H. K, H, Prinses Juliana Bij Haar a.s. huwelijk DE DWAASHEID VAN DEN OORLOG. De witste tanden, VOEDERBIETEN. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN DONDERDAG 24 DECEMBER 1936. No. 52. toestand van den overwinnaar is dan ech ter al weinig beter. De vredesvoorwaarden, eenzijdig opgelegd, bevatten de sporen van den haat en de vrees en veroorzaken !bij den overwonnen het onwrikbare besluit om in een volgenden oorlog zijn grieven te wre ken. Dat is oorlog in de twintigste eeuw. Bij het optreden van een politiemacht onder internationale autoriteit zou geen en kele van deze verschrikkelijke gevolgen zich voordoen. Natuurlijk moet hierbij uitgegaan worden van de gedachte, dat aan het instel len van een internationale organisatie zoo als wij beoogen werd verbonden een aan zienlijke beperking van de nationale be wapeningen, terwijl er een algemeene over eenkomst moet zijn tusschen de volken, dat iedere verdediging tegen agressie zal wor sen toevertrouwd aan de Internationale Politie, die voor dat doel uiteraard sterk genoeg dient te zijn. De internationale au toriteit, die deze macht hanteert, moet zoo danig zijn georganiseerd, dat zij niet behoeft te wachten op de toestemming van een of meer naties alvorens zij haar wapenmacht in actie brengt tegen een aanvaller. Als de ze macht op die manier moet optreden is niet Engeland of eenig ander land aan het oorlogvoeren, maar de internationale auto riteit. De wapenkracht van deze autoriteit moet groot genoeg zijn om in slaat te zijn, het wapengeweld van iedere natie of groep van landen, die tegen haar wil optreden, te onderdrukken. Het zal niet noodig zijn, pro paganda te voeren en het middel der mas sa-suggestie te hanteeren om de bevolking der belligerenten op te zweepen tot den staat van opwinding en razernij, noodig voor de krachtsinspanning en opoffering van een oorlog. Er is ook geen kwestie van het toe brengen van een onteerende nederlaag aan de partij, die zich verzet of van het voort zetten van den strijd totdat de tegenstander is vernietigd. De plicht der internationale politie zal beperkt zijn tot het beeindigen van het conflict, dat is uitgebroken of dreigt te ontstaan en tot het verdedi gen van het slachtoffer der agressie. De taak dezer politie is precies ge lijk aan die van de burgerlijke poli tie bij een verstoring van de open bare orde. Bij een burgerlijke ordeverstoring zweept de politie zichzelf ook niet op tot een hy sterische woede en gaat zij niet voort met schieten tot alle ordeverstoorders dood of gewond zijn; zij gaat evenmin him families bombardeeren en hun eigendommen plat branden. Dat doen gewapende machten in een oorlog maar, de politie niet Deze ge- Nu onze beminde Kroonprin ses dezer dagen in het huwe lijk zal treden, willen wij hierbij de geschiedenis van haar leven weergeven. Prinses Juliana's opvoeding en strenge tucht in haar leefwijze Prinses Juliana, die den romantischen aan leg van wijlen haren Vader heeft geërfd, houdt vooral van het muzikale drama. Zij treit het natuurlijk niet gelukkig, dat juist de muziek-dramatische kunst als speciiiek Nederlandsche kunst nog nimmer blijken van levensvatbaarheid heeft gegeven; over dit feit zijn natuurlijk heele verhandelingen te schrijven, met doorgronding van den psj'- chologischen oorzaak, voor ons zij het ge noeg, te zeggen, dat deze kunst ons niet „ligt". Wat wij op muziek-dramatisch gebied te genieten krijgen, is dan ook meestal van buitenlandschen oorsprong, al worden er den laatsten tijd ook pogingen in het werk gesteld om door een „Umwerlung aller Wor- ten" een Nederlandsche muziek-dramatiek in het leven te roepen. Prinses Juliana volgt deze pogingen met groote belangstelling, hetgeen zij nog niet lang geleden bewees door bijwoning van Pijper's „Halewijn".. Het is de Prinses natuurlijk niet vergund openlijk uit spraak te doen over de waarde, welke be paalde muzikale en litteraire vernieuwin gen volgens haar inzicht bezitten, maar het is wel zeker, dat haar critische aanleg haar een op de eischen van het „vak" gefun deerde opinie heeft gegeven. Het behoeft bij de bekendheid met haar romantisch sentiment, geen verwondering te wekken, dat de Prinses een bewonderaarster is van het opera-genie Richard Wagner. De uit voeringen der Wagner-vereeniging kunnen dan ook steevast op de aanwezigheid van de Prinses rekenen. De bezoekers der Symphonie-concerten van het Residentie-orkest vinden ook vaak da Prinses in bun midden, en voor bet o- bruikt slechts haar kracht om de vechten den te scheiden, de orde te herstellen en de delinquenten voor den rechter te bren gen. Zij doet dat zonder haat of woede en gebruikt iedere voorzorg om onschuldigen niet te treffen. De internationale polit e zal worden opgeleid tot een soortgelijke uitoefe ning van haar taak. De aanleidende oorzaak van het conflict laat haar volmaakt onver schillig; haar werk houdt op zoodra de verstoring is onderdrukt. Het is niet haar taak om straffen uit te deelen. Er is geen enkele vergelijking tusschen haar taak en het optreden van legers in een oorlog zoo als wij dezen kennen. Het gebeurde in 1918, ergens aan het Westelijk Front in Frankrijk. Zooals alle Amerikaansche soldaten toentertijd deden, was ook Walter Reed, toenmaals kapitein bij den vliegdienst der Vereenigde Si aten van Amerika, op zoek naar oorlogssouvenirs. Er gens tusschen verlaten loopgraven, op het door granaten omgeploegde land, vond hij een zakbijbel. Op de eerste pagina stond geschreven: „Johannes Meyer, Dordtmund Deutschland". De kapitein slak het bijbeltje in zijn zak. Een paar jaar later, toen de kapitein Reed al lang weer in „the good old States" terug was en bij gelegenheid eens rommelde in zijn koffer kwam het boekje hem weer in handen. De gedachte viel hem in, dat tie eigenaar als deze ten minste nog leefde het wel prettig zou vinden, de bijbel te rug te ontvangen. Hij stuurde het boekje naar den Amerikaanschen militairen at taché te Berlijn met verzoek te willen zor gen, dat Johannes Meijer of als deze was gestorven zijn erfgenamen zijn eigendom te rug kreeg. Maanden gingen voorhij. Op zekeren dag kwam er bij Walter Reed een brief uit Duitschland, waarin o.m. stond. „Door de vriendelijke bemiddeling van den militairen attaché van Uw regeering en de afdeeiing statis iek van het Duitsche ministerie van oorlog heb ik mijn bijbel te ruggekregen, die mijn moeder mij meegaf toen ik te velde trok. Ik dank U er zeer hartelijk voor. Het is nu al meer dan tien jaar geleden, dat ik het boek verloor en ik had nooit gedacht, deze laatste herinne ring aan mijn overleden moeder ooit terug te zullen zien". Wie een vriend zoekt zonder foulen blijft zonder vrienden. o— Kennis lijdt tot twijfel en voorzichtigheid; onkunde alleen twijfelt nooit. indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 et Doos 20 ct IVOROL Dat de verbouw van voederbieten, de laatste jaren snel is toegenomen, is wel overbekend. Van zelfsprekend is ook het verbruik van voederb etenzaad evenredig toe genomen, zoodat jaarlijks duizenden kilo's voederbieten zaad voor binnenlandsche be hoefte worden gebruikt. In verband hiermee is dan ook in ons land de sèlectie van dit zaaizaad ter hand genoemen; er worden dan ook in ons land verschillende rassen gekweekt. De voedsel opbrengst is in zeer sterke mate mede afhankelijk van de herkomst en de kwali teit van het gebruikte zaaizaad, zoodat het voor den landbouwer in alle opzichten loont, om slechts prima kwaliteit zaaizaad der al lerbeste rassen te gebruiken. Vooral waar bieten een kruisbestuivend gewas is, dat zeer gemakkelijk en snel te rugloopt, is het voor den verbouwer van het grootste belang het beste te zaaien wat te verkrijgen is. Het uitzaaien van nabouw bielenzaad of van eigen gewonnen bietenzaad, is en blijft een onnoodig risico. De oogst is af n ankelij k van verschillende factoren en eigenschap pen yan het ras. Wij noemen b.v. in de eers te plaats de totale opbrengst, gehalte aan 6uiker en droge stof houdbaarheid van de biet, gemakkelijke rooibaarheid, afwezigheid van schieters opbrengst zekerheid bij ver schillende bodem en klimaatomstandighe den enz. De meeste kans van slagen heeft men wanneer werkelijk prima zaad van vertrouwde selectie wordt gebruikt. In sommige gevallen wordt nog builen- landsch bietenzaad aangekocht, wat gezien de kwaliteit van ons eigen inlandsch pro duct, absoluut niet noodig is en daarom sterk afgekeurd dient te worden. Het is trouwens toch wel voldoende be kend dat in ons land select iebednjven van uitsluitend prima bietenzaad voorkomen. Wanneer wij ons beperken om b.v. één ras te noemen, dan is het wel 'bekend dat een ras als groenkraag Eureka, voor vrijwel alle gronden geschikt is, terwijl hiermee een regelmatig hoog droge stof en suikergehalte wordt verkregen. Er komt ook nog dit bij, dat vertrouwd zaad, van wetenschappelijk en practisch biepmoefde voederbieten zoo weinig kosten, in vergelijking met zijn opbrengst waarde, dat men werkelijk geen sprong in het duis- ELKEN OCHTEND VERSTIJFDE VINGERS Hulpbehoevend door rheumatische pijn. De heer R. G. S. schrijft ons: „Ik had rheu malische pijn in handen, knieën en voelen. Het was zoo erg, dat ik een slok moest gebruiken om te kunnen loopen, en 's ochtends bij hel opstaan waren mijn vin gers steeds verstijfd. Ik gebruikte tallooze pijnstillende middelen, maar het hielp niets. Totdat ik eens den raad opvolgde om Ivru» schen Salts te probeeren. Nadat één fla con gebruikt was toonde zich reeds aan« merkelijke verbetering; voordat ik de twee* de flacon ophad, was mijn rheumatische pijn volkomen verdwenen, en zij is gelukkig nooit meer teruggekomen. Dit kan ik U wel zeg gen, zoowel mijn vrouw als ik raden Kru- schen Salts direct aan, zoodra wij van ie mand. weten dat hij aan rheumatiek lijdt'*. Rheumatische pijnen en kwalen als spit, ischias jicht, ontstaan maar al te dikwijls door een te groote hoeveelheid urinezuur in het lichaam. Urinezuur een der afvalstof fen van het organisme moet uit het lichaam verwijderd worden door de afvoerorganen. De zes minerale zouten, waaruit Krusclien Salts is Samengesteld, bevorderen sterk en op geheel natuurlijke wijze de werking van deze organen, waardoor de gevaarlijke af valstoffen als urinezuur e.d., zacht en vol komen uit het lichaam worden verwijderd, zoodat de oorzaak van de rheumatische pijnen wordt opgeheven. Het bloed wordt gezuiverd en de pijnen zullen afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. Hierdoor zal ook Uw geheele gezondheidstoestand ver beteren. Uw levenslust, weerstand en ener gie keeren terug, zooals in Uw beste jaren. Kruscben Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.40. f 0.75 -en f 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het eti ket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Maat schappij, Amsterdam voorkomt. ter behoeft te doen door soorten te zaai en waarvan de opbrengstwaarde niet of on voldoende bekend is. De kosten bedragen toch slechts een paar percent van de op brengstwaarde. Wij willen er voorts nog op wijzen dat voederbieten voor onze huisdieren een ge zond voedsel is, vooral voor rundvee en paarden, maar ook geiten, schapen, varkens en kippen lusten ze graag. Van groot belang blijlt evenwel, dat men voor dieren een voederbet heeft, we ke aan alle daaraan te stellen eischen in ruime mate beantwoordt; hierop dient dan de ver bouwer bij voortduring te letten. Verstandig te spreken kan wel moeilijk zijn; verstandig te zwijgen is vaak nog moei lijker. jaar geleden hebben ongelijk gehad en nie mand is om dit ongelijk rouwig. Er zijn weer tronen opgericht en andere staan op het punt om opgericht te worden. Het probleem blijft natuurlijk hetzelfde: de wapenverrichtingen laten op zich wach ten al is de lucht vol van verwachtingen en daardoor de roemruchte populari teit. De koningskinderen der 20ste eeuw zijn geen gelukskinderen. De voormalige Prins van Wales had en heeft een spe ciale liefhebberij: van zijn paard vallen, ex-koning en tegenwoordige kroonprins Mi chael van Roemenië werd door zijn eigen vader gedegradeerd, de Duitsche prinsen, van de Nazi-regeering herstel van de mo narchie verwachtend zagen hun hoop in rook vervliegen, en zoo zou men een heele serie min of meer tragi komische Voorbeel den kunnen noemen over de moeilijkheden, die de moderne vorstenkinderen te over winnen hebben. De kern van het probleem is, zooals tde kern van al het menschelijke, in den loop der tijden onveranderd gebleven. De oor logsverrichtingen der legendarische vorste lijke helden hebben in de harten van hun onderdanen sleeds weerklank gevonden, ter wille van de sportiviteit, welke de helden feiten verhief op een edel plan. De sporti viteit is in den grond rechtvaardigheidsge voel en wat is er bij het volk ju'st sterker ontwikkeld dan dit? De vorstelijke sporivi- teit de kern aldus, bleef. De uiterlijke ver schijningsvorm heeft zich gewijzigd. Het volk houdt van kracht, elegance, rhytme, onbewust en in natuurlijken aanleg, Het heeft oog voor de lenige bewegingen van een voetballend mensch, voor de maleloo- ze snelheid van een renner voor de sierlij ke zwaai van een schaats. Het is een in geschapen schoonheidsgevoel. Voor een deel bedorven, goed, maar in het volk levend als een onscheidbaar deel van hel organisme. Sport beheerscht voor een deel den modernen mensch. De mannen der sport zijn de grootten van onzen tijd, al is die grootheid vaak twijfelachtig. De ware grootheid zit tenslotte in de mate, waarin men de sport beoefent, en in de beteeke- nis, welke het woord omvat. Er is dan ook niet zoo heel veel voor noo- verlijden van Koningin Emma vergezelde de- zo dikwijls haar kleindochter. Als men de programma's der door de Prinses bezochte concerten vergelijkt, ziet men een doelhe- wusten stijl in de keuze der bijgewoonde concerten. De Prinses kiest n.l. zorgvuldig en naar eigen smaak, Beethoven, Mozart, Ischaikowski en Mahler behooren tot haar geliefde componisten, al versmaadt zij geens zins de -moderne composities van Deubssy Ravel, Pierné e.a. Een waar muziekliefheb ber ontwikkelt zijn smaak trouwens ook niet eenzijdig; hij heeft ook waardeering en bewondering voor anderen dan zijn favorie ten. Waar de Koningin de beeldende kunst be oefent, is het vanzelfsprekend, dat de Prin ses ook haar belangstelling in deze richting stuurt Door haar kunsthistorische studie kwam zij veel in de Rijks- en Gemeente-Mu sea te Amsterdam, waar zij een grondige stu die maakte van zoowel de oude als moder ne meesters. Speciaal Vincent van Gogh heeft haar belangstelling, en zij kan uren lang een magistrale schepping van Van Gogh blijven bewonderen. De tentoonstellingen in de Kon. Kunstzaal te Den Haag worden, zoo het eenigszins mo gelijk is en indien zij belangrijk zijn, door de Prinses bezocht. De litteraire liefheb berij der Prinses bracht natuurlijk een groo te liefde voor het uitbeelden van het woord door middel van declamat e en tooneel met zich; de Prinses bezoekt echter over het algemeen slechts de evenementen op too- neelgebied, als daar b.v. waren de opvoerin gen van Hamlet door Verkade, hel optreden van Moissi en Basserman, het Moskouer Kunstlertheater, de Midzomernachtsdroom onder leiding van Willem Mengelberg, enz. Maar alles wordt met zorg gekozen, goed onderscheidend wat waar en wat valsch is. Prinses Juliana zou geen kind van dezen tijd zijn, als zij ook geen liefhebster van de film was van de werkelijke, artistiek - verantwoorde film wel te verslaan. Zij heeft gelukkig een grondigen afkeer van al es wat kitsch is, en dat kan van den domme bios coopbezoeker niet worden gezegd. Zij be zoekt hoewel uiteraard weinig slechts rolprenten, welke films zijn en geen kilo meters celluloid, welke aan elkaar zijn ge plakt onder den valschen naam film. Zij weet de waarden af te meten met den ee- nigen juisten maatstaf der moraliteit en der artisticiteit. En dit te mogen zeggen, neen, te kunnen zeggen van een jonge vrouw in dezen tijd, neen, dat is een onderscheiding een compliment waard. Men kan de levens verhouding der Prinses, waar het gaat om hooge waarden dan ook peilen, niet alleen in wat zij bezoekt of waarvoor zij belang stelling toont, neen, ook in wat zij stilzwij gend voorbijgaat en negèert. Het negatieve spreekt dikwijls sterker dan het positieve, ook op cultureel terrein, waaróm, wij, als eenmaal de tijd is gekomen, met een gerust hart de zware verantwoordelijkheid voor het welzijn van het Nederlandsche volk op haar schouders zullen zien rusten. Het geestelijk evenwicht en de geestelijke kracht welke de Prinses nu reeds toont, zijn daar een waarborg voor. En ook haar recht uit het hart komende belangstelling voor de hooge cultureele goederen van hét Neder landsche volk. De Dietsche culluur moge in haar handen veilig zijn. PRINSES JULIANA EN DE SPORT. Kinderen van koninklijken bloede hebben in den moderne tijd een moeilijker taak te genover het volk, dan in de eeuwen van roemruchte krijgsverrichtingen en tournooien De middelen der populariteit zijn niet meer directsprekend gelukkig. De gewoonte van het voeren van een vroolijk oorlogje om een haverklap is verouderd, dank zij ma chinegeweren, bommen, vliegtuigen enz., welke van het geheel intusschen minder verheffende tooneelen, hebben weten te ma ken dan weleer te aanschouwen viel. De koningskinderen zullen de laatsten zijn om terug te verlangen naar krijgsroem en dito- eer, eigenschappen, waarop het koninklijke voorgeslacht teil hoogste prijs stelde. Intusschen zijn de koningskinderen schaar- scher geworden, ook al dank zij roemruchte wagenfeilen, welke den val der dynastieën eenige decennis verhaastlen, en heeft men zells een tiental jaren geleden niet hooren mompelen, dat de lijd niet ver meer was, of de aardbodem zou geen enkel Vorsten huis meer dragen? De mompelaars van tien

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 6