UIT DE PERS. AKKERTJES waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad één uur achteruit. Een verrassend succes van vak bondbestuurder Van Spanning. 42e Jaargang VRIJDAG 2 OCTOBER 1936 No 40 ALGEMEEN-WEEKBLAD WESTELiJK ZEELAND Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Wanneer ge U Zaterdagavond ter ruste begeeft, zet Uw klok en horloge* Een nieuwe pijnstiller in een nieuwen vorm AKKER-CACHETS Smakelijke kwaliteitsbelegging MIDDELBURG. Alle passage-biljetten WAGONS-LITS^COOK 350 kantoren over de geheele wereld Zeeuwsch n VOOR «CMOOMDttKE UiTüAVËIS. V. ZEEUWSCHE UITG. MIJ- BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: St. jacobstr. 31, Tel. 370, ISoordstr. 44, Tel. 130 Vlissingen, ISoordstr. C 34. Tel. 236, Middelburg. 25 AGENTSCHAPPEN ADVERTENT1ËN 20 ct. p. r. 1MGEZ. MED. 40 ct CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur Het Volksblad (S.D.A.P.) van 24 Sept. j.l, bevatte in verband met de gepleegde onre gelmatigheden te Vlissingen een zeer opge schroefd en sensationeel artikel van de hand harer speciaal hiervoor gezonden Redacteur B. Wij zouden hieraan geen aandacht heb ben geschonken, ware het niet dal daarin naar wij vernamen op speciale voorlich ting van den vakbondbestuurder J. F. van Spanning ook ons blad op de navolgende wjjze werd gebrandmerkt. Vriendjesbevoorr.echtixig Om nog een kras staaltje van vriendjes bevoorrechting te noemen: De N.V. Zeeuwsch Nieuwsblad ver keerde in financieele moeilijkheden. Zij vroeg hulp aan bij het crisis comité en deze werd grif toegestaan. Ongeveer f 3000— zijn in deze onder neming verdwenen. Wel werd toezicht op deze N.V. uitge oefend, doch het lijkt ons meer dan gewenscht, dat de Justitie nauwkeurig onderzoekt, of dit onderzoek al of niet gratis is uitgeoefend. Voorts bevat dit epistel de fraaie bood schap: Het stemt ons tot voldoening dat de vertegenwoordigers der arbeidersbewe ging geen enkele verantwoordelijkheid voor deze uitermate bedenkelijke gang van zaken dragen. Gedeelten uit dat artikel, o.m. eenige pas sages over ons blad werden na commen taar woordelijk en klakkeloos overgenomen door het Dagblad „De Zeeuw", van 24 Sept. en het Dagblad van Zeeland van 26 Sept. j.l. Zoodoende werd aan een 1500 gezinnen op Walcheren een leugenachtige en valsche voorspiegeling te lezen gegeven omtrent het geen zich tusschen het Crisis-comité en ons blad heeft voorgedaan. Ten aanzien van de feiten stellen we er prijs op mede te deelen dat er van vriendjes- bevoorrechting in geen enkel opzicht sprake is geweest, doch dat zonder .onze aan vraag, maar die van andere bevriende zijde, het crisis-comité destijds bereid is gevonden haar helpende hand te bieden, die nadat tevergeefsch andere oirbare middelen waren beproefd, dankbaar door ons is aanvaard. Dat de N.V. Zeeuwsch Nieuwsblad geen 3000 maar aanmerkelijk minder heeft ont vangen, wat niet „Grif", maar na serieus en uitvoerig onderzoek en veel krachts inspan ning kon worden bereikt. Dat dit vooronderzoek geheel gratis is uit geoefend, zoodat elke insinuatie daarop vol komen als een absurditeit moet worden beschouwd. Van Spanning kan nu tevreden zijn. Het geen wij 7 Aug. in ons artikel „Vanwaar, Waartoe, Waarheen", aan zijn adres rich ten heeft hij eindelijk in zijn eigen pers ge wroken gekregen. De samenleving bewees hij deze nieuwe afbraakdienst, dat het hek der geheimhou ding", van alle privézaken van personen of bedrijven die crisissteun ontvingen, door de ze publicatie wijd open gezet is. De betrokken personen of bedrijven, die ooit de medewerking van een crisiscomité genoten, weten nu welk gevaar hen dreigen kan Het moge ook een les zijn, voor de ar beiders in bedrijven, die moeilijke dagen, doormaken en dus nu weten door wie en op welke wijze aan de bevordering van hun kans op werkeloosheid de volle steun wordt verleend. Het doet bovendien merkwaardig aan, dat van Spanning, die in de Vlissingsche Raad steeds op de bres stond om goedkeu rend ©n sells beschermend te oordeelen o ver de gang van zaken bij Maatschappelijk Hulpbetoon en deszelfs aangesloten diens ten, thans zoo actief de groote trom roert en zooveel drukte maakt over het gebeurde. Mede ook hierom, daar hij als lid van het Crisis comilé ponds pondsgewijze, me de verantwoordelijk moet worden gesleld voor het gebeurde aldaar. Het deed ons goed te hooren, da! in de kringen der S.D.A.P. deze vakbondbestuur der ter dezer zake vrijwel alleen slaal met zijn meening en men over zijn handelingen in het openbaar, inzonderheid jegens ons, maar matig ingenomen was. Voor dit vertrouwen zijn we dankbaar en hopen dit ook in de toekomst waardig te toonen, zooals we dit alreeds eenige we ken terug hebben gepoogd, toen die partij evenzeer moeilijke dagen beleefda Wat ons echter bijzonder trof was de klakkelooze overname in „De Zeeuwhet A. R. Christelijk Dagblad en het R. K. Dag blad van Zeeland. Zeker van die beiden hadden wij een grooter voorzichtigheid in de publicaties verwacht, althans een behoorlijker onder^ zoek alvorens maar raak te schrijven. Van beiden hebben wij een schoone stich ting ontvangen van hunne opvattingen over het gebod „Gij zult geen valsche getuigenis spreken tegen U naaste'. Het is waarlijk fraai en zeker heeft de hierboven genoemde vakbondbestuurder alle aanleiding om over het resultaat van zijn opzet tevreden te zijn. De heide collega's hebben hem hierbij prachtig geholpen. In ieder geval gaan wij rustig door met de behartiging van onze zaken, hoe gaarne men die ook wil helpen afbreken. Tegenover a! «Üe sloopers praktijken zul len wij blijven Oouwen. Onze lezers weten in ieder geval au dat wij in voor- en tegen spoed rechte wegen gaan, een verklaring die naar wij hopen door velen als overbodig zal worden geacht. Op het verrassend succes van den vak bondbestuurder valt nog breeder licht in dien men weet, dat wij na zijn sprekers- en schrijverscapriolen in de week van 27 tot 31 Juli j.l., hem Zaterdag 1 Aug. precies hadden ingelicht over de juiste toedracht van het gebeurde, en de man dus beter wist Verder commentaar lijkt ons dus over bodig. Een vinding van Apotheker Dumont die geneeskrachtige stoffen op zoodanige wijze samenvoegde, dat daaruit ontstond een uiterst veelzijdig werkend middel, dat snel pijnen stilt en toch onschadelijk is. Bovendien zijn het géén harde tabletten, doch fijn en daardoor dadelijk oplossend poeder dat omgeven is door een smaakloos omhulsel van ouwel. Ge proeft niets! 1. 10 tellen onder water houden 2. dan achter op de tong leggen 3. doorslikken met 'n teug wate< Wijze van innemen t Mederiandsch Ongeëvenaard tegen Hoofd- Product pjjn^ Kiespijn, Neuralgie, Ze nuwpijn, Vrouwenpijnen, enz. Per 12 st. 52 ct. Zakaoosje 20 ct. Volgens recept van Apotheker Dumont VLISSINGEN. PROPAGANDAFEESTAVOND De Vlissingsche intieme Reisvereeni- ging houdt morgen, Zaterdagavond haar pro paganda en feestavond in het gebouw Pa lingstraat. Een aantrekkelijk programma is hiervoor samengesteld zoodat we gaarne opwekken om nog een introductie van het geringe aan» tal die beschikbaar zijn te zien Ie bemach tigen. Voordrachten, blijspelen en tableau wisselen elkaar af, terwijl de secretaris een propagandarede zal houden. Geslaagd voor het machinisten diplo ma B: (theor. ged): de F.e K. J. Hoo- gerheide en W. P. Klijn. Aan de Oranjeschool is tot tijdelijk onderwijzer benoemd de Heer G. H. bran- ken, wachtgelder te Arnhem. eischt Uw boterham. Koopt daarom AL uw Fijne Vleeschwaren bij VAN VESSEM St. Jacobsstr. 31, Tal. 367, Vliasingen Onze vroegere stadgenoot, de Heer A. B. J. Prakken, thans inspecteur der direc te belastingen, is benoemd tot hoofdinspec teur der invoerrechten en accijnzen le Am sterdam. Aan den reserve luitenant-kolonel H. M. W. L. van Bennekom, vroeger alhier, is op verzoek, niet ingang van 21 November a.s. eervol ontslag verleend. De binnenvaartschool van het Onder wijsfonds voor de scheepvaart, zal op 1 Octo ber voor den nieuwen cursus geopend zijn. De Heer Barth, lid der Vlissingsche Schaakvereeniging gaf in de „Oude Vriend schap" een simultaan-séance voor de Arbei ders Schaakgroep Vlissingen. Hij won 9 van de 12 borden, speelde 2 partijen remise, een partij werd gewonnen door C. J. Mommaas. B. en W. deelen mede, medewerking te verleenén, dat het wachthuisje en de transformator op het Betje Wolffplein ver dwijnen zullen en perceel No. 9 aan de Aagje Dekenstraat komt terug aan de ge meente. De P.Z.E.M. is bereid er het Wacht lokaal en Schakelstation onder te brengen. Voor het coupeursdiploma slaagde de Heer B. Weber alhier. Zondagmiddag zong .de R. K. Zangver- eeniging in het St. Josèf Ziekenhuis. De propaganda-marsch V.T.V. en Ons Genoegen in Zondag wegens het weer, niet doorgegaan. Met ingang van 1 Januari zijn bevor derd tot hoofdcommies ter Prov. Griffie: Mr. J. de Vries, thans commies; tot commies: de Heeren J. C. Everaars en A. W. Zandee, heiden thans adjunct-commies. De commissie voor vakopleiding en ontwikkeling van werkloozen zal wederom cursussen geven. In de vergadering van den Polder Wal cheren werden benoemd tot plaatsvervan gend voorzitter van het Stembureau in 1937 jhr. P. J. Boogaert, en tot leden de Heeren Melis en Koster, tot plaatsvervangende lqden alle overige leden van het polderbestuur. Tot leden der financiëele commissie voor 1937 en 1938 de Heeren Castel, van Woelde- ren en Goethals. Eervol ontslag is verleend met ingang van 1 Jan. 1937, aan de Heer A. J. van Luijk als hoofdcommies ter Prov. Griffie. Hij werd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Alhier vierden J. J. Bos en zijn echt- genoote W. J. Bos-Behage, hun gouden hu welijksfeest. De Zandstraat was feestelijk ver sierd. „Crescendo" bracht een serenade. Na mens de buurt werd een enveloppe en ook enkele geschenken aangeboden. De bestuurder van een vrachtaulo sneed den weg en raakte daardoor een zekere Tdie een schilderswagen voortduwde, zoodat hij verwondingen opliep. Proces verbaal is op gemaakt. Een comité van voorbereiding is op gericht ter herdenking van hel feit, dat in December het 60 jaar zal 'zijn geleden, dat de Rijkskweekschool voor Onderwijzers werd gesticht. In Augustus werd hier een Bureau voor medische sportkeuring opgericht, Dit heeft een keurings gelegenheid alhier ein le Vlissingen. Als keurlfgsarls ,n voor Vlissin gen zijn aangewezen de artsen R. Grippe- ling en H. ten Have. Tot hel bureau is toe getreden de Sc' eidsrechtersvereeniging „Wal cheren". In de City Bioscoop had een vergade ring plaats van de districts-leerlingen com missie uit de typografie voor Zeeland. De Heer Kok hield een causerie over. „Druk kerij Plantijn le Antwerpen. Een film ver duidelijkte het gesprokene. Ook een tweetal andere films werden gegeven. Aangenomen het beroep naar de Ge- ref. Kerk (H. V.) door Ds. P. G. van der Hooft van Zaandam. Zondag werd door pastoor J. Bruge- mann, na een herderlijk leven van 30 jaar onder zijn parochianen, afscheid genomen van de R. K. Kerk alhier, wegens emeritaat. Des middags was er receptie. Pastoor Bru- gemann gaat zich te Alkmaar vestigen. Geslaagd cand-e^amen theologie aan de V.U. de Heer A. J. van Sluijs alhier. De borden „Rijwielpad" hij het klin kerpad van den Watertoren langs de Korte Heerengracht naar het Molenwater zijn we der geplaatst. en biljetten voor Kruisvaarten tegen de officieele prijzen der Scheepvaartmaat schappijen. Alle kosten insluitende Privé en Gezelschapsreizen tegen de voor- doeligste voorwaarden. Inlichtingen, brochures en reisbegrootingen worden op aanvrage kosteloos verstrekt. Amsterdam, 10, Vijgen dam Tel. 43050 en 34783. 1, Tulpplein (Amstel- hotel) Tel. 52800 Den Haag: 17, Hoogstraat Tel. 115775 AAGTE KERKE Donderdag werd alhier opgericht een afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuinders hond met 20 leden. Het bestuur bestaat uit de Heeren J. Bosselaar, J. Franke, J. Moens, R. Boogaard en P. Louws, de heide laatsten wonende te Domburg. In de a.s. wintermaanden zal door mid del van propaganda getracht worden hier voor meerdere leden te winnen. ARNEMUIDEN. Wegens het hereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd nam Vrijdag de Heer G. van der Louw afscheid als onderwijzer op de school met den Bijbel. Hij werd toege sproken door het hoofd der School, de Heer J. J. C. van der Graaff, door de Heer J. J. Boone namens het schoolbestuur en door de Heer L. van de Ketterij. De Arnemuidsche Burgerwacht heeft haar huishoudelijken wedstrijd gehouden. Veteraan en B-klas snelvuur: 1. J. K. Crucq 57 in 35,5 sec., 2. L. van Belzen 55 in 3 -, isec., 3. P. Filius 52 in 35 sec., 4. L. K, J, de Pree 50 in 37 sec., 5. P. Brasser Veteraan 49 in 29 sec., 6. J. de Jonge. C-klasse snelvuur: 1. M. Vader 55 in 35 sec., 2. J. Joosse 47 in 45%ec.„ 3. J. Cornells-

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1