(joor de broom HONIG's BOUILLONBLOKJES 6 voor 10et. Van allesen nog wat Die NACHT-HOEST zal ophouden! akker'S Abdijsiroop ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN DONDERDAG 24 DECEMBER 1936. No. 52. DE GULDEN MIDDENWEG. Een zeer1 betrouwbaar en alleszins geloof waardig man. heeft ons het volgende staal tje van Indische goochelkunst verteld: Het gebeurde in de tooneelzaal van de sociëteit te Koeta Radja. In het midden van de zaal vertoonde een groep Engelsch Indiërs zijn kunsten en wij zalen er in een kring omheen. Op de planken vloer (waar in geen luik aanwezig was) werd een mand je gezet met openstaand deksel. Het was naar schatting 3 decirpeter hoog en het grondvlak had een doorsnee van hoogstens 5 decimeter. Een jonge, doch volwassen vrouw werd een soort vischnet over het hoofd getrokken lot de voeten, terwijl een stevig touw meerdere malen van onder tot boven stijf werd vastgebonden, zooals men dit doet om een stevig lang pak. De vrouw werd opgepakt en in het mandje geplaatst, nadat vooraf door stevig stampen in de mand de aanwezigheid van den vloer er onder was aangeduid. Over de in de mand staande figuur werd een groote doek gehan gen. Onder fluitspel en bezweringen van den leider der vertooningen zagen wij nu de figuur langzaam ineenzinken totdat de doek rustte op den bovenkant van de mand. Toen het doek werd weggetrokken was de vrouw weg en de mand dicht. We zagen vervolgens het deksel telkens wat oplichten en het net naar buiten werken. Toen dit geheel buiten de mand was licht te de vertooner het deksel op en stampte wederom in de mand om aan te toonen, dat zij leeg was en de vloer (eronder nog bestond. Met een zwaard stak hij daarop meerdere malen in diagonale richting door de zijwand om aan te toonen dat, zich ook daar niets kon bevinden. Volgens algemeen oordeel der aanwezigen was het trouwens onmogelijk een menschenlichaam, hoe le nig dan ook, zoo klein op te rollen, dat het in het mandje kon. De mand was leeg, daarvan waren we allen overtuigd. Maar waar was dan die vrouw gebleven? Het doek ging er weer overheen, het fluitspel en de bezweringen werden herhaald en langzaam verrees de gedaante weer en toen ten slotte het doek weer werd verwijderd stond ze daar weer met de voeten ün de jnand. De geheele handeling was verklaarbaar in dien er een luik onder de mand |in den vloer ware geweest, maar we wisten ze ker dat dit niet het geval was. 'Zooals ge zegd, niemand der aanwezigen kon er een verklaring van geven en ik heb ook inooit iemand ontmoet die het heeft kunnen uil- leggen. (Indien de toepassing van trucs in dit ge- )val, door de voorzorgen der aanwezigen en hunne onmiddellijke nabijheid zij zalen in een kring om het mandje heen hui.en- gesloten kan worden geacht, moet naar ontzie meening worden gedacht aan een massa-suggestie, een algemeene hypnose, door den vertooner aan alle aanwezigen opgelegd. Het is bekend, dat de Engelsch- Indiërs, het in die kunst zeer ver gebracht hebben. Als iemand een andere verklaring weet mag hij het zeggen. Redactie Z. N.) o Nadat het zonlicht de luchtlagen door boord heeft tot op de aarde bezit het nog kracht genoeg om op eenige honderden meters onder water van zijn kracht te ge tuigen. Zelfs op een diepte van 485 Meter bemerkt men hij bijzonder helder weer nog licht. In de noordelijke zeeën is hel zon licht reeds op 50 meter zoo verminderd, dat het hoogstens de sterkte van maan licht heeft, terwijl in den Indischen Oce aan op dezelfde diepte de zeeplanten nog duidelijk te onderscheiden zijn. Op 100 meter diepte is het licht in de noordelijke wateren nog slechts een zwak schijnsel, terwijl op 200 meter diepte stikdonkere nacht heerschL —O-—* Nauwelijks hebt Ge U Ier ruste begeven, of die kwellende nachthoest begint weer i Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akker's Abdijsiroop, welke dooreen nieuwe toevoeging van Apotheker Dumont thans nóg sneller en nóg krachtiger werkt. Begin vandaag nog en vannacht reeds zult Ge rustig kunnen slapen door de bekende het beproefde hoest-geneesmiddel I Verlóógde prijzen f 0.75, f 1.25, f 2.- per flacon. Een of ander wijsgeerig man (ja heusch, mannen kunnen ook wel eens wat goeds zeggen) heeft eens verkondigd, dal alle dingen waar men het woordje „te" voor kan zetten, niet deugen. Die meneer heeft volkomen gelijk gehad in zijn helder oogen- blik; alleen heeft hij vergeten er bij de ver tellen, dat er twee uitzonderingen op dien regel zijn, n.l. tehuis en tevreden. Al het andere deugt niet: te vlijtig, te zuinig, te netjes, te lui, te spraakzaam te vrooiijk, te somber enz., zijn even zoovele ondeugden. Men moet bij alle dingen die men doe. er ernstig naar streven niet in uitersten te ver vallen, doch het midden van den gulden middenweg te bewandelen. Nu is dat veel gemakkelijker gezegd, dan in de practijk ge daan. Maar juist omda. hel beoefenen van deze deugden zoo moeilijk is moeten wij met alle ernst probeeren haar zooveel mo gelijk te betrachten. In het bijzonder moeien wij, vrouwen, van wie ten opzichte van onze kinderen in alle zaken een opvoedende leiding behoort uit te gaan, vooral in het gezin dien mid denweg als de juiste kiezen. In een leuk artikeltje heeft Anna Polak tien geboden voor de huisvrouw opge somd, waarin naast andere deugden ook de meergenoemde als de goede wordt aanbevo len. Die tien geboden zeggen: 1. Gij zult meesteresse over Uw huis houden zijn, niet de slavin er van. 2. Gij zult in Uw gezin den menschen voorrang geven boven de dingen. 3. Gij zult niet zuchten bij Uw arbeid ook al valt hij U zwaar. 4. Gij zult in Uw omgeving, naast orde en regelmaat, ook vroolijkheid aankweeken. 5. Gij zult tijd zoeken en vinden om van Uwen arbeid te rusten: iedere dag, iedere week, ieder jaar. 6. Gij zult een vaslen gang hebben, maar indien de omstandigheden er toe leiden zon der aarzelen en zonder leedwezen daarvan afwijken. 7. Gij zult Uw huishouden op rolletjes laten loopen, doch zonder geraas. 8. Gij zult Uw opgroeiende dochters niet ten koste van haar leertijd of speeltijd tot Uw hulp gebruiken. 9. Gij zult Uw opgroeiende zoons in ge lijke mate als Uw opgroeiende dochters kleine, huishoudelijke plichten opleggen. vier eeuwen lang met een volk is verbon den, heeft tot in den diepsten bodem wor tel geschoten. Er zijn perioden ge wees', dat er geen Oranje aan het hoofd stond van ons land, maar immer weer is het volk zeif teruggekeerd naar het vorstenhuis. Het bezit wordt dan weer het bezit van alle dagen, het wordt iets vanze'fs. rekends en voor deze dingen loopt de Nederlander niet direct merkbaar warm. Het land w rdt welvarend en welvaart is een gevaarlijke ge zellin: de geestrijke waarden worden door de stoffelijke begeerten bedreigd. Het hoo- ge idiëele goed van de eenheid des volks in Oranje kwijnt weg, het volk vergeet zijn land en daarmede zijn Vorst en zijn eigen belang. De eeuwen door ziet men de zwak heid van het menschelijk streven. Totdat de bezinning komt, plotseling en als door de harde noodzakelijkheid gedreven. Want het volk lijdt. Het volk is in nood, ziet ein delijk in, dat het iets kostbaars heeft ver geten mee te nemen, op den weg door het leven: de verbondenheid met elkaar in één persoon, in het symbool der nationale groot heid en eenheid: in Oranje. Hoe is het gegaan in de jaren na den oorlog? Aan het hoofd van het Neclerland- sche volk stond een Koning'n, de draagster der aloude Oranjerechten Wij dachten, dal het ons goed ging, wij verbeeldden ons, dat de wereld en daarmede Nederland een toekomst tegemoet ging, welke ongeëvenaard zou zijn in de gesch.edeuis, een toekomst van welvaart, rijkdom en vreugde; schijn welvaart, schijn-rijkdom en schijn-vreugde. In diepste wezen was het begin van de bit terste armoede en meest matelooze ell aide. Wij vergaten onze verbondenheid van ons eigen belang met het belang der gemeen schap. Wij vielen uiteen in kleine, indivti- duecle werelden met nauwe, benepen kring loopjes om het eigen ik. Wij vielen uileen in kleine groepen, en maakten alle banden welke de geestelijke géschiedenis van het volk gesmeed had, los en geraakten op het hellend vlak der verwarring. Nederland verloor Oranje uit het oog. Het wist, dat het Vorstenhuis aan het hoofd stond en het was trouw uit traditie, liet Nederlandsche flegma geloofde het wel. 10. Gij zult U te allen lij !e bewust zijn van Uw verantwoordelijkheid jegens allen die in Uw huishoudbedrijf met en onder U werken. Welke geleerde dame of heer stelt nu eens de tien geboden voor de huisgenooien op? Ik geloof zeker, dat dat ook wel nuttig is. ONS KOOKBOEK Een lezeres vroeg ons het recept voor „drie in de pan Hier is het: 200 G. bloem; 200 G. Boekweitmeel; 6 d.L. melk, 1 a 2 eieren, 30 G. Gist, Va lepel zout, 2C0 G. Kren ten en Rozijnen, plm. 100 G. Reuzel of reu zel en boter. Bereiding: Van het meel met de lauwe melk, de aangemengde gist en de eieren een dik beslag maken. Dit minstens een half uur laten rijzen, dan de schoongemaakte en gedroogde krenten en rozijnen toevoe gen, weer ongeveer 20 minuten la en ryzen, dan van het beslag met reuzei of boter i kleine koekjes bakken in de koekepan op niet te heet vuur. DECEMBER zon Op Onder Zateraag 26 Dec. 8.11 3.49 Zondag 27 8.12 3.50 Maandag 28 8.12 3.51 Dinsdag 29 8.12 3.52 Woensdag 30 8.12 3.53 Donderdag 31 8.12 3.54 Vrijdag 1 Jan. 8.13 3.55 Hoogwater te Vlissingen op: Zaterdag 26Dec.v.m. 11.23 n.m. 11.58 Zondag 27 12.18 12.— Maandag 28 12.47 1.07 Dinsdag 29 1.34 M 1.57 Woensdag 30 2.22 2.44 Donderdag 31 3.05 ft 3.32 Vrijdag 1 Jan.,, 4.11 f 4.24 WIELRIJDERS, LICHT OP: Zaterdag 26Dec. te 4.19 uur Zondag 27 te 4 20 Maandag 28 te 4.21 Dinsdag 29 te 4.22 Woensd. 30 te 4.23 ti Donderd. 31 te 4.24 tt Vrijdag 1 Jan. te 4.25 Apotheken geopend te Vlissingen Vrijdag le Kerstdag: ENGERING, Nieuwstraat. Zaterdag 2e Kersdag: ENGERING, Nieuwstraat. Zondag is geopend OCKENBURG, Walstraat. Toen evenwel de klap der werkelijkheid: de economische ontreddering. Er kwamen dagen, maanden, neen, jaren, dat hei nart ineenkromp onder de harde noodzakelijk heid der zelfbeperking, van den honger, \an de grootste materieele en geestelijke ei- lende. Nederland begon nu te beseffen, dat het in een impasse was geraakt, waaruit liet moeilijk zou los kunnen komen. En weer werd de geschiedenis herhaald, de geschie denis van het Rampjaar. Nederland zocht steun en hulp bij Oranje. En Oranje reik e de hand en meer dan dat: het werd een doel van het volk voor het volk. De nooden der Nederlanders waren de nooden der Oranjes; land, volk en Koningin werden weer één geheel. Het is een ondefinieerbaar, hoe deze ver binding wederom tot stand is gekomen. Het was het leven zelf, dat de mysterieuze en onnaspeurbare wegen centraliseerde, ge stuwd door den warmen har eklop van ons vorstenhuis; want dit is wel een van de redenen van de hervonden saamhoorigheid; het volledig meeleven van onze Koningin en haar gezin. Wie herinnert zich niet den Kerstgroet die H.M. in 1932 bracht aan haar volk en waarin H. M. sprak van haar medeleven met hen, die in bitteren nood verkeerden? Men w^et, hoe zorgvuldig Prinses Juliana is opgevoed, en hoezeer zij de voetstappen van haar moeder voigt. Het is daarom niet te verwonderen, dat juist Prinses Juliana het is geweest, die het prachtig initiatief nam tot het oprichten van een Nationaal Crisiscomi.é. Het klinkt nuchter en offi; i- eel als men spreekt van een eere presiden te van het N. G. C. maar achter deze woor den liggen een opofferingszin en een acti viteit, welke de directe uitwerki g zijn van een sterken wil niet alleen, maar van een hart, dat de schoonste vrouwelijke eigen schappen bezit: de zorg voor hel groot gezin Nederlanders en het medevoelea m t de noodlijdenden. (Slot volöt dig, om in de wereld te boek 1e staan als een geweldig sportief mensch. Een stel goe de spieren, uithoudingsvermogen en een goeden wil zijn gaven, welke het bereiken van zoon ideaal vergemakkelijken. Men kent de capaciteiten der Noorsche prinsen op het gebied der wateren, die van koning Gustaaf van Zweden bij de tennis- en die van den Engelschen Koning bij de paarden sport. En zij allen zijn door het ges a. ig en geconcentreerd oefenen van hun sport uit blinkers geworden. En daardoor zijn zij ge stegen in het aanzien van de menschen, ge stegen op den trap van de menschelijke achting. Prinses Juliana staat bekend als een enthousiast sport-beoefenaarster. Eiken winter ziet men haar tusschen het publiek door zwieren, wanneer de Haagsche IJsclub haar poorten geopend beeft. Ook de ski- sport heeft zij in de laatste jaren in het buitenland druk beoefend, en vooral aan haar skitochten gedurende haar laatsle ver blijf in Zwitserland zal H. K. H. wel een heel prettige herinnering bewaren, want juist bij de wintersport heeft zij immers fcrins Bernhard ontmoet. Zij heeft zich pp het tennisveld getraind onder leiding van den bekenden speler Scheurleer en ook onder Timmer. Prinses Juliana heeft een betere back-hand dan fo- re-hand, en wie met tennissen op de hoogte is, weet, wat dit zeggen wil. Prinses Juliana is evenwel ook, en dat zullen weinigen we ten, een beoefenaarster van de watersport, en het zijn eenigen bevoorrechten geweest, die eenige jaren geleden de Prinses met hare Moeder in een bootje hebben zien varen achter het Huis ten Bosch te Den Haag, en hoe zij beiden op een zeker mo ment in de moader vastraakten, maar met eenige forsche slagen weer in vrij water kwamen Prinses Juliana fietst natuurlijk ook welke Nederlander fietst er niet? Het ls vanzelfsprekend geen dag.lijksc e bezigheid maar toch ziet men haar bijwijlen soms met hare Moeder, een fietstocht maken in de omgeving van Deu llaag, waarbij Moeder en Dochter vaak doorrijden lot in de binnen stad. Dit is wel een zeer -zeldzaam gebeu ren, maar het teekent toch den waren Ne- derlandschen aard, die den menschen in geeft bekwamer te zijn in het fietsen dan in het loopen. En kort geleden heeft men onze Prinses zelf samen met Prins Bern hard op het zoo snel populair gewórden voer tuig, den Tandem kunnen zien. Gedurende eenige jaren heeft er telkens een berichtje in de couranten geslaan, vol gens hetwelk de Prinses het voornemen had, wederom eenige weken te gaan kampceren op het Aardhuis Je Hoog-Soeren. Men hoor de dan over de uitvoering van dit plan niets, tot er opeens het bericht kwam, dat ide Prinses haar kampement had afgebroken. In het buitenland, waar men onbescheide ner is, zouden de foto-pagina's wekenlang snapshots hebben gegeven uit het kample ven van de hooge gaste onder den hlooten hemel. Bij ons gaat het stilzwijgend. Wij hebben respect voor het privé-leven van het Koninklijk Huis en dit is een van de mooiste gevoelens, welke wij ten opzichte van ons vorstenhuis kunnen gevoelen. Wij laten de Prinses tennissen, kampeeren, zwein men, fietsen, en schaatsen, zonder haar lastig te vallen, wetend, dat wij daardoor een Vorstin zullen krijgen, die haar volk om zijn eerbied en bescheidenheid liefheeft en die bemind wordt om haar eenvoudig en ongeknutseld leven, niet in het minst op het gebied der sport. PRINSES JULIANA'S SOCIAAL ME DELEVEN. De gemiddelde Nederlander schept zich zelf weinig gelegenheden om zijn diepst in nerlijk leven te uilen. Zijn liefde, aanuanke- lijkheid en trouw leven lal ent en er is m eer dan een gewone gelegenheid voor noodig om dit sluimerend leven op te wekken tot een bruisende manifestatie. Over het algemeen komt hij niet tot deze vitaliteit, doen blij 14 hij nuchter, kalm en onverstoorbaar, licht met een loom gebaar zijn hoed en juicht met een sigaret.enj eukje in zijn mond. De krater van zijn en.housiasme opent zich maar zelden, maar als hij zich opent is er ook reden toe. liet staat onomstootbaar vast: Nederland en Oranje zijn één en ondeelbaar, vormen tezamen een lichaam. Een dynastie, welke

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 7