r Kloosterb alsem ajtfbler Fruitteelt. Voor onze Vrouwen Coöp. Melkinrichting „Walcheren" Het snoeien der vruchtboomen. Smokkelende Sint. MARKTBERICHTEN Coöp Veilingsvereeniging „Walcheren0. CORRESPONDENTIE Hoogwater te Vlissingen op: WIELRIJDERS, LICHT OP: Apotheken geopend te Vlissingen: Zondag is geopend OCKENBURG, Badhuisstraat. ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 4 DECEMBER 1936. No. 49. Als Ge rheurnalische pijn in de schouders hebt, laat Uw vrouw U dan eens wrijven met Akk er's Kloosterbalsem Als die kwajongen weer aan 't stoeien is geweest, en thuis komt vol schrammen en builen, doe er dan Kloosterbalsem op, dat hèlptl Uw Grootmoeder leende Je vanouds zoo beroemde en beproefde Akker's Kloosterbalsem reeds als het meest betrouwbare middel, dat in geen enkel huisgezin mag ontbreken* Wat goed is, blijft goed en dagelijks nog bewijst Akker's Kloosterbalsexnt onschatbare diensten als wondmid*1 del, als wrijfmiddel en huidmiddeL Zorg er voor altijd een pot Klooster balsem in huis te hebben, die komt' elk oogenblik van pas. Niet voor niets noemt men Akker's Kloosterbalsem vanouds: „de koning der balsems"* Als Ge U zoo gebrand hebt dat de vellen erbij hangen, of dat er blaren onstaan zoo groot als een rijksdaalder, doe er dan Kloosterbalsem op, dat hèlpt! Als Ge Uw voel verstuikt, doordat Ge zijl uitgegleden,. doe er dan Kloosterbalsem op, dat hèlpt t Als Ge niet overeind kunt komen, door die venijnige steken van 't spit in Uw rug doe er dan Kloosterbalsem op, dal hèlptl- I Als Uw handen ge sprongen en vol kloven zijn, zoodat 't bloed eruit loopt, of als Uw huid weer schraal wordt, doe er dan waf Klooslerbalsem op, dal hèlptl Als Ge door Uw beroep in weer en wind moet loopen en daardoor wintervoeten krijgt, doe er dan eens wat AkkerV Kloosterbalsem op, dat hèlptl Als de oude dag U parten speelt, en de spieren niet meer willen zooals Gij dat wenscht, doe er dan eens wat Akker's Kloosterbalsem op,. dat hèlpt! ter doos 55 cent. Potten van 62Va cent, f 1.04 en 1,1.82. Jwe groover ppt4 hoe voordeeligerl Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten, Vorige week Vrijdagmiddag hield in de Sociëteit „St. Joris", te Middelburg de Coöperatieve Melkinrichting „WALCHEREN" onder voorzit lerschap van den Heer S. Si- monse te St. Laurens haar algemeene na jaarsvergadering. In zijn openingswoord wees spreker op de sobere toestand van de veehouders. De devaluatie, welke theoretisch voor den vee houder voordeelig zou moeten zijn is in werkelijkheid nadeelig voor hen uitgekomen. De steun werd verminderd terwijl de prijzen der zuivelproducten niet in overeenstem ming stegen. De krach 1 voeders daarentegen gingen meer dan 25<>/o in prijs omhoog. Uit de me&edeelingen van den directeur bleek dat dit jaar 64 personen als lid waren toe getreden, terwijl 57 nieuwe leveranciers zich voor drie jaren verbonden. De mees ten dezer hadden tot nog toe zelf gekarnd. De statutenwijziging werd 17 Juli Jf33 in de Nederlandse'.e Staatscourant opgenomen. Aangespoord werd tot het laten volgen van cursussen in goed melken door het perso neel. De melkaanvoer bedroeg 12.475.000 liter in de eerste t en maanden. Daarvoor werd betaald met inbegrip van 30 cents rijloon per 100 li'er melk If 663 007.71. De verkoop der producten ging, niet tegenstaande de minder gunstige zomer, vooruit. In detail werden verkocht: 3.191. 876 liter melk (plus 0.6%), 121.716 fbes- schen gestereliseerde melk (plus 40%), 83. 510 halve flesschen gesteriliseerde melk (plus 14%), 174.441 liters karnemelk, (plus 'lOo/o), 63.631 heele flesschen karnemelk r<min 4o/o). 12.184 halve flesschen kar nemelk (plus 13%), 125.278 flesschen pap j<(plus 7%), 19.169 liters slagroom (plus 47%), 10.709 flesschen melkyoghurt (plus 3%), 31.319 flesschen melkchocolade (min 36%), 24.694 flesschen vla (eerste jaar). De klcinverkoop van boter steeg met 4y2% tot 99.191, 1/4 K.G. In totaal werden ver kocht 322.017,3/4 K.G. bo er, 50.939 stuks kaas en 143.124 K.G. Melkpoeder. Alle kaas werd in Zeeland verkocht. De tusschen haak- jtes geplaatste getallen geven aan de stij ging of daling t.a.v. 1 Jan.INov. 1935t. De balans per 1 November 1936 geeft aan een voordeelig saldo van f 14.206.46. Dit Ibedrag is bruto daar geen rekening is ge houden met nog te betalen onkosten en in terest van geldleeningen. Besloten werd in 1937 wederom geen In- leggeld van nieuwe leden te heffen. Het af tredende bestuurslid, de Heer J. Lorier, en de aftredende commissaris, de Heer A. J. Huijsman, werden herkozen. Bij de rondvraag werden eenige vragen gesteld over melkvervoer en de prijs van ondermelk en magere melkpoeder; welke vragen door directeur en voorzitten werden beantwoord. Een, der winterzorgen van den fruitte» Ier voor zijn boomgaard of fruit tuin is het verzorgen van den wintersnoei. i Speciaal is dit noodiig bij de appel- en pe- renboomen. Dit winterwerk is betrekkelijk eenvoudig en kan met eenige leiding door ie dereen, die wat kijk op zijn hoornen heeft en voon zijn werk voelt, gemakkelijk aange leerd worden. Kankertakken, dood hout, waterloten, tak ken die dwars door den kroon groeien of el kaar hinderen, worden weggenomen of ge dund. Een lastige kwestie is altijd het weg snoeien van het dood hout, speciaal van doo- de toppen. En wel omdat het winterdag is en deze zoo moeilijk zijn te vinden. Dat kan het best gebeuren in den zomer, als de hoo rnen volop in blad staan en de doode einden scherp afsteken bij weelderig groen. Een goéde wintersnoei moet dus worden voorafgegaan door het wegnemen van dood hout en afstervende toppen. Niet alleen ont sieren deze dorre scheuten een mooi fruit gewas, maar het zijn even zoovele besmet tingshaarden voor het gezonde fruit. Wan neer snoeien? Nooit bij vorslig weer, dat is verkeerd. En dat behoeft ook niet, want het snoeiseizoen loopt vanaf dat de boomen kaal staan tot het tijdstip, dat de boomen weer teekenen van uitloópen gaan vertoo- nen. Wie zijn boomen in den winter bespuit, zorge er steeds voor, dat de snoei voor de bespuiting is afgeloopen, dat kost dan min der sproeislof en minder tijd. Bij het snoei en gebruike men een goed snoeimes dit is nog altijd het beste snoeiwerktuig, beter dus dan een snoeisnaar en veel beter dan een zaag. Het snoeivlak moet n.l. zoo glad mogelijk zijn. Alles wat bij het snoeien wringt of een ruwe wond geeft, is verkeerd. Dikke takken zaagt men wel af, maar zaagwonden moeien later bijgesneden wor den. Een stootbeitel kan goed werk leve ren, mits men er voor zorgt, dat geen stomp jes hout blijven zitten. Op zulke stompjes treedt later in den zomer waterloot op. Dat moeten we zooveel mogelijk trachten te voorkomen. Te diepe wonden zijn ook af te keuren, omdat deze raoeiljjk of niet over groeien met een afdekkend laag wondweef- sei Wfi moeten met vergelen, dal elke wond hoe klein ook, een open plaats in het boom weefsel is, waar de sporen van de verschil lende zwamziekte vrij entreé hebben. Groóte wonden smeert men daarom in met entwas, of menie. Alle boomen moe ten niet evensterk gesnoeid worden. Bij ^steenvruchten, kers, pruim, perzik moet men hiermee zelfs voorzichtig zijn. Hi«er mag men hoogstens overgaan tot het uitdunnen van wat er noodzakelijk uitmoet. Door veel snoeien treedt n.l. sterker gommen op, met als gevolg kanker. Wanneer men jonge vruchtboomen koopt, vooral appels en peren, dan moeten de?e bij aankoop reeds een goeden snoei achter zich hebben, dus de boomkweeker moet gezorgd hebben dat de vorm van de kroon „af" is. Na het aanplanten behoeft men dan slechts hoogstens een overtollig takje weg te nemen. Natuurlijk zal bij verderen opkweek vak kennis niet mogen ontbreken, hoewel men practisch veel kan leeren, kan men toch de theoretische voorontwikkeling niet mis sen. 1 Deze laatste kan men tegenwoordig over al verkrijgen zoowel op tuinbouwscholen en fruitteeltcursussen, terwijl ook in de tuin- bouwvakbladen déze grondslag wordt ge legd. Nu de fruitteelt zich zoo sterk uitbreidt zal tevens moeten samengaan meer vak kennis van den fruitkweeker, déze is thans in ruime mate aanwezig. De lezer heeft natuurlijk in zijn dagblad het verhaal gelezen van de Sinterklaas met zijn zwarten knecht, die nabij Esschen döor de douane werd aangehouden en die in zijn tabberd 1500 boekjes sigarettenpapier had verborgen^ Ook zwarte Piet had in den zak, instede van een gart of een kleinen stouten jongen, een groot aantal van deze zeer be geerde smokkelwaar. Een geval om eventjes over te lachen, als men gevoel voor humor heeft. Want er zit ongetwijfeld iets komieks in.- Maar aan den anderen kant is het toch jammer, dat het Siutciklaaslv.est op die _mani:r gevulgari seerd wordt. Wij mogen nooit vergeten, dat oorspronkelijk de Sint een kerklieilige was met een s,peciale liefde tot de kinderen. Langzamerhand is het naamfeest van dezen heilige een volksfeest geworden met allerlei onschuldige vermaken. Dat moet het blijven. Het Sinterklaasfeest moet niet buiten de rails gejaagd worden. Wij moeten er voor oppas sen, dat het niet in de goot terecht komt. KLEINE VEILING van 1 Dec. 1936. Witte kool 1/2-I, Boerekool iy2-3y2, Prei iy2-2y2, Veldsla 5-10, Spinazie 12, Savoye kool 1/3-3, Roode kool iy2-2, alles Per K«G. Peen 2i/2-3l/2, Rapen I-21/2, Kroten 1-11/2» Selderie 2-21/2, Rammenas IV2, alles per hos. Spruiten 6-9, Witlof 5-12, Schorseneeren 4, Koolrapen ll/2-2, Wijnpeën li/2-2, Bruine boonen 13-14, Kroten iy2-2, alles per K.G. Bloemen: Cactus 1 per pot. Pieterselie 7-11, Pickles 3. Seldery 3, allen per chip. Bloem kool 2-21. Andijvie 1/2'IV2, Knolseldery l-2i alles per stuk. VOOR DE FEESTDAGEN St. Nicolaas en zijn trouwe helper zul len het bij ons wel prettiger vinden dan in Spanje. Zij kunnen hier nog rustig en on gestoord door de straten gaan om hun in- koopen te doen. En... onder de vele sier lijke en nuttige zaken, die thans in onze winkelstraten in de etalages prijken, bevindt zich dit jaar iets heel bijzonders, wat de milde gevers ongetwijfeld wel zal opvallen. Wij bedoelen de keurige feestverpakking met vier stukken Toilet Zeep en als extra verrassing nog een sierlijk geborduurd shan tung zakdoekje geheel gratis. Een luxe geschenk voor slechts f 0.50. Zoo iets kan elke St. Nicolaas betalen cn ieder, die zulk een verrassing ten geschenke krijgt, zal dit ten zeerste waardeeren. Abonné P. M. te K. In dank uw bescheiden aangaande het Vredesvraagstuk ontvangen. Wij zullen er met groole belangstel ing ken nis van nemen en komen er waarschijnlijk binnen enke.e weken wel op terug. Perscommissie K. en V. Uw i igezonden hopen wij volgende week op te nemen. Vau uw verdere mededeeli :gen is acte genomen. Red. DECEMBER ZON Op Onder Zaterdag 5 Dec. 7.54 3.47 Zondag 6 7.56 3.46 Maandag 7 7.57 3.46 Dinsdag 8 7.58 3.45 Woensdag 9 7.59 3.45 Donderdag 10 8.00 3.45 Vrijdag 11 8.01 3.45 Zaterdag 5 Dec.v.m. 5.53 n.m. 6.32 Zondag 6 6.48 7.31 Maandag 7 7.51 11 8.35 Dinsdag 8 9.- 11 9.43 Woensdag 9 10.06 11 10.42 Donderdag 10 11.01 11.30 Vrijdag 11 11-46 12. Zaterdag 5 Dec. te 4.17 uur Zondag 6 te 4.16 t* Maandag 7 te 4.16 Dinsdag 8 te 4.15 11 Woensd. 9 te 4.15 Donderd. 10 te 4.15 Vrijdag 11 te 4.15 1#

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 7