IS DE WINKELIER DUUR? waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad De maatschappelijke beteekenis van den middenstand. De klant is koning. ROOKWORSTTUD 42e Jaargang VRIJDAG 9 OCTOBER 1936 No 41 ALGEMEEN-WEEKBLAD V/ESTELUK - zeeland advertentiën 20 CT. P. R. INGEZ. med. 40 ct contracten ZEER LAGE PRIJZEN abonnement 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur 'Dit nummer besfaaf uit 8 pagina's. Van harde werkers voor een karig loon. GURE HERFSTDAGEN! De betere soorten Bi| VAN VESSEM t eeuwseh Jlieuwsblad VOOR SCHOOWOimE Uitgave n. v. zeeuwsche uitg. mij- BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: St. Jacobstr. 31, Tel. 370, Noordstr. 44, Tel. 130 Vlissingen, Noordstr. C 34, Tel. 236, Middelburg. 25 agentschappen De gebeurtenissen rond den Nederland- schen gulden hebben de positie van den middenstander in hel algemeen en van den vaderlandsclien winkelier in het bijzonder niet gemakkelijker gemaakt. De Regeering die tegen tiaar wil gedwongen werd den gulden van zijn goudanker los te maken, heeft met helderen kijk op de gevolgen van haar monetaire maatregelen onmiddellijk maatregelen genomen om een der eerst© gevolgen van een devaluatie, n.l. een stij ging van de prijzen der eerste levensbehoef ten, zoo krachtig mogelijk tegen te gaan. De winkelier is de man, die deze bepalingen moet uitvoeren. Dal is geen gemakkelijke taak. De landelijke organisaties van den mid denstand hebben zich spontaan achier de Regeering gesteld en het zij lot eere van don winkeldrijvenden stand gezegd, dat hij in het algemeen gesproken zicli tot een plicht re kent, de belangen van land en volk te die nen en geen e-tra-wiiist een moreel on geoorloofde winst te peuren uit deze zeer onverwachte waardeverhouding in de munt. Er zijn altoos menschen, die het belang van zichzelf boven dat van anderen stellen en wij vernemen uit de dagbladen soms krasse Staaltjes van de prijsverhoogingen, die som mige winkeliers zich meenen le kunnen ver- oorlooven, maar of de politie of het publiek grijpen direct in en de ai le „hebberige" win kelier, die zijn taak zoo slecht verslaat, moet bakzeil halen en vlug ook. DE „WRIJFPAAL". Maar de winkelier heeft zijn zaak niet ge heel in de hand. Hij is aan den eenen kant afhankelijk van zijn clientele, maar aan de andere zijde van den tusschen- en groothan del, die liem zijn artikelen levert. Als nu de grossiers de prijzen verhoogen kan de win kelier daar weinig aan veranderen omdat die groothandel vrijwel steeds georganiseerd is en de onderlinge concurrentie heeft ver minderd. Voorts zijn er artikelen, die het publiek vraagt en die dus een winkelier in zijn zaak hebben moet. Hij kan aan een prijs verhooging weinig doen, maar krijgt er het spit van af te hij ten tegenover zijn klan ten. Die mopperen tegen hem en zien niet den man, die veilig in zijn pakhuis is ge bleven. Vandaar, dat prijsregelende maatregelen slechts dan elf eet zullen soneeren indien zij tevens den tusschen- en groothandel trel- fen en daarop wordt nu van de zijde der middenstandsorganisaties met kracht aange drongen. Intusschen is het niet de bedoeling van dit artikel, de positie van den winkelier slechts in verhand met de devaluatie te be kijken. Wij hebben meer het oog op zijn taak in het algemeen en dit wel naar aanlei ding van een paar uitspraken in vergaderin gen van tuinders, onlangs in den Haag ge houden. In die uitspraken wordt he. in het belang van den tuinbouw geacht, da. het vraagstuk van de distribuiie van groenten in het binnenland doortastend wordt aan gevat" opdat de onnatuurlijke marge tus schen den prijs, dien de tuinder voor zijn product ter veiling ontvangt en den prijs dien de hinnenlandsche consument betaalt, zoodanig worde verkleind, dat het product goedkooper wordt en daardoor in grootere hoeveelheden en bij breedere lagein der be volking afzet kan vinden". Zóó staat het in de resolutie van een der tuindersbonden. Menige huismoeder, die zich wel eens de moeite heeft getroost de prijzen van de groenten aan de tuinbouwveilingen te ver gelijken met hetgeen zij moet betalen voor een kropje sla ol een bloemkool, zal bij De „brandende" kwestie van het groote verschil in prijs van de groente op de veiling en in den winkel van den kleinhandelaar wordt in dit ar tikel door onzen deskundigen mede werker besproken. Een woord tot de huismoeders en huisvaders! het lezen niervan goedkeurend knikken en zeggen: „Juist, dat is precies noodig. De tuinders krijgen niets of een beetje en de groenman rekent veel te veel." Het is ons hekend, dat hij menigeen de gedachte leeft, dat de handel aan de groen ten geweldig veel geld verdient. Dat ver schil tusschen veilingsprijs en de kleinhan- delsnoteering moet toch verklaard worden? Het geld moet toch ergens blijven? Inderdaad, het b 1 ij f t ook ergens, maar het is geen grove winstmarge van den groen- tenhandel. LEVENSGANG VAN EEN BLOEMKOOL. Neem de moeite, vriendelijke lezeres, waarde lezer, met ons den gang van een bloemkool door dit aardsche tranendal, vooral in economischen zin te volgen. Wij zullen zien waar de centen blijven. De tuinder krijgt er op de veiling, laat ons zeggen gemiddeld zes cent per stuk voor Dat is niet veel, maar meesttijds is de middelprijs lager. Wij leven nu eenmaal in een tijd van overproductie vooral op tuin bouwgebied. Die kool is gekocht door een grossier, die haar moet transporteeren naar de stad. De prijs wordt verhoogd met de transportkosten en met de bedrijfskosten en winst voor den grossier. De man heeft daar recht op, want hij bewijst aan de maatschappij een dienst. Hij neemt den tuinder hel werk uit handen om zelf de kool in de stad te brengen en aan den winkelier te verkoopen en hij maakt het den winkelier gemakkelijk die niet uit zijn zaak weg kan zonder dat het hem geld kost. Hierbij moet men niet ver geten, dat een winkelier soms wel van vijf of zes verschillende veilingen uit alle dee- len des lands producten ontvangt omdat daar de kwaliteit beter of het prijspeil lager was. Die zes centjes zijn nu zeker al zeven en een halve cent geworden. De kleinhande laar moet de kool nu naar den klant bren gen en dat is het duursle. Niet omdat die winkelier groote winst rekent of hooge kosten heeft, want dat is in doorsnee niet het geval, al moet hieraan direct worden toegevoegd, dat wij onder den invloed van maatschappelijke omstandigheden een te veel aan groenten winkeliers hebben gekre gen, waardoor de individueele bedrijfskosten in verhouding tot den mogelijken omzet per winkel te hoog zijn geworden, althans hoo- ger zijn dan maatschappelijk is verantwoord. Maar iedereen vecht voor zijn boterham; men kan den winkelier persoonlijk het niet als een verwijt aanrekenen, dat hij teveel collega's heeft. „VANDAAG NIET..." De distributie van groente in den klein handel is absoluut niet georganiseerd. Ie dere winkelier heeft zijn eigen klanten, ver deeld over de geheele stad. Het kan gebeu ren, sterker het komt in grootere steden her haaldelijk voor, dat een groentenhandelaar in een straat, op een half uur afstand van zijn winkel een klant heeft, die persé voor negenen bediend wil worden. Als de winke lier zijn klant wil houden, moet hij aan dien wensch gevolg geven. Een tweede klant in diezelfde straat wenscht den groenman niet te zien vóór 's middags vijf uur en nummertje drie is alleen tusschen 12 en één uur thuis. Driemaal moet de man naar den anderen kant van de stad om mis schien de boodschap te krijgen: „Vandaag niets noodig, groenman". Dat zijn feiten. Dit is niet overdreven. En dit geldt niet alleen den groenman. De sla ger moet halve onsjes leverworst Ihuis be zorgen en heel beleefd blijven, de bakker twee cadetjes en straks een half broodje bij een ander in dezelfde straat, de melkboer moet halve litertjes melk uitmeten en een scheutje toegeven om niet voor een kren- tenweger te worden aangezien al gaat krentenwegen en melkverkoopen slecht sa men. De kruidenier kan dit lijstje uitbreiden De gansche kleinhandel in de dingen van het dagelijksche leven kan verhalen vertel len over de eischen van het publiek, die de actualiteit van een roman met stukken zouden slaan, eischen die zóó buitenspo rig zijn, dat men zich bij een nuchtere over denking wel eens afvraagt in wat voor 'n mallemolen wij eigenlijk leven. En het fraai ste van dit alles is, dat wij al die buitenspo rige dingen heel gewoon vinden enen nog mopperen op den koop toe, dat wij voor die eischen nog moeten betalen ook. ARBEIDER EN LOON. Zie den groenman. De huismoeder keurt zijn voorraad kooltjes en pikt de mooiste er uit daar is zij huismoeder voor. Dan gaat zij op den prijs afdingen daar is zij ook huismoeder voor. De groenman heeft een olifantenhuid in dat opzicht; vele rare opmerkingen gaan zijn eene oor in en zijn andere uit. De klant is Koning. Maar als hij de klanten wijk heeft be diend, blijft de handelaar met een halve wagen met groente over. Hij kan te voren nooit precies afmikken wat de menschen willen hebben. Die overblijvende groente is den volgenden dag al minder waard of zelfs al waardeloos, want groente bederft snel. Dat is dan puur verlies voor den man. Dat verlies moet uiteraard verdisconteerd worden in den prijs van het wel verkochte deel van den voorraad. Een groenman is geen filantroop. De geweldig hooge eischen van de dis tributie moeten op een of andere manier betaald worden. De winkelier betaalt den grossier voor zijn diensten, de klant be taalt voor het thuisbrengen, voor het kie zen op den wagen. En het resultaat is, dat zoowel de tuinder als de grossier en de kleinhandelaar niet meer dan een be scheiden boterham verdienen. Dit zegt ie mand, die het vak kent. Groot- en klein handel werken hard, staan vóór dag en dauw al op de veilingen of de markten, werken den heelen dag tot 's avonds laat voor een zeer zeer bescheiden winst, soms geheel zonder winst. En toch is ook deze arbeider zijn loon waard. In andere takken van den kleinhandel zijn de toestanden naar verhouding. Zeker, de tuinder heeft zijn recht op een behoorlijken prijs, niemand ontkent dal. De prijzen zijn tegenwoordig veel en veel te laag; de tuinder lijdt verlies, lijdt soms gebrek en armoede. Maar ook menige groen tehandelaar in de steden vecht voor zijn bestaan en tobt tegen de armoede. THEORIE EN PRACTIJK Bij het stellen van bet probleem hebben ide tuindershonden gelijk en... ongelijk. Gelijk omdat inderdaad de kosten van ons distributiesysteem waanzinnig hoog zijn, omdat wij mogen spreken van een eüorme verspilling van arbeid en te groote inspan ning van kapitaalgoederen. Ongelijk, om dat dit niet de schuld is van de menschen, die in dat bedrijf werkzaam zijn en... om dat niet wordt aangegeven zelfs niet in de groote lijnen of bij eenige benadering hoe bet in de practijk beter en goed kooper kan. In de practijk daar komt het op aan. Een theoretische redeneering opzetten is niet zoo moeilijk, maar een practfsch© oplossing, waarbij rekening wordt gehouden met de in de maatschappij ge groeide toestanden, is minder gemakkelijk aan te geven. De oplossing is daarom vooral zoo moei lijk te vinden, omdat zij zou moeten berus ten op een verandering van de levensge woonten van het gansche volk. En dat stoomt men niet voor elkaar met een reso lutie of zelfs niet met een wetsbepaling. Men praat over het houden van ochlend- groentenmarkten in bepaalde buurten, waar de huisvrouw zelf zou kunnen koopen uit deq voorraad, rechtstreeks aangevoerd door St. Jacobstraat 31 Telef. 367 Vlissingen de veiling. Theorie. Bij zulk een voorzie ning blijven de kosten van het transport, de risico's van overblijvend product, de kos ten van de menschen, die dezen verkoop moeten besturen. Men zou veranderen maar slechts weinig verbeteren. En boven dien kan men niet elke huismoeder in do •ochtenduren uit haar huishouden Weg krijgen om inkoopen te doen, vooral niet als zij kleine kinderen heeft. Het tegenwoordige stelsel (afgezien dan van zijn al te dichte bezetting met winkeliers en handelaren) is gegroeid in de vrije samenleving uit een maatschappelijke behoefte. Dit mag men bij een beoordeeling van het vraagstuk nim mer uit het oog verliezen. O— i Als dit artikel er loc kan bijdragen, de maatschappelijke beteekenis van den arbeid van den kleinhandelaar, van den man die ons het dagelij ksche brcod, melk, vleescöj groente en fruit thuis brengt, in breeden kring wat beter te doen hegrijpen en... waar- deeren en als het een stukje kan wegnemen van het ingeroeste bijgeloof, dal die men schen grove winst zouden maken, wel dat is het niet zonder resultaat geschreven. VLISSINGEN. Onze vroegere plaatsgenoot, de Heec P. F. de Bruiju, slaagde voor liet Asso di ploma vliegtuiglechniek. De Heer H» W# Polderman slaagde voor het doctoraal exa men rechten. In de Y'lissingsche Oraujebond is op nieuw een btstuur samengesteld, waarbij tot voorzitter werd gekozen de Heer F. G. Lemmers. Hier ter stede zijn verschillend® buurtcommissies gevormd met hel oog op de feestelijkheden hij gelegenheid van hejt huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana. De Heer P. G. Laernoes nam ontslag als secretaris van liet Prov. Comité van An- ti-Rev. Kiesvereenigingen in Zeeland. Het wordt thans waargenomen - door den Heer A. I. Catsman te Middelburg. De Heer G. J. YV, v. d. Beid slaagd® voor het eerste ged. van het arts-examen. De eerste luitenant W. van Dort van het 8e regiment veldartillerie te Ede, is o- vergeplaatst naar de 2e sclioolcompagnie van het regiment Kustartillerie alhier. In de groote zaal van „Britannia" had het afscheid plaats van de directrice van de N uts-Fröbelschool. Mevr. Was-Osinga, welke zich te Assen gaat vestigen. In de drukkerij der Vliss. Courant werd Donderdag afscheid genomen van den Heer De Zeeuw, hoofdredacteur van dat blad. Zeer waardeerende woorden werden hem toegesproken door den Heer J. Ma* rijs, geschenken werden hem aangeboden als blijk van waardeering. Vanaf 4 October rijdt de stoomtram' Vlissingen—Koudekerke niet meer voor het reizigers-vervoer. De dienst wordt per bus uitgevoerd. De verloving van Prinses Juliana. De Burgemeester heeft van den Directeur, van het Kabinet van H. M. de Koningin den volgenden brief ontvangen: „Ingevolge de bevelen van Hare Majes teit de Koningin heb ik de eer U Har er Majesteits dank te betuigen voor de, na mens de gemeente Vlissingen, aangeboden gelukwenschen ter gelegenheid van de ver-

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1