BIJ HET NADEREND FEESTGETIJ. The New Commonwealth Society. 2e BLAD 19 December de vlag uit. Het Huwelijksgeschenk. Het Boek „Prins Bernhard". Wat zij is en wat zij wil. De Vredeskruistocht gaat beginnen. Wat is en wil „De nieuwe Wereldorde?" ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 11 DECEMBER 1936. No. 50. Groote gebeurtenissen werpen hun scha duwen vooruit en zoo zal lot groote vreug de van iedere oprechte Nederlander van daag over acht dagen de bruidstijd voor onze eenige Oranje-Prinses en de Prins Harer keuze zijn aangebroken. Dagelijks meldden vele berichten ons tal van bijzonderheden die het geheel in het juiste decorum plaatsen waarop die gebeur tenis, krach lens haar beteekenis, ten volle recht heeft. Sinds enkele weken bezitten wij weer een Nederlandsche Prins van Wien we de beste verwachtingen koesteren waartoe inzonder heid zijn optreden in het openbare leven ge gronde reden gaf. Na Dinsdag 8 September waarop de heu gelijke verloving een feit geworden is, en de daarop gevolgde ontroerende kennisma king met ons volk dank zij de Radio, is dat vertrouwen met den dag steeds grooter ge worden, zoodat telkenmale met een zekere voldoening kennis genomen wordt van de dagelijksche berichten over de afgelegde bezoeken of bij gewoonde gelegenheden, Zoo is Prins Bernhard één der onzen ge worden en maken we oqs op ter viering van het Nationale bruiloftsfeest. Het spreekt vanzelf dat daartoe den 19en December als inzet geldt. 19 DECEMBER DE VLAG UIT Het centraal Feestcomité te Vlissingen gaf o.i. voor die Gemeente* het zeer geluk kige advies op 19 December het Na.ionale dundoek uit, en wel liefst des morgens tus- schen 8 en 9 uur. In dit advies schuilt iets aardigs en iets goeds. Het geeft ons zoo het begrip en het gevoel van een Volkseenheid te zijn, dat die eenheid nu daar gereede aanleiding voor bestaat nu ook spontaan kan demonstreeren. Daarom onderschrijven we de oproep, al lereerst voor de Ylissingsche bevolking, van harte, 19 December tusschen 8 en 9 uur de vlag uit. Niet vroeger en niet later. We zou den graag zelfs één stap verder willen gaan. juist omdat het hier niet alleen om leen kwestie van Vlissingsche Volkseenheid-de- monstralie gaat, maar een Nationale zaak geldt en de vraag willen stellen: In dien er in de andere Walchersche Gemeen ten geen bepaalde afspraak beslaat, zou het dan een bezwaar zijn om dit advies wat voor Vlissingen werd gegeven, aan te nemen als een advies ook voor de andere inwo ners van ons eiland? Stel U voor dat binnen hetzelfde tijds deel men te Middelburg, Vlissingen en alle andere Gemeenten dezelfde uiting van vreug de, aanhankelijkheid en oranje-gezindheid liet zien, welk een aardig gepast effect van onze Zeeuwsche Eendracht zou dit betee- kenen? Wilt U lezer buiten Vlissingen dit denk beeld eens ter juister plaatse doorgeven? HET. HUWELIJKSGESCHENK. Bij dit huwelijk past natuurlijk een ge schenk en zeker een nationaal geschenk. Daartoe zijn collecten, of andere vormen van inzameling gehouden, en zoo wellicht bekend zal zijn heeft het comité een derma te medewerking gehad, dat het tot aanbie ding van die cadeaux heeft kunnen beslui ten. Thans is bekend dat het eerste geschenk een motorjacht omvat en het tweede zal be staan in de moderniseering, verbouwing en inrichting van een vleugel van het Paleis Soestdijk. Bij den aanvang der werkzaamheden van het combé, ongeveer eind October is door enkele bladen gewaarschuwd tegen versnip pering der gelden en niet te vervallen in het aanbieden van 1001 cadeaux van a.zonder- lijke groepen van personen, doch er eerst zorg voor te dragen dat men tot één nati onaal geschenk kon geraken. Een op Walcheren verschijnend blad meen de dit onderwerp eens extra te moeten aan dikken waarbij zij die anders zouden han delen o.m. werden uitgekreten als lintjesja gers etc. etc. Inzonderheid trok dat blad van leer te gen organisaties of andere volksgroepen die meenden dat hel ook tot haar plicht zou behooren bij dit vorslenhuwelijk een ge schenk van en namens die vereenigingen of groepen aan te bieden. Hoewel we aanvankelijk groote lust ge voelden om de irriteerende en onbekookte uitgesponnen peroratie van deze hardloor pende collega met een stevige boetepreek als repliek te beloonen hebben we de be- heersching de overhand gelaten. Doch nu er in een groot deel van de Ne derlandsche pers een zeer duidelijke uit eenzetting van het comité is gekomen, ook ten aanzien van het kunnen aanbieden van speciale geschenken als bovenbedoeld. En reeds destijds het comité t.a.z. van die vcreenigings en groepscadeaux een zelfde standpunt als thans publiceerde, welke pu blicatie we in het blad van die collega niet aantroffen. Hetgeen bovendien ook deze week weer Ihet geval' niet was hoewel hij de beide andere mededeelingen van het Nationaal Comité wel publiceerde; Waar dus bij meerdere personen, onder invloed van die journalistieke suggestie, de meening zou kunnen postvatten nu moet ik maar niets bijdragen aan het geschenk dat mijn vereeniging of mijn organisatie wil aanbieden want dat zou radicaal verkeerd zijn. Of, zoo er mochten zijn die vanaf ons ei land aanvankelijk wel tot aanbieding van een cadeau hadden willen beslu.ten maar daardoor vanwege diezelfde suggestie in hun voornemen of plannen zijn geremd; En tenslotte omdat het ons als onjuist voorkomt een niet ras-zuivere haan zijn wil te laten Koning kraaien, meenen wij geen inbreuk op het journalistiek fatsoen te maken, indien hierom rent de zuivere en juiste meening van hel comité zelf volgt. Tenslotte wenscht het comité te con- stateeren dat de indruk als zou, in te genstelling met den uitdrukkelijken wensch van Prinses en Prins een ern stige versnippering van geschenken te vreezen staan, niet juist is. Wel zijn of worden afzonderlijke in zamelingen gehouden, doch de daarme de verkregen gelden worden nagenoeg alle in overleg met en onder leidi ig van het nationaal comiié voor een onderdeel van een der b.1de bovenom schreven geschenken be temd. Nadere bijzonderheden over het te bouwen jacht en de veranderingen, die aan het Paleis Soe tJijk zul en worden aangebracht, volgen binnen enkele da gen. Stort uwe bijdrage bij den penning meester van uw plaatselijk con.i of op rekening van den algemeen penning meester te Amsterdam, Giro 28,>2..5. Men ziet dus dat hieruit een gansch an dere opvatting spreekt die waarschijnlijk en terecht meer in overeenstemming met de algemeen geldende opvattingen en gevoelens is. HET BOEK „PRINS BERNHARD* En nu nog iets over een boek. Een ge schiedkundig werk dat na de verloving sa mengesteld is door Prof. Dr. Georg Frei- lierr van Eppstein en Hofrat Max Slaercke, uitgegeven door de N.V. Uitg. Mij. A. W1,. Br una en Zn., te Utrecht. In een uitvoerige beoordeeling van des kundige recemsenten lezen Wij daarvan: Het Boek „Prins Bernhard", geeft ons een helder beeld van den Prins zeif, maar dat niet alleen, liet werk van de beiae schrijvers heeft de historie van Zijn Huis op een onnavolgbare wijze aan ons volk voorgesteld. In diezelfde beoordeeling maken we ook kennis met den Prins op een wijze zooals zeker een groot deel van de Walchersche bevolking hem zoo graag had leeren ken nen, doch waarover, in het (algemeen, veel al niet gesproken wordt. Dat men deze teboekstelling dan ook als een mooie en rijke herinnering over- denke en beware. Wie dit boek leest, zal niet een dorre op somming van feilen vinden. De triomf en de tragiek van het Huis zur Lippe hebben deze schrijvers als trouwe vaderlanders doort leefd, hun ontroering welt hier en daar op, doch steeds blijven zij sober en hun liefde voert nimmer tot overdrijving. Zooveel mo gelijk laten zij de geschiedenis zelf spreken. Vooral het laatste deel van het boekwerk is treffend door zijn eenvoud. De hoofdstukken die handelen over Prins Bernhard en zijn naaste familie zijn kort en bondig. Een toespraak van zijn vader ter gelegenheid van 's Prinsen belijdenis des gelool's maakt het hoofdbestanddeel uit van hetgeen gezegd wordt over den verloofde van Prinses Juliana, maar de gedachten, welke daarin vertolkt zijn, kunnen geen dui delijker beeld geven van de omgeving, waar in Prins Bernhard zijn jeugd doorbracht: Lees iede.ren dag in je Bijbel, hij is de bron van alle waarheid en wijsheid. Je hebt voor alle liefde jou bewezen, een ontvankelijk en dankbaar hart be toond en haar met wederliefde ver golden. Heb dank daarvoor! Alle men- schelijke liefde is slechts een zwakke weerglans van de liefde Gods. Zooals die vandaag bij het al'aar op roerende wijze is geopenbaard en jou op je levensweg medegegeven. Verlaat je op den Heiland en blijf Hem trouw, zooals je beloofd hebt, tot aan den dood". Waarom toch die steeds toenemende vraag naar goede Buitenlandsche beschouwingen of overzichten van het publiek aan de Pers? Menschen die zich practisch nooit met het openbare leven inlaten of bemoeien behooren vaak tot de velen die het kans spel der volkeren als uitgewerkte rekenkun dige formules in de kolommen van hun blad wenschen afgedrukt te zien. De journalist die zijn pappenlieimers lang zamerhand steeds beter leert kennen denkt over die verschijnselen wel eens na. Zou de zucht naar sensatie zich verplaat sen en aan een andersoortige materie dan gewoonlijk zich vastklitten? Of doet de doorwerking van, het steeds duidelijker wordend verschijnsel, de ieder moment toenemende wereldeenheid in economisch en cultureel opzicht haar invloed gelden? Voelt men meer direct de oorzaken en gevolgen die daarop van invloed zijn? Wanneer we deze merkwaardige ver schijnselen constateeren en tevens ons ver diepen in de zielkundige beroeringen, hoe de mensch op die openlijke uitingen rea geert, dan vallen reeds direct eenige uitin gen van dat psychologisch proces vast te stellen. Ie. Zijn zucht naar nieuwsgierigheid, die voedsel vindt in hel ongewone, het niet be- grepene. 2e. Zijn zucht naar angst, die hem drij ven naar kansberekeningen, naar een zoeken van licht in het maatschappelijk dvi .Ier. Docli beiden worden beheerscht door een zekere angst-Psychose, waartoe in de afge- loopen weken de internationale pers hem weer ruimschoots voedsel gaf. En inzonderheid bij dergelijke gebeurte nissen bekruipt hem een gevoel van groot respect wanneer in de Senaat van ons goe de Vaderland daar een Minister van Bui.en- landsche zaken, soms door een simpel ge baar, doch bovenal door diens beheerscht optreden en doelbewuste leiding aan de ver ontruste gevoelens de noodige rust en kalm te weet te geven. De beklemming gaat dan over. Men lacht weer, opgelucht door de afwenteling van die angslgevende nachtmerrie. Die pers ook. Er is ook een groep in ons land die zich niet zoo spoedig door allerlei berichten en suggesties van dreef la'.en brengen. Dat zijn zij die geleerd hebben hun denk vermogen. te gebruiken. Die in staat zijn de verschillende kansen te berekenen. Die. hebben leeren denken tot over de gren zen van hun eigen land. Die door studie of ondervinding meer wegwijs in de we reld zijn geworden. Maar die dan ook, vooral door hun zoo snel in vuur en vlam staande medeburgers vaak direct hartgrondig worden gegriefd, wanneer zij door kalmeerende woorden de geschokte gemoederen van hun volksge- nooten balsem trachten in te gieten. Blijkt later dat zij gelijk hebben, dan nu ja dan zwijgt men liever maar. Toch is die angst en die nieuwsgierigheid volmaakt overbodig zoolang men niets doet om de dreigende gevaren en telkenmale toe nemende spanningen uit de wereld te helpen. Dit is geen naïviteit of kinderlijke praat, doch gedegen ernst. Net zoo min als het goed is om bij een baas te werken en tegelijk op dien baas of de werkkring te mopperen of te schelden; net zoo min is het juist om op het Vader land en de regeering af te geven. Zoolang men nog maar netjes inwoner van dal land of onderdaan van die Regeering is. Staat de baas of de werkkring niet aan, welnu men aanvaarde de consequentie van zijn eisch en zegge dien baas of de werk kring vaarwel. Bevalt Uw vaderland of Uw regecring U niet, dan bent U pas een self made mensch indien u uw laat naluralisceren bij den Staat die U als heilstaat voor uw toekomst ziet en draai Nederland en zijn Regeering den rug toe. Dat is een eerlijke en respect-afdwingende De kleine passage uit deze toespraak spreekt voor zichzelf. De vroomheid van het geslacht zur Lippe-Biesterfeld is een van haar treffendste kenmerken. In het verleden hoonden de naburige hoven de vrome levenswijze van dit Huis en zijn na zaten schamen zich evenmin het Evangelie van Christus te aanvaarden als troost in leven en in sterven. De toekomstige Prins der Nederlanden wordt in dit sobere hoofdstuk geschetst als een christen-edelman. Zijn ouders hebben Prins Bernhard be halve hun liefde en hun zegen ook hun hei der groote gaven van hoofd en hart op zijn levensweg meegegeven: Volharding, stipt heid, ordelievendheid en betrouwbaarheid. Deze worden overstraald door de trouw, die de persoonlijkheid van den Prins tot sie raad strekt" levensverhouding, welke U in volle vrijheid kunt en moogt nemen. Doch wilt ge het internationaal, het ver keer en de verhoudingen tusschen de volke ren beter zien, dan zult ge daar voor moe ten werken. Dan is daar de plicht om de taak der zelfwerkzaamheid ter hand te nemen en zoo doende de verbeteringen en den opbouw na te streven die ge als heil voor Volk en Staat en Maatschappij bewust geworden zijt. Het vervullen van zulk een eervolle taak ziet The New Commonwealth Society zich als roeping en plicht. The New Commonwealth Society is een Engclsche organisatie voor eenige jaren te Londen in het leven geroepen en die thans reeds in Engeland 20U0 leden lelt. Dat wij op dit verbond de aandacht ves tigen vindt haar oorzaak in het feit dat de ze Bond voor de Internationale politiek, door haar grooten invloed, reeds van bij zondere beteekenis is gebleken te zijn. Wat zij wil? Zij betoogt de noodzakelijkheid van, en werkt aan le. de oprichting van een internationaal Rechtsprekend orgaan, dat bevoegd is om alle niet reeds aan rechtspraak onderwor pen geschillen, welke de vrede bedreigen, te beslechten. 2e. de instelling van een internationale po litiemacht, gesteld onder het toezicht van een internationale i ïstanlie, ter handhaving van liet volkenrecht en ter verzekering der internationale veiligheid. Men ziet dus dat Engeland ons reeds een stap voor is, aangaande de denkbeelden die inzonderheid ook in ons blad onder het streven van „den strijd om Vrede", in liet afgcloopen jaar breedvoerig werden ge publiceerd en behandeld. Deze vereeniging is ;ua aantal nog wel niet groot, doch een ..eer voornaam ver schijnsel is het toch wel dat er onder die 20(10 leden harde werkers worden gevon den, hetgeen levens menschen zijn met een wereldvermaardheid. Want onder die 2000 leden zijn er onge veer 80 leden van het Engelsche Parlement, vooraanstaande en gezaghebbende politici, ministers, gezanten, diplomaten e.a. Maar niet alleen in Engeland heeft deze organisatie vasten grond gevonden, doch ook in Ierland, Frankrijk, Duitschland, Zwit serland, Hongarije, België, Zweden, Neder land, Griekenland, Amerika, Canada etc., vonden haar denkbeelden reeds vele aan hangers en propagandisten. En mannen als Eden, Wiston, Churchill Pierre Cot e.a., die veelal in ons land nu niet bepaald een algemeen gunstige pers hebben, werden voor de New Common wealth toch belangrijke Pijlers. In Nederland bedraagt het aantal ver spreide leden van deze organisatie onge veer 40 personen, doch er zijn er honderden die met de denkbeelden geheel of gedeel telijk instemmen en van dit werk goede verwachting hebben. Die 40 leden omvat goeddeels een groep personen van onderscheiden levensopvat ting toch in de kringen van wetenschap en het publiekrechterlijk milieu zijn zij met eere gezien en hebben vaak groot gezag: Zij zijn in Nederland de pioniers die po gen ons volk in den waren en besten zin' cultureel op een méér waardige plaats te brengen. Van hun nobel streven gaat een verhef fende kracht uit die weldadig aandoet. Daarom hopen wij van harte dal deze tengere plant gestut en gekweekt zal mo gen worden met den zuiveren zin van echte internationalileit. Dat velen roeping en behoefte zullen ge voelen om dien arbeid meerdere steun, glans en glorie te gaan verleenen. Dan werkt men aan het nieuw omlijnde doel met zoo'n grooten toekomst „Vrede door Recht". Allen die hier meer van willen weten kunnen zich schriftelijk of persoonlijk lot de Redactie van ons blad wenden. Zonder eenig voorbehoud kan en mag ieder, van welke opvatting of richting hij ook zij, zich met de denkbeelden, studie, en opvattingen van de New Commonwealth ook bezig houden. Doch wel zeer bijzonder zou het ons ver heugen indien er op Walcheren een kern van leden zou ontstaan die dit werk bevor derden. Indien dit spoedig geschieden kon, zou het de eerste en dus .ook de Eere aideeling van onzen Nederlandschen Volksstam wor den. Zoo zou van onzen Zeeuwschen bodem de eerste doelbewuste Vredeskruistoc'F in ons land een aanvang kunnen en mog».. ne men. Wie daaraan wil deelnemen is ons harte lijk welkom.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 5