OPLEVING algemeen-weekblad HONIG's VERPAKTE VERMICELLI - Bijzonder ooed van kwaliteit. waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad 42e Jaargang VRIJDAG 11 DECEMBER 1936 No 50 WESTELUK ZEELAND UiTGAVE: N.V. ZEEUWSCHE UITG. MIJ. St. Jacobstr. 31, Tel. 370, Noordstr. 44, Tel. 130 Vlissingen, Noordstr. C 34, Tel. 236, Middelburg. 25 AGENTSCHAPPEN ADVERTENT1ËN 20 ct. p. r. 1NGEZ. MED. 40 ct CONTRACTEN ZEER LAGE PRI|ZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Naar betere tijden voor de scheepvaartindustrie? De Nieuwe Brug. Het groote gedrang. Ons Leger. Onze prijs en kwaliteit, staan vooraan in de concurrentiestrijd. Een degelijk Pak of goede Jas met fraaie coupe en goed van pas, levert U Kledingmagazijn L. M, DE CR0M aagtekerke grijpskerke koudekerke serooskerke veere BRAND- EN SNIJWONDEN. de snif nist 40 Zeeuwseh Tlieuwsblad VOOR BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: De crisis van 1930 tot en met 1935 was de hevigste, welke de moderne scheeps- bouwindustrie ooil heeft meegemaakt, doch de feiten hebben uitgewezen dat het weer standsvermogen der industrie zeer groot was, verklaarde de heer Teschmacher, di recteur van Wilion-Feyenoord, in een lezing voor de Vereeniging voor Technische Eco nomie. Hij zei verder, dat de crisis thans geëindigd is en dat men aan het begin staat van een hoogconjunctuur in de scheeps bouwindustrie. Het is te hopen, dat dit optimistische ge luid van den man van het vak door de practijk zal worden bevestigd. Ook voor Vlis singen, dat voor zijn welvaart voor een be langrijk deel van de scheepvaartindustrie afhankelijk is, zou een opleving van groote beteekenis zijn. Volgende week Zaterdag opent H.M. de Koningin de nieuwe Moerdijkbrug. Dan is er feest in Brabant en speciaal in Breda, dat zulke groote belangen heeft bij de nieuwe verbinding. Er is een uitgebreid programma van festiviteiten opgesteld, waar bij de aankomst van de slerrit van autorij ders naar de nieuwe brug zeker niet de geringste zal zijn Maar ook in Zeeland zal er vreugde zijn over de openstelling van de nieuwe Moer dijkbrug. Het verkeer over den weg met overig Nederland wordt nu aanmerkelijk beter en gemakkelijker. Er is door verschil lende instellingen in Zeeland in samenwer king met anderen jarenlang een taaie strijd gestreden om deze brug te krijgen. Nu is de overwinning bevochten en het feest van Zaterdag zal de kroon op hel werk zetten. Moge de opening van de nieuwe brug ook voor Zeeland een tijdperk van nieuwen bloei inluiden. Overcompleet aan intellect. Een kennis vertelde ons dezer dagen, dat voor een bepaalde betrekking bij het Rijk, waarvoor van de sollicitanten een hooge school-opltiding wordt gevorderd, niet min der dan ruim drieduizend gegadigden zich hadden aangemeld. De betrekking eischt een zekere mate van zelfstandigheid en een behoorlijke wetskennis, maar is overigens niet zoo heel bijzonder ook niet wat de salarieering betreft. Het salaris is veeleer bescheiden te noemen. Drieduizend ingenieurs, meesters in de rechten en titelbezitters uit anderen hoofde dingen mee naar zoo'n baan en zullen ziels gelukkig zijn als zij den uitverkorene zijn. Dit geeft wel een triesten kijk op een der gevolgen van de crisis, n.l. het teveel aan afgestudeerde jonge menschen, die in de maatschappij den voel niet in den stijgbeu gel kunnen krijgen. Wij hebben er de cij fers nog eens op nageslagen. Het aantal studenten aan de universiteiten in ons land is van 2816 in het studiejaar 19001901 ge stegen tot 10.681 in het jaar 19331931 en dus bijna verviervoudigd. Het aantal vrouwe lijke studenten steeg in dat tijdvak van 135 tot 2224. Allerlei oorzaken hebben uiter aard die stijging teweeg gebracht, maar in- tusschen zitten wij met de gebakken peren of liever: met ons overcompleet aan intellect. De maatschappij zal dit vraagstuk eens ernstig moeten bekijken en trachten voor deze jonge menschen een emplooi te vin den. Want er schuilt een wezenlijk gevaar in de teleurstelling van het jonge geslacht, dat zich na jaren „blokken" geen kans toe bedeeld ziet om de verworven kennis aan te wenden voor het veroveren van een be staan. Als jonge idealen ineenstorten kan de balans licht naar de andere zijde door slaan. Daar zit gevaar in moreel ge vaar en politiek gevaar. Daarom moet voor hen iets gedaan worden. Stijgende belangstelling. De dagbladen hebben nu reeds de lange lijst gepubliceerd van hen, die in hel vol gende jaar voor herhalingsoefeningen in militairen dienst zullen moeten komen. De lijst is ditmaal veel grooler dan in een reeks van jaren het geval was; aldus demonstreert zich/ook in ons leger de grootere activiteit op bewapeningsgebied, welke wij overal in de wereld opmerken. Dezer dagen werd in een bijeenkomst de gedachte gelanceerd aan de stichting van een particulier fonds, waaruit de kosten van op leiding van legervliegers zouden moeten worden bekostigd. De Regeering schijnt te genover deze gedachte niet onwelwillend te staan. De bedoeling is, dat een voornaam deel der gelden door de burgerij worden bijeengebracht. Men heeft goede hoop, dat dit plan zal slagen. Ook dit wijst op een veranderde^ mentaliteit onder ons volk; wij aanvaarden de noodzakelijkheid van een sterkere bewapening, vooral in luchtwape- nen. Wij realiseeren echter niet altijd, dat dit aanvaarden neerkomt op het aanvaar den van de onvermijdelijkheid van den oorlog. Zóó wordt de wereld (het verschijn sel beperkt zich natuurlijk niet tot ons land, andere landen werken nog veel sterker in die richting) langzaam maar zeker „rijp" gemaakt voor de nieuwe catastrofe. VLISSINGEN A.s. Zaterdag 12 Deoember is er in „De Oude Vriendschap" een uitvoering ten bate der Vlissingscbe Speeltuinvereeniging. De verzorging van het programma is in handen van de Cabaretclub van het Marine Sana toriumfonds, onder leiding van den lieer Jack de Coninck. Deze naam is er borg voor, dat, hetgeen dien avond geboden zal worden, zeer zeker de belangstelling verdient. Tevens zal een Poppenkast het programma afwisse len. Men helpt dan meteen mede de kas van deze nuttige vereeniging te versterken. In do Nuts-Fröbelschool is het Sint Nicolaasfeest gevierd met 14U kl; i .en, die ieder een aardig geschenk ontvingen. De Vereeniging „St. Nicolaasfeest voor On- en minvermogende kinderen gaf haar feestviering in het Concertgebouw. Een 400- tal kinderen werden er onthaald. Op het Beursplein is een nieuwe tele fooncel voor het publiek ter beschikking gesteld. MIDDELBURG Uit het jaarverslag van de Coöp. Ver- hruikver. „De Broederband" is ontleend, dat voor de afd. bakkerij 7% en "voor de afd. winkel 6°/o kan worden uitgekeerd. Er traden 58 nieuwe leden toe en 78 vielen af, zoodat er nu 1357 zijn. Het aantal leden, dat regelmatig afdraagt voor de brandstof fen van de Kolenafdeeling bedraagt 325 en aan hen is 8225 H.L. geleverd. De totaal omzetten waren: afd. bakkerij f 79.602.27, winkel Langeviele f 87.231.88 en winkel Za- charias Jansenstraat f 39.031.041/2, totaal f 205.865.191/2. De winst voor de bakkerij was f 9042.89 en voor de winkels f '6172.691/2 Aan zieke leden is uitgekeerd van de afd. bakkerij f 321.751/2 van de afd. winkels TOEKOMST ZAG ER SLECHT UIT door rheumalische pijnen en indigestie. Nu van alle pijnen verlost. Wij laten den heer W. H. G. te G. zelf aan het woord. „Toen ik 50 'werd, kreeg ik aanvallen van rheumalische pijn en van indigestie. De toekomst zag er slecht voor mij uit, en omdat ik handelsreiziger was, liep mijn productiviteit eveneens aanzienlijk terug. Ik nam de gebruikelijke middelen zonder eenig blijvend resultaat. Toen be gon ik Kruschen Salts te nemen. Hoewel ik eigenlijk nogal pessimistisch gestemd was, ging ik mij toch spoedig anders voelen. Op gewekter, sterker en veel energieker, zon der rheumatiek, terwijl ik geen last meer had van indigestie. Ik blijf doorgaan met Kruschen Salts. Meestal neem ik wat mee in een enveloppe ais ik buitenshuis moet overnachten. Op reis raad ik iedereen Kruschen Salts aan". Dikwijls is, bij beginnende rheumatische pijn het slachtoffer zich niet bewust van de oorzaak. Immers, onbemerkt kunnen de af valstoffen zich in Uw lichaam ophoopen, die niet alleen de oorzaak zijn van indiges tie, maar waaruit dan langzamerhand ook de schadelijke stoffen als urinezuur etc. ontstaan. Juist dit urinezuur is maar al te dikwijls de oorzaak van rheumatiek. De zes zouten waaruit Kruschen Salts be staat, sporen Uw afvoerorganen, lever, nie ren en ingewanden, aan tot krachtiger jer king, waardoor de afvalstoffen snel en vol komen op natuurlijke wijze worden verwij derd. Het bloed wordt gezuiverd, de eet lust keert terug en de rheumatische pijnen zullen afnemen, om tenslotte geheel op te houden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a f (MO. f 0.75, en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rownlree Han dels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. Lange Viele 63 Middelburg f 442.99. Uit het o verlij densfonds resp. f 410. 79 en f 128.55. De politie hield zekere P. F. W. aan, die nog f 2.boete moest betalen of een dag hechtenis ondergaan. Hij koos het laatste. Op het politiebureau werd een fiets gedeponeerd evenzoo een paar heerenrij wielen bij particulieren Vorige week Donderdagavond hield de Kolenvereeniging te Aagtekerke haar jaar vergadering onder voorzitterschap van de Heer J. Jobse. Uit het jaarverslag van den secretaris de Heer G. Janse bleek dat de vereeniging 158 leden telt waarvan er 31 op de vergadering aanwezig waren. Verder bleek de vereeniging het afgeloopen jaar aan brandstoffen had aangekocht, 1500 K.G. Notenkolen, 44000 K.G. Stukkolen, 210.000 KG. Eierkolen, 10.000 K.G. Antliraciet,' 10.000 K.G. Bruinkolen en 10.000 stuks turf. Uit het verslag van den penningmeester de Heer Joh. Dekker bleek dat er een goed slot te boeken viel. Het aftredend bestuurslid de heer J. Job- se werd herkozen. Tot leden van de con trole commissie werden gekozen de hee- ren P. Boone, W. Bimmel, P. de Visser Pz. en tot reserve de Heer P. Wisse Sz. Voor het lossen der brandstoffen te Middelburg ga ven zich 7 personen op. De Chr. Oranjever. hesprak de eventueele feestelijkheden. De feestviering werd uitgesteld tot 30 April. Op 7 Januari zal in de Geref. Kerk de Radio uilzending gegeven worden, 's Middags schoolkinderen bijeenkomst, daarna een lampion-optocht, 's Avonds een filmvoorstelling. Vrijdag vergaderde de afd. van den Chr. B. en T. B. in welke ide Heer J. K. Melse sprak over de Zuiderzeewerken en Wieringermeerpolder. Vrijdag vergaderde de Landbouwver. Koudekerk© in het Café Centraal. De Heer ir Dorst en mr. van der Minne voerden het woord. Ook werd gesproken door de heeren Franse en Kleinepier. De ouderlingen J. Brevet en P. Boone der Ned. Herv. Kerk zijn evenals de diake nen IJ. Janse Cz., en J. in 't Anker herkozen', SOUBURG PLUIMVEE- EN KONIJNENTENTOON STELLING. De Pluimvee- en Konijnenvereeniging „Nut en Genoegen" te O. en W.-Souburg houdt op Zaterdag 12 en Zondag 13 December a s. haar 9e Nationale Tentoonstelling. Gezien het succes der voorgaande jaren verwondert het ons niet, dat zij, wat het aantal inzendin gen betreft, dit jaar haar eigen record slaat. Niet minder dan een 180-tal inzendingen ko nijnen en een 100-tal inzendingen pluimvee zullen tijdens de bovengenoemde tentoonstel- üngsdagen hare verzorging vragen. Met me dewerking van de neringdoenden uit Sou burg, Vlissingen en Middelburg, de Radiocen trales te Vlissingen en Middelburg, lief hebbers van pluimvee en konijnen alsmede fabrikanten van artikelen betrekking hebben de op deze mooie sport en ten laatste be stuur en leden van „Nut en Genoegen", is het gelukt een zeer goed verzorgd Vraag programma samen te stellen. Dit is dan ook wel de grootste aanleiding van deze voor Souburg massale inzending. Men heeft als keurmeesters aangewezen de heeren B. Schil te Westzaan en de heer A. Henstra te Hil versum, resp. voor de konijnen en pluimvee. Daar een zeer groot aantal rassen en kleur* slagen konijnen en kippen wordt tentoonge steld kunnen we een ieder een bezoek aan deze expositie gaarne aanbevelen. Men zie inmiddels de advertentie in dit blad van vorige week. Rest ons nog om te vermelden dat de Tentoonstelling wordt gehouden in de zaal van Café „De Zwaan" te O.-Souburg. Vorige week Donderdag hield de afd. Veere der Z.L.M. haar algemeene vergade ring, in welke een 3-tal films werden ver toond. Vrijdag vergaderde de uitgebreide feest commissie ten stadhuize, alwaar het feest- program werd vastgesleld. WESTKAPELLE Vrijdag vergaderde de geitenfokver eeniging. De inkomsten bedroegen ruim f 85 en de uitgaven f 64.De Heer J. Versluijs te Serooskerke hield een lezing over de ei- schen, waaraan de stalling van geilen moet voldoen voor een goede melkproductie. De collecte alhier gehouden- voor de feesten hij gelegenheid van het a.s. huwe lijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.HJ. Prins Bernhard heeft opgebracht f 295. Voor het Nationaal Huldeblijk heeft de inzameling opgebracht f 60.911/2- Een klein wondje k diKwijls gcvaaiiijker dan een groote wond. omdat U zich daarbij on middellijk zoud» verzorgen. Het is niet noodig elk klein snij-, brand of sckaafwondje direct te verbinden en aan den heilzamen invloed van licht en lucht te onttrekken als U er maar onmiddellijk Zwitsal - de zalf met onbe grijpelijke geneeskracht opdoet. Zwitsal zui vert, verzacht en geneest die kleine „ongeluk, jes", die in elke huishouding voorkomen. Zorg dus steeds een doos bij de hand te hebben. 4 DOOZEN 30 on 60 c. TUBE 25 c. POEDER Ir STROOIBUS

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1