pr- Zie onze groote Sint Nicolaas Prijsvraag op pag. 1 Derde Blad. Een wonder-middel tegen PRIKKEL-hoest! akker's Abdijsiroop Voor uw Winterjas en Werkmanskleeding Boekbespreking BURGERLIJKE STAND Kleedingmagazijn L. M. DE CROM ZEEUWSCH NIEUWSBLAD VAN VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936. No. 48. onderwerp „Gods wil en de Jeugd". Als der de spreker trad op de Heer Schipper (on der ijzer le 't Zand, Koudekerke, met het onderwerp „Gods wil en de Wereld". Vorige week Woensdag vergaderde de Ver. Walch eren-Noord van Chr. Jonge Boe ren en Tuinders, onder leiding van dhr. L. Bosselaar. Door dhr. A. Bosselaar werd in geleid het onderwerp: „Pacht en Eigen dom" en door dhr. P. de Kam: „Rationalisa tie in 't Bedrijfsleven". Op deze beide in leidingen volgde een geanimeerde bespre king. Maandagavond werd te Aagtekerke voor de competitie van den Zeeuwschen Dambond de wedstrijd gespeeld tusschen Aagtekerke 2 en Souburg 2. De uitslagen waren: Aagtekerke 2 Souburg 2. C. JongepierL. Kodde afgebr. F. KrijgerM. J. Pluijmers afgebr. J. MaljaarsL. M. Bakker 1—1 A. de VisserS. v. Eenennaam 0—2 A. ProvoostF. v. Eenennaam 1—1 P. BimmelJ. Jagt 0—2 A. MaljaarsJ. Walrave 0—2 L. BakkerA. Landsheer 2—0 L. MaljersF. v. Dixhoorn 2—0 A. VerhageJ. F. Jacques 2—0 Uitslag Aagtekerke 8 punten, Souburg 8 punten. ARNEMUIDEN 1 n-j Vrijdagmorgen ontstond brand in de schuur van J. K. door het spelen imet lu cifers door kinderen. Met behulp van de Middelburgsche brandweer werd de brand tot de schuur beperkt. Een stuk vee kwam in de vlammen om. Het Groene Kruis vergaderde onder leiding van dhr. J. J. Huissen. Medegedeeld werd, dat in de vacature v. Doeselaar, dhr. Huissen tot voorzitter en in diens plaats tot ■ecretaris benoemd is dhr. J. P. Israël. On der leiding van Dr. P. de Haas zal met Januari 1937 aanvangen de cursus E.H.B.O. Het rapport kascommissie en verplegings- materieel luiden gunstig. De heeren B. Fran se en J. P. Israël werden als (bestuursleden herkozen. In de vacature Zeïj'ger en Israël werden gekozen tot leden der kascommissie de hee ren L. K. J. de Pree en Chr. Reijnhoudt. De magazijnmeester-bode, dhr. P. Ventevogel werd bijl acclamatie herbenoemd. De begrooting 1937 werd vastgesteld voor het Groene Kruis op f 1680; idem T.B.C.- bestrijding op f 705. Ten besluite werd door Ir. Holleman een lezüig met lichtbeelden gehouden over: „De waarde der zuivelproducten voor de volksvoeding", hierbij waren vele vrouwen daartoe uitgenoodigd tegenwoordig. (Z.) Bij de Ned. Herv. Kerk is beroepen de Heer J. Batelaan, cand. te Bodegraven. BIGGEKERKE ,A Op de vergadering van de A. R. Kies- ver. gaf Vrijdag j .1. de Heer C. Stuij een in leiding over: „De gouden standaard". GRIJPSKERKE. f* Vorige week Donderdagavond werd al hier de jaarlijksche ledenvergadering gehou den der Coöp. Kolenvereeniging W. A. In het jaarverslag werd gewezen op de omzet ling in een Coöp. Ver., welke momen teel 168 leden telt. De ontvangsten bedroe gen f 2915,67 de uitgaven f 2755,44, (alzoo een batig saldo van f 160.23. Als leden der commissie van toezicht wer den gekozen de heeren C. Commejan, A. P. Rotte en L. Marinussen. (Z.) Woensdagavond vergaderde de A. R. propagandaclub. Aan de orde was het on derwerp: „Publieke eerbaarheid (art. 15 beginselprogram), ingeleid door dhr. A. Adriaanse. Een algemeene bespreking volg de. (Z.) G APINGE Bij de gehouden stemming tot verkie zing van een ouderling (vac. S. Simonse) en een diaken (vacature J. Lunnerse Jzn.) in de Geref. Kerk alhier, zijn gekozen de hee ren H. G. Boer en C. WattcL KOUDEKERKE Vrijdag vergaderde de Jeugdcentrale. In kas is een saldo van f 20 ruim. De Heer G. de Vries hield een lezing over landen en volken in Indië. De Heer de Loof uit Middelburg vertoonde lantaarnplaatjes. is de vanouds beproefde Akker's Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude lijden bekende „genees-kruyden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Nóg meer dan vroeger is nu het beproefdo hoest-geneesmiddel I V«rlóógde prijzen: f 0.75, f 1.25, f 2.- per fla:on. is en blijft Lange Viele K 233 Middelburg HET GOEDKOOPSTE ADRES MELISKERKE Alhier is opgericht de jongensclub „Ken Hem in al uw wegen". Leider is de Heer A. Janse Pz. OOSTKAPEL LE Gekozen tot ouderling der Geref. Kerk de Heer D. Coppoolse en tot diaken de heer G. de Visser. Tot leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk de heeren J. Koene (herkozen) en J. de Pagter, K. Poppe ten P. de Voogd. RITTHEM Vrijstelling wegens broederdienst. De Commissaris der Koningin heeft wegens broederdienst vrijstelling van den militairen dienst verleend aan P. Lijnse en Adr. Ver meulen, beiden behoorende tot de lichting 1938. (V. C.) SOUBURG. De Buitengewone VrijSvillige Land storm vergaderde te Souburg. Overste Bierman besprak de moeilijkhe den in den B. V. L. en wees verder op de groote verandering, aangebracht door reor ganisatie. Spr. eindigde met een warme op- wtkking om trots alle tegenkanting, pal te blijven staan voor de B. V. L. De nieuwe commandant Overste Bruins, werd aan de vergadering voorgesteld. Tenslotte verkreeg de nieuwe secretaris, dhr. Eckhardt het woord. Die besprak de zoo moeilijke taak welke op hem rustte, maar ook de zoo mooie zaak, waarin 'hij thans een werkzaam aandeel mocht ver krijgen. (Z.) VROUWEPOLDER Donderdagavond werd in een speciaal daarvoor belegde bijeenkomst het nieuwe orgel in de Ned. Herv. Kerk in gebruik genomen. Hierbij werd het woord gevoerd door Ds. v. Duyne en Ds. Warners van Se rooskerke. (Z.) WESTKAPELLE Vrijdag werd het 25 jarig bestaan her dacht van de Chr. School, tevens de 25- jarige loopbaan van het Hoofd der School. Verschillende sprekers voerden het woord. Woensdagavond vergaderde alhier on der voorzitterschap van den burgemeester jhr. mr. de Casembroot, het Oranjecomité ter bespreking van de te houden feesten ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana. De datum voor de feestviering werd vast gesteld op 6 Januari en zoo mogelijk op 7 Januari, indien de financiën dit toelaten. Voor dit doel zal een collecte langs de hui zen worden gehouden. Program: De dag wordt 's morgens ingezet met een muzikale wandeling door het fanfarecorps; kinder- tractatie in de scholen; kerkdienst; wieler wedstrijd. 's Middags volksspelen voor kin deren. 's Avonds optocht met versierde boerenwagens en fakkeloptocht. Eventueel ook bengaalsch vuurwerk. De commissie zal nader overwegen 's a- vonds ook het gemeentehuis te verlichten en een etalagewedstrijd. Verder wordt van de ingezetenen mede werking verzocht in de versiering hunner gevels. Op den dag van het huwelijk onzer Prinses zal de gelegenheid opengesteld wor den te luisteren naar de radio-uitzending, terwijl ook nog een film vertoond zal wor den. i Ook zal een inzameling worden gehouden voor het nationaal huldeblijk. (Z.) DE OXFORDGROEP EN WIJ. Van gansch andere aard en strekking is de typografisch keurig verzorgde brochure „De Oxford! groep en Wij". Een zakelijke beschrijving en een criti- sche beschouwing van de Oxfordgroep door Ds. P. ten Have. Dit bondige en prettig leesbare boekske hebben we met stijgende belangstelling ge lezen en voor de inhoud alle respect gekregen. Wij zijn de eerlijke en klare taal van Ds. ten Have gaan voelen als een uiting van zijn teleurgestelde en gekrenkte overtui ging, toen aan zijn criliek geen gehoor "werd verleend. Die critiek lijkt ons voor de Ox fordgroep toch niet geheel verwerpelijk. Zij doet zich aan ons voor als een zuivering van de levenssappen waaraan de groepswor- tels haar groeikracht ontleenen. En daarvoor moet, ja mag men niet blind zijn. De gevolgen zouden voor den groep wel eens zeer schadelijk en nadeelig kun nen zijn. i Juist hetgeen waarvoor de schrijver waar schuwt. Het is goed dat men, ook alvorens tot de groep zal toejreden, deze bezwaren He- voren weet en begrijpt. Ds. ten Have die de teleurstelling welke de moderne theologie velen heeft gebracht, begrijpt, waarschuwt hier voor de teleur stelling die de groep brengt. Wij zijn geneigd te vragen „zijn er geen punten van overeenstemming te constatee- ren die de oorzakelijke verschijnselen ge meen hebben welke tot die teleurstelling aanleiding kan- of heeft gegeven? Bijv.- De zelfvoldaanheid, de eigengerechtigheid, stel lige en positieve uitspraken van leergezag die theorelisch de harmonie deden verstaan, doch met de praktijk van het volle leven telkens in botsing kwamen? Zoo beschouwd zouden beiden teleurstel lingen nadere overweging verdienen opdat ze beiden hun nuttige werking van gees telijke opbouw verbeterd konden voortzet ten en uitbreiden. Ook voor de gevaren die kunnen ontstaan voor de angstig zoekende en tobbende vra gers, die gedwongen worden in de band van geboden, wetten en regels, zijn we niet blind- Inzonderheid zien we die voor Psychisch zwakke naturen als in hooge mate onge- wenscht, doch bovendien als absoluut on juist. Dat eischt revisie. Tenslotte lijkt het ons juist dat hier ge wezen wordt op de gevaren van fantasierijke gevolgen die kunnen en zullen voortsprui ten als resultaten uit de stille tijden, zoowel als de mogelijk te verwachten resultaten van de house-partij's. Men moet de menschen meer of min der intellectueel bedeeld nu eenmaal nemen zooals ze zijn en niet zooals ze we zen moesten. Die hooge tred van moraliteit en zedelijkheidsbewustzijn hebben we helaas nog zeker voor een beweging als de Oxford groep ook in de gemeenschap der Godsdiens tige samenleving nog niet bereikt. Blijve men, daarom meer bij het daadkrachtig, practisch Christendom. Dat is meer in over eenstemming met de zuiverheid, waarheid en waardigheid. Daarvan verwachten ook wij veel meer nut. De groep kan en mag Ds. ten Have dank baar zijn voor dit werkje. Het is k 25 cent verkrijgbaar /bij Ide Boekhandel te Neerbosch, post Nijmegen. We bevelen de lezing en overdenking er van van harte aan. NATIONALE BRANDNETELS Tct één van de dingen die opgemerkt worden aangaande de N.S.B. is voorzeker de ontdekking dat zij zich n;et in wat men noemt onverdeeld net gezelschap bevindt In antwoordt op de brochure van Wes sels „De N.S.B. leiding ontmaskerd", ont vingen wij een schriftuur in kanariegele omslag onder het motto „De Bloem der natie?" Nieuwe onthullingen in die bro chure gedaan door een artiste, de vroegere echtgenoole van Wessels. De inhoud van deze lectuur is weinig hartverheffend voor hen die een „gaaf volk", in de toekomst ver wachten en als zoodanig dan ook geen aan beveling voor het streven der nieuwe partjf. Nu diene opgemerkt dat de N.S.B. dit schotschrift niet uitgeeft, ook niet de be kende privaat uitgeversbedrijven van den heer Mussert, c.s., doch een in oprichting zijnde uitgeverij in Den Haag, die kennelijk toch wel de N.S.B. poogt te animeeren, doch o.i. hiermede een weinig verstandig debuut maakt. Wat de particuliere huiselijke en familie aangelegenheden van ruzie-makende perso nen met de bevordering van Volks- en Vaderlandswelzijn te maken heeft is ons niet duidelijker geworden. Het lijkt ons het beste alléén maar acht te slaan op de weerlegging van de feiten door Wessels en anderen omtrent de N.S. B. werkwijze aan het licht gebracht, en het overige vuil als onnutte nationale brandne tels ongemerkt te passeeren. Want als de kok met de keukenmeid kijft! dan weet men waar de boter bljjft, lazen we dezer dagen terecht. Doch d&lr zijn 'we nu precies niet benieuwd naar. MIDDELBURG, van 19—26 Nov. 1936. Ondertrouwd: J. J. van Hengst, 30 j. en W. Focke, 24 j. L. Wijnands, 26 j. en H. F. Mol, 22 j. C. Meliefste, 23 j. en M. E. Reijnhoudt, 24 j. i Getrouwd: L. Wynands, 26 j. en H. F, Mol, 22 j. A. C. Schaal je, 22 J. en F. Dl Huijbregtse, 21 j. C. J. Priester, 30 j. en M. Flipse, 25 j. Bevallen: M. J. van Helleman-Wiessner, d. M. de Bree-Dingemanse, d. Overleden: Joha. de Kam, 58 j., wed. van P. Ton. (M. CJ Emmerkachel, mestkruiwa- gen. J. A. de Ligny, Seroosk Kalfvaars, rek. 8 December K. Besuijen, Serooskerke (W) SEROOSKERKE Voor Visite- en Ondertrouwkaarten bij J. Schout Wzn., As met wielen, koopje, man- gelmolen, pakkisten. M. Mat- thijssen, Meliskerke. ST. LAURENS. Voor Visite- en Onder-rouwkaarten C; Geerse. 1 1 Koe. P. Wijckhuijs, Oost- kapelle. Mooie witte kool. J. Koole Dzn., Fruitberg. Kalfvaars en lammeren P. Wisse, Domburg. Vaars en stierkalf. Jan Jobse, Koudekerke. Twee vleeschblokken. Wagenmakerij Meliskerke. 15000 K G. mangels, tarwe- stroo. W. de Voogd, Domb ZOUTELANDE. Voor Visite- en Onder rouwkaarten J. Verhage, Timmermansstraat 30 H.L. poters, U/a ct. per K.G. A. Dingemanse, Hooge- lande. 5 Lammeren. J. Marinissen, Noordweg, Middelburg. Kalfvaars a d. rek. Vare koe le kalf, ongeschetst stiertje. Groot Middenhof, Oostkakk VROUWEPOLDER. Voor Visite- en Ondertrouwkaarten C. Polderman. Keulsche kruiken. P. de Vis ser, no. 18, Aagtekerke. Goed damesrijwiel. Se is weg 156, Middelburg. Bonte en blauwe poot- aardappelen, klasse B. P. Lang beke, Ga inge. 1 Koe,, aan de rekening. Biggen. M. H. Dekker, 't Zand Kalfvaaars, aan de rekening P. Lampert Jz, Biggekerke. Geschetst vaarsje, 6 mnd. P. Poppe, Breeweg, Koudek Mode kal vaars. Joh. de Visser, Domburg. Vet varken, mooie biggen. A P. Po uwer, Gapinge. Vet kalf. Jan Louwerse, Butlinge. GAPINGE. Voor Visite- en Ondertrouwkaarten A. Versluijs B 2. Koe of kalfvaars, rek. 5 December. J. de Korte, Marlekerke. Schaapram. „Torenvliet", 't Zand D 8. Gekalfde vaars. A. de Visser, Zuidvliet, Souburg. Zeeuwsche blauwe pootaard- appelen, lste nabouw, 2 cent per K.G. C. Wielemaker, Biggekerke Koe, rekening December. Jz. Verhage, Kout'ekerke. Mangclmolen, klein model. J. Wisse Jacz., Zoutelande. Kalivaars aan de rekening. Gebrs. Koppejan, Me'iskerke. Kalivaars, rek. 29 Nov. en 3 lammeren. W. Corré, Aagtekerke. Dubbele meelkist. „De Jonge Boomgaard", Soutl Boerderijen, land. Lage weg E 108, 't Zand. vijnpee Jan Moens, Vrouwenolder. Stierkalf. J Oari se, Zoutelande. 1 Jongens-, 1 dames-, 2 Hee- renrij wielen. Achter i get Q T*0, Mid "elft Kapvaars, aan de rekening. S. Meijers, Eendracht, Se rooskerke. Mooie achtweeksche biggen. M. Poppe, Serooskerke. Paardenboonen. F. de Witte, St. Janskerke. Vet varken. „Torenzicht", Tramstation, Zoutelande. Vaarskalf. A. J. Geschiere, Serooskerke. Kalfvaars op rekening. J. Louwerse, Schroeweg, Middelburg. Vet stierkalf. I. de Buck, Veere. Schaapram. J. Meijers, Biggekerke. Beste kalfkoe. B. Koole, Souburg. lste nabouw Bevelander pootaardappelen. P. Wisse, Meliskerke. Koe, 2de kalf, 10 dagen ge- kalf., 27 L. per dag. K. Huijsman, St. Laurens. 1

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 2