Oe Wet op de Vestigingseisrtien in aantocht VOEDING EN LANDBOUW. waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad Wat de wereld kan verorberen. Die echte Frankforter Knakworstjes 42e Jaargang Vr.üDAG 30 OCTOBER 1936 No 44 UITGAVE: N.V. ZEEUWSCHE UITG. MIJ- St. Jacobstr. 31, Tel. 370, Noordstr. 44, Tel. 130 Vlissingen, Noordstr. C 34, Tel. 236, Middelburg. 25 AGENTSCHAPPEN ADVERTENTIËN 20 ct. p. r. INGEZ. MED. 40 ct CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur 4lj^^ Dit nummer bestaat uif 8 pagina's. Als asch meel was en turf spek Bakte moeder eiken dag pannekoek. Een pleit voor het behoefte-element. Hoe dénken de kamerleden er over? Verkiezingspreludia. GABARDINES en OVERJASSEN Kleedingmagazijn L. M, DE CR0M VBrtrouwd adres «oor Werkmansgoederen HEERLIJK! Koopt ze van VAN VESSEM - Tel. 367 eeuwseh Tïieuwsblati BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: handelden en meer in onderling overleg, dan zou er geen honger en ellende meer op de wereld behoeven te zijn. Dan kon iedereen tevreden leven omdat hij zou kunnen krij gen wat hij noodig had. Ja, ja, als... Vader Vondel dichtte reeds de verzuchting, als al le menschen wijs waren en daarbij wel de den, de aarde een paradijs zou zijn. Maar de menschen en de volken zijn nie/ „wijs" en zij doen niet „wel Er is heelemaal geen stuur in de productie van de levens benodigdheden en er is nog veel minder lijn in de verdeeling ervan over de aarde. Daar door wordt aan de eene zijde van de grens het voedsel op de mestvaalt geworpen, ter wijl aan de andere zijde gebrek en ontbe ring bestaat. Dat komt... Ja, dat kunnen we precies vertellen, hoe dat komt. We kunnen de oorzaken van die krankzinnigheid fijntjes naspeuren en uit eenzetten. Hel is alleen maar zoo vreemd, dat wij wel weten, hoe het veranderd moet worden, doch schijnbaar geen kans zien die verandering tot stand te brengen. Ja, ja, wij mogen heel erg trotsch zijn op onze beschaving, die tot zulke dingen heeft ge leid en die om maar één der vele on rechtvaardigheden te noemen aan den boer goedkoope margarine verstrekt en de door dien boer vervaardigde roomboter te gen lageren prijs het land tiet uitgaan, een beschaving die den boer, den voortbrenger van het voedsel der menschen, armoede en gebrek laat leiden. Omdat de nuchtere werkelijkheid zulk een slechte grondslag is voor goede wenschen hebben wij aan al de dingen, die met „als" beginnen nog zoo weinig. Het gaat er niet om te weten, wat wij uiteindelijk willen bereiken; dat weten wij wel. Hel gaat er om te weten, hoe wij die betere toekomst schep pen met welke praclische middelen en langs welke wegen. Ascli wordt geen meel en turf geen spek door den wensch alleen. De menschen eten veel te weinig. Zij moesten veel meer eten voor hun gezond heid en als zij dat deden zou de landbouw betere zaken doen, zegt Dr. Molhuijzen, de secretaris van het Kon. Ned. Landbouw Co mité in een artikel in de nieuwe Veldbode. Als men het verbruik van melk door de armste bevolking van Engeland deed toene men van 21/2 tot 4 pint per hoofd per week wat nog minder is dan wenschelijk moet worden geacht dan zouden de hoeren 800.000 koeien meer noodig hebben. En als men het melk verbruik in Engeland bracht op het peil, dat de hygiënische commissie van den Volkenbond noodig acht, dan zou den de Engelsche veehouders twee millioen koeien meer moeten houden. Ja, ja, waarde dokter. Als... Als het gemiddeld verbruik van sinaas appelen in de twaalf voornaamste landen van Europa zou kunnen worden gebracht op 15 Engelsche ponden per hoofd dan zou de vraag naar het artikel met 75% stij gen. Als de West-Europeesche landen eens konden besuliten inplaats van 95o/o slechts 75% van hun broodgraan zelf te produ- ceeren en de voortbrenging van noodzake lijke andere levensmiddelen te vermeerderen dan zou al een belangrijke stap in de goede richting zjjn gedaan. Aldus Dr. Molhuijzen, die natuurlijk volkomen gelijk heeft. o— Ik herinner mij nog, dat als ik vroeger thuis het woordje „als" gebruikte mijn moeder strijk en zet de uitspraak deed, die boven dit artikeltje staat. Zij wilde daar mede aangeven, dat „als" een zeer onbe trouwbaar woordje is en dat men zich de dingen des levens wei móói kan wenschen, maar dat zij het daarom nog niet zijn Zoo is het ook met de redeneering van den heer Molhuijzen. Als de volkeren verstandig Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer inzake het Wetsontwerp houdende regeling betreffende de vestigingseischen voor den Middenstand. Zij beoogt om de steeds verder gaande afbrokkeling en vernietiging van de bona-fide handel en Nijverheid tegen te gaan en door betere samenwerking te bevorderen de een heid weer te herstellen. Dit doel hoopt deze wet te bereiken door steaks minimale eischen te gaan stellen aan hen die een zaak of bedrijf willen gaan voe ren, eischen van credietwaardigheid, vak bekwaamheid en handelskennis, die aan de ondernemer(s) van die te stichten zaken of bedrijven zullen worden gesteld. Op het eerste gezicht lijkt dit wetsont werp een belangrijke aanwinst ten behoeve van de nijvere groep Middenstanders. In meerdere zaken hoort men er dan ook vol verwachting over spreken. Doch hoezeer zal die wet, wanneer zij in dezen vorm door de Regeering in werking wordt gesteld den Middenstand een nieuwe tegenvaller bezorgen. Kent U de pasvorm en fraaie coupe van onze aanbieding Zeer voordeelig en prima afgewerkt ver krijgbaar bij Lange Viele K 233 Middelburg Immers het behoefte-element wordt er niet bij opgenomen. Omdat tegen de inschakeling van dit zoo gen. behoefte-element de Minister onover komelijke bezwaren heeft. Welke die bezwaren zijn en of ze opwegen tegen de voordeelen konden we niet te we ten komen. Doch dat die bezwaren grooter rjjn dan de voordeelen, lijkt ons wel zeer onaannemelijk. Bestaat er dan zoo'n behoefte aan het behoefte-element? Men oordeele zelf. De statistische gegevens over de gehouden bedrijf stelling ultimo 1930 doet zen dat wij in ons land, op een bevolking van 8 milli oen inwoners circa 12.000 Manufacturiers, 11.000 brood-, 35.000 kruideniers-, en 11.000 slagerswinkels telden. Op iedere 52 inwoners, let wel, geen ge zinnen maar inwoners groot en klein dus door elkaar, bezitten we 1 winkel, of wel 152.000 winkels op de 8.000.000. Dat wil dus zeggen dat uit gemiddeld elke 12 k 13 gezinnen, 1 winkelier, veelal met gezin, zijn bestaan moet vinden. Denk daar eens over na. Deze ongebreidelde uitbreiding van het aantal zaken en bedrijven loopt toch waar lijk de spuigaten uit. Vooral wanneer men dan ook nog op merkt hoe de doorsnee individueelen Mid denstander zijn strijd om het bes aan heelt te voeren tegen de zoogen. kartels, trusts of coöperatie zaken. Welke laatste hun bestaans- en uithrei- dings mogelijkheden feitelijk in het Wetsont werp zooals dat daar nu ligt nog b schermd kunnen zien. Immers zij proiiteeren in de eerste plaats van de vernietiging van de e- conomisch zwakken die onder invloed van het nieuwe \Vetsontwerp komen te vallen. Bovendien is aan hun geen enkele beper king tot verdere uitbreiding van het aantal nieuw te stichten filialen in dezelfde of an dere gemeente opgelegd. Zij genieten, vooral middels hun kapi taalspositie, dus jn de eerste plaats van den ministers-leuze het zoogen. open bedrijf on aangetast te laten. Terecht hebben de afd. Amsterdam van de Kon. Ned. Midd. Bond en de afd. Zee land, West Brabant van de ver. van Chr. Industrieelen en Middenstand er bij hun Bondsbesturcn op aangedrongen, toch voor al bij de Regeering de opname van het be hoefte-element voor te staan. Deze memorie van antwoord laat daartoe weinig optimistische verwachting. Daarom vooral is thans het oog gevestigd op de le den der Tweede en Eerste Kamer, hoe deze Volksvertegenwoordigers dit wetsontwerp zullen ontvangen en behandelen. De onderscheidene partijen die steeds te gen de verkiezingen met haast ontroerende zorg van de Middenstand kennis willen ne men, krijgen hier een prachtkans om thans de Daad te stellen. En nu liefst geen verhalen over partij- en groepsbelangen. We weten heel goed dat hier het belang van de Middenstandsgroep wordt voorgestaan. De groep die voor hei overgroote deel steeds weer zichzelf tracht te bedruipen, dank zij haar vindingrijkheid. De groep waar, ten opzichte van de andere groepen aan beide zijden van haar, de mo kerslagen veelal niet op z'n zachtst terecht kwamen. De groep, die ook nuttig, en werkend be lastingbetaler in Nederland is. De groep die blijkbaar, helaas nog wél over niet voldoende proteciionislische in vloed in Regeeringskringen beschikt om thans haar heteekenis eens te doen gelden. Men versta ons goed. Het is verre van ons aan te zetten tot ongemotiveerde ei schen Doch uit onze veeljarige praktijk in di verse steden en plattelandsgemeenten in Ne derland is het ons overbekend geworden hoe de Middenstand, veelal beneden haar stand, heteekenis en positie, haar levensstrijd heeft te voeren. Goeddeels ook als gevolg van te weinig erkenning. Niet in vloeiende speechen en toespraken, doch metterdaad. Hier nu ligt een Wetsontwerp om die daad te gaan verbeteren. De overheidsdienaren en deszelfs verte genwoordigers hebben daartoe straks een pracht-gelegenheid. Dat zij die kans dan ook benutten. Er is nu reeds zooveel en zoo diep vaak in het economisch leven van ons land doorgetast. Een groot deel van de Middenstanders be seft ternauwernood of on oltloende hetgeen straks voor haar staat te gebeuren. Een an der deel haalt bij voorbaat reeds de schou ders op bij het besef „Er komt immers toch niets van?" Dat beiden groepen nu eens aangenaam verrast mogen worden, ook al zullen groo teren daar nu minder vriende ijk om kijken. Een dergelijk tactisch en wijs besluit zal bij vele duizenden Middenstanders een on verwachte vreugde en meer hoop voor de toekomst doen oplaaien. En mocht de Minister, in casu het Kabi net, deza stap niet ten volle aandurven. Dat men dan het besluit neemt een proef te zullen nemen voor een periode van b.v. 10 of 15 jaar. Dat zou binnen eenige jaren reeds een aanmerkelijke positie-verbetering beleeke- kenen. En zoo de consequenties te ingrijpend zouden blijken te zijn kan men er immers altijd later weer vanaf stappen. Doch deze positieverbetering voor den Middenstand zou haar een aanmerkelijke steun verschaffen. Juist ook voor de periode van thans, en de toekomst, nu zij alle zeilen onder de genon en en nog te nemen mone taire maatregelen moet bijzet en, om mede daardoor niet te zullen stranden. Terwijl door die tijdelijke maatregel ons Middenstands bedrijfsle en voor de toekomst in die per.ode, onmogeiijk een diep ingrijpen de inzinking zal kunnen veroorzaken, dat de ook door ons gevraagde proef op UtliLeits gronden a g wezen zou moeten wor.ien. Daarom, het gaat tegen St. Nicolaus. Vol verwachting zien wq uit. VLISSINGEN Geslaagd vóór het voorloopig machi nisten diploma: de Heeren J. P. Helm en J. Kusse. Men deelt aan de „Midd. Crt." mede, dat de minister van Waterstaat krachtig heeft aangedrongen op wijziging van den Zon dagsdienst op liet veer, Vlissingen-Breskens. In plaats van 5 worden 8 vaarten op Zondag gevraagd. Inplaats van wijlen J. de Meij, is tot administrateur van het algemeen afdeelings- ziekenfonds Walchiren benoemd: de Heer A. Korteweg. St. Jacobsstraat 31 Vlissingen De kerkeraad der Ned. Herv. gemeen te deed een protest hooren tegen het feit, dat Zaterdagavond een bal masquié zou wor den gehouden, in het paviljoen wandelpier tot 's nadhts 4 uur, dus tot ver in den Zon dag. Ook de R.K. geestelijkheid verzond een adres, accoord gaande met het schrijven van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente inzake de Bal-masqué's die tot Zondagmor gen duren. Nabij Rammekens voer het Noorsch tankschip „Beth" aan den grond. Het was zwaar belast met een lading olie, bestemd voor de „Vlismar" alhier. Enkele sleepboo- ten slaagden erin, het schip los te maken, waarna het naar de binnenhaven is ge bracht. Het bestuur van den Polder Walche ren legde op het schip beslag wegens dijk- beschadiging. Op borgstelling van f 6600 zal het worden vrijgegeven. Voor de C.K.W.O. trad als spreker op de Heer Dr. Belmonte met het onderwerp: „Abessynië". Verschillende plaatjes wer den vertoond. Een collectie voor het Roode Kruis bracht op f 22.93. Vanwege het Instituut voor Arbei ders-ontwikkeling werd in het Concertge bouw een Kunstavond gegeven, met mede werking van het gezelschap André Menist De Internationale Vereeniging „Bella my" hield in de bovenzaal van het restau rant Vermeesch een propaganda-avond met als spreker: Mr. dr. P. IJssel de Schepper uit Den Haag over het „Bellamy-Econo- misch stelsel Arbeid en Welvaart voor Al len". Ter gelegenheid van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana, had de oudste ver pleegde van het Gasthuis, de 84 jarige Mej. J. Pieters-Sturm enkele zelfvervaardigde ei- erwarmers aangeboden aan H. K. H. Zij ont ving een dankbetuiging namens de Prinses. Geslaagd voor liet Oranje Kruis diplo ma de dames: L. Jobse en F. Prins en de Heeren C. Vader, J. Davidse, C. Janssen, P. de Nooijer, W. v. d. Wendt, A. v. Splunder en H. J. Bets. Ds. van Gelderen trad als examinator op. De Wagenbestuurder V. van de elec- trische tram, werd door een lAito aangere den. De man liep lichte ontvellingen op aan gezicht en armen. De autobestuurder trof geen schuld. De Vliss. Cabaret- en Tooneelveree niging „Ons Doel" gaf Zaterdaga ond ifl de „Oude Vriendschap" een liefdadigheids-uit voering ten bate van de t.b.c. bestrijding door de afd. Souburg-Ritthem, die een te kort heeft van f 700.—. De Vliss.. Zwemclub gaf Zaterdaga vond in „Britannia" haar afscheids-soirés.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1