele stad en geen enkel dorp in Nederland wil ach terblijven en zeker niet de provintie Zee land niet, waar het hart steeds trouw voor Oranje heeft geklopt. Overal siert het groen de stralen, overal wapperen de vlaggen. Er is feest in Nederland. Uit alle oorden van Nederland en zijn ko loniën stroomen de geschenken en de ge- lukwenschen naar het Vorstelijke Paar. Ne derland heeft er behoef.e aan, ook op deze wijze uiting te geven aan zijn gevoelens van aanhankelijkheid en trouw jegens het Huis van Oranje, dat der eeuwen door zich zoo zeer met het volk verknocht heeft gevoeld en dat in die lange rij van jaren zoo veel voor Land en Volk heeft gedaan. Nederland gebruikt deze gelegenheid graag om te doen blijken van zijn liefde, en trouw aan Konin gin Wilhelmina en Haar Dochter niet al leen, maar tevens om te demonstreeren, hoe zeer de toekomstige Gemaal der Kroonprin ses de sympathie van het volk reeds heeft veroverd. Ook Zeeland voegt eerbiedig zijn geluk- •wenschen bij de zeer vele, welke het Vorste lijke Paar in deze dagen ontvangt Bij de dui zenden, die straks in Den Iiaag getuigen zul len zijn van het vorstelijke huwelijk zal het al-oude Zeeuwsche cosluum niet ontbre ken. Ook de Zeeuwen zullen in massa op trekken naar de bruidsstad. Moge het Huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard onder Gods Zegen een recht gelukkig huwelijk worden. Het is weer Nieuwjaarsdag. Het jaar 1937 dat thans vóór ons ligt, is nog maar enkele uren oud. Nog slechts kort geleden heeft de klok, die zich niet stoort aan de mijlpa len in het menschelijke leven, op de grens van het oude en nieuwe jaar haar twaalf slagen doen hooren. Zij deed dat zooals zij het altijd: deed en zooals zij het morgen en overmorgen weer zal doen. De lijd is steeds aan zichzelf gelijk. Voor ons heeft die twaalf-uur-slag in den nacht van 31 December op 1 Januari een bijzondere beteekemis. Wij luisterden er naar, wij telden in gedachten de slagen mee en hoorden den wiekslag van den voortspoeden- den tijd. Het oude jaar nam afscheid het nieuwe kondigde zicli aan. Bij het passeeren van dien grens staan wij even stil eh werpen den blik achter ons. Hoeveel lief en leed waren in den afgeloo- pen jaarkring samengepakt. Wat kan er in het leven van den mensch, die zich al te zelden de onherroepelijkheid van den voortij lenden tijd realiseert, in één jaar tijds toch heel veel gebeuren. een crisisjaar - of beter gezegd: een mager jaar, want naarmate de in 1929 ingetreden economische inzinking een grooter aantal jaren gaat bestrijken, komt men er méér toe zich af te vragen, of het nog wel juist is. te spreken van een crisisjaar. Het „woord crisis'' veronderstelt iels anders, het beeldt een hoogtepunt van spanning uit en kan dus naar zijn raad slechts een korte spanne tijds omvatten. Een hoogtepunt kan moeilijk ze ven jaar duren. Ook in economisch opzicht wordt het steeds moeilijker, de gedachte aan een crisis vast te houden. Er zijn diepgaande veranderingen gekomen in de verhoudingen tusschen de volken; nog steeds voltrekken zich wijzigingen in de economische structuur De crisis moge een breede rug hebben is het wel juist, die vergroeiingen hij haar toch al zwaren last te schuiven? •—o Er waren in 1936 onmiskenbare teekenen van een wederopleving in handel, en indus trie. Amerika is hierbij voorgegaan en tal van landen ia andere werelddeelen volgen. In hoeverre overigens die wederopleving dient te worden toegeschreven aan de ste vige injecties met oorlogspsychose, welke de menschheid zichzelf heeft toegediend, zullen we maar in 't midden laten. Men kan er intusschen zeker van zijn, dat de hausse in de vraag naar krijgsmateriaal (en dat be teekent wat in onzen tijd van tech- nisch-vernuft) een flinke por.ie van de nieu we bedrijvigheid op haar geweten heeft. Ook in Nederland hebben industrie en handel het in 1936 niet zóó slecht gehad als in voorgaande jaren; onze opleving heeft nog geen geweldige afmetingen, maar het feit, dat er weer vooruitgang is kan den bur ger aan hart onder den riem steken. En in Zeeland? Wat heelt het afgeloopen jaar niet al aan lief en leed gebracht? Als men zoo de gedachten eens laat gaan dan trekt een bonte stoet van feiten aan helt geestesoog voorbij. Die allen op te sommen is niet te doen; laat ons de allervoornaam ste aanstippen: Economisch bezien bleef de toestand van gedruktheid in Middelburg vrijwel stationair. Eind October kwam de Meelfabriek na ruim 2 jarige stilstand gelukkig weer in bedrijf. In Vlissingen hoorde men dagelijksch in toenemende mate het sinds kort weer op gang gebrachte lied van den arbeid luider klinken. Een verheugend verschijnsel waar bij nog als voldoening geldt dal er ook in den loop van het jaar nog enkele orders mochten worden bijgeboekt. Toch moet worden opgemerkt dat hoe wel elk sprankje opleving dankbaar wordt genoteerd, de gewijzigde werkmethoden en arbeidsverdeling voor de Vlissingsche en Walchersche samenleving minder voordee- len afwierpen dan voorheen het geval pleeg de te zijn. Niettemin blijven we vertrouwen op een toename van het aantal orders opdat daar door de mogelijkheid van direct voordeel zal worden vergroot. Voor Vlissingen zouden die voordeelen nog grooter worden indien zij ruimer woongele genheid zou kunnen bieden aan de honder den forensen die thans wel in die Gemeen te hun brood verdienen, doch door het ge noemde tekort gedwongen zijn hun tenten buiten die stadsgrenzen op te slaan. Tot de belangrijke economische steunpi laren behoorde dit jaar ook de belangrijke hoeveelheid arbeid die in en om het Ha vencomplex plaats vond. Kolen en Oliebunkerstation waren dit jaar van groot belang voor ve:e werkgrage ban den. Doch ook het overig havenbedrijf verrich te veel en nuttig werk, vooral in de dagen van de Antwerpsche staking waren er vaak handen tekort. De ontwikkeling van de havenexploitatie geeft terecht iedere ingezetene van ons ei land reden om trotsch op te zijn. Ook op het gebied van Land- en Tuin bouw was er, de omstandigheden in acht genomen, dit jaar reden om tevreden te zijn. De Z. L. M. koos dit jaar van 16 tot 17 Ju ni de Middelburgsche gastvrijheid om haar jaaroverzicht en congres af te handelen. Minder reden tot voldoening schonk de uitkomst van het touristenbezoek. Dit was dit jaar zeker aanmerkelijk minder in op brengst dan vorige jaren, zoo ook het aan tal gehouden congressen en jaarvergaderin gen. De prov. Zeeuwsche V. V. V. ontwikkelde een gunstige activiteit. De Vlissingsche V. V. V. gaf tot geen bij zondere opmerkingen in gunstige zin aan leiding, het bleef bij wat praten en schrij ven, angstvallig bewaarde zij haar eng-ge- meenle'ïjke zelfstandigheid. We vreezen dat daar straks alleen 2 of 3 vastgevroren be stuursleden overblijven, vrijwel zonder le den. Weinig bemoedigend, inderdaad, doch niet zonder reden. Dank zij de energieke doorzetting werd op 30 April als vreemdelingen attractie de nieu we Pier officieel geopend. Duizenden bezoe kers hebben in den loop der zomer aan de ze strand-promenade een kennismakings vi site gebracht. Later in het seizoen bewees deze Pier -- als al haar andere zusters aan de ver wachtingen te voldoen, n.l. zeer onaange- j naam trof de Pierreputatie als „laster-allee" de gemoederen van onze overigens zoo rus tig levende bevolking. Een andere gebeurtenis, die echter onop gemerkt overeenkomstig de wens cl der j Ook in 1937 blijven wij de fijnste Vleeschwaren, lekkerste Kaas en meest gewilde Comestibles leveren tegen de bekende voordeelige prijzen St. Jaeobsstr. 31 Tel. 367 Vlissingen Bij de wisseling des jaars wen- schen wij onze cliënten en bekenden een gelukkig en voorspoedig 1937 toe. Onder dankzegging voor het genoten vertrouwen, bevelen wij ons bij voort- duur bij U aan. Directie passeerde was het 50 jarig be staan van Grand Hotel Britannia. Al werd er dan niet gespeecht, gefuifd en gejubeld, toch is dat jub.leum met'voldoening her dacht, omdat dit centrum van het touris- tenverkeer, zich dank zij de zorgvolle lei ding in een groote vitaliteit en reputatie ver heugt. Dat Walcheren nog geen wintertouris- tenoord is, bewees ook de K. L. M. te be grijpen die haar win tere ienst tot Vlissingen in een winterslaap deed ondergaan. Uit de tourislenhidorie van dit jaar grij pen we nog op 30 Juli j.l. het afscheid en vertrek van Kapitein J. Kuiler, als gezagvoer der bij' de S. M. Zeeland. Met hem, die ruim 12.000 reizen met onze Zeelandstoomers maakte, ging heen één van de direct leidende steunpilaren van on ze Kon. Postvaart Mij. Kapitein Kuiler was één van die gezagvoerders die met een re gelmaat de dienst uitvoerde, naar aankomst en vertrek der mailbooten, zoodat men zijn horloge daarop gelijk kon zetten. .Zijn afscheid van den zoutwaterkant moge hier dan ook met erkentelijkheid worden ge memoreerd. Een ander zoutwater gebeuren dit jaar beteekende op sportgebied de zoo geslaagde i t in tionale Scheidebekerzwemwedstrijd, die op 18 Juni plaats vond. Als bijzonderheid voor de wedstrijd 1936 goldt dat de afstand dit jaar door alle imilatie-visschen binnen recordtijd werd afgelegd. Nu we toch in de gebeurtenissen terug: blikken mag daarbij zeker niet ontbreken de hartelijke huldigings begroeting die op 31 Januari 1936 aan Evangeline Booth, de we reld opperbevelhehster van het Leger des Heils op het Vlissingsche station ten deel viel. Deze waardige hoogbejaarde dochter van de zeer gerespecteerde stichter van het Le ger des Heils, Bramwell Booth, heeft van hieruit ondervonden welk een groote plaats de leger-arbeid in de harten ook van ons volk is gaan innemen. (Zie vervolg pagina 2.) als U het vandaag nog de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop geeft, want daardoor zullen de afmattende hoestbuien tot staan komen en de benauwende slijm loskomen. Akker's Abdijsiroop, thans nog versterkt en nog Seneeskrachtiger gemaakt, door toevoeging van e hoest-bedwingende stof codeïne, werkt als een balsem op de borst, keel en longen. Ze bevat een 20-tal kruiden, zooals de Aconiet en de Dro- sera, die ook door de geneeskundigen thans worden beschouwd als de heilzaamste stoffen ter bestrijding van de ademhalings-stoornissen. Elke lepel Abdijsiroop werkt verrassend snel op de ademhalings-organen, lost de slijm op, stopt den hoest, neemt de benauwdheid weg en ge neest de rauwe ontstoken plekken der slijmvliezen. „'8 Werelds béste Hoest-siroop", zoo noemt men: Verlaagde prijzen: 75 ct., f 1.25, f 2.- f 3.50 p. flacon.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1