Belagers van den Vrede. akkers QÉdijsircép. waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad N. S. B. stemmen tegen oorlogsuitbanning- Als de Vos de passie preekt, boer pas op je kippen. Lust U fijne Vleeschwaren et Conserven? 42e Jaargang VRIJDAG 23 OCTOBER 1936 No 43 ALGEMEEN-WEEKBLAD WESTELIJK 'jitZEELAND s 4# ADVERTENTIËN 20 ct. P. r. INGEZ. MED. 40 ct CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur if nummer bestaat uif 8 pagina's. JVii sCecAts prijs is verlaagd/ werking, is verhoogd GABARDINES en OVERJASSEN? Kleedingmagazijn L. M. DE CR0M Vertrouwd adres voor Werkmansgoederen Weet wat U eet Onze kwaliteit - Smaakt altijd VAN VESSEM Vetwormp|«8 PUROL doet ze verdwijnen IseuwseA Jïieuwsblad VOOR UITGAVE: N.V. ZEEUWSCHE UITG. MIJ- BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: St. Jacobstr. 31, Tel. 370, Noordstr. 44, Tel. 130 Vlissingen, Noordstr. C 34, Tel. 236, Middelburg. 25 AGENTSCHAPPEN Vrijdagavond waren we toehoorder bij de Openbare Vergadering van de N.S.B. in het Vlissingsche Concertgebouw. Daar is ons gebleken dat er in de opperste leiding niet bepaald een algeheel e gerustheid bestaat over het streven van hen die uitbanning van den oorlog voorstaan. De respectievelij ke sprekers Ds. van Duyl en ir. Mussert moeten daar niets van hebben. En aangezien die groep voorgeeft geen po litieke partij te zijn, doch zuiver een bewe ging voor opbouw van land en volk, iets wat ons in dit verband niet onaardig voorkomt, zal het dus een kwestie worden van het al gemeen belang waarbij tegen het contra van die heeren ons pro mag worden gesteld. Misschien hooren we hier later nog wel meer van, want h.bben wij Ds. van Duyl goed verstaan, dan deed hij de belofte het voor nemen te koesteren „over deze zaak bin nenkort nog wel eens terug te zullen ko men". Welnu hij is ons welkom. Maar hoe komen wij tot onze beweringen. In het begin van zijn causerie, bepaalde Ds. v. Duyl zijn gehoor tot het doen van me- dedeelingen over een reis van 2 maanden door Ned. Indië. In enthousiaste bewoordingen, vol van trots stortte spr. zijn Nederlandsche hart uit over al het schoone dat Insulinde hem te aanschouwen en te beleven had gegeven. In een vlotte woordkeus, dit waarlijk ora- tisch talent eigen, werden eerst bejubeld de natuur, hetgeen de Nederlanders daar tot stand hadden gebracht, eenige gegevens om trent de grootheid in oppervlakte,... Maar toen kwam het. Bijna onder den indruk van deze boeien de inleiding moest plotseling de K.L.M. vlieger, Viruly, het ontgelden. Hij was het voorwerp hij uitstek geschikt om nu als gees tigheid te worden gebruikt. Niet om de persoon, maar om zijn over tuiging. Immers In Amsterdam is een concertgebouw waar niet alleen muziek wordt gemaakt, doch waar ook wel eens wat anders gebeurt. De N.S.B. (volledigheidshalve) was er ook geen onbekende. Maar in dat Concertgebouw had Zaterdag voor 8 dagen een bijeenkomst plaats gehad waar de bekende K.L.M. Pi loot Viruly. in gezelschap van artisten over den Vrede had gesproken. Stel U voor mijne hoorders een K.L.M. vlieger in gezelschap van artisten. En wat had die man daar nu verkondigd? Wel, dat het begrip natie maar denkbeeldig was. Want in 40 minuten vlieg je over Nederland in 11/2 uur over Duitsch- land enz. (De juiste toepassing van klemtoon intonatie en gebaren bevorderden het ge- wenschte effect „Men", lacht. „Dat was de taal van iemand die geen grond meer onder de voeten had, die letter lijk hoog boven de massa uit gewoon was te „zweven". „Doch de waarde van het eigen land wordt echter bepaald door de liefde die men zijn land toedraagt en niet door den tijd die noo- dig is om er overheen te vliegen". „Nu moet men weten dat deze vlieger geregeld de afstand Amsterdam—Bandoeng vliegt, hij is verkeersvlieger op de zoogen. Indië lijn en dat men om in Indie het grond gebied over te vliegen geen 40 minuten maar 3 volle dagen noodig heeft. En hiermede schetste spr. de hoegroot heid in lengte en breedte maten van dit ko loniaal bezit om dan te constateeren„dat deze vlieger dit schijnbaar maar heelemaal vergeten was toen hij tegen die kunstenaars sprak. „Want weet u, N.S.B. is oorlog". Tot zoover, zoo getrouw mogelijk, weer gegeven hetgeen spreker met betrekking van deze passages uit zijn rede deed beluisteren. De algemeen leider, die ingevolge zijn ver klaarde waarheidsliefde, ons insziens, nu niet bepaald gaaf over „de gave gulden", sprak, maakte ten aanzien van de bevorde ring van Vrede ook een uitstapje in zijn betoog. Immers sprekende over Colijn, die, na do Zwitscbersche uittrede uit het Goud- blok zich gedwongen verklaarde eveneens dit voorbeeld te volgen, kwam er een smeer aan het Geneefsche adres, want: Als ze spreken over de Wereldvrede houdt dan uw handen op uw zak want dan broeit er wat". Wij noemden deze tirade een uitstapje want wat de Volkenbond nu met de oorza kelijke verschijnselen, die ons tot depreciatie van den gulden noopte, te maken had, is ons zoo helder als koffiedik. Het sloeg als de bekende tang op zekere dikbuikige viervoe ter. Maar met dit al aanvaarden we gaarne het verschijnsel dat als er iets de heeren in de N.S.B. niet ligt, dit zeker het be vorderen van oorlogsuitbanning is. Dominé zal er zeker nog graag een avond je voor over hebben, dat begrijpen we heel goed. Immers aan het bevorderen van Vrede tusschen de volkeren zit een verschijnsel van i 111 e rnationaliteit vast. En wat niet minder erg is, het is een zui ver democratisch streven. Hier is de in vloed van de V o 1 k sw i 1 aan het woord. En nu voelt men op zijn klompen dat dil in flagrantenstrijd is met de eischen van de dictatuur. Dat moeten de super-nationalisten in hun chauvinistisch snoeven over het begrip „Im perium", niet hebben. Het is voor ons bovendien de vraag of momenteel, nu de heeren nog niets van be- teekenis in te brengen hebben, dit onder werp wel een voordeelig zaakje voor hen zou zijn. Immers hen is meer dan eens gevraagd mede te doelen hoe zij toch wel aan het geld voor hun beweging komen. Een. rechtuit antwoord daarop werd nooit gegeven, en de meer dan eens geopperde meening dat dit dan wel o.m. uit de sub sidies direct of indirect van de zijde der be- wapeningsindustrieelen zou komen werd evenmin op deugdelijke en afdoende wijze weerlegd. Zoodat niet zonder reden deze gedachte nog bij zeer velen bestaat, omdat een ieder kan begrijpen dat een toegespitst nationa lisme, bij ieder volk, de meest vruchtbare situatie voor oorlogskansen schept. Een toestand die zij gaarne begeeren, ten gunste hunner aandeden, nu de verhouding tusschen de volkeren onderling nog zoo De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een naluur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeskracht van extracten uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Door een nieuwe toevoeging is de werking nog sterker, nóg doeltreffender geworden. Een lepel AKKER's ABDIJSIROOP werkt thans 2x zoo snel als voorheen I Een ongeëvenaarde werking tegen» hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans» 75 ct. F 1.25 F 2.00 F 3.50 3 dagen 6 dagen 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik volslagen ordeloos, wetteloos, dus anarchis tisch is. Zij willen natuurlijk niet aannemen dat de houding van Sovjet Rusland t.o.z. de vredes activiteit door, de reëele voorstan ders van oorlogsopheffing, naar de juiste waarde wordt geschat en in de gaten wordt gehouden. De levenshouding van* een gezonde vader landsliefde naast een normale opvatting o- ver het begrip cosmopolitisme is hun. vreemd, uitgezonderd voor Italië en Duitsch- land. De mogelijkheid om bij het huidig bestel der volkeren een voorstander van oorlogs uitbanning te zijn, zonderanti-militai- rische overtuiging klinkt hen als heel dwaas in de ooren. Neen verkoop deze idealen liever in de steppen van Siberië. Stel U voor, dat iemand er geloof aan hecht, dat zou immers de dood in de pot van het fascisme beteekenen? Kent U de pasvorm en fraaie coupe van aanbieding Zeer voordeelig en prima afgewerkt ver krijgbaar bij Lange Viele K 233 Middelburg Nu geven wij grif toe dat afbreken vaak beter en zeker sneller dan bouwen gaat, dat weten de heeren wel uit ervaring. Maar even zeker is het, dat van hetgeen deze sprekers dien avond te hooren hebben gegeven we geen titel of jota believen aan te nemen. De gepropageerde weg van Viruly, blijkens zijn prestaties metterdaad en door zijn ge schrift, komt ons belangrijker voor, de sa menleving voor, dan de gekheid die de hee ren van Duyl en Mussert ons dien avond gepoogd hebben op den mouw te spelden. Hiermede moge Ds. v. Duyl bij zijn vol gend bezoek rekening houden. Het lijkt ons beter dat Zijn Eerwaarde daarover het zwijgen maar toe doet, want nietwaar, wie boter op zijn hoofd heeft moet niet in de zon gaan staan, zooals Mus sert geestig opmerkte. Voor als nog meenen wij Viruly's werk op de juiste waarde ook voor ons land en volk te hebben getoetst en komt zijn Vaderlandsliefde en trouw ons trots zijn daad van uittreding uit het reser ve kader eerlijker en zuiverder voor, ook al gebruikt hij geen lange volzinnen en aan doenlijke woorden om daarvan te getuigen. VLISSINGEN Regenten van het Burger Weeshuis heb ben de volgende aanbeveling gegeven aan de Raad ter benoeming van een Secretaris- Rentmeester: L G. A. de Ruiter, 2. J. P. Ventevogel. Im de „Oude Vriendschap" trad vorige week Donderdag op de Heer A. Buijs van 's Gravenhage met het onderwerp „De wan delende Jood". Deze samenkomst ging uit van de afd. Vlissingen van het Nutsdeparte- ment. Vrijdagmorgen kwam alhier de kruiser „De Ruiter" aan. In het Concertgebouw werd Vrijdag een vergadering gehouden vanwege de N.S. B. waarin optraden Ds. van Duyl met het het onderwerp „Indië" en ir. Mussert met „de gave gulden". De politie kwam te pas bij een paar vechtende visschers en bij enkele visschers- vrouwen, die op hardhandige wijze haar meeningsverschillen kenbaar maakte. St. Jacobsstraat 31 Telef. 367 Vlissingen In een perceel aan de Kromme Elle boog is een begin van brand ontstaan. Met minimaxen kon men het vuur meester wor den. Een houten schoorsteen is echter ver nield. Voor de afd. Vlissingen van den Ned. Ghr. Vrouwenbond trad in het Militair Te huis op Ds. M. Vreugdehil van Meliskerke met het onderwerp: „De nieuwe religie in Duitschland." In de zaal van Café Royal had een ver gadering plaats van de R.K. Middenstands* vereeniging, waarin de nieuwe geestelijke adviseur, kapelaan B. J. H. Haanen, een woord sprak van dank, zijn medewerking toezeggend. De Heer J. Nieuwschepen heeft zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad aangenomen. De storm deed in een woning aan de Walslraat een ruit inwaaien, op de Dam een ruit van een glaslantaam sluk geraken, en een boom op punt van vallen komen, zoo dat werklieden der gemeente deze hebben geveld. De Vereeniging „Het Groene Kruis", zal een Moedercursus houden. De lessen worden gegeven door Zr. E. A. S witters. Door het onstuimig weer waren Za terdagavond een dertigtal groot© stoomsche pen op de Schelde voor anker gaan liggen. Het Engelsche stoomschip „Gresham", dat wilde bunkeren, heeft bij het binnenkomen van de schelde, bodemschade opgeloopen. Zaterdag brak een Schoorsteenbrand uit in een perceel aan de Houtkade. De po litie bluschte met een minimax. De te Vlissingen woonachtige matroos J. v. d. K. varende op de „A.It.M, 30" had reeds de vangst op de „A.R.M. 28" overge bracht, toen hij bij hel overstappen op zijn eigen vaartuig uitgleed en zoo tusschen de beide scheepjes in zee viel. Hoewel direct door de overige bemanning getracht werd hem nog beet te krijgen, gelulde dil even wel niet meer. Zijn broeder, de schipper van de A.RfM. 30 dit ziende en wetende dat zijn broeder niet kon zwemmen, nam het kordate besluit en sprong gekleed over boord en kon den drenkeling die geheel van streek was, grijpen. Daar er een sterke stroom ging, geraakten zij reeds op eenigen afstand van de vaartuigen, doch gelukkig kon hi| een inmiddels toegeworpen lijn nog pakken met één hand. Mede door den zwa- ren last en de dunne lijn, gleed deze lijn door zijn handen, totdat tot beider geluk de hand bleef zitten op een knoop, zoodat zij naar het vaartuig getrokken konden worden. Na dat eerst de geredde met veel moeite aan boord was gebracht, werd ook de redder, welke eveneens zeer vermoeid was uit het water gehaald. Het scheelde evenwel niet veel of ook de redder had deze opofferings daad met den dood moeten betalen. (V. C.) De Minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen: wegens te weinig betaalde omzetbelasting bij den ontvanger der invoerrechten en ac cijnzen te Vlissüigen f 600, onder letter B; f 200, onder motto „Vrijdag 25 September. Waterbouwkundig opzichter. Bij het examen voor waterbouwkundig opzichter uitgaande van den Bond van Technische Ambtenaren in Overheads- en in Semi-over- heidsdienst, groep waterbouwkundige amb tenaren in Zeeland, hebben zich vier van de 105 candidaten teruggetrokken. Aan de volgende Walcbersche candidaten kon door de permanente examencommissie onder voorzitterschap van ir. G. Verhoeven te Mid delburg een diploma voor voldoend afge legd examen worden uitgereikt: meeëters, pukkels en puistjes Oebruikt bij gelaatsverzorging witte Purol Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1