leder pak HONIG's VERMICELLI honig" Bouillonblokje GRATIS LANDBOUW. Nieuwe Uitgaven. BURGERLIJKE STAND CORRESPONDENTIE ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 18 DECEMBER' 1536. No. 51. tische of te wel geweldlooze methoden gebruikt kunnen worden als politieke werktuigen. Verstandiger en van dieper plichtsbewust- zijh getuigt het ons inziens dat daaraan nu maar eens wat minder tijd wordt zoekge maakt en men het Oorlogsmonster positief gaat bestrijden, anders heeft het beest die strijd intusschen wel weer overbodig we ten te maken. NU is het nog tijd. Goed overleg is het halve werk, maarv dan moet het ook goed overleg zijn en geen gedisputeer tot in het oneindige. Dat doet men voor een oorlog ook niet. Daar vhaagt men niet eens is het geld er wel voor. Totdusver doet het vredespropaganda-w rk zich aan ons voor als een eeuwigheid: em bleem, waarvan de cirkel het symbool is. Doch niet een cirkel doet ons oy.trekk n, maar het Kruis. Dan pas mag het met recht en reden een Vre 'es Kruistocht worden genoemd. Zonder dat moge het pacifisme popu lair gedacht worden, maar zullen nooil de middelen populair kunnen zijn die tot dat doel de werkelijke vrede geraken. Misschien willen de K. en V. vrienden zich hierop eens bezinnen, en ons desge- wenscht van antwoord dienen. Dat het tot vruchtbaar resultaat moge leiden. Want tot een centralisatie van or ganen en concentratie tot een concrete methodische acLie dringen en de omstan digheden en de nog resteerende tijdsruimte harder dan ooit. Nuchter bezien behoeft en staat den strijd tegen den oorlog er niet hopeloos voor, wanneer men om Christus wil be wijst maar te willen. „Nil volentibus arduum", niets is moeilijk voor hen die willen, heeft ook ten opzichte van dit werk een ongerepte waardevolle beteeke- nis. singen niet direct uit de toegediende kunst meststoffen, maar in verreweg de meeste gevallen uit de grondbestanddelen, waar in kali en fosforzuur van de meststoffen zijn vastgelegd en waarin zij door verschillende omzettingen langzamerhand weer vrij ko men. In een grond waarop het superfosfaat het beste past, nml. op een kalkrijken, blijft het fosforzuur geen oogenbük opgelost maar wordt onmiddellijk gebonden aan kalk en vastgelegd hoofdzakelijk als tweebasische fosforzurekalk, dat later in koolzuurhoudend water weer kan oplossen en zoo aan de plan ten ten goede kan komen. Wanneer men zoo'n grond bemest met superfosfaat en giet er b.v. zooveel water op dat het er van onder uitloopt, dan bevat dat water geen fosforzuur. En dit is maar gelukkig ook anders zou den er groote verliezen ontstaan door uit spoeling. Maar nu het slakkenmeel. Vroe ger dacht men, dat de ruwe thomasslakken geen bemestingswaarde hadden, omdat zij niet oplosbaar waren in water. Later even wel bleek, dat wanneer zij maar goed fijn gemalen werden het verkregen slakkenmeel werkte en in vele gronden zelfs beter dan superfosfaat. Trouwens ieder weet nu zoo zachtjes aan wel dat de ervaring heeft geleerd, dat het slakkenmeel als fosforzuur-mestslof zeker niet minderwaardig is tegenover superfos faat, al, tracht men dit denkbeeld soms nog stand te doen houden. Het groote gebruik van slakkenmeel toont wel duidelijk aan dat slakkenmeel niet minderwaardig is, wij voor ons zien dan ook in de toekomst, bij gelijke prijzen per o/0 fosforzuur, geen achteruitgang komen in het gebruik hiervan. Eerder zou wel eens het omgekeerde het geval kunnen zijn, want de kalktoestand van onze gronden gaat ook steeds meer een woordje meespreken. HIJ LEEK OP ZIJN EIGEN SCHIM Eiken nacht slapeloos door indigestie. „Jarenlang heb ik geleden aan indiges tie. Eiken nacht weer kon ik er niet door slapen en ik leek wel op mijn eigen schim. Ik raakte zoo uitgeput, dat men mij aanried om 's avonds maar niet meer te dineeren, van alles werd mij aanbevolen, maar geen enkel middel hielp. Tegen Kerstmis, nu 3 of vier jaar geleden zag ik een Uwer an nonces met „Neem Kruschen Salt> en ge niet dan van Uw Kerstdiner', of iets van dien aard. Ik begon het te nemen, zij het met wantrouwen, maar reeds na een paar dagen werden mijn aanvallen minder. Sinds dien bleef ik een trouwe Kruschen ge bruiker. Ik ben nu 50 jaar oud, en ik kan altijd alles elen zonder eenig onaange naam gevolg en ik slaap ujs'ekend, dank zij Kruschen Salts J. H. C. Ie R. Als Uw voedsel niet regelmatig en vol komen verteert, blijven allerlei klachten niet achterwege. Zoodra Uw i:iwen i ;e or ganen maar even haperen, wreekt zich dat door onpasselijkheid, hardlijvigheid, hoofdpijn, en slechte nachtrust.^vruschen Salts bevat zes minerale zouten, die Uw afvoerorganen aansporen tot meer geregel de werking, waardoor de verwijdering van afvalstoffen sneller en afdoender zal ge schieden. De gisting van het tot nu toe on voldoend verteerde voedsel blijft achterwe ge, en schadelijke afvalstoffen krijgen door snelle afvoer geen kans hun invloed op Uw gezondheidstoestand uit te oefenen. Binnen zeer korten tijd zult U reeds verbetering in Uw toestand bemerken. 1 Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten, f 0.40. f 0.75, en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rownlree Han dels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. Zoudt U Uw steun willen geven aan een internationale politiemacht, onder den Vol kenbond resort eerende? Het antwoord daarop is zoo onhoudbaar dat het ons te ver zou voeren daarover in de kolommen van dit blad uit te wijden. Doch onze waarschuwing geldt in de le plaats met klem te wijzen op een lal te gemakkelijke verwarring van begrip. Ook wij wenschen geen politiemacht in dienst van den Volkenbond voor te staan, doch wel als uitvoerende macht in dienst van het permanent Hof voor Inter nationale J ustitie. En dat wordt dan geen legermacht met roof en moordlust, maar een politiecorps in den zuiversten zin des woords, en nu overlegge men maar eens zeer nauwkeurig het verschil tusschen militaire macht, plicht en roeping en die van vrouwe Justitia met deszelfs politiedienaren. Men moge dan schoone theorieën aan hangen over de vraag hoe of het best pacifis len de diepte van den stroom, welke {bij eiken polsslag het leven voortstuwt, niet; wij weten alleen, dat ook zij, de hooggeplaats- ten, menschen zijn. En de Koningen, Prin sen en Prinsessen? Als zij de eenvoud an het hart hebben wonen, leeft in hen het onbestemd verlangen naar de dagelijksheid der millioenen naar de beweging en uiting van den geest op elk terrein, welke 'hun nu zijn ontzegd, naar de vrijheid van hun woord en naar de zorg voor de kleine ver drietelijkheden. Zij hebben een hevig ver langen naar eenzaamheid en zelf-inkeer. En zij zijn altijd eenzaam tusschen de vele menschen, die hen omringen maar al leen zijn zij nooit. Hun lot is tragisch maar welk menschenlot is dit niet en hun geest moet sterk en getraind zijn om alles lijdzaam te kunnen ondergaan. Het moet een vorst toch wel eens te bont worden, al die knipmessende men schen, de een al dieper dan de lander. Hij moet toch wel eens wenschen, dat alles eens precies andersom zou gaan en dat al die menschen eens voor zijn oogen zou den beginnen met achterover te buigen. Het zal met al die wenschen echter tever- geefsch zijn; hij is machteloos, hij is slacht offer van zijn stand, van zijn verantwoor delijke taak. Het mag veilig zijn..voortdurend te wor den gechaperonneerd door hofdames en heeren, een gevoel van behagelijkheid zal het niet geven. Het is een noodzakelijk kwaad, waaraan de vorsten zich om des lands wille hebben te onderwerpen. De vrijheid is een kostbaar, maar gevaarlijk bezit, vandaar, dat de betrekkelijke vrij heid, welke de Prinses als studen.e mocht genieten, haar een paradijselijk bestaan moet hebben geleken. Onze Kroonprinses heeft in de twee ja ren, dat zij studente was, niet in een paleis maar in een eenvoudige villa te Katwijk gewoond. Zij was daar in naam niet de Prinses, maar een grafelijke studente met geen andere ambitie, dan zoo gewoon mo- gedjk tg doen- Natuurlijk: er waren een Iets over het gebruik van Slakkenmeel. In een vorig artikel hebben wij er reeds op gewezen, dat het gebruik van slakken meel bijna tweemaal zoo groot is als van superfosfaat. Dit verschil in gebruik is zeker wel de aandacht waard en wij wil len dan ook de beteekenis bij de bemes ting, zoowel op de lichtere als ook van de zwaardere gronden eens nagaan, ook ten op zichte van superfosfaat, aangezien sommi gen meenen, dat laatstgenoemde meststof toch wel beter moet zijn alleen al, omdat deze oplosbaar is in wafer. Dadirdöor zou het slakkenmeel dus eigenlijk als minder waardig zijn te beschouwen. Hoe zit dat nu eigenlijk? De planten ne men inderdaad de voed.ngsstoffen alleen op in opgelosten vorm, maar wat kali en fos forzuur betreft, deze komen in die oplos chef de protocol, een secretaris, een adju dant en wie. nog meer tot een koninklijk gevolg behooren. De Prinses had zich ook liier natuurlijk aan etiqupttes te houden, omdat traditie in oude geslachten nu een maal een eerezaak is. Zij moest hier steeds in het oog houden, dat zij eenmaal ide draagster van een kroon zal zijn, en, ihet zij erbij gevoegd, er is misschien in \heel Europa geen troonopvolger, die zich met zooveel waardigheid en reserve voorbereidt op die hooge' en zware taak, als juist Prin ses Juliana. Zij bezat een veel groolere vrijheid dan zij ooit tevoren had gehad. Zij had omgang met andere studenten, was lid van weten schappelijke- zoowel als amusementsclubs. Zij maakte wandelingen in de duinen, pic- nicte, en was studente met bijna al de genoegens, die het studentenleven met zich brengt. Haar vriendinnen van V. V. S. L. noemden haar eenvoudig Jula en tutoyeer den haar als ieder ander lid. De wetenschappelijke bekroning van Prin ses Juliana's studententijd is geweest de ver leening van liet Eere-Doctoraat in de Lette ren en Wijsbegeerte. Bij de plechtige pro motie kwam lot uiting, hoezeer het de Prinses ernst is geweest met haar studie. De promotor, prof. dr. J. Huizinga, sprak van „uitnemenden ijver, Just tot onderzoek, helder begrip en oorspronkelijkheid van geest Het was waarlijk geen gelegenheids frase, want het was onder de Leidsche stu denten maar al te goed bekend, dat een der meest belangstellende leerlingen de Prinses was en dat zij een eenmaal opge bouwde these door de aanroering van een nieuw uitgangspunt op losse schroeven kon zetten, zóózell's dat de professoren over zulk een diepgaand inzicht verbaasd ston den. De Prinses heeft van haar academische vrijheid zoo ruim mogelijk gebruik gemaakt, uiteraard heeft zij zich zoo veel mogelijk nioecCii toeleggen op Staatsrecht en Volke renrecht, maar daarnaast ging haar belang stelling vooral uit naar de Nederlandsclie letteren, welke haai' i'.jor Prof. Albert Ver- DE SPOORWEGKALENDER Van de afd. Publiciteit der Ned. Spoor wegen ontvingen wij de nieuwe maandka- lender voor 1937. Deze kalender is als steeds keurig ver zorgd, en een goede propaganda voor het personen en goederen vervoer. Op elk der twaalf pagina's treft men boven het ka lendergedeelte een fraaie illustratie, zijnde een afbeelding uit de levendige reeks ge beurtenissen van iederen dag zooals die bij het spoorwegbedrijf te zien sijn aan. Het is een gélukkige keuze uit de porte feuille pastelteekeningen van H. Heijnen- brock, waarmede deze illustrator alle eer heeft ingelegd. Stuk voor stuk zijn ons de plaatsen der teekeningen overbekend, zoo dat ons dit bijzonder geslaagde en goed ver zorgde werk in hooge mate kon hekoren wéij werden gedoceerd. Zij heeft zich be ziggehouden met Oud-Vaderlandsch recht, met het Indische Adat-recht, met Gods dienstgeschiedenis, met economische vraag stukken; oogenschijnlijk een mengelmoes van vakken en problemen, maar met de zorg van een wetenschappelijk mensch geor dend en in samenhang beoefend. Het was voor de Prinses geen studie in een bepaalde richting, geen vakwetenschap, maar een stu die voor „wetenschappelijke ontwikkeling, gericht op het begrijpen van heschavingsver schijnselen", zooals prof. Huizinga het in zijn promolierede formuleerde. Dit was het doel van de twee jaren studie aan de Leidsche Universiteit, en dat dit doel is bereikt, bleek wel duidelijk uit de eere-promolie. De ver houding tusschen de Prinses en de overige vrouwelijke studenten werd raak gekarakte riseerd in de af scheids-speech, die Mej. Cou- vee uitsprak, toen de leden der Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden aan „Jyla" op haar villa te Katwijk een serena de brachten. „Wij weten allen, dat je met hart en ziel met ons meisjesstudente en V. V. S. L. lid bent geweest. Hoe ook jij je innig gebonden voelde aan onze club, en waar het je in de toekomst door drukke bezigheden waarschijnlijk niet gemakkelijk zal vallen, telkens een kijkje te komen nemen op de club, meenden wij je igeen grooter genoegen te kunnen doen, dan je als blijvende herinnering aan de jaren, welke je in ons midden hebt doorgebracht, een album met afbeeldingen van de belang rijkste gebeurtenissen uit die jaren aan te bieden. In dit album zul je verzameld vin den de portretten van de mannen der we tenschap, wier colleges je volgde, alsmede afbeeldingen der Universiteit en van het stu dentenleven, dat je hebt meegemaakt. Lie ve Jula. ik hoop, dat je dit geschenk en de serenade zult willen aanvaarden als een ui ting van de genegenheid, welke je medele den je toedragen, en dat je uit dit omvang rijk boekwerk nog vaak de herinneringen zult mogen putten aan je gelukkige studie jaren. De Prinses was dus studente onder als vrucht van scherpe opmerkingsgave en gelukkige reproductie. Inzonderheid de juiste kleuren toepassing doet de afbeeldingen voor ons leven, zoo dat met reden van werkelijke kunst gespro ken mag worden. Deze fraaie kalender wordt tegen 50 cent door de afdeeling publiciteit franco toegezonden. ARNEMUIDEN over de maand Nov. 1936 Getrouwd: N. Kievit 67 j. Wdn. en G. Paau- we 53 j. Wd. Geboren: Klaas z. v. A. Klaasse en van A. M. Buijs Pieternella Elisa d. van L. v. de Ketterij en van P. Meulmeester. Ingekomen uit: Middelburg, Volderijstr. No. 110, Jrf M. Janse D 12 Middelburg, Noordstraat L 111. J. Duine Middelburg Kleverskerkscheweg U. I. K. Janse A 2a N. en St. Joosland B 57, J. Mesu A 2a Zaamslag C 40, J. Klaassen A 177. Vertrokken naar: 's Heer Arendskerike F 200 K. Weststrate G 22. Bestuur D.V.R.C. Plaatsgebrek maakt ons opname van Uw verslag ditmaal helaas on mogelijk. RED. Mogen wij de inzenders van Vredeslectuur, zoowel orgaan als brochure, harielijk dan ken voor hun steun. We zullen er met be langstelling kennis van nemen. Het or gaan was ons bekend. RED. DECEMBER ZON Op Onder Zaterdag 19 Dec. 8.08 3.46 Zondag 20 8.09 3.47 Maandag 21 8.10 3.47 Dinsdag 22 8.11 3.47 Woensdag 23 8.11 3.48 Donderdag 24 8.11 3.48 Vrijdag 25 8.11 3.49 Hoogwater te Viissingen op: Zaterdag !9Dec.v.m 4.19 n.m. 4.49 Zondag 20 ft f, 5.03 5.37 Maandag 21 5.54 6.36 Dinsdag 22 6.52 7.38 Woensdag 23 7.58 8.48 Donderdag 24 8.16 10.01 Vrijdag 25 10.25 11.02 WIELRIJDERS. LICHT OP: Zaterdag l9Dec. te 4.16 uur Zondag 20 te 4.17 Maandag 21 te 4.17 M Dinsdag 22 te 4.17 »l Woensd. 23 te 4.18 tl Donderd. 24 te 4.18 Vrijdag 25 te 4.19 it Apotheken geopenu te Viissingen: Zondag is geopend ENGERING, Nieuwstraat. de studenten en dit zal zeker de liefste herinnering uit haar jeugd zijn. Zij was vrij onder de menschen, en haar grootste dank baarheid ging uit naar de bevolking van Katwijk, die haar geheel vrij liet en haar niet lastig viel met overmatige belangstel ling. De vruchten van de studiejaren zul len later als, zij eenmaal de draagster van de Kroon zal zijn, overvloedig over ons land worden uitgeworpen, vruchten, die ge groeid zijn aan den alouden stam der oer sterke dynastie van Oranje. PRINSES JULIANA EN DE KUNST. Het zijn aloude talenten uit ons vorsten huis, welke in onze Prinses een hoog schoonheidsgevoel hebben geschapen. De Oranjes zijn immer minnaars der kunst ge weest, en het is jammer, dat de werkelijke talenten, welke onder hen zijn schuilge gaan, door de omstandigheden niet tot ui ting hebben kunnen komen. Al zal men de Koningin geen schilderes van groote al lures kunnen noemen, zij is trouwens zelf de eerste om dat toe te geven -— en de Prinses geen vioolartiste, toch zijn het meer dan gewone talenten, die onze heide vorstelijke vrouwen lot de beoefening der kunst hebben gebracht. Er is in Neder land werk op de kunstmarkt van heel wat mindere artistieke kwaliteiten, dan dat van H. M. de Koningin, en er zijn heel veel min der muzikale geesten in het muziekleven, dan Prinses J uliana. Met dat al zijn zij even wel geen kunstenaressen bij de gralie Gods, doch bezitten zij slechts een zeer fijn ,en zuiver kunstgevoel. Het is waar: de Koningin is veel minder muzikaal ontwikkeld dan de Prinses; het muziek-gevoel schijnt in dezen een genera tie te hebben overgeslagen, om echter in even sterke male terug te keeren bij het kleinkind. Wijlen Koningin Emma's groot ste genot was het aanhooren van mooie imu- ziek, en het is misschien ook deze overeen stemming in gevoelens tusschen Grootmoe der en Kleindochter geweest, welke de Prinses zoo aanhankelijk deed zijn jegens haar than3 overleden Grootmoeder. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 7