Soevereiniteit en Intern. Politiemacht Juist voor Vrouwen! AKKERTJES waarin opgenomen Wegeling's Nieuwsblad Een vraagstuk van Practisch Belang. De behoefte-eisch voor het intern, leven. 42e Jaargang VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1936 No 39 UITGAVE: N. V. ZEEUWSCHE UITG. MIJ- St. Jacobstr. 31, Tel. 370, Noordstr. 44, Tel. 130 Vlissingen, Noordstr. C 34, Tel. 236, Middelburg. 25 AGENTSCHAPPEN ADVERTENTIÊN 20 ct. p. r. INGEZ. MED. 40 ct CONTRACTEN ZEER LAGE PRIJZEN ABONNEMENT 40 ct. p. 3 mnd. p. post 45 ct. Advertenties inzenden voor Donderdag 3 uur if nummer bestaat uit 8 pagina's. door Z. Ex. NICOLAAS POLITIS. AKKER-CACHETS LIED VAN DE WEEK HET GAAT ONS GOED Een goede Gabardine of Overjas Kleedingmagazijn L. M, DE CR0M Speciaal adres voor Werkmansgoederen eeuw seA Jïieuwsblad BUREAUX VAN REDACTIE EN ADMINISTRATIE: De wereldoorlog heeft ieder welden kend mensch twee dingen duidelijk gemaakt. Ten eerste, dat de bescha ving der menschheid thans dat stadi um van haar evolutie bereikt heeft, dat een algemeene oorlog voor haar Zelfmoord zou beteekenen, daar deze slechts zou eindigen in armoede, anarchie en algemeene verwildering. Ten tweede, dat indien de internatio nale gemeenschap ontsnappen wil aan een dergelijke catastrophe, zij zich moet organisccren naar het voorbeeld van andere gemeenschappen en de vrede bewaren door de handhaving van gerechtigheid en orde. Dit zijn twee essentiële en onscheidbare elementen van de vrede. Het is evpn onmo gelijk de orde te verzekeren zonder dat er gerechtigheid bestaal als het omgekeerde. Voor de verwerkelijking van deze denk beelden op niternationaa] gebied zijn er drie dingen noodig, n.l. rechtsregels, die het ge drag der staten bepalen, rechtbanken om de geschillen te beslechten, welke voortvloeien uit de toepassing en interpretatie van deze rechtsregels en een politiemacht, welke in staat is de uitvoering van genomen beslui ten te verzekeren en de orde te herstellen, indien deze verstoord wordt. Internationale rechtsregels hebben altijd bestaan; zij worden voortdurend verbelerd en er komen er steeds meer bij. Internatio nale rechtbanken zijn uitzonderingen ge weest en waren dan meer voor behandeling van speciale gevallen dan dat zij een blijvend karakter droegen. Wel is waar werd onge veer 13 jaar geleden het Permanente Hof voor Internationale Justitie in Den Haag op gericht, maar zijn jurisprudentie heeft nog steeds een beperkt en facultatief karakter. Een internationale poli'iemacht bestaat ech ter nog in het geheel niet. Er is wel eens een dergelijke macht ad hoe gevormd, maar zoolang er geen Inter nationale politiemacht op blijvende basis ge organiseerd wordt, zal de internationale ge meenschap nauwelijks aanspraak mogen ma ken op de naam georganiseerde gemeen schap. Tot die tijd zal er noch gerechtig heid, noch orde bestaan en het oorlogsge vaar blijven rondwaren. De vorming van een Internationale politiemacht behoort niet langer tot het rijk der Utopieën, maar is een vraagstuk van practisch belang ge worden. De oplossing Van dit vraag stuk hangt alleen af van onze be kwaamheid om aan te toonen, dat de tegenwoordige verouderde structuur van de Internationale samenleving on- vereenigbaar is met de verwezelijking van de wereldvrede. Deze structuur is gebaseerd op het begrip nationale onafhankelijkheid, zooals dat zijn uitdrukking vindt in het souvereiniteitsbegin sel; een beginsel, dat volkomen uit de tijd Is, dat verder wetenschappelijk onjuist en In haar toepassing gevaarlijk is. Het kan prijs gegeven worden zonder de beste ele menten der nationale onafhankelijkheid te verzwakken en het zal prijs gegeven moeten worden, als men in de toekomst een betere Internationale gemeenschap wil verkrijgen. Drie eeuwen lang heeft het souvereiniteits- zijn die "AKKERTJES" een ideaal middel, Ze helpen verrassend bi] onbehaaglijkheid, bovendien cok bi) klachten op gezette tijden pblgens mept van Apotheker Dumont beginsel het internationale recht beheerscht. Hierbij hebben de staten voor zich het absolute en onbeperkte recht opgeëischt, niet alleen om hun eigen binnenlandsche zaken te regelen, maar ook om de buitenlandsche aangelegenheden af te doen zonder eenige verdere beperking dan de door hen vrij willig aanvaarde verplichtingen. Door vast te houden aan een tweetal hoofd rechten: het recht om oorlog te voeren en het recht om neutraal te bl ij ven, doemden zij als het wa re de internationale ge m.e.en-, schap tot anarchie. De oorlog stond buiten de rechtssfeer en daarom konden de staten er naar verkiezing afstand van doen of er aan deelnemen. De groei van bet in ternationale recht beperkte echter deze vrij heid van handelen meer en meer, zoodat deze rechten langzamerhand op de achter grond gedrongen werden. Sommige autori teiten op het gebied van het internationaal recht bleven echter volhouden, dat er geen internationaal recht kon bestaan tusschen staten, gezien het feit, dat het recht een voorschrift van een meerdere aan een min dere inhoudt en de stalen geen meerderen erkenden. Anderen sloten een compromis met de leerstelling van de zelfbeperking van de souvereiniteit en beweerden, dat de sta ten alleen gebonden waren door verplich tingen, die zij vrijwillig op zich namen Maar dan moet men toegeven, dat de staten het recht hebben datgene, wat zij zoo vriende lijk waren te aanvaarden, ten alle tijde in te trekken. Weer anderen realiseeren zich, dat het souvereiniteitsbeginsel eigenlijk een waanvoorstelling is. Immers, als men toe geeft, dat de souvereiniteit beperkt kan wor den, dan heeft men feitelijk erkend, dat zij heelemaal niet bestond, daar zij volgens haar definitie niet vatbaar is voor beperking. Een staat is absoluut onafhankelijk, of hij is het niet. Beperkte onafhankelijkheid is afhan kelijkheid. Zelfs vóór 1914 was het reeds dui delijk geworden, dat de staten wel verre van onafhankelijk te zijn, in feite geheel van elkaar afhankelijk waren. Willen zij dus de nadeelige gevolgen van de internationale ordeloosheid ver mijden, dan zullen zij zich gemeen schappelijk aan het internationale recht moeten onderwerpen, hetgeen natuurlijk niet beteekent, dat de een aan de ander ondergeschikt moet zijn. De schepping van de Volkenbond en de eerste pogingen om het internationale leven te organiseeren zijn een erkenning van dit feit. De souvereiniteit werd onderkend als een zinneloos en gevaarlijk dogma, dat leid de tot internationale ordeloosheid. Met sou vereiniteit kan daarom slechts bedoeld wor den die onafhankelijkheid, welke een staat vrij kan opeischen binnen de grenzen, vast gesteld door het internationale recht. Aldus opgevat komt het begrip souvereiniteit voor de staten meer overeen met het begrip vrij heid voor de individuen, dat in wezen een gebondenheid is. In stede van absoluut te zijn, is het relatief en beperkt. Hoe grooter de ontwikkeling van de internationale samen leving, hoe grooter de beteugeling van dp vrijheid der staten zal moeten zijn. Voor de staten, evenals trouwens voor de individuen beteekent beschaving beperking van de vrij heid. Maar lang niet alle handelingen der staten worden door het internationale recht gere geld. Een groot deel van de jurisdictie, in houdende de controle over de binnenland sche aangelegenheden, behoort nog tot de uitsluitende bevoegdheid der staten zelf. De omvang van deze uitsluitende rechtsbe voegdheid zal echter afhangen van de ont wikkeling van de internationale betrekkin gen en de vorderingen van het internationale recht. Dit werd bevestigd door het Perma nente Hof in zijn uitspraak op 7 Februari 1923. UITVERKOOP VAN GENEESMIDDELEN? Neen, dat bestaat niet! Want een waardevol geneesmiddel is een product v»n het mensche- lijk vernuft in zijn meest volmaakte uitingen. Zeker, er is een groot aantal Aspirin-imitaties, die beneden den prijs van Aspirin verkocht worden. Maar gaat U zelf eens na: Een reeks van werkdagen zijn voor het ontstaan van een Aspirin-tablet noodig. In dezen tijd pas- seeren de Aspirin-tabletten vele productie- phasen; herhaald onderzoek betreffende de zuiverheid, samenstelling, verhouding van de bestanddeelen onderling enz. enz. moet plaats hebben, om gelijkblijvende kwaliteit en zekere werkzaamheid te waarborgen. U ziet, Aspirin is een product, dat aan het menschelijk kunnen de hoogste eischen stelt. Ten aanzien van dit punt is de geschiede nis rijk aan lessen. Het blijkt dan, dat inter nationale rechtsregels, welke de bevoegdheid van de staat beperken, voortspruiten uit de noodzakelijkheden des levens, en als men eenmaal erkent, dat de werkelijke belangen van de staten ligt in het opgeven van zekere souvereine rechten, dan gaat men tenslotte daartoe over. Als men het souvereiniteitsbeginsel beziet in het licht van deze ontwikkeling, zal men moeilijk nog bezwaar kunnen maken tegen de schepping van een Internationale politie macht op grond van het feit, dat dit in strijd zou zijn met de nationale souvereiniteit. Het oude begrip van een absolute, onvervreemdbare macht van de staat is een reliquie uit het verleden. Heden is het niets meer dan de bevoegdheid door de staten uil geoefend binnen de grenzen van het recht, welke grenzen worden getrokken door de behoeften van het internationale leven. Overgenomen uit het Aprilnummer van „The New. Commonwealth". Z. E. Nicolaas Politis is, zooals onze lezers misschien be kend is, Grieksch gezant te Parijs. Permanent afgevaardigde van Griekenland bij de Volken bond en President van het Curatorium van de Academie voor Internationaal Recht in Den Haag. Het oorspronkelijk artikel was in 't Fransch verschenen in de October en Januari nummers van „The New Commonwealth Quarterly". VLISSINGEN. Geslaagd voor machinisten diploma B: de Heer C. A. Buijze en voor mach. diploma B theoretisch: de Heer B. C. Sorgedrager. De Kunstkring „Het Schouwspel" gaf in het Grand Hotel „Britannia" een opvoering van „Het Chineesche Landhuis". Het trio Höfelein-Bekker gaf tijdens de pauzes mu ziek. Het bestuur der Nuts Fröbelschool be noemd© tot directrice, Mej. M. Tupker te Rotterdam. Voor het onderhoud en herstel van mi litaire gebouwen en werken is op de Defen sie-begrooting uitgetrokken f 10345, f 800. voor verving, f 3150.— voor onderhoud en f 6595.— voor herstelling en voorzieningen. Verder wordt nog uitgetrokken f 900.— voor het vervangen van de gasverlichting in de kazerne Nieuw Arsenaal door een elec- trische. De eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad zal plaats hebben op Don derdag 1 October. Van het Duitsche Stoomschip „Liva- dia" zijn op de reede twee verstekelingen van Spaansche nationaliteit in handen der politie gesteld en over de grenzen geleid, Ook is van het Amerikaansche stoom schip „Schohassë" een verstekeling aan wal gezet, deze was echter van Nederlandscne nationaliteit Hij woonde in Amerika en Guus Betlem Jr. Z.Exc. Minister Oud heeft verklaard: Het keerpunt is gekomen... Wij zijn op een keerpunt zoo zegt de Minister, De narigheid raakt nu zoo'n beetje gedaan, Hoewel... ja natuurlijk! de zorgen van gister, Ook morgen ten deele nog blijven bestaan. Een schatkisttekort van nog vele millioenen, Dat Cijfer je zoo maar niet een, twee, drie, weg, Tóch schallen al hier en daar vreugde- klaroenen, Verkondigend 't eind van het Crisisbeleg! Het monster heeft eind'lijk den strijd dan verloren, Al waren zijn slachtoffers talrijk gezaaid, We hoeven niet weer nieuwe bronnen te boren De scheur in de geldbuidel is thans... genaaid! Geen nieuwe belastingen zullen er komen, Geen oude belastingen worden verhoogd, Het is als een sprookje uit vroegere droomen Een fata-morgana, hetgeen men betoogt I Natuurlijk er was niets te halen ik weet het! De grens van ons kunnen, was lang al bereikt Maar lü&t ons d'illusie, en lezers... vergeet het, Bedenkt, dat de toestand dan... gunstiger lijkt Waarom zouden wij ook niet mee mogen zingen: Madame la Marquise, het gaat ons hier best! D'r zijn nog wel zorgen, en meer van die dingen. Maar overigens gaat het ook goed, voor de rest! De schulden zijn meer, dan we kunnen betalen, In Indië is nog geen winst ooit gemaakt, Nog duizenden komen bun steungelden halen, Die altijd nog niet aan het werk zijn geraakt... Er is een tekort, met een stuk of zes nullen, Het is nog bij langena niet als het moet, Maar 't keerpunt, dat is er zoo kwam men onthullen, En dus voor de rest... wel, het gaat ons hier goed Misschien dat het helpt, deze nieuwe methode Die 't Fransch e chanson ons pas heeft geleerd, Het lied is in elk geval zéér in de mode, En... doet het geen goed; het doet óók niet verkeerd! Wellicht zult U zeggen:'dan is 't overbodig. Maar... mis, dan slaat u de spijker niet raak Het kweekt optimisme en d&t hebben we noodig. Juist als het... niet goed gaaf, begrijpt U de zaak? (Nadruk verboden.) voor heel weinig geld en degelijk afgewerkt levert U Lange Viele K 233 Middelburg had enkele weken in Amsterdam getoefd. Daar hij geen geld tot terugkeer bezat, be proefde hij op deze wijze weer naar de nieuwe wereld terug te gaan. Op de begrooting van de Waterstaat voor 1937 wordt o.a. voor onderhoud en verbetering van de Kustverdediging in Zee land f 8000— meer uitgetrokken. De K.N.A.C. ontving van Ged. Staten bericht, dat maatregelen zijn getroffen, zoo streng mogelijk de hand te houden aan het rookverbod op de booten van den Prov. Stoombootdienst. Voor subsidie komen in aanmerking de Zeevaartschool, de machinisten opleiding aan de Ambachtsschool Vlissingen, en de binn en vaart s chool alhier.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1936 | | pagina 1